Senatorowie opowiedzieli się za rozdzieleniem funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora. Ustawa w tej sprawie przeszła po kilku poprawkach.
Senat nie przyjął wniosku Stanisława Piotrowicza z PiS o odrzucenie ustawy w całości. Przeciwko było 53 senatorów, za - 35.
Jedna z najważniejszych poprawek Senatu zakłada, że prokurator generalny będzie mógł być wyłaniany także spośród adwokatów i radców prawnych lub notariuszy, legitymujących się co najmniej 12-letnim stażem zawodowym i mających co najmniej 6-letni staż na stanowisku sędziego bądź prokuratora.
Prokurator na 6-letnią kadencję
Zgodnie z ustawą prokurator generalny ma być od 2010 r. powoływany przez prezydenta na jedną sześcioletnią kadencję spośród dwóch kandydatów. Mają ich wskazywać Krajowa Rada Sądownictwa i Krajowa Rada Prokuratorów.
Nowelizacja mówi, że prezydent może odwołać prokuratora generalnego przed końcem kadencji, m.in. gdyby został on skazany lub złożył nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne. Przewidziano likwidację Prokuratury Krajowej i wprowadzenie w jej miejsce Prokuratury Generalnej.
Prokuratora Generalnego może także odwołać Sejm na wniosek premiera większością 2/3 głosów - gdyby premier odrzucił jego roczne sprawozdanie lub gdyby sprzeniewierzył się on złożonemu ślubowaniu.
Nowelizację ustawy musi jeszcze podpisać prezydent.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24