Pojednawcze sygnały, złagodzenie dyskusji. Zachodnie gazety o nowym tonie Polski

Po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Brukseli zachodnie gazety piszą, że polski rząd stara się załagodzić napięcia w relacjach z Unią. "Der Spiegel" nazywa to "ofensywą wdzięku". - Byłoby dobrze dla nas wszystkich, jeśli udałoby się skorzystać z tej okazji do załagodzenia napięć - stwierdza komentator "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Zachodni dziennikarze są jednak zgodni co do tego, że tak naprawdę ani PiS ani Bruksela nie mają na razie zamiaru ustępować.

Debata o Polsce nieznacznie przesunięta. Wśród mówców europosłowie partii KORWiN

Pół godziny później niż planowano - o 16:30 - w Parlamencie Europejskim w Strasburgu rozpocznie się debata poświęcona aktualnej sytuacji w Polsce. Zgodnie z listą mówców udostępnioną przez PE, głos zabierze dziś m.in. premier Beata Szydło, ale także kilku polskich europarlamentarzystów. Transmisja z debaty w TVN24 oraz TVN24 Biznes i Świat. Więcej w "Faktach z zagranicy" o 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Jan Olbrycht: ktoś chce, żeby ta debata była bardzo ostra

Jan Olbrycht (PO) to jeden z eurodeputowanych, który zabierze głos w trakcie dzisiejszej debaty o Polsce. Stwierdził, że w swoim wystąpieniu odniesie się przede wszystkim do słów z wystąpienia premier Beaty Szydło. Podkreślił też, że oskarżenia o wywołanie debaty przez polityków PO są bezpodstawne.

Szydło z polskimi europosłami: to nasza wspólna sprawa. Poręba: atakowanie premier nie na miejscu

Premier Beata Szydło spotkała się w Strasburgu z polskimi deputowanymi do Parlamentu Europejskiego na pięć godzin przed debatą w europarlamencie. Premier stwierdziła, że w swoim wystąpieniu przedstawi fakty i wyjaśni wątpliwości, które pojawiają się u europarlamentarzystów. Po spotkaniu poseł PiS Tomasz Poręba stwierdził, że jest "zaskoczony kontrowersyjnym tonem wypowiedzi niektórych europarlamentarzystów". Więcej w "Faktach z zagranicy" o 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Miliardy dolarów trafią do Teheranu

Iran odzyska 32 mld dolarów swych aktywów zablokowanych w bankach za granicą wskutek sankcji gospodarczych i finansowych - oświadczył gubernator irańskiego banku centralnego, cytowany przez państwową telewizję.

Dziennikarz ukarany grzywną za materiał dla TV Biełsat

Niezależny dziennikarz z Homla na wschodzie Białorusi został ukarany przez sąd w tym mieście wysoką grzywną za przygotowanie materiału dla nadającej z Polski telewizji Biełsat – podało we wtorek niezależne Stowarzyszenie Dziennikarzy Białoruskich (BAŻ).

Szydło rozmawiała z Schulzem. Szef europarlamentu zdanie o Polsce podtrzymuje

Premier Beata Szydło we wtorek rano w Strasburgu, w gmachu Parlamentu Europejskiego, rozmawiała z przewodniczącym PE Martinem Schulzem przed debatą o sytuacji w Polsce. Jak powiedział Schulz, rozmowa przebiegła w dobrej atmosferze. - Swoje zdanie zawsze podtrzymuję - podkreślił przewodniczący PE. Więcej w "Faktach z zagranicy" o 20 w TVN24 Biznes i Świat.

"Ani miś, ani chłód". Prezydencki minister o spotkaniu Duda-Tusk

To była poważna rozmowa dwóch poważnych, europejskich polityków - ocenił w "Jeden na jeden" Krzysztof Szczerski. Prezydencki minister komentował w ten sposób poniedziałkowe spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Tuskiem. Szczerski dodał, że podczas wizyty w Brukseli prezydent osiągnął założone przez siebie cele.

Odnalazł się kolejny zaginiony księgarz. Też jest w Chinach

Księgarz z Hongkongu Lee Bo, który zaginął trzy tygodnie temu, został zlokalizowany w Chinach kontynentalnych. Takie informacje w poniedziałek wieczorem przekazali hongkońskiej policji chińscy urzędnicy. Lee sprzedawał publikacje zakazane przez Pekin.

Czarnoskórzy artyści bojkotują Oscary

Znany reżyser Spike Lee oświadczył, że nie weźmie udziału w gali rozdania najcenniejszych w branży filmowej nagród Oscara, która odbędzie się pod koniec lutego. Powodem jest to, że nominowani do nagrody są prawie wyłącznie biali.

Z górki na pazurki, ale za pieniądze. Darmowy zjazd posypali piaskiem

Władze Centralnego Parku Kultury i Rekreacji w Kaliningradzie uznały, że najlepszym sposobem na zwiększenie liczby korzystających z płatnej górki do zjeżdżania na sankach będzie posypanie pobliskiej bezpłatnej górki piaskiem. Teraz dzieci i ich rodzice za każdy zjazd muszą płacić 50 rubli (ok. 2,5 zł).

Coraz trudniej dostać się do Kanossy

Zniszczenie i porzucenie grozi ruinom zamku we włoskim regionie Emilia-Romania, symbolu skruchy i upokorzenia - w 1077 r. przybył tam cesarz niemiecki Henryk IV, by błagać papieża Grzegorza VII o przebaczenie.

Niemcy kupują gaz pieprzowy i broń. "Każdy boi się całej reszty"

Zwiększony popyt na gaz pieprzowy i broń palną - to efekt fali ataków na kobiety w sylwestra w niemieckich miastach. Kobiety próbują zabezpieczyć się na własną rękę, władze organizują kurs o równości płci dla imigrantów i uchodźców oraz uruchamiają infolinię dla ofiar przemocy seksualnej. Niemcy zmieniają się z dnia na dzień, rośnie napięcie. Materiał "Faktów z zagranicy".

"To nie jest demokracja. To jest coś innego". Jak zmieniały się Węgry pod rządami Orbana

Podobieństwa są uderzające: zmiany w Trybunale Konstytucyjnym, mediach i prawie bankowym, choć - jak podkreślają Węgrzy - w Polsce wszystko dzieje się znacznie szybciej. Wielu twierdzi, że państwo zbudowane przez Wiktora Orbana nie jest już demokracją. Reporter TVN24 sprawdził, jak zmieniły się Węgry w ciągu 6 lat rządów Fideszu. Materiał magazynu "Czarno na białym".

"Echo Moskwy" prosi o ochronę. Po groźbach władz Czeczenii

Radio Echo Moskwy poprosi o wzmocnienie ochrony radiostacji - poinformował jego redaktor naczelny Aleksiej Wieniediktow. Ta zapowiedź nastąpiła po publicznych wypowiedziach i aluzjach władz Czeczenii, które odczytane zostały jako groźby wobec opozycji.

Francja zaleca ostrożność w ocenie "dobrej woli" Iranu

Szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius powiedział w poniedziałek, że zawarcie porozumienia z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego to dobry krok, ale należy zachować ostrożność wobec Teheranu i pilnować, czy postanowienia umowy są wdrażane.

Szef MSZ: damy odpór atakom, które wychodzą przeciwko Polsce

Pani premier będzie tłumaczyć, że zarzuty stawiane Polsce są nieadekwatne - powiedział w poniedziałek Witold Waszczykowski, na dzień przed debatą w europarlamencie, która będzie poświęcona aktualnej sytuacji w naszym kraju. Szef MSZ dodał, że szczegóły wtorkowej debaty będą znane po śniadaniu z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, Martinem Schulzem.