Kalisz: nie liczy się państwo, tylko głos premiera

Ryszard Kalisz krytykuje premiera Donalda Tuska - za podejście do powstania komisji śledczych i za przyjęcie dymisji ministra Zbigniewa Ćwiąkalskiego. - W opinii Tuska państwo nie ma żadnego znaczenia, znaczenie ma tylko głos premiera i jego dwóch kolegów z boiska - Sławomira Nowaka i Rafała Grupińskiego - powiedział w TVN24. Natomiast w sprawie dymisji Ćwiąkalskiego, Kalisz jest zdania, że Tusk ugiął się przed opinią PiS-u.

"Nigdy nie była ze mną w łóżku"

- Aneta Krawczyk nigdy nie była ze mną w łóżku, żaden zarzut przez nią stawiany nie jest prawdziwy - tak wstrząsające zeznania kobiety przed piotrkowskim sądem skomentował w czwartek Andrzej Lepper. Lider Samoobrony jest zdania, że proces ws. seksafery powinien być jawny. - Ja się niczego nie boję - zapewnia.

"Robin" pomoże chirurgom

Naukowcy i lekarze z Zabrza przetestują w czwartek swoje prototypowe roboty medyczne. Maszyny mają przeprowadzić kilka operacji, w tym zastawki serca. Na razie - na świniach domowych, ale celem jest operowanie ludzi.

"Współczuję swojemu następcy"

Były minister sprawiedliwości o pracy w rządzie wypowiada się ambiwalentnie. Przyznaje, że "nie sprawdził się politycznie", ale nie zgadza się z zarzutami o złe funkcjonowanie resortu. - Może fachowcy nie nadają się dziś do pełnienia funkcji politycznych - gorzko konkluduje Zbigniew Ćwiąkalski w wywiadzie dla "Dziennika".

Piekło w domu dziecka

Próby samobójcze, alkohol, narkotyki, przemoc i pobicia. Do tego katastrofalne warunki sanitarne, brak klamek w oknach i metalowe kubki jak w więzieniu - tak wygląda codzienność wychowanków domu dziecka w Orzeszu, według jego byłych wychowanek. Dramatyczne losy czterech dziewczyn z placówki opisuje "Polska".

Bohater "Długu" chce ułaskawienia sprawców linczu

Skazany za podwójne morderstwo, a następnie ułaskawiony Sławomir Sikora, walczy teraz o ułaskawienie trzech braci, skazanych ws. linczu we Włodowie. Pierwowzór bohatera filmu "Dług" organizuje akcję zbierania podpisów pod petycją o uwolnienie mężczyzn. - Chcę spłacić swój dług - mówi Sikora w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Gangstera będą ścigać... pocztą

Tylko do 19 lutego obowiązuje przepis, na mocy którego prokurator może zatrzymać przestępcę. Jeśli posłowie w ciągu miesiąca nie uchwalą nowelizacji KPK, prokurator będzie mógł do gangstera wysłać wezwanie pocztą - alarmuje "Rzeczpospolita".

Żelazna Dama przyjedzie do Łodzi?

Margaret Thatcher, była długoletnia premier Wielkiej Brytanii, ma zostać wkrótce doktorem honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego – dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Posłowie PiS chcą zakazać in vitro

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wychodzi przed szereg i ostro włącza się w debatę nad ustawą bioetyczną. Parlamentarzyści zawiadomili szefa swego klubu Przemysława Gosiewskiego, że zamierzają złożyć projekt ustawy zakazującego zapłodnienia pozaustrojowego - donosi "Nasz Dziennik".

Sejm porozmawia o Lechu Kaczyńskim

Na czwartkowe posiedzenie Sejmu zapowiadana jest debata posłów nad rezolucją, która miałaby nakłonić prezydenta do podpisania Traktatu Lizbońskiego. Oprócz tego, parlamentarzyści zajmą się m.in. postępami śledztwa ws. śmierci Krzysztofa Olewnika.

Pilnowali więźniów, teraz będą pilnowani?

Niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień dla osiągnięcia korzyści majątkowej - takie zarzuty postawiła wrocławska prokuratura czterem funkcjonariuszom służby więziennej z Zakładu Karnego we Wrocławiu. Kolejny funkcjonariusz został wieczorem zatrzymany.

