W tym roku karnawał jest wyjątkowo długi, a mimo to aż 57 proc. Polaków twierdzi, że nie będą mieli okazji do tańca. A jak to wygląda ze wspólnym śpiewem? 38 proc. Polaków deklaruje, że śpiewa razem z innymi tylko w kościele, a niemal tyle samo nie śpiewa w towarzystwie w żadnych okolicznościach - wynika z badania TNS OBOP.
TNS OBOP badał jak Polacy uczestniczą w tegorocznym karnawale. Pod uwagę wzięto przede wszystkim chęć do tańca i śpiewu przed większą publicznością.
Jak wynika z badań, tylko 15 proc. ankietowanych potwierdziło, że podczas karnawału wybierze się tańce. 23 proc. wybrało odpowiedź "raczej tak", tyle samo raczej nie weźmie udziału w tanecznych imprezach, a 34 proc. na tańce zdecydowanie się nie wybiera.
Umiejętności są, lecz chęci brak
Imprezy bez tańców nie wyobrażają sobie ludzie młodzi i lepiej wykształceni, mieszkający w większych miastach. W ubiegłym roku 57 procentom ankietowanych karnawał upłynął tanecznym krokiem. Najczęściej ludzie bawią się w domach (25 proc.), na weselach (20 proc.) oraz w dyskotekach i klubach (20 proc.). Mniejszą popularnością cieszyły się bale (9 proc.), a także dancingi czy imprezy organizowane w ośrodkach wczasowych, w których udział wzięło zaledwie kilka procent badanych.
W kwestii własnych zdolności tanecznych Polacy są zaś dość optymistyczni. Aż 41 proc. pochwaliło się, że "swobodnie tańczy wiele tańców", a 32 proc. z nich potwierdziło, że "zna tylko podstawowe kroki". W rezultacie tylko 11 proc. respondentów przyznało, że taniec nie jest ich mocną stroną.
- Nawet jeśli liczba 41 proc. jest mało prawdopodobna, to samoocena umiejętności tanecznych Polaków jest dość wysoka, a w tej dziedzinie powodzenie w dużej mierze zależy od wiary we własne umiejętności - podsumowują autorzy badania.
Śpiewać każdy może
Badacze przyjrzeli się również kwestii wspólnego śpiewu Polaków. Najpopularniejsze okazały się chóralne śpiewy w kościele (38 proc.), weselne przyśpiewki (38 proc.), a 37 proc. badanych nie przyznało się do wspólnego śpiewania w żadnych okolicznościach.
Polacy nie stronią także od śpiewania karaoke. W ostatnim roku do podkładu muzycznego i wyświetlanego na ekranie tekstu śpiewało w domu lub z rodziną 10 proc., a w lokalach 6 proc. ankietowanych.
Badanie przeprowadzono w dniach 7-10 stycznia na ogólnopolskiej, losowej reprezentatywnej próbie 1005 dorosłych Polaków.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu