Bardzo się cieszę z tego wyroku - mówiła o decyzji sądu Okręgowego w Katowicach, Alicja Tysiąc. Zgodnie z wyrokiem "Gość Niedzielny" ma przeprosić kobietę i wypłacić jej 30 tys. zł zadośćuczynienia. - Wolność prasy jest fundamentem państwa, ale ochrona prawna przysługuje także jednostce - tłumaczyła w uzasadnieniu wyroku sędzia Ewa Solecka. "Gość Niedzielny" zapowiada apelację.

Policjanci znaleźli 16-latkę, która zaginęła w nocy z wtorku na środę w gminie Lubiszyn. Dziewczyna leżała w krzakach, gdzie chwilę wcześniej urodziła dziecko.

57 osób zamieszanych w rozpowszechnianie w internecie pornografii dziecięcej zatrzymali policjanci podczas akcji prowadzonej w całym kraju w ramach operacji „Collection”. Funkcjonariusze zabezpieczyli m.in.: komputery, twarde dyski, płyty CD i aparaty fotograficzne. Dotychczas zarzuty usłyszała jedna osoba. Policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

„Gazeta Wyborcza” zaproponowała dziś mediom, w tym TVN i TVN24, przystąpienie do zmowy milczenia o przyczynach katastrofy w kopalni „Wujek-Śląsk”. „Jeszcze nie skończyły płakać kobiety, jeszcze nie wszystkie ciała górników zostały zidentyfikowane, a już zaczął się medialny pościg: dorwać winnego” – grzmi redaktor gazety. – Do zmowy milczenia nie przystąpimy – odpowiada Adam Pieczyński, redaktor naczelny TVN24.

Dzisiejszy wyrok Sądu Okręgowego w Katowicach traktujemy jako próbę cenzurowania debaty publicznej - napisał w oświadczeniu ks. Marek Gancarczyk, który podkreśla, że żaden wyrok sądowy nie zmieni faktu, że aborcja jest niszczeniem życia i zabiciem dziecka nienarodzonego. Komentując orzeczenie sądu w TVN24, nie krył zaskoczenia i zapewniał po raz kolejny: nie porównywaliśmy Alicji Tysiąc do zbrodniarzy hitlerowskich.

Przy ścianie wydobywczej kopalni "Wujek-Śląsk", gdzie w piątek doszło do zapalenia i wybuchu metanu, od początku roku czujniki metanometrii 727 razy odłączały prąd z powodu przekroczonego stężenia metanu - powiedział prezes KHW Janusz Gajos komentując doniesienia o "wybijaniu" czujników przed katastrofą. - Ten system po to jest, by w razie zagrożenia wyłączać maszyny - dodał Gajos.

Nawet 500 osób mogli "przerzucić" ze Wschodu za Zachód gangsterzy, którzy w środę wpadli w ręce funkcjonariuszy policji i straży granicznej. Zatrzymania głównych organizatorów przemytu miały miejsce jednocześnie w Polsce, Niemczech i Austrii.

Rzeczniczka Urzędu Górniczego, który bada sprawę katastrofy w kopalni "Wujek-Śląsk", została odwołana ze stanowiska. We wtorek zgłosiła na policję, że została napadnięta i skradziono jej m.in. służbowego laptopa. W trakcie zeznań na komisariacie okazało się, że jest nietrzeźwa, miała prawie 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

"Przebieraniec" twierdzi, że czapkę znalazł "pod komendą", a lizak kupił na festynie. Tak wyposażony zatrzymał nocą w Opolu samochód i próbował wymusić mandat za wykroczenia. Został zatrzymany po pościgu przez centrum miasta.

TVP jest okupowana. Farfał i jego przyboczni nie mają nawet prawa przebywać w tym budynku - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem Farfał jest bezkarny, gdyż przy jego pomocy PO zawładnęła TVP i w ten sposób zrobiła z telewizji publicznej telewizję rządową.

- Jestem zażenowany tym, co się dzieje w TVP, jak wszyscy - mówi minister skarbu Aleksander Grad. Ale jednocześnie bezradnie rozkłada ręce. - W tym ustroju mediów publicznych minister skarbu ma niewiele do powiedzenia - stwierdził w TVN24.

Obrażenia ciała okazały się zbyt rozległe - w szpitalu w Sosnowcu zmarło kolejnych dwóch górników, rannych w piątkowej katastrofie w kopalni "Wujek-Śląsk". Bilans to już 17 ofiar śmiertelnych. W szpitalach nadal znajduje się 35 poparzonych górników. Sejm uczcił pamięć zmarłych minutą ciszy.

Sejm przyjął przez aklamację uchwałę w 70. rocznicę agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku. Podkreślono w niej, że w wyniku paktu Ribbentrop-Mołotow "dokonano IV rozbioru Polski". Ponadto zbrodnię na polskich oficerach w Katyniu określono jako "zbrodnię wojenną", która ma "znamiona ludobójstwa". Spór o to, jak definiować zbrodnię katyńską, wcześniej uniemożliwiał jednogłośne przyjęcie uchwały.

Mnożą się wątpliwości dotyczące przestrzegania zasad bezpieczeństwa w kopalni "Wujek-Śląsk". Brat jednego z poszkodowanych ujawnia, że część górników pracujących w miejscu, gdzie doszło do katastrofy nie miało odpowiedniego doświadczenia, aby schodzić ponad kilometr pod ziemię. - To wysyłanie na śmierć - mówi.

Zmniejszony budżet policji zmusił ją do szukania oszczędności. Komenda Główna zarządziła wielką inwentaryzację i wyprzedaż majątku - donosi "Rzeczpospolita". Komendanci wojewódzcy mają zbadać stan posiadania i wśród zajmowanych przez siebie ponad 3,2 mln mkw. nieruchomości znaleźć niepotrzebne. A jest ich wiele - zauważa gazeta. To m.in. dawne stołówki, czy nawet kino i stadion w Poznaniu.

Nawet 7 z 18 polskich uniwersytetów może stracić w tym roku swój status - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna". Związane jest to z niespełnianiem wymogów ustawowych.

Wygrała już w Strasburgu, czy teraz wygra w Katowicach? Alicja Tysiąc, bo o niej mowa, domaga się od redaktora naczelnego "Gościa Niedzielnego" i archidiecezji katowickiej przeprosin i zadośćuczynienia finansowego za sugestie, jakoby chciała zabić swoje dziecko.

Czy będzie zwiększenie kar za pedofilię i farmakologiczne leczenie pedofilów? - o tym zadecyduje Sejm na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu. Wśród wielu omawianych spraw znajdzie się też uchwała w sprawie 70. rocznicy napaści ZSRR na Polskę.

Policja zakończyła już oględziny domu w podwarszawskim Celestynowie, gdzie doszło do rodzinnej tragedii. W środku znaleziono częściowo zwęglone zwłoki kobiety i broń, z której prawdopodobnie padły strzały. Według policjantów, przed południem 77-letni mężczyzna zastrzelił tam żonę i syna i ranił trzy inne osoby, w tym sędzię. Do tragedii doszło podczas zamiejscowej rozprawy sądowej ws. podziału majątku.