"Macierewicz nie przejdzie"

Trwa polityczna burza po dymisji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego. Parlamentarzyści żyją powołaniem sejmowej komisji śledczej ds. śmierci Krzysztofa Olewnika i żonglują nazwiskami kandydatów do niej. - Oświadczam, jeśli kandydatem PiS-u będzie Macierewicz, to ta kandydatura nie przejdzie - w "Magazynie 24 godziny" Stefan Niesiołowski skomentował doniesienia TVN24. O kandydatach PO mówić wiele nie chciał, ale jego zdaniem dobrym szefem komisji byłby Marek Biernacki.

Szczygło zapomniał o błędach Klicha

- Zapomniałem o notesie, w którym notowałem błędy ministra Klicha - zarzekał się w "Kropce nad i" Aleksander Szczygło. Gdy został szefem BBN komentatorzy wieszczyli eskalację jego konfliktu z ministrem obrony, jak na razie jednak Szczygło zachowuje się, jakby jego drugie imię naprawdę brzmiało koncyliacja.

TVP tnie gwiazdy

Prognozy 300-milionowej straty TVP w tym roku wystraszyły obecne władze telewizji publicznej. Zarząd zapowiedział właśnie "cięcie kosztów we wszystkich jednostkach". Zacznie się od redukcji wydatków na prenumeratę, a skończy na ścięciu wynagrodzeń gwiazd. Kontrakty i umowy mają być renegocjowane.

Tajemnicze zniknięcia rodziców

Choć od tajemniczego zniknięcia małżeństwa Drzewińskich z Milanówka mija już trzeci rok, wciąż nie wiadomo, co się z nimi stało. Synowie zaginionych wyznaczyli 100 tys. złotych nagrody za informacje, które mogłyby pomóc w poszukiwaniach. Twierdzą, że w śledztwie doszło do wielu zaniedbań, zarówno ze strony policji, jak i prokuratury. Porównują swój przypadek do sprawy Krzysztofa Olewnika. O pomoc w rozwiązaniu zagadkowej sprawy zwrócili się do jednego z posłów PO.

Schetyna: W czwartek nazwisko nowego ministra sprawiedliwości

Za kilkanaście godzin skończy się gra na giełdzie nazwisk potencjalnych następców Zbigniewa Ćwiąkalskiego na stanowisku ministra sprawiedliwości. - W czwartek poznamy decyzję premiera Donalda Tuska - zakomunikował w "Faktach po Faktach" wicepremier Grzegorz Schetyna.

NIK już sprawdza MON

Najwyższa Izba Kontroli bada finanse resortu obrony narodowej. Jak informuje rzecznik MON Robert Rochowicz, jest to rutynowa kontrola, która trwa od grudnia.

Potraktował policjanta jak wampira

Każde dziecko wie, że osinowy kołek to skuteczna broń przeciwko wampirom, pewien mieszkaniec Łaskarzewa próbował nią jednak obezwładnić... policjanta, teraz grozi mu 10 lat więzienia. Agresywny mężczyzna pogryzł też drugiego funkcjonariusza.

"Wegetowałam od jednego stosunku do drugiego"

Andrzej Lepper - brutalny, wulgarny, nadużywający siły i swojej pozycji. Stanisław Łyżwiński - odrażający szantażysta, który płacił tylko po stosunku. Taki obraz byłych posłów Samoobrony rysuje w swoich zeznaniach Aneta Krawczyk. - Lepper dwukrotnie kazał mi klękać i klaskać nad głową. Szarpał za włosy, a ja syczałam z bólu - relacjonuje kobieta.

Policja nie miała jeszcze takiego wozu

Takiego samochodu jeszcze u nas nie było – cieszą się warszawscy policjanci, którzy dostali od miasta naszpikowany nowinkami technicznymi superradiowóz. Ruchome centrum dowodzenia kosztowało 360 tysięcy złotych i ma być przeznaczone do działań podczas imprez masowych i strajków.

PiS nie wraca do "Przyjaznego Państwa"

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Jurgiel, Adam Abramowicz i Paweł Poncyliusz nie wrócą do komisji "Przyjazne Państwo", mimo że jej przewodniczącym nie jest już Janusz Palikot. Jak dowiedział się portal tvn24.pl taką decyzję podjęło we wtorek prezydium klubu PiS. Do sprawy posłowie jeszcze wrócą. Za miesiąc.

Karpiniuk nie będzie ministrem

Sebastian Karpiniuk nie zastąpi Zbigniewa Ćwiąkalskiego. O tym, że dostał propozycję objęcia stanowiska ministra sprawiedliwości informowała TVN24. Poseł PO zdementował tę informację.

Mgła sparaliżowała lotnisko

W cierpliwość muszą się uzbroić pasażerowie, którzy chcieli wylecieć w środę z lotniska we Wrocławiu. Z powodu gęstej mgły, która utrzymuje się od rana, odwołane zostały loty do Frankfurtu i Warszawy. Opóźnione są wyloty i przyloty m.in. z Monachium, Glasgow i Dublina. Silna mgła sparaliżowała także ruch na innych lotniskach.

Wassermann i Macierewicz do komisji ws. Olewnika

Jak dowiedziała się nieoficjalnie TVN24 ze źródeł zbilżonych do kierownictwa PiS partia wie już, kto będzie ją reprezentował w komisji śledczej, która miałaby zająć się sprawą Krzysztofa Olewnika. Prawo i Sprawiedliwość wytypuje Zbigniewa Wassermanna i Antoniego Macierewicza. Tymczasem w PO trwa wewnętrzny spór o zakres prac komisji - dowiaduje się tvn24.pl.

Lasota: nie będę następcą Kurtyki

Marek Lasota, szef krakowskiego oddziału IPN, autor książki "Donos na Wojtyłę. Karol Wojtyła w teczkach bezpieki" dementuje spekulacje nt. swojej kandydatury na prezesa IPN. - Nie brałem pod uwagę kandydowania i daleki jestem od snucia planów wykraczających poza rok w przyszłość - mówi Lasota. Wcześniej "Gazeta Wyborcza" informowała, że Lasota jest typowany przez PO na następcę Janusza Kurtyki.

Andrzej S. przewieziony z aresztu do szpitala

Znany psycholog Andrzej S., oskarżony o molestowanie dzieci, opuścił w środę w karetce areszt na warszawskim Mokotowie. - Andrzej S. jest w bardzo ciężkim stanie, dalszy pobyt w areszcie zagrażał jego życiu – powiedziała dziennikarzom mjr Luiza Sałapa, rzecznik Centralnego Zarządu Służby Więziennej.

Miał zastąpić Ćwiąkalskiego, odmówił

Donald Tusk nie może znaleźć następcy dla Zbigniewa Ćwiąkalaskiego. Premier chciał, żeby odwołanego ministra zastąpił gdański prawnik Roman Nowosielski, jednak ten odmówił - podała gazeta.pl. - To było olbrzymie wyróżnienie, ale musiałem odmówić z przyczyn pozamerytorycznych. Nie można być ministrem na pół gwizdka - powiedział nam Nowosielski.

Znana przyczyna śmierci Pazika

Bezpośrednią przyczyną śmierci Roberta Pazika było zadzierzgnięcie, czyli specyficzny rodzaj gwałtownego uduszenia. To wstępna opinia po przeprowadzonej w środę sekcji zwłok skazanego za uprowadzenie i zamordowanie Krzysztofa Olewnika.

Dochnal wyjdzie za 3 mln

Marek Dochnal wyjdzie z aresztu, jeśli w ciągu miesiąca w jego imieniu zostaną wpłacone trzy miliony złotych poręczenia majątkowego. Jeżeli kwota nie wpłynie na konto sądu, lobbysta posiedzi przynajmniej do marca. Tak zdecydował w środę Sąd Apelacyjny w Katowicach, który rozpatrywał zażalenie obrony ws. aresztowania lobbysty.

Była posłanka Samoobrony skazana

Była posłanka Samoobrony Wanda Łyżwińska winna wyborczych fałszerstw w kampanii z 2001 r. - uznał radomski sąd i skazał ją na karę 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat. Wyrok nie jest prawomocny.