Około stu tysięcy pielgrzymów i drugie tyle mieszkańców Częstochowy uczestniczyło we mszy na błoniach wokół jasnogórskiego klasztoru. To kulminacyjny moment pielgrzymek, które od tygodni zmierzały do Częstochowy.

Afgańczycy są mistrzami intryg. Aby nie paść ich ofiarą powinien zostać wzmocniony polski zwiad w tym kraju - uważa b. szef MON Radosław Sikorski.

Stanowiska stracili szefowie Prokuratury Rejonowej w Radomiu. To tam trafiło zawiadomienie o brudnych strzykawkach, znalezionych w miejscowym szpitalu. Śledztwo szło ślamazarnie, a zawiadomienie o zagrożeniu dla pacjentów nie trafiło dalej.

F16, śmigłowce w powietrzu, na ziemi czołgi i setki żołnierzy: na stołecznych Alejach Ujazdowskich wielka wojskowa defilada. To największa od lat impreza z okazji święta Wojska Polskiego. Warszawiacy będą mieli okazję podziwiać polską armię, ale i... postać w korkach.

Mimo, że Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia w sprawie wyborów, a nawet ogłosiły ich oficjalną datę - wcale nie jest pewne, czy w ogóle do nich dojdzie. Do przegłosowania wniosku o samorozwiązanie Sejmu obu klubom brakuje bowiem 26 głosów.

- Wśród wielu intencji trzeba dołączyć wielką modlitwę za naszą ojczyznę, która - wydaje się w tych tygodniach i miesiącach - tak bardzo tej modlitwy potrzebuje - powiedział w homilii metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz, zwracając się do tysięcy zgromadzonych na Jasnej Górze wiernych w przeddzień oficjalnego rozpoczęcia obchodów święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Właściciele księgarń w Krakowie wieszają w swoich sklepach tabliczki z napisem „Nie kopiuj, ale kupuj”. Wprowadzają zakaz fotografowania książek, bo niedoszli klienci coraz częściej wchodzą do księgarń z aparatami.

- To wszystko konfabulacje rozżalonego byłego ministra - podsumowuje zarzuty Janusza Kaczmarka wobec Zbigniewa Ziobry szef gabinetu politycznego premiera Adam Lipiński. - Jeśli opozycja chce nas sprawdzić, niech to zrobi po wyborach - dodaje.

Sześciu członków PO z Lublina ma już serdecznie dość Janusza Palikota i chce wykluczenia go z partii. Szef lubelskiej Platformy lubi szokować - zdarzały mu się konferencje prasowe w koszulce "Jestem z SLD" czy... ze sztucznym penisem w ręku.

Choć nowy rok szkolny zacznie się już niedługo, niektórzy z nauczycieli nadal myślami są przy maturach. Skarżą się, że do tej pory nie dostali pieniędzy za egzaminowanie maturzystów.

Szczecińska prokuratura i inspektorat policji sprawdzają okoliczności samobójstwa mieszkańca tego miasta. W akcji policji i strażaków, którzy chcieli zapobiec tej tragedii, rannych zostało w poniedziałek sześciu policjantów i dwóch strażaków.

W przesłanym mediom oświadczeniu były minister tłumaczy dlaczego chce objąć stanowiska premiera, jeśli Sejm przyjmie konstruktywne wotum nieufności.

Większość pielgrzymów jest już w Częstochowie. W oczekiwaniu na jutrzejsze uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny modlą się na pobliskiej Górce Przeprośnej.

Roman Giertych potwierdza, że już 12 sierpnia rozmawiał z Januszem Kaczmarkiem o kandydowaniu przez byłego szefa MSWiA na stanowisko premiera. Giertych nie widzi jednak nic złego w tym, że Kaczmarek dzień później publicznie oświadczył, że LiS nie złożył mu takiej propozycji.