Zakupiona przez Muzeum Powstania Warszawskiego za 190 tys. euro kolekcja Poczty Powstańczej już w środę zostanie udostępniona zwiedzającym. Wszystkie znaczki, listy i koperty wchodzące w skład tego unikalnego zbioru będzie można oglądać do 31 lipca
Nieznana wcześniej kolekcja Poczty Polowej zakupiona na aukcji w Düsseldorfie liczy w sumie ok. 150 eksponatów. Wszystkie one zostały zaprezentowane na zorganizowanej przez dyrekcję MPW wystawie. Ekspozycja została dodatkowo wzbogacona audiowizualnym komentarzem żyjących powstańczych listonoszy, fotografiami z Powstania Warszawskiego, a także historią skautingu na świecie i opisem fenomenu Harcerskiej Poczty Polowej.
- Odwiedzający wystawę będą mieli możliwość przeczytać każdy list i obejrzeć pod lupą większość znaczków - zapewnia rzecznik prasowy muzeum Anna Kotonowicz.
Muzeum Powstania Warszawskiego stało się właścicielem największego na świecie zbioru Poczty Powstańczej Jan Ołdakowski
Dyrekcja MPW stoczyła prawdziwą batalię, aby zdobyć tą wyjątkową kolekcję. W staraniach o jej zakup była wspierana przez ministerstwo kultury, które zapewniło pomoc finansową w przypadku podbijania ceny aukcyjnej. Ostatecznie na kwotę, za jaką listy i znaczki zostały nabyte złożyli się sponsorzy.
"Kibicowali nam wszyscy Polacy"
- Ta kolekcja ma wartość nie tylko filatelistyczną, ale przede wszystkim historyczną. W walce o jej zdobycie kibicowali nam wszyscy Polacy. To jest fakt nie do przecenienia. Udało nam się wygrać licytację dzięki czemu MPW stało się właścicielem największego na świecie zbioru Poczty Powstańczej - powiedział dyrektor Muzeum powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
Poczta Polowa w Powstaniu Warszawskim została uruchomiona w pierwszych dniach Powstania. W sytuacji gdy łączność między dzielnicami była utrudniona hasło „Robimy pocztę!” – rzucone już 2 sierpnia 1944 przez instruktorów z Głównej Kwatery Szarych Szeregów padło na podatny grunt i zyskało aprobatę sztabu Powstania gen. „Montera”.
Poczty polowe Powstania Warszawskiego w czasie swej działalności od 6 sierpnia do ok. 30 września 1944 roku ekspediowały ok. 140 tys. przesyłek Poczty polowe Powstania Warszawskiego w czasie swej działalności od 6 sierpnia do ok. 30 września 1944 roku ekspediowały ok. 140 tys. przesyłek
Pocztę roznosili młodzi harcerze
Listonoszami powstańczej poczty, byli przede wszystkim harcerze „Zawiszy” – najmłodszego szczebla Szarych Szeregów. Już na początku powstańczego zrywu zorganizowano w Śródmieściu Południowym, na Powiślu i Czerniakowie sześć oddziałów Harcerskiej Poczty Polowej, rozwieszono kilkadziesiąt skrzynek pocztowych, uruchomiono zbiornice korespondencji.
W sumie poczty polowe Powstania Warszawskiego w czasie swej działalności od 6 sierpnia do ok. 30 września 1944 roku ekspediowały ok. 140 tys. przesyłek.
Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP