Przed sejmową komisją śledczą ds. nacisków odbędzie się w czwartek konfrontacja byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry z byłym szefem PZU Jaromirem Netzlem. Posłowie będą chcieli przede wszystkim wyjaśnić sprzeczności w zeznaniach obu świadków dotyczące rozmów, jakie przeprowadzili w 2007 roku w związku z tzw. aferą gruntową.

- Czuło się, że sala reaguje bardzo emocjonalnie, jest w szoku - powiedziała w "Rozmowie Rymanowskiego" o wtorkowym wystąpieniu w Parlamencie Europejskim Zuzanna Kurtyka, wdowa po szefie IPN Januszu Kurtyce. Jej zdaniem potrzebna jest międzynarodowa komisja w celu wyjaśnienia okoliczności katastrofy smoleńskiej. Zupełnie innego zdania - tak na temat wyjazdu do Brukseli, jak i zewnętrznego udziału w śledztwie - była Izabela Sariusz-Skąpska, prezes Federacji Rodzin Katyńskich, której ojciec zginął w katastrofie 10 kwietnia.

Mija pół roku odkąd polscy specjaliści odczytali informacje z polskiej „czarnej skrzynki”. Mimo to, biegli do dzisiaj nie skończyli analizować danych z tego rejestratora. Ale wojskowej prokuraturze to nie przeszkadza.

Według prezydenta Bronisława Komorowskiego konieczność ubiegania się o wizy do Stanów Zjednoczonych to "niezrozumiały nonsens, psujący bardzo wiele w relacjach polsko-amerykańskich". Prezydent powiedział tak podczas wystąpienia w German Marshall Fund (GMF) w Waszyngtonie.

Ruch na krajowej "jedynce" między Bielskiem-Białą a Cieszynem został wieczorem przywrócony w obu kierunkach. W gigantycznym karambolu zginął obywatel Czech, a około 40 osób zostało poszkodowanych. Zdarzenie zapoczątkowały dwa wypadki, do których doszło jednocześnie - na wysokości Skoczowa i Międzyświecia. Sześć osób trafiło do szpitala, dwie w stanie ciężkim.

Platforma Obywatelska chce wyrzucić z dwóch polityków, którzy w wyborach samorządowych zdobyli mandaty do Rady Miasta Sopotu z listy Kocham Sopot Wojciecha Fułka. W środę władze sopockiej partii skierowały do sądu koleżeńskiego wniosek o wykluczenie ze swoich szeregów radnych Jerzego Halla i Jarosława Kempy.

- W przyszłym roku baterie rakiet Patriot będą czterokrotnie stacjonować w Polsce. Za każdym razem będzie to inna wersja rakiet - powiedział szef MON Bogdan Klich. - W niektórych rotacjach rakiety będą uzbrojone, w innych nie. W jednych będą wyposażone w integrator, w innych nie. Taka jest wola strony amerykańskiej i przyjmujemy to do realizacji - dodał.

Do Sądu Rejonowego w Żywcu wpłynął akt oskarżenia przeciwko 18-letniemu strażakowi-ochotnikowi, który jest podejrzewany o to, że okradał domki letniskowe i potem je podpalał po to, by wykazać się w akcjach ich gaszenia. Piromanowi grozi do 10 lat więzienia.

Węzeł gazowy w jednej z podstołecznych miejscowości przez wiele miesięcy był otwarty i każdy mógł do niego wejść. Gdyby wdarli się tam złodzieje złomu, albo bezdomni rozpalili ognisko, to tragedia byłaby blisko. Sprawą zajęto się dopiero po interwencji reportera "Prosto z Polski".

Lepszy wynik w wyborach parlamentarnych, mniejsza subwencja z budżetu państwa. To propozycja zmian finansowania partii politycznych, jaką Sojusz Lewicy Demokratycznej przedstawił senatorom PiS i PSL.

W kościele garnizonowym św. Andrzeja Boboli w Londynie odprawiono w środę uroczystą mszę żałobną za zmarłą 29 listopada Irenę Andersową. Wdowę po generale Władysławie Andersie żegnało ok. 300 osób, m.in. kombatanci polskich Sił Zbrojnych, przedstawiciele ambasady RP, duchowieństwa, rodzina i przyjaciele zmarłęj, a także żona prezydenta RP Anna Komorowska.

56-letnia kobieta zmarła po sześciu dniach czekania na operację nogi w szpitalu klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie. Pacjentka miała złamaną nogę. Operacji nie wykonano od razu, bo w placówce nie było odpowiednich śrub ortopedycznych. W szpitalu trwa postępowanie wyjaśniające. Śmiercią kobiety zajął Rzecznik Praw Pacjenta, Ministerstwo Zdrowia oraz NFZ. Zawiadomienie w tej sprawie wpłynęło też do prokuratury.

Na początku stycznia powinien być gotowy raport z badań szczątków trzech oficerów, którzy wraz z gen. Władysławem Sikorskim zginęli 4 lipca 1943 r. w katastrofie lotniczej w Gibraltarze - zapowiedział Zakład Medycyny Sądowej w Krakowie. Zwłoki wojskowych zostaną uroczyście pochowane.

Jak poinformowała Państwowa Agencja Atomistyki, siedem pojemników z radioaktywnym izotopem kobaltu zniknęło z nieczynnej odlewni żeliwa Ursus w Lublinie. Dopóki izotop znajduje się w pojemniku, jest bezpieczny dla otoczenia. Zawiadomiona o tym policja, przekazała sprawę ABW.

Prokuratura Okręgowa w Kielcach zatrzymała Mariana W., lekarza z przychodni w Jędrzejowie (województwo świętokrzyskie), który jest podejrzewany o to, że brał pieniądze (od 10 do 50 zł) za wystawienie zwolnienia lekarskiego lub recepty zdrowemu pacjentowi. Przedstawiono mu 220 zarzutów korupcyjnych.

W wyniku eksplozji butli z gazem w bloku mieszkalnym w miejscowości Człopa w powiedzie wałeckim (woj. zachodniopomorskie) wybuchł pożar. Ogień zajął trzy mieszkania. Prawdopodobnie jedna osoba nie żyje.

Prokuratura w Kaliszu prowadzi śledztwo w sprawie fałszowania podpisów na listach poparcia dla kandydatów SLD do rady miejskiej. Z dotychczasowych ustaleń biegłych wynika, że fałszerstwo dotyczy "znacznej ilości podpisów".

- Sprzeciwiamy się wykluczaniu i dyskredytacji przeciwników politycznych. Nie odmawiamy nikomu prawa do nazywania się patriotą. Jesteśmy krytykami pozbawiania swoich rywali godności i dobrej woli - to tylko niektóre hasła z deklaracji programowej ugrupowania "Polska jest Najważniejsza". Dziś w Katowicach politycy przedstawili trzy najważniejsze punkty.