Zakuli awanturnika w kajdanki z Austro-Węgier

Podkarpaccy policjanci przecierali oczy ze zdumienia, kiedy przyjechali do jednego z domów na terenie gminy Horyniec-Zdrój, by poskromić 24-letniego awanturnika. Okazało się, że członkowie rodziny nie czekali na policjantów i zakuli sprawcę awantury w... zabytkowe kajdanki. Na dodatek nikt nie posiadał do nich klucza. Dopiero strażacy - używając nożyc - zdołali oswobodzić mężczyznę. Na krótko.

Po 25 latach złapali zabójcę

25 lat temu zostawił na miejscu zabójstwa odciski palców. Wtedy nikt nie był w stanie ich zidentyfikować. Teraz, dzięki komputerowemu systemowi daktyloskopijnemu AFIS, 47 letni Zbigniew N. resztę życia może spędzić w więzieniu.

Król dżungli, krówki, wafle i seriale w Sejmie

To groźny projekt, który doprowadzi do zniszczenia mediów publicznych i ograniczy demokrację - grzmiała w imieniu PiS Elżbieta Kruk, w dyskusji poprzedzającej głosowanie nad senackimi poprawkami do ustawy medialnej. - Pani Kruk przestawiła się jako strażnik wolności słowa. To, tak jakby drapieżny król dżungli stwierdził, że mu smakują krówki i wafelki - ripostował Jerzy Wenderlich z SLD.

PiS puszcza film w obronie banku

- To działanie na szkodę spółki - tak Aleksandra Natalli-Świat podsumowuje w specjalnym "spocie" decyzję zarządu banku PKO BP o wypłacie dywidendy akcjonariuszom. To pomysł rządu - Skarb Państwa posiada 51 proc. akcji i wypłata poratuje państwowy budżet. Posłanka PiS ma tylko 50 akcji, ale i tak czuje się "zaniepokojona".

Policja w Łebie bez "ogniwa wodnego"

W tym roku policjanci z Łeby nie będą mogli pływać (pomagać tonącym, łapać nietrzeźwych) własną motorówką. Dlaczego? Tę, którą mieli, musieli oddać do Sopotu. Zresztą - jak mówią funkcjonariusze - i tak była bezużyteczna, bo nie mogła pływać po otwartym morzu. Koło ratunkowe policjantom z Łeby mogą rzucić dziś tylko koledzy ze Straży Granicznej. Oni mają odpowiedni sprzęt.

Poszczuli psem kierowcę autobusu

Dwaj mężczyźni chcieli pobić współpasażera, a gdy kierowca zwrócił im uwagę, poszczuli go psem. To kolejna awantura z udziałem pasażerów, w której ranny został kierowca miejskiego autobusu.

Warszawa zapłaci 400 tys. za zderzenie z łosiem

Ponad 400 tysięcy złotych odszkodowania i trzy tysiące złotych renty miesięcznie otrzyma kobieta, która prowadząc samochód zderzyła się w podwarszawskim Rembertowie z łosiem. Sąd uznał, że urzędnicy dopuścili się zaniedbania, bo nie wpadli na to, by przed dzikimi zwierzętami ostrzegać za pomocą stosownych znaków drogowych. Dziś takowy znak stoi w miejscu wypadku. Tylko łosie już się nie pojawiają.

"TVP musi mieć pieniądze, bo inaczej będzie komercja"

Senatorowie dokonali w ustawie medialnej zmian, które burzyły ład medialny - powiedział w TVN24 szef SLD Grzegorz Napieralski. Jego klub zagłosuje za odrzuceniem poprawek. Przepadnie również ta, która pozbawia media publiczne gwarantowanej kwoty 880 mln zł z budżetu państwa. - Próba zabrania tych pieniędzy spowodowałaby to, że mamy kolejny podmiot komercyjny - podkreślił Napieralski.

