"Nie pozwólmy się opluwać!" - wzywają do wielkich protestów

Stoczniowcy, pielęgniarki, rybacy, emeryci, i wszyscy okradzeni przez pracodawców, przyłączcie się do nas i walczcie! Bo was oszukano - apelują związkowcy, którzy w poniedziałek okupowali biura posłów PO. I nie zostawiają na rządzie suchej nitki. - Siedzą w złotych fotelach, a nas wyrzucają na bruk - grzmią robotnicy.

Fotoradar zrobił im zdjęcie, więc go ukradli

Nietypowa kradzież w Kłaninie w województwie zachodniopomorskim. Łupem złodziei padł przydrożny radar. Amatorzy szybkiej jazdy postanowili zabrać urządzenie po tym, jak zarejestrowało, że przekroczyli prędkość. Teraz "pomysłowym" piratom drogowym grozi do 10 lat więzienia. Nie unikną też mandatu za prędkość, bo urządzenie zdążyło przesłać dane do bazy.

"Szykowany był konflikt, więc prezydent nie jedzie"

- Chcąc uniknąć konfliktu Lech Kaczyński postanowił nie brać udziału w szczycie Unii Europejskiej w Pradze - mówi Piotr Kownacki, szef kancelarii prezydenta. Jak podkreśla jednak, decyzja ta nie oznacza, że reprezentowanie kraju na kolejnych szczytach prezydent pozostawi w rękach rządu.

"Nie ma co się martwić na zapas"

Przychody podatkowe za pierwsze cztery miesiące są poniżej corocznej "ścieżki" - przyznał w TVN24 wicepremier Waldemar Pawlak. I jednocześnie stwierdził: - Nie ma co się martwić na zapas i wywoływać niepotrzebne emocje.

Bez hasła, ale zaj***iści

Hasła nie chciało się nam wymyślić, ale i tak jesteśmy zajebiści - tak kończy się spot wyborczy, którego bohaterami są politycy Platformy Obywatelskiej na czele z premierem Donaldem Tuskiem. Nie jest to jednak kolejna "produkcja" PiS. Autorem reklamówki parodiującej PO jest Szymon Majewski.

34 osoby wolne od grypy

W Polsce przebadano w sumie próbki pobrane od 34 osób z podejrzeniem grypy. W żadnym przypadku nie stwierdzono obecności wirusa - poinformował rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jana Bondara. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia rozpoczęła intensywne prace nad szczepionką przeciw nowemu wirusowi. - Prace nad szczepionką pandemiczną, która mogłaby pokonać wirusa (nowej grypy) - mówi Paulina Miśkiewicz ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Rzecznik MSZ: Nie znam się na rajstopach

Zakaz noszenia mini spódniczek, bluzek bez rękawa czy połyskliwych rajstop - takie wytyczne dla pań znalazły się w nowym zarządzeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Konserwatywny dress-code wywołał protesty pracownic resortu - pisze dziennik "Polska". - Ja się nie znam na rajstopach damskich, ale chodzi chyba o wyjątkowo połyskliwe rajstopy - tłumaczył w rozmowie z tvn24.pl rzecznik resortu.

Sendlerowa uhonorowana przez Fundację Audrey Hepburn

- To wielki zaszczyt, że mogę uhonorować tą statuetką nadzwyczajną kobietę, która uratowała 2,5 tysiąca dzieci z getta warszawskiego – mówił syn aktorki i prezes Fundacji jej imienia. Sean Hepburn Ferrer nazwał Irenę Sendler cichą bohaterką, która "po prostu czuła, że to, co robi, jest właściwe”.

Nitras: W moim biurze policja nikogo nie uderzyła

To profesjonaliści w robieniu rewolucji. Mało który polityk jest tak wyczulony na włączone kamery - tak poseł PO Sławomir Nitras podsumował w TVN24 związkowców okupujących w poniedziałek jego szczecińskie biuro. Zapewnił, że interweniująca policja nikogo nie uderzyła.

Będą manifestować. Czy premier odwoła uroczystości?

Wszystko wskazuje na to, że planowane na 4 czerwca w Gdańsku uroczystości 20. rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie Środkowej mogą się nie odbyć. Przewodniczący "Solidarności" Janusz Śniadek potwierdził w Radiu Zet, że związkowcy tego dnia będą manifestować. Premier w poniedziałek zapowiedział, że w takiej sytuacji odwoła obchody. - Nie narazimy wizerunku Polski - oświadczył Donald Tusk.

