Dzień Dziękczynienia ma wesprzeć powstanie Świątyni i Centrum Opatrzności Bożej. Znajdą się tam m.in. multimedialne muzea Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego. Budowniczy kompleksu liczą, że mury i kopuła głównej świątyni będą gotowe w ciągu trzech lat.
- Czerwcowy termin Dnia Dziękczynienia ma wyrażać naszą wdzięczność i pamięć o Janie Pawle II, którego pielgrzymki rozpoczynały się z początkiem czerwca - powiedział abp Nycz. Dzień Dziękczynienia będzie wypadał w pierwszą niedzielę czerwca (w tym roku jest to 1 czerwca).
- Dzień ten ma przypominać, że budowa Świątyni Bożej Opatrzności powinna łączyć się z umacnianiem idei dziękczynienia wśród Polaków - mówił abp Nycz. Zgodnie z zamysłem arcybiskupa Nycza, Dzień Dziękczynienia ma być okazją, byśmy mogli podziękować sobie nawzajem za dobro, którego doświadczamy od innych ludzi, ale także wyrazić wdzięczność Bogu za jego dzieła.
Metropolita zaprosił na rodzinne spotkanie wiernych z całego kraju, które odbędzie się 1 czerwca przed Świątynią Opatrzności Bożej. Tego dnia we wszystkich kościołach w Polsce pieniądze ofiarowane przez wiernych na tacę będą przeznaczone na rzecz budowy Świątyni.
Centrum Opatrzności Bożej
Arcybiskup Nycz poinformował też o powołaniu Centrum Opatrzności Bożej. W jego obrębie w pierwszej kolejności wzniesiona będzie świątynia i dwa multimedialne muzea: jedno poświęcone pamięci Jana Pawła II i drugie upamiętniające kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Chcielibyśmy, by pokazać najważniejsze wydarzenia naszej najnowszej historii w interaktywny i interesujący sposób podobnie, jak robi to dzisiaj Muzeum Powstania Warszawskiego. Metropolita tłumaczył, że Centrum będzie gromadziło zabytki i pamiątki z najnowszej historii Polski. Centrum będzie też na bieżąco prowadzić działalność promocyjną, edukacyjną i dydaktyczną.
Dwieście lat starań
Idea budowy świątyni liczy już ponad 200 lat. Po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja w 1791, Sejm Czteroletni podjął uchwałę o wzniesieniu ponadwyznaniowej Świątyni Opatrzności łączącej ludzi wszystkich stanów. Miał to być wyraz dziękczynienia "najwyższemu losami narodów rządcy" za uchwalenie Konstytucji.
Cztery drogi do wolności
Jak na razie na wielkim placu budowy u zbiegu ulic Klimczaka i Sobieskiego na warszawskim Wilanowie stoją gruntowne żelbetowe fundamenty. Projekt autorstwa pracowni "Szymborski & Szymborski" owołuje się do czterech dróg, którymi Polacy dążyli do wolności: drogi Modlitwy, Cierpienia, Oręża i Kultury. 10 grudnia 2007 została zakończona kolejna faza budowy głównej części Świątyni. Brakuje jeszcze kopuły. Na tym etapie można już zacząć wznoszenie kompleksu kulturalno–muzealnego. Dotychczasowa wartość robót według bilansu Fundacji Budowy Świątyni Opatrzności Bożej wyniosła 79 mln zł. Całkowity koszt budowy szacowany jest na 100-110 mln zł.
prm//mat
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl/Fundacja Opatrzności Bożej