Pomóżmy im wrócić

Autorzy obywatelskiego projektu ustawy o repatriantach mają już 60 tysięcy podpisów. Jeśli uzbierają jeszcze 40 tys. i wszystko pójdzie dobrze, to państwo, a nie samorządy zajmą się repatriantami, a czas oczekiwania na powrót do ojczyzny będzie znacznie krótszy.

PiS lojalnie za prezesem

- Zgadzam się z oceną, jaką Jarosław Kaczyński wystawił swojej kampanii - komentuje list prezesa Jarosława Kaczyńskiego do członków PiS szef klubu tej partii Mariusz Błaszczak. Prezes skrytykował sposób prowadzenia kampanii. Do samego listu pozytywnie odnosi się w rozmowie z TVN24 poseł Zbigniew Girzyński. - To doskonały pomysł - mówi. Ale zastrzega, że kampanię ocenia dobrze.

Zawalą się kolejne domy

W dalszym ciągu osuwa się ziemia na południowym stoku góry Prusów w gminie Milówka w Beskidzie Żywieckim. Jeden z ewakuowanych w piątek domów już runął, a pozostałe - według strażaków - zawalą się wkrótce. Aktualną fotorelację z miejsca osuwiska zamieścił w swoim serwisie Reporter 24 szymon00.

Szczegóły śmierci ojca Ziobry w internecie

Opinie ekspertów i dokumentacja medyczna to najważniejsze materiały opublikowane na stronie www.jerzyziobro.pl, dotyczącej śmierci ojca europosła PiS Zbigniewa Ziobry. - Wiem, że mężowi życia tym działaniem nie wrócę, ale jeśli wyciągniemy wnioski z tej sprawy, więcej pacjentów będzie mogło cieszyć się życiem – mówi Krystyna Kornicka-Ziobro, autorka strony i wdowa po zmarłym.

"Gdy krzyż wzbudza agresję, pytamy o bezpieczeństwo ducha"

Do szacunku dla krzyża i rodziny wezwał w niedzielę podczas uroczystości dożynek na Jasnej Górze metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Z kolei pod Lublinem, tamtejszy metropolita abp Józef Życiński po raz kolejny zaapelował: nie wykorzystujmy krzyża do celów politycznych

"Wszelkie informacje o mojej abdykacji są nieprawdziwe"

Jarosław Kaczyński wystosował list do członków Prawa i Sprawiedliwości. Zapewnia w nim, że "wszelkie informacje o jego abdykacji czy dymisji są całkowicie nieprawdziwe". Prezes stwierdza też, że w partii koniecznie trzeba uporać się ze zjawiskiem nielojalności. - Członkowie Klubu Parlamentarnego PiS i inne osoby z naszej partii zajmujące eksponowane stanowiska muszą wybrać lojalność lub pójść własną drogą - podkreśla.

Znani w Sejmie milczą

Posłowie od rozpoczęcia kadencji, przez trzy i pół roku z mównicy sejmowej wystąpili łącznie 34 tys. 136 razy. Rekordzistą jest Jerzy Gosiewski z PiS, który głos zabrał 542 razy. Okazuje się, że politycy często obecni w mediach występują o wiele rzadziej od swoich mniej znanych kolegów - i to nawet o kilkaset razy. W niechlubnym rankingu wygrywa Jarosław Gowin i Grzegorz Schetyna - politycy PO mają na koncie tylko po jednym przemówieniu.

Dziennikarze TVN i TVN24 czytają Wasze bajki dla Tomka

Widzowie i internauci TVN24 przesyłają nam coraz więcej bajek dla Tomka - sześciolatka, któremu przeszczepiono wątrobę, po tym gdy zatruł się grzybami - oraz innych chorych dzieci. Specjalnie dla nich, dziennikarze TVN i TVN24 postanowili przeczytać niektóre z nadesłanych opowiadań.

"Agresja i chamstwo. Gorsi od Samoobrony"

Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla portalu blogpress.pl zarzucił "agresywne, wręcz chamskie zachowanie" członkom Platformy Obywatelskiej. Jako przykład prezes PiS przytoczył sytuację z sejmowej restauracji, gdzie jeden z posłów PO podsiadł koleżankę z PiS.

Biskupi z ambony bronią religii w szkołach

"Nie da się w pełni wychować człowieka bez uwzględnienia także jego sfery religijnej" - podkreślają biskupi w liście, który jest dziś czytany w kościołach z okazji 20-lecia wprowadzenia katechizacji do szkół. We wrześniu 1990 roku na mocy instrukcji Ministra Edukacji po 30 latach przerwy religia powróciła do szkolnych klas.

Zmarł wiceprezydent Leszna

Wiceprezydent Leszna Zdzisław Adamczak nie żyje. Zmarł nagle przeżywszy 62 lata. Informację na swojej stronie internetowej zamieścił Urząd Miasta w Lesznie.

Po co premier leci do  Indii i Wietnamu?

Premier Donald Tusk jedzie razem z żoną na pięć dni do Indii i Wietnamu. Celem wizyty - według rządu - jest zachęcenie azjatyckich przedsiębiorców do inwestowania w Polsce. Premier spotka się też z najwyższymi przedstawicielami władzy obu krajów.

Łódź: daliśmy radę. Pasażerowie: nie wiedzieliśmy, gdzie lądujemy

Za nami pierwsza doba remontu pasa startowego na warszawskim Okęciu. Jak inne lotniska poradziły sobie z przejęciem lotów do i z Warszawy? - Sobota pokazała, że daliśmy radę - mówi rzeczniczka łódzkiego portu lotniczego Katarzyna Dobrowolska. Ale pasażerowie narzekają na brak informacji. - Dopiero jak wysiadłam z samolotu, zobaczyłam, gdzie jestem - skarży się jedna z nich.

Kaczyński: pełna kapitulacja, 100-proc. serwilizm wobec Rosji

Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla portalu blogpress.pl stawia kolejne pytania o katastrofę smoleńską. - Dlaczego bombowiec, bo TU-154 to przecież przerobiony bombowiec, (...), w tym wypadku się kompletnie rozsypał? - pyta prezes PiS. Działania rządu ws. katastrofy ocenia zaś jednoznacznie negatywnie.

Śniadek: "Solidarność" jest jedna i wciąż żyje

- "Solidarność" jest jedna i wciąż żyje - mówił podczas uroczystych obchodów 30-lecia związku w Krakowie przewodniczący NSZZ "S" Janusz Śniadek. Dodał, że on i jego koledzy poczuli się wystąpieniem premiera Tuska w Gdańsku "głęboko urażeni i obrażeni". - Nie podając daty śmierci tej pierwszej ani narodzin tej drugiej w zasadzie wytworzył sytuację, że przestaliśmy wiedzieć, na jakiej uroczystości jesteśmy. Została zakwestionowana tożsamość jubilata - uważa Śniadek

Mają być samoloty szkolne, będą też langusty

27,5 mld złotych - taką kwotą, według przyjętego w piątek wstępnego projektu budżetu, będzie dysponował w 2011 roku minister obrony. To o 7,1 proc. więcej, niż ministerstwo dostało w tym roku. - Przyszłoroczny budżet to budżet rozwoju - powiedział w sobotę minister obrony Bogdan Klich.

"Przystawili nam broń do głowy i w pidżamach wyrzucili na dwór"

W sobotę wczesnym rankiem czterech mężczyzn próbowało wejść do domu na Okęciu. Podawali się za prokuratorów i nowych właścicieli. Gdy nie zostali wpuszczeni, wyważyli drzwi i, grożąc bronią, wyrzucili trzy rodziny na bruk prosto z ich łóżek. Wezwani policjanci zatrzymali trzech napstników. Czwarty, który miał grozić bronią, uciekł.

Władze TVP i PR zaczęły się pakować

W sobotę wygasły kadencje rad nadzorczych i zarządów w TVP, Polskim Radiu i jego regionalnych rozgłośniach. Władze mediów publicznych pełnić będą swoje funkcje do czasu powołania następców. Konkursy na nowe rady nadzorcze mają być ogłoszone w przyszłym tygodniu według całkiem nowych zasad.

PO i PiS w dół, PSL nad kreską

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, PO mogłaby liczyć na poparcie 41 proc. wyborców, PiS - 28,4 proc., SLD - 13 proc., zaś PSL - 5,4 proc. - wynika z sobotniego sondażu Instytutu Badania Opinii Homo Homini dla Polskiego Radia. Frekwencja wyborcza wyniosłaby 56 proc.

Bajki wyciszają "szum szpitalnego oddziału"

Ogromny odzew na apel Centrum Zdrowia Dziecka, aby pisać i przesyłać bajki dla Tomka - 6-latka po przeszczepie wątroby - zaskoczył nawet lekarzy. Ich zdaniem, bajki są szczególnie potrzebne dzieciom przebywającym na oddziale intensywnej terapii, bo "wyciszają szum" i sprawiają, że myśli dziecka są zajęte. Szpital planuje wydać historie w formie terapeutycznego zbioru dla dzieci.

Kurski: Decyzję prezesa przyjąłęm z przykrością

Jacek Kurski przyznaje, że był zaskoczony rozwiązaniem przez Jarosława Kaczyńskiego struktur PiS na Pomorzu. - Nic o niej nie wiedziałem, przyjąłem z pewną przykrością, szczególnie dlatego, że dotyka ona ludzi, którzy zrobią wszystko i poświęcą wszystko dla sprawy Prawa i Sprawiedliwości, dla kampanii Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w RMF FM europoseł.

Przenieść Poniatowskiego? "Dwa pomniki tam stać nie mogą"

Znany z oryginalnych pomysłów poseł Prawa i Sprawiedliwości Artur Górski nie wyklucza, że jeśli w przyszłości kandydat tej partii zostanie prezydentem, to przed Pałacem Prezydenckim stanie pomnik Lecha Kaczyńskiego. Stojący tam teraz pomnik księcia Józefa Poniatowskiego miałby zostać przeniesiony w inne miejsce. - W końcu ten pomnik też nie stał tam wiecznie - argumentuje polityk w rozmowie z Tygodnikiem "Plus Minus", dodatkiem do "Rzeczpospolitej".

Zmarł tenor Bogdan Paprocki

Legenda polskiego teatru operowego - tenor Bogdan Paprocki, uważany za najdoskonalszego odtwórcę Stefana w "Strasznym dworze" Stanisława Moniuszki - zmarł w piątek w wieku 90 lat. O śmierci artysty poinformowała śpiewaczka operowa Iwona Hossa.

Oszustwo przy telewizyjnym teleturnieju?

Przed krakowskim sądem stanie Michał F., oskarżony o oszustwo przy teleturnieju. Akt oskarżenia w tej sprawie wpłynął już do Sądu Rejonowego dla Krakowa Podgórza.

Piloci wojskowi szkoleni na niby

W Inowrocławskim 56. Pułku Śmigłowców Bojowych specjalistyczne szkolenie pilotów odbyło się tylko na papierze, a dokumentację sfabrykowano - pisze "Rzeczpospolita".

Pałac uczci Lecha i Marię Kaczyńskich tablicą

7 września o godzinie 11 w Kaplicy w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczysta msza odprawiona przez abp. Kazimierza Nycza, podczas której zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca pracowników kancelarii prezydenta, w tym parę prezydencką a także prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej - dowiedziała się TVN24. W tej samej kaplicy planowane jest odsłonięcie jeszcze jednej tablicy - ku czci prezydenckiego kapelana.

Ona szukała grzybów, oni okradali jej auto

- Fatalnie zakończyło się grzybobranie dla mieszkanki podgorzowskiego Santoka. Gdy kobieta szukała prawdziwków, kurek i maślaków, złodzieje częściowo rozebrali i okradli z części jej mercedesa klasy A. Zabrali m.in. skórzane fotele, tylną kanapę i kierownicę.

Wójt wpuszcza tylko w krawacie

Koszulka kontra krawat i wójt versus radny - czyli samorządowy folklor prosto z Ciechocina pod Toruniem. Radny Winczura na sesji rady gminy nie miał krawata - to wystarczyło, by wójt przestał się do niego odzywać. Na kolejne posiedzenie urażony radny założył koszulkę z napisem - "wójt jest kłamcą". Bo sprawa ma drugie dno.

Pędził pod prąd i po ciągłej - bo "sprawdzał auto"

Przekroczenie dozwolonej prędkości o 80 km/h, wyprzedzanie innych pojazdów w miejscu niedozwolonym, na podwójnej linii ciągłej oraz jazda pod prąd - to wykroczenia jakie popełnił 32-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego zatrzymany przez olsztyńską policję na krajowej siódemce. Na pytanie dlaczego jechał tak brawurowo, odpowiedział, że "robił to z pełną świadomością, ponieważ chciał sprawdzić jak będzie reagowało jego auto".