Pożyczka dla Senyszyn? "To frustracje przegranych"

Żałuję, że frustracje kolegów, którzy przegrali, wylewane są przez media i to w kłamliwy sposób - powiedział w TVN24 szef SLD Grzegorz Napieralski. Odniósł się tym samym do wywiadu, jaki Andrzej Szejna, który przegrał w Krakowie walkę o euromandat z Joanną Senyszyn udzielił "Dziennikowi". Szejna oskarżył szefa SLD, że ten grał nie fair i wsparł Senyszyn dużą pożyczką z partyjnej kasy, dzięki czemu wyjedzie do Brukseli.

Zaciągał się, dziś ślubował

Cezary Atamańczuk, którego PO wyrzuciła po tym, jak znaleziono przy nim "nieznaczną ilość marihuany", oficjalnie jest już posłem. W Sejmie odbyło się ślubowanie nowych parlamentarzystów, którzy w niższej izbie zastąpili 17 świeżo upieczonych europosłów. Jest jeszcze jedno wolne miejsce. W piątek zajmie je Piotr Cieśliński.

10 lipca biegli zdecydują o losie Zientarskiego

W połowie maja, na początku czerwca, do końca czerwca - tak zmieniały się terminy, w których biegli mieli przesłać do warszawskiej prokuratury opinię o stanie zdrowia Macieja Zientarskiego. Jak się dowiedzieliśmy, to nie koniec przekładania. - Teraz biegli poprosili nas o to, by dać im czas do 10 lipca. Nie mamy wyjścia - rozkłada ręce prokuratura.

Byli działacze donoszą na PiS

Statut Prawa i Sprawiedliwości może być niezgodny z konstytucją - twierdzą byli działacze tej partii i domagają się od rzecznika praw obywatelskich, by zajął się ich wątpliwościami. Byli samorządowcy z Mazowsza w piśmie do RPO wytykają przede wszystkim, że w PiS uznaniowo można zawiesić lub wyrzucić niepokornych członków partii.

W TVP nie ubezpieczają gejów

Organizacje broniące praw homoseksualistów krytykują TVP. Poszło o zapis zgodnie, z którym współpracownicy telewizji publicznej mogą ubezpieczyć siebie i swoich partnerów, pod warunkiem, że partner nie jest osobą tej samej płci - pisze "Dziennik".

"Nie szkoda płaczu panien"

Już niemal ostatni żołnierze z poboru wracają do domów. - Nie szkoda tego, że panny nie będą już płakać na przysiędze. Szkoda specyficznej kultury żołnierzy poborowych - podczas pożegnania powiedział minister obrony narodowej Bogdan Klich. Ostatnia, niewielka grupa odejdzie do rezerwy w lipcu i sierpniu.

Platformie po wyborach rośnie

Od wyborów do Parlamentu Europejskiego minęły ponad dwa tygodnie, a poparcie dla Platformy Obywatelskiej w sondażach jest znacząco większe, niż uzyskany wynik. Prawo i Sprawiedliwość w badaniach osiąga podobny wynik, jak w głosowaniu wyborców.

Pitera broni swojej skasowanej definicji

Julia Pitera broni proponowanej przez siebie definicji korupcji zawartej w ustawie o CBA, którą zakwestionował Trybunał Konstytucyjny. - To definicja z ratyfikowanej przez Polskę Konwencji - mówiła w programie "24 Godziny" i na dowód cytowała dokument. - Pani wprowadza ludzi w błąd - atakował ją Ryszard Kalisz z SLD.

"Królowa pewnie by mi odpisała"

- Coraz więcej podmiotów nie odpisuje na moje listy z wnioskiem o interwencję - w "Kropce nad i" Rzecznik Praw Obywatelskich skarżył się na współpracę z ministrami rządu Donalda Tuska, którzy ponoć ignorują jego korespondencję. - A królowa Elżbieta II pewnie by mi odpisała, gdybym wysłał do niej list - dodał Janusz Kochanowski.

"Będzie jeszcze niejedna trudna decyzja do zakomunikowania"

Dlaczego premier nie wystąpił razem z ministrem finansów na trudnej konferencji prasowej ws. budżetu - tłumaczył w "Faktach po Faktach" rzecznik rządu Paweł Graś. Zapewnił również, że zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny definicja korupcji w ustawie o CBA, przygotowana nota bene przez Julię Piterę, zostanie poprawiona.

