W środę mija 27. rocznica "wydarzeń bydgoskich" - brutalnego pobicia przez milicję działaczy "Solidarności" i rolników indywidualnych. Gościem obchodów będzie Lech Wałęsa, a honorowym patronatem uroczystości objął marszałek sejmu Bronisław Komorowski.
Walczyli o wolność związków 19 marca 1981 roku na sesję Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy przybyła delegacja NSZZ "Solidarność" i rolników domagających się zgody na utworzenie własnych związków zawodowych.
W programie sesji uwzględniono ich wystąpienie na temat strajku okupacyjnego, prowadzonego od trzech dni przez rolników w siedzibie Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w Bydgoszczy.
Wbrew wcześniejszym uzgodnieniom, sesję WRN niespodziewanie zakończono, nie dając delegacji dojść do głosu. Część radnych wyszła z sali, a reszta, wspólnie z działaczami związkowymi, chciała zredagować protest w tej sprawie do władz.
W tym czasie do budynku wezwano oddziały ZOMO (Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej), które nakazały zgromadzonym opuścić salę. Gdy ci stawili opór, milicja siłą wyprowadziła wszystkich z budynku.
W czasie akcji poważnie pobity został lider bydgoskiej "Solidarności" Jan Rulewski, działacz związku Mariusz Łabentowicz i działacz chłopski Michał Bartoszcze.
Brutalna akcja MO i SB spowodowała gwałtowny wzrost napięcia między władzami a "Solidarnością". Związek rozważał ogłoszenie strajku generalnego w całym kraju. "Wydarzenia bydgoskie" doprowadziły do najpoważniejszego kryzysu politycznego w kraju w okresie tzw. pierwszej "Solidarności".
Przyjedzie Wałęsa Gościem rocznicowych obchodów będzie ówczesny przewodniczący "Solidarności", późniejszy prezydent Lech Wałęsa, który m.in. odsłoni odlew swego podpisu w Alei Autografów na bydgoskim Starym Mieście. Spotka się też ze studentami Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
Uczestnicy wydarzeń z 19 marca 1981 r. i Lech Wałęsa odwiedzą też dawną salę WRN, gdzie ogłoszone zostaną wyniku konkursu na wspomnienia z tamtego okresu.
Źródło: PAP,Gazeta Pomorska
Źródło zdjęcia głównego: TVN24