Wielkie bombowce zniknęły znad głów dżihadystów

Amerykańskie lotnictwo wycofało bombowce strategiczne B-1B znad Syrii i Iraku. Były tam jednym z filarów kampanii nalotów na dżihadystów. Mogły krążyć długo nad polem bitwy i zabierać wiele ton bomb. Mają je zastąpić mniejsze maszyny.

"Nazywasz to porozumieniem, Dave?". Brytyjska prasa na ostro

Brytyjska prasa ocenia, że w porozumieniu z Brukseli "nie znalazło się nic, co zmieniłoby znacząco nastawienie wyborców", którzy 23 czerwca pójdą głosować w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w UE. Większość wyraża sceptycyzm co do realnej wartości wywalczonych reform.

Szkoccy nacjonaliści wolą zostać w UE, nawet bez reszty Królestwa

Gdybyśmy zostali wyrwani z UE głosami znacznie liczniejszego angielskiego elektoratu, nowa konsultacja w sprawie niepodległości Szkocji narzucałaby się w nieodparty sposób - oznajmił Alex Salmond, rzecznik ds. spraw zagranicznych Szkockiej Partii Narodowej (SNP) w parlamencie brytyjskim. Szkoccy nacjonaliści są zwolennikami pozostania w UE i nie podoba im się wizja Brexitu.

400 ton uderzyło w wioskę. Katastrofa, która zmieniła Chiny

Wszyscy patrzyli, jak rakieta zaczyna lecieć poziomo i eksploduje, uderzając o ziemię. Centrum kontroli misji wstrząsnął silny podmuch i zapadła ciemność - tak wspominał jeden z dziennikarzy katastrofę chińskiej rakiety w 1996 roku. 20 lat temu nie tylko wywołała kryzys w relacjach pomiędzy Chinami a USA, ale też nieodwracalnie zmieniła oblicze chińskiego programu kosmicznego.

"Nie kocham Brukseli. Kocham Wielką Brytanię"

Jest porozumienie w sprawie zmiany warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Premier David Cameron oświadczył, że uzgodniony kompromis pozwala mu zachęcać Brytyjczyków, by zagłosowali za pozostaniem w UE. W sobotę Cameron ma przedstawić datę referendum w tej sprawie.

Rekordowa liczba chętnych do lotu na Marsa

W odpowiedzi na konkurs, którego celem jest wyłonienie kandydatów do lotu na Marsa, nadesłano 18 300 życiorysów. Oznacza to pobicie rekordu z roku 1978, gdy odnotowano 8000 zgłoszeń – podała w piątek Amerykańska Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).

Sokoły Wolności przyznały się do zamachu w Ankarze

Sokoły Wolności Kurdystanu (TAK) – grupa związana z Partią Pracujących Kurdystanu przyznała się w piątek do przeprowadzenia środowego zamachu w Ankarze, w którym zginęło 28 osób, a kilkadziesiąt odniosło rany. Oświadczenie grupy opublikowano w internecie.

Kaznodzieja z karabinem. "Zawsze noszę ze sobą i Biblię, i broń"

W młodości nie był wzorem do naśladowania, bo nadużywał alkoholu i brał narkotyki. Później zerwał z nałogiem i przeszedł na druga stronę mocy. Sam Childers, nazywany "kaznodzieją z karabinem", broni afrykańskie dzieci przed przemocą, buduje sierocińce. W rozmowie z reporterem magazynu "Polska i świat" Markiem Osiecimskim opowiedział, dlaczego zawsze ma przy sobie broń i Biblię.

Pociąg jechał 12 km bez maszynisty

Pociąg belgijskiego przewoźnika NMBS pokonał 12-kilometrowy odcinek trasy bez maszynisty, ale na szczęście udało się go przekierować na bocznicę. Do incydentu doszło we wschodniej Belgii, nikomu nic się nie stało. Koleje wszczęły wewnętrzne dochodzenie.

Zmarł Umberto Eco. Pisarz miał 84 lata

W wieku 84 lat zmarł w piątek wieczorem wybitny włoski pisarz i eseista, semiolog Umberto Eco – podał dziennik "La Repubblica", powołując się na jego rodzinę. Autor "Imienia róży" zmarł w swym domu.

Merkel nie wytrzymała do kolacji na szczycie. Poszła na frytki

Piątkowe negocjacje unijnych przywódców w Brukseli nie należą do łatwych. Dzień miał się rozpocząć "angielskim śniadaniem", ale z powodu przedłużających się spotkań dwustronnych zamieniono je na obiad. Ten jednak również trzeba było przesunąć. Angela Merkel postanowiła nie czekać na kolację i wybrała się po jeden z najbardziej znanych belgijskich specjałów: frytki.

Węgry o szantażu ws. imigrantów. Polski wiceminister: nie dramatyzowałbym

- Matteo Renzi nie może nikogo szantażować. Myślę, że powinniśmy szukać rozwiązań, a nie wskazywać się palcem - podkreślił w piątek Konrad Szymański. Wiceminister spraw zagranicznych skomentował w ten sposób zacytowane przez media słowa włoskiego premiera o tym, że jeśli Europa Środkowa nie odpowie solidarnie na wyzwania związane z kryzysem migracyjnym, mogą jej zostać obcięte fundusze.

Rewizje w ramach stanu wyjątkowego zgodne z konstytucją

Francuska Rada Konstytucyjna, odpowiedzialna za badanie zgodności przepisów prawnych z ustawą zasadniczą, uznała w piątek za legalne rewizje oraz zakazy zgromadzeń wprowadzone w ramach stanu wyjątkowego po zamachach terrorystycznych w Paryżu w 2015 roku.

Prezydent: jasne jest, kto dąży do nowej zimnej wojny

W opublikowanym w piątek wywiadzie dla agencji Reutera prezydent RP Andrzej Duda zarzucił Rosji, że dąży do nowej zimnej wojny poprzez działania na Ukrainie i w Syrii oraz zadeklarował gotowość Polski do wsparcia wysiłków NATO na rzecz zwalczania tzw. Państwa Islamskiego.

Trump się oburzył. Watykan: to nic osobistego

Słowa papieża nie były atakiem personalnym wymierzonym w Donalda Trumpa ani nie miały sugerować wyborcom, na kogo należy oddać głos - poinformował w piątek rzecznik Watykanu Federico Lombardi. W czwartek Franciszek, komentując wypowiedzi Trumpa na temat imigrantów, stwierdził, że "ktoś, kto by to nie był, kto chce wznosić mury, a nie budować mosty, nie jest chrześcijaninem".

Sprawa zasiłków "nie jest zamknięta". Końca negocjacji na razie nie widać

W wielu sprawach mamy postęp - przekazał w piątek po południu w Brukseli Konrad Szymański, komentując negocjacje ws. przyszłości Londynu w UE. Wiceminister spraw zagranicznych podkreślił jednak, że wciąż "w żadnym stopniu niezamkniętą kwestią" jest sprawa zasiłków na dzieci mieszkające w kraju, a których rodzice pracują w innym państwie unijnym.