Zatrzymani za miliony papierosów

CBŚ zlikwidowało największą jak dotąd nielegalną fabrykę papierosów w Polsce. W czasie akcji funkcjonariusze zatrzymali 13 osób i skonfiskowano 8,5 mln sztuk papierosów oraz ponad 22 tony krajanki tytoniowej.

Buzek górą, Krzaklewski w ogonie

Najpopularniejszym kandydatem do europarlamentu jest Jerzy Buzek (PO) - wynika z sondażu PBS DGA dla "Gazety Wyborczej". Wśród europosłów nie chcemy natomiast widzieć Zbigniewa Ziobry, Jacka Kurskiego z PiS i Mariana Krzaklewskiego (PO). W sondażu popularności partii w Warszawie niezmiennie prowadzi PO, uzyskując niemal dwukrotną przewagę nad PiS - pokazuje sondaż "Rzeczpospolitej".

Katastrofa w lasach

Dopiero późną nocą śląskim strażakom udało się opanować ogień trawiący las w okolicach Ogrodzieńca. Z pożarem walczyło 20 zastępów strażaków oraz dwa śmigłowce i dwa samoloty gaśnicze. Susza sprawiła, że sytuacja w wielu polskich lasach jest krytyczna.

Blokowanie beatyfikacji: "Kto by na tym zyskał?"

- Ustaliliśmy, że kardynał Sodano jako jeden z pierwszych składał zeznania w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II. To, co przedstawia "Panorama", to są fakty medialne - redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski uspokaja, że nie ma mowy o wydłużeniu procesu beatyfikacji papieża-Polaka. Goście programu "24 godziny" bronili też kard. Dziwisza oskarżanego o blokowanie beatyfikacji.

Fotyga wróci do Pałacu?

Jeszcze przed wakacjami Anna Fotyga może wrócić do pracy w Kancelarii Prezydenta. Jeżeli premier nie podpisze jej nominacji na ambasadora, Lech Kaczyński prawdopodobnie zaproponuje jej pracę w charakterze swego doradcy do spraw zagranicznych - dowiedział się "Dziennik".

Wałęsa "zasmucił" MSZ Francji

Minister spraw zagranicznych Francji Bernard Kouchner powiedział w poniedziałek, że jest "nieco zasmucony" udziałem Lecha Wałęsy w kongresie eurosceptycznej partii Libertas. Słowa te padły w czasie przyjęcia w polskiej ambasadzie w Paryżu.

Plajta straży pożarnej

Ochotnicza Straż Pożarna w Kozińcu jest pierwszą jednostką OSP w kraju, która chce ogłosić upadłość. O sytuacji bez precedensu pisze "Dziennik Polski".

Szkolił Tuska, dostał zlecenie

Nie tylko firma, w której współudziałowcem był senator Misiak, miała kontrakt z zamykanymi stoczniami. Jak ustaliła gazeta "Metro", zlecenie dostała też firma znanego specjalisty od wizerunku Adama Łaszyna, który szkolił premiera Tuska przed ostatnimi wyborami.

Policja odbiła biura. "Dziś biją nas, jutro was"

Policja wyprowadziła związkowców Sierpnia'80 z biur Platformy Obywatelskiej w Katowicach, Gdańsku, Radomiu, Łodzi i Szczecinie. Większość z nich dobrowolnie opuściła miejsca protestu, jedynie w Szczecinie policjanci musieli użyć siły. - Sprzeciw będzie narastał - zapowiada lider Sierpnia'80 Bogusław Ziętek.

Palikot nie straci głowy

Wyciągnięcie wniosków z ostatnich zdarzeń z udziałem posła Platformy Obywatelskiej Janusza Palikota zapowiedział premier Donald Tusk. Przyznał jednak, że Palikot "częściej bawi, niż oburza" i głowy mu nie obetnie.

"Od PiS wziąłbym 50 tys."