Sufity lecą im na głowę

Zaledwie przed rokiem firma Agromasz oddała do użytku nowe bloki w Ostrołęce. Mieszkania nie wytrzymały długo w dobrym stanie - ludziom na głowę zaczęły walić się sufity. - Zapłaciłam ciężkie pieniądze za to mieszkanie. Dlaczego mam mieć takie warunki? - pyta jedna z mieszkanek bloku.

Zaprzęg wjechał w pociąg

Dwie osoby - w tym sześcioletnia dziewczynka zginęły na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w województwie łódzkim. Do wypadku doszło gdy powożona przez mężczyznę konna bryczka uderzyła w ostatni wagon przejeżdżającego pociągu.

"Psikus" na dzień ojca: "Tatuś zabił mamusię"

Pomysłów na prezent na dzień ojca zawsze jest pod dostatkiem. Na najbardziej oryginalny pomysł wpadł 12 latek z Pragi Północ. Zadzwonił na policję i poinformował, że jego ojciec... zabił matkę. Chłopak tłumaczył funkcjonariuszom, że od rana miał ochotę zrobić jakiegoś "psikusa".

Ustawa medialna: komisja odrzuca poprawki Senatu

Sejmowa Komisja Kultury opowiedziała się za wykreśleniem z nowej ustawy medialnej poprawki o wartościach chrześcijańskich w mediach publicznych i o finansowaniu mediów publicznych. Obie poprawki wprowadził Senat.

Pijana zgubiła dziecko na klatce

Tylko cud sprawił, że ta historia nie zakończyła się dramatycznie. Pijana matka pozostawiła na klatce schodowej swojego rocznego synka. Dopiero po dwóch dniach zgłosiła się na policję szukając swojego dziecka.

Międzynarodowi przemytnicy wpadli w Polsce

Ponad osiem milionów złotych straciły europejskie państwa przez działalność międzynarodowej grupy szmuglującej papierosy z Ukrainy do Włoch. W Polsce zatrzymano 21 osób. Grożą im kary do 10 lat więzienia.

CBA: wyrok TK nic nie zmienia

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie wpłynie w żaden sposób na działania CBA - pisze w oświadczeniu szef Biura. TK uznał za niekonstytucyjne niektóre zapisy ustawy o CBA, w tym definicję korupcji oraz rozporządzenie, na mocy którego CBA może bez ograniczeń korzystać z baz danych.

Ustawa medialna w tym tygodniu u prezydenta

- Jestem głęboko przekonany, że do końca tygodnia ustawa medialna wyjdzie z polskiego parlamentu na biurko prezydenta Rzeczpospolitej - mówił poseł Platformy Obywatelskiej Sebastian Karpiniuk o ustawie medialnej. Wcześniej podobnym optymizmem wykazał się szef SLD, Grzegorz Napieralski. - Jesteśmy na dobrej drodze, by rozmowy zakończyły się sukcesem - mówił po spotkaniu polityków PO i SLD w sprawie poprawek Senatu do ustawy.

Wyrok za zlecenie na Najsztuba

Pięć i sześć lat więzienia - o takim wyroku dla Arkadiusza W. oraz Pawła G. zadecydował Sąd Apelacyjny w Łodzi. Skazano ich za nakłanianie do zabójstwa dziennikarza Piotra Najsztuba. Wyrok jest prawomocny.

Za kratami jak... Polak

Jesteśmy najlepsi w Europie... w mało zaszczytnej kategorii liczby więźniów. W polskich zakładach wyroki odsiaduje ponad 90 tysięcy osób, podczas gdy w ponad dwukrotnie ludniejszych Niemczech - tylko 73 tysiące - wynika z danych Eurostatu.

"Lifting w skrzydłach CBA"

To nie podcięcie skrzydeł, a "lifting w skrzydłach CBA" - tak określił orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego Zbigniew Wassermann z PiS - To zwycięstwo normalności. Wszystkie przepisy, które sprawiły, ze CBA mogło robić wszystko, każdego z nas podsłuchiwać, zostały zakwestionowane - cieszył się z kolei Ryszard Kalisz z SLD. - Najlepiej zlikwidować tę instytucję - stwierdził Grzegorz Napieralski.