Nie będzie na razie najazdu na Warszawę. Transportowcy zdecydowali, że nie zablokują miasta. Tymczasem celnicy ostrzegają: jeśli we wtorek rząd nie spełni naszych postulatów, protest wybuchnie na nowo ze zdwojoną siłą.

- Trzeba ustalić, o czym rozmawiał prezydent z Radosławem Sikorskim i ocenić, czy to było tak ważne, że wymagało odwoływania ministra ze szczytu w Brukseli - powiedział w radiowej "Trójce" szef MSWiA Grzegorz Schetyna. Dodał, że ministrowie nie są "politykami, którzy mają coś przynieść czy z czegoś się wytłumaczyć".

Ewa Kierzkowska - jedyna posłanka w Klubie Parlamentarnym PSL nie błyszczy na konferencjach prasowych ani w telewizji, ale jest jedną z najważniejszych osób w Stronnictwie - informuje "Rzeczpospolita".

- Widać, że w Exeter emocje górowały nad intelektem - skomentował prawnik i senator Krzysztof Piesiewicz o przebiegu procesu Jakuba T., którego wczoraj brytyjski sąd skazał na podwójne dożywocie za gwałt i pobicie 48-letniej Angielki.

- Byłem zmuszony zmienić przylot w związku z chorobą mojej matki - tłumaczy w TVN24 Piotr Misztal, który we wtorek miał przylecieć do Polski. Poszukiwany listem gończym były poseł Samoobrony zapewnia, że wróci do kraju "w jak najbliższym czasie". - Liczę, że będzie to początek lutego - dodaje

Sąd w Exeter skazał Polaka Jakuba T. na podwójne dożywocie, z możliwością ubiegania się o warunkowe, przedterminowe zwolnienie za 8 lat. Wcześniej ława przysięgłych, w głosowaniu 11 do 1, uznała go winnym brutalnego gwałtu i pobicia Brytyjki. Obrona zapowiada dalszą walkę. Chce wykazać błędy proceduralne procesu.

Politycy PO uczą się występować w mediach. Partyjne kursy obejmą też dokształcanie parlamentarzystów w zakresie ekonomii i prawa, donosi "Rzeczpospolita".

-Kierowcy czują się skrzywdzeni, celnicy nie mają dla nich szacunku – powiedział w TVN24 Bolesław Milewski ze Związku Pracodawców Transportu. Gabinet Donalda Tuska we wtorek zajmie się nowelizacją ustawy o Służbie Cywilnej.

Wezwany z Brukseli w trybie pilnym do Warszawy szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski spotkał się z prezydentem w poniedziałek wieczorem Lechem Kaczyńskim. Sikorski musiał opuścić szczyt w Brukseli przed swoim wystąpieniem, by stawić się w Pałacu Prezydenckim.

- Źle się stało, że prezydent musiał wzywać ministra spraw zagranicznych na rozmowę - powiedział w "Sygnałach Dnia" poseł PiS Antoni Macierewicz. Podkreślił, że minister sam powinien wcześniej skonsultować się z prezydentem w sytuacji, gdy rozstrzyga się przyszłość Polski na wiele lat.

Już w przyszłym tygodniu obywatelski projekt ustawy zakazujący używania toreb foliowych w sklepach może zostać zarejestrowany w Sejmie. To pierwszy krok na drodze do wprowadzenia zakazu - pisze "Życie Warszawy".

Jeden z prokuratorów prowadzących śledztwo przeciwko kardiochirurgowi Mirosławowi G. pojedzie do Berlina przesłuchać prof. Rolanda Hetzera, dowiedziało się "Życie Warszawy". Śledczy chcą zadać mu pytania dotyczące sporządzonej wcześniej opinii.

Rzecznik Praw Obywatelskich będzie sprawdzał, do kogo i jakie e-maile wysyłają jego pracownicy. Już polecił wprowadzenie stosownych zapisów do regulaminu pracy w swoim biurze - informuje "Życie Warszawy".

Jedna osoba zginęła w pożarze kamienicy w Łodzi. Ogień zauważono około 21. Najprawdopodobniej przyczyną pożaru był nielegalnie podłączony piecyk elektryczny. Policja bada sprawę.

Ubezpieczyciele czekają na koszyk świadczeń gwarantowanych, zapowiadany do końca tego tygodnia. Wtedy będą mogli określić zainteresowanie polisami zdrowotnymi. Eksperci przestrzegają, że posiadacze polis nie tylko ominą kolejki do zabiegów, ale też zmonopolizują dostęp do najlepszych szpitali i specjalistów - pisze "Gazeta Prawna".

W 2007 roku w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - oprócz wytycznych dla funkcjonariuszy - powstał instruktażowy film, pokazujący jak mają być zatrzymywani podejrzani, by sporządzić dobry materiał dla telewizji - informuje "Rzeczpospolita".

Kolejna prowokacja CBA czy jeszcze jedna fantazja rozgoryczonego więźnia? Jeśli prowokacja - to czy legalna? Dziennikarze programu TVN "Teraz My" wysłuchali relacji aresztanta, który opowiada, jak miał stać się narzędziem CBA, podsuwającym "Samoobronie" spreparowane wiadomości.

Jeśli lekarz odmówi kobiecie aborcji, będzie ona mogła odwołać się do specjalnej komisji lekarskiej - "Dziennik" donosi o rządowych projektach, które maja wypełnić lukę w przepisach, wytkniętą Polsce przez Trybunał Praw Człowieka.

Wyrok brytyjskiego sądu, który w poniedziałek skazał Polaka na podwójne dożywocie za gwałt na Brytyjce, nie jest oczywisty dla znanego polskiego prawnika Jacka Kondrackiego. Z kolei genetyk dziwi się błędowi popełnionemu w angielskim laboratorium. Specjaliści dyskutowali o wyroku w "Magazynie 24 Godziny".