Lech Wałęsa nie chce zdradzić jak wysokie było jego honorarium za udział w kongresie partii Libertas. W programie "Teraz My" ujawnił jednak, że zwykle za taki odczyt dostaje od 10 do 100 tysięcy euro lub dolarów. - Od PiS wziąłbym 50 tysięcy euro - dodał, zupełnie poważnie.

"Wałęsa popełnia samobójstwo"

Nie cichną echa kontrowersyjnego wykładu Lecha Wałęsy podczas kongresu partii Libertas. - On jest teraz osobą prywatną i gra na własne ryzyko - stwierdził w programie "24 godziny" senator PO Jan Rulewski. - On był naszym Robin Hoodem, wydawało się, że nie można go zabić. Okazało się jednak, że sam popełnia samobójstwo - ocenił europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Wirus zaatakował 1085 osób

Śmiercionośny wirus A/H1N1 zaatakował już 1085 osób w 20 krajach na całym świecie - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia. Agencja AP podaje, że chorych może być nawet 1223 osoby w 21 krajach. Mimo tak dużej liczby chorych nie zdecydowano się, by wprowadzić szósty stopień zagrożenia, jednoznaczny z pandemią. W Polsce nadal nie wykryto żadnego zachorowania, badanie wszystkich próbek dało wynik negatywny - poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

Czarnecki pozywa Wałęsę. "A niech pozywa"

Ryszard Czarnecki pozwie w trybie wyborczym Lecha Wałęsę za niedzielną wypowiedź byłego prezydenta, który kwestionował opozycyjną przeszłość europosła PiS. - A niech pozywa, wreszcie pokażę, że on w ogóle nie walczył. Przegra wybory - prognozował w "Kropce nad i" były prezydent.

2 miliony za samochód? "Życie nie ma ceny"

Już za kilka miesięcy polski ambasador w Pakistanie będzie mógł podróżować bezpiecznie, siedząc wygodnie z pancernej limuzynie. BOR zapłaci za nią około dwóch milionów złotych. Za dużo? - Nie, bo ochrona życia nie ma swojej ceny. Dzięki takiemu samochodowi ambasador Pietrzyk (były ambasador w Iraku, ranny w zamachu) dzisiaj żyje - przekonywał w "Faktach po Faktach" szef Biura gen. Marian Janicki.

Dziwisz: nie blokuję beatyfikacji. Czuję się pomówiony

Kardynał Stanisław Dziwisz wbrew woli zmarłego papieża nie spalił jego notatek. Zdecydowanie jednak zaprzecza, że odmawiał współpracy z komisją ds. beatyfikacji Jana Pawła II, co według włoskiego tygodnika "Panorama" miałoby opóźnić wniesienie go na ołtarze. - Czuję się wręcz pomówiony - stwierdził kardynał w rozmowie z TVN24.

Człowiek na wózku to zagrożenie dla pasażera

Zielona Góra ma niskopodłogowe autobusy, czyli takie, które z założenia mają być przyjazne dla niepełnosprawnych. Zakład komunikacji orzekł jednak, że niepełnosprawni na wózkach elektrycznych nie mogą nimi jeździć, bo stwarzają zagrożenie. Radni miasta byli tego samego zdania.

"Matura zbyt łatwa, żeby nie napisać"

Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym nie sprawiła trudności tegorocznym abiturientom. Niedługo po pierwszym z tegorocznych egzaminów cieszyli się i oceniali: matura była wyjątkowo łatwa.

Zabrała państwu dwa grosze. Sąd był bezwzględny

Na co dzień robi to odruchowo: klient kupuje, ona wydaje towar i drukuje paragon. Ale w tym przypadku ostatniego punktu nie wypełniła. Wtedy zaczęły się kłopoty, bo klientem okazał się pracownik Urzędu Kontroli Skarbowej. Postanowił ukarać sprzedawczynię: za oszukanie Skarbu Państwa na dwa grosze dostała 120 zł mandatu. Kobieta zaprotestowała i teraz musi zapłacić 500 zł.

Merkel dziękuje polskim stoczniowcom

Niemiecka kanclerz dziękuje polskim stoczniowcom. - Gdyby oni nie ryzykowali swego życia, nie moglibyśmy się dziś tutaj zgromadzić - stwierdziła Angela Merkel podczas zorganizowanej przez CDU uroczystości z okazji 20. rocznicy obalenia komunizmu i 60. - powstania RFN.