Rosja musi zapłacić Holandii za areszt statku "Arctic Sunrise"

Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze orzekł, że Rosja musi wypłacić odszkodowanie Holandii za szkody powstałe po aresztowaniu w 2013 roku statku należącego do organizacji ekologicznej Greenpeace - "Arctic Sunrise" - pływającego pod banderą holenderską.

Pracownicy ONZ strajkują, dzieci w Strefie Gazy nie poszły do szkoły

Z powodu strajku pracowników ONZ-owskiej agencji UNRWA zajmującej się pomocą uchodźcom w Strefie Gazy, ponad 200 tysięcy dzieci nie poszło do szkół. W poniedziałek rozpoczął się tam rok szkolny. W szkołach prowadzonych przez radykalny palestyński Hamas zajęcia rozpoczęły się normalnie.

Północ wyraża żal, Południe skończy z propagandą. Jest porozumienie między Koreami

Wysłannicy Korei Północnej i Południowej zawarli w poniedziałek porozumienie w celu zmniejszenia napięcia pomiędzy krajami. W oficjalnym oświadczeniu poinformowano, że Pjongjang wyraził żal z powodu ostatniego incydentu, który przyczynił się do zaostrzenia sytuacji, a Seul zobowiązał się do zaprzestania nadawania przez głośniki w pasie przygranicznym materiałów propagandowych.

Po zamieszkach wicekanclerz Niemiec odwiedza uchodźców

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel w poniedziałek odwiedził Heidenau pod Dreznem, gdzie w weekend doszło do sprowokowanych przez neonazistów zajść przeciwko uchodźcom. Polityk SPD zagroził sprawcom zamieszek surowymi sankcjami.

Pilot w śpiączce po wypadku na airshow. Podnoszą wrak, ofiar może być więcej

Pilot myśliwca Hawker Hunter, który w czasie airshow runął na drogę ekspresową A-27 niedaleko Brighton, jest utrzymywany w stanie śpiączki farmakologicznej, jego stan jest bardzo poważny - poinformowała rodzina. W poniedziałek służby rozpoczęły podnoszenie wraku samolotu. Policja nieoficjalnie twierdzi, że istnieje obawa, że bilans ofiar wzrośnie do 20 osób.

Katastrofa samolotu. Pilot zasłabł, za stery musiała chwycić żona

To miał być romantyczny lot małym samolotem nad rzeką Gwadalkiwir. W czasie lotu pilot jednak zasłabł, a jego żona - bez wcześniejszego doświadczenia lotniczego - musiała sprowadzić samolot na ziemię. Mężczyzna nie przeżył, kobieta z licznymi obrażeniami trafiła do szpitala.

Chiny testują największego wojskowego drona

Z najnowszych zdjęć satelitarnych wynika, że testowany przez Chiny dron Niebiański Orzeł przewyższa rozmiarami potężnego amerykańskiego Global Hawk. Jeżeli szacunki te są prawidłowe, chińska konstrukcja byłaby największym bezzałogowym samolotem jaki dotąd powstał.

Premier Estonii dziękuje Andrzejowi Dudzie za żółtą wstążkę

"Dziękuję Andrzejowi Dudzie za wczorajszą wizytę i żółtą wstążkę na znak wsparcia dla Estona Kohvera". Wiadomość o takiej treści zamieścił na Twitterze premier Estonii Taavi Roivas w poniedziałkowy poranek. Prezydent Polski w niedzielę w Tallinie przez cały czas miał wpiętą w garnitur wstążkę sygnującą kampanię na rzecz uwolnienia skazanego przez Rosjan funkcjonariusza estońskich służb bezpieczeństwa.

Berlin: nie rezygnujemy z formatu normandzkiego

Koordynator rządu Niemiec ds. kontaktów z Rosją Gernot Erler powiedział, że spotkanie Petra Poroszenki w poniedziałek w Berlinie z Angelą Merkel i Francois Hollande'em odbędzie się na wyraźne życzenie prezydenta Ukrainy bez udziału przedstawiciela Rosji.

Poroszenko: walka o niepodległość Ukrainy trwa, Noworosja jest jak Mordor

- Zwycięstwo jest możliwe poprzez połączenie wysiłków obronnych, sprytu dyplomatycznego i dialogu politycznego - powiedział prezydent Petro Poroszenko podczas uroczystości z okazji 24. rocznicy niepodległości Ukrainy, podkreślając, że "wojna o niepodległość Ukrainy wciąż trwa". Poroszenko zaapelował do Ukraińców o konsolidację, która nie pozwoli Rosji na destabilizację sytuacji wewnątrz Ukrainy.

Kolejna bomba w Bangkoku. Policja straciła trop ws. poprzedniej

W Bangkoku znaleziono i rozbrojono kolejną bombę, poinformowała tajlandzka policja. Jednocześnie, tydzień po tragicznym zamachu w Bangkoku, w którym zginęło 20 osób, śledczy przyznali, że stracili trop za głównym podejrzanym o jego przeprowadzenie.

24. rocznica niepodległości Ukrainy. "Poparliby suwerenność ponownie"

Antyrządowe protesty na Majdanie w Kijowie, obalenie prezydenta Wiktora Janukowycza, aneksja Krymu przez Rosję, konflikt zbrojny z prorosyjskimi rebeliantami w Donbasie - ukraińscy socjolodzy twierdzą, że te wydarzenia wywarły wpływ na świadomość obywatelską Ukraińców, którzy po 24 latach od uzyskania niepodległości ponownie poparliby suwerenność kraju i są dumni z symboli państwowych.

"Śmierć Anglii" nad portretem królowej, na Amerykanów za wcześnie

Kontrowersyjny napis został na ścianie ambasady brytyjskiej w Iranie, której działalność wznowiono w niedzielę po czterech latach. Jednocześnie minister spraw zagranicznych Iranu ocenił, że na razie jest zbyt wcześnie na rozmowy na temat ponownego otwarcia amerykańskiej ambasady w Teheranie.

Berlin: ponad 200 niemieckich dżihadystów wróciło do kraju

Niemieckie MSW poinformowało, że w ciągu ostatnich trzech lat w oddziałach Państwa Islamskiego zginęło około 100 obywateli Niemiec, a z ogólnej liczby ponad 700, którzy wyjechali do Syrii i Iraku, by walczyć po stronie dżihadystów, co trzeci wrócił już nad Łabę i Ren - podał dziennik "Bild am Sonntag".

Seul: Korea Północna przerzuca żołnierzy i okręty podwodne w kierunku granicy

Prezydent Korei Południowej Park Geun Hie zapowiedziała, że Seul nie zaprzestanie nadawania przez głośniki w pasie przygranicznym materiałów propagandowych, dopóki Korea Północna nie przeprosi za podłożenie min, które doprowadziły do utraty zdrowia dwóch żołnierzy. Tymczasem wywiad Seulu donosi, że Pjongjang wysyła w kierunku granicy duże oddziały.

Włoskie miasteczko uczciło Irenę Sendlerową

Miejscowość Maratea na południu Włoch uczciła w niedzielę Irenę Sendlerową, zmarłą w 2008 roku działaczkę społeczną, która w czasie II wojny światowej uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci. Włoska miejscowość przyznała jej pośmiertnie pierwszą edycję swej nagrody.