Wierni z trzech miast: Tarnowa, Chełma i Lublina będą mogli pożegnać abp. Józefa Życińskiego podczas jego ostatniej drogi. Pogrzeb metropolity odbędzie się w sobotę, 19 lutego w lubelskiej archikatedrze. Weźmie w nim udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski. Telegram z kondolencjami przesłał papież Benedykt XVI.
W młodym wieku odszedł do Pana wybitny Pasterz – napisał Benedykt XVI w telegramie kondolencyjnym. Papież podkreślił troskę metropolity lubelskiego o powierzonych jego opiece wiernych, jak i angażowanie się w życie całego Kościoła. - Ostatnie dni swego życia poświęcił służbie Stolicy Apostolskiej – zauważył Benedykt XVI. Zwrócił też uwagę na zdolności intelektualne i głęboką duchowość metropolity lubelskiego i zapewnił o modlitwie za zmarłego.
Trumna już w Polsce
Arcybiskup Józef Życiński zmarł nagle w czwartek, 10 lutego, w Rzymie, gdzie brał udział w obradach watykańskiej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. Jego ciało zostało przewiezione do Polski, granicę przekroczyło w piątek przed południem. Zanim znajdzie się w Lublinie, odbędą się liturgiczne stacje pogrzebu metropolity lubelskiego w Tarnowie i Chełmie.
W tarnowskiej katedrze wierni będą mogli żegnać abp. Życińskiego dziś od godz. 15. W intencji metropolity lubelskiego i byłego ordynariusza diecezji tarnowskiej (w latach 1990-1997) zostanie tam odprawiona Msza św. żałobna o godz. 18. Czuwanie modlitewne potrwa do godz. 22.
W środę trumna z ciałem abp. Życińskiego zostanie przewieziona do Chełma, leżącego na terenie archidiecezji lubelskiej. 16 lutego o godz. 18 w bazylice na Górze Chełmskiej zostanie odprawiona Msza św. w intencji metropolity lubelskiego pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Józefa Wróbla. Modlitewne czuwanie wiernych zakończy się ok. godz. 20, a trumna z ciałem biskupa zostanie przewieziona do Lublina.
Uroczystości w Lublinie
Najpierw metropolitę lubelskiego pożegnają klerycy i księża zgromadzeni w seminarium duchownym. W czwartek o godz. 16.00 nastąpi przewiezienie trumny do kościoła akademickiego KUL. Arcybiskup Józef Życiński był Wielkim Kanclerzem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i w imieniu władz kościelnych sprawował bezpośredni nadzór nad uczelnią. W jego intencji społeczność akademicka będzie się modlić podczas Mszy św. w piątek o godz. 12.15.
Później kondukt pogrzebowy przejedzie Alejami Racławickimi, Krakowskim Przedmieściem i ul. Królewską do archikatedry lubelskiej. Tam biskupi pomocniczy będą przewodniczyć Mszom św. żałobnym: bp Artur Miziński z udziałem młodzieży o godz. 15.15 , a bp Józef Wróbel z udziałem osób życia konsekrowanego o godz. 19.00. Podczas nieszporów za zmarłych o godz. 18.15 za abp. Życińskiego będą się modlić członkowie kapituły archikatedralnej. O godz. 20.30 rozpocznie się całonocne czuwanie modlitewne.
Pogrzeb w sobotę
Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, 19 lutego. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona o godz. 11.00 w archikatedrze lubelskiej. W liturgii pogrzebowej weźmie udział Episkopat, z przewodniczącym abp. Józefem Michalikiem i prymasem Polski abp. Józefem Kowalczykiem na czele.
Administrator archidiecezji lubelskiej bp Mieczysław Cisło prosi, by zamiast kwiatów i wieńców złożyć podczas pogrzebu abp. Życińskiego ofiarę na stypendia dla młodzieży przyznawane przez Centrum Jana Pawła II. Instytucję tę powołał w czerwcu 2006 r. metropolita lubelski. Datki będzie można składać do puszek podczas pogrzebu. Na stronie internetowej archidiecezji lubelskiej jest też link odsyłający do numerów kont, na które można wpłacać pieniądze.
Arcybiskup Józef Życiński zostanie pochowany w krypcie archikatedry lubelskiej, obok swoich poprzedników: biskupów Mariana Leona Fulmana i Piotra Kałwy.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP