Nauczycielka nie pomogła, dziecko sparaliżowane

Nie udzieliła nieprzytomnej uczennicy pierwszej pomocy, chociaż powinna - za takie przestępstwo przed sądem w Częstochowie stanęła nauczycielka z Opatowa w woj. śląskim. Dziewczynka, która nie otrzymała pomocy, jest sparaliżowana, a jej matki nie stać na kosztowną rehabilitację. Oskarżonej kobiecie grozi do 3 lat więzienia.

Niższa kara za "seksaferę"

Były radny Samoobrony Jacek Popecki jest już ostatecznie skazany za udział "seksaferze". Sąd Najwyższy uniewinnił go jednak z zarzutu namawiania Anety Krawczyk do zmiany jej zeznań. Oznacza to, że kara Kopeckiego będzie złagodzona do dwóch lat (wcześniej Popecki skazany został na dwa lata i cztery miesiące).

Otworzyli trumnę, by ukraść obrączkę

Po kilkunastu dniach w ręce policjantów wpadli dwaj 19-letni złodzieje, którzy po pijanemu plądrowali groby w Szewnej (woj. świętokrzyskie). W jednym z grobowców chuligani otworzyli trumnę i ukradli nieboszczykowi złotą obrączkę. Mężczyźni przyznali się do winy, oświadczając jednocześnie, że na pomysł "zabawy na cmentarzu" wpadli "spontanicznie".

Jesteśmy sexy. Sami dla siebie

Albo piękniejemy, albo jesteśmy coraz mniej samokrytyczni. Jak wynika z badań CBOS, w ciągu ostatnich sześciu lat samoocena Polaków znacznie się poprawiła. Już połowa z nas jest zadowolona ze swojego wyglądu i nie chciałaby w nim niczego zmieniać.

Jechał 106 km/h za szybko

216 km/h jechał na autostradzie A4 swoim porsche obywatel Szwecji. Zatrzymany przez policję tłumaczył, że "często jeździ po niemieckich autostradach, a tam nie ma ograniczeń prędkości".

Autobus wjechał w słup. Kilkanaścioro dzieci w szpitalu

Sześcioro dzieci doznało obrażeń po tym jak autobus, którym jechały, uderzył w słup energetyczny. Do wypadku doszło w Zagórzu Śląskim. - Najprawdopodobniej zawiodły hamulce - mówi tvn24.pl młodszy inspektor Ryszard Ziach z policji w Wałbrzychu.

Karnowski poskarżył się na CBA i nic

Nie będzie śledztwa w sprawie działań CBA w sopockim magistracie w związku z tzw. aferą sopocką. Prezydent Jacek Karnowski poskarżył się na CBA zarzucając funkcjonariuszom, że przekroczyli uprawnienia. Prokuratura nie podzieliła jednak jego opinii.

Przywlekli grypę, niech leczą się w domach

- 101 przypadków zachorowań na grypę A/H1N1 to sukces, a nie porażka - udowadniała na konferencji prasowej Ewa Kopacz. W związku z tym, że dzieje się nie najgorzej, minister zdrowia zaznaczyła, że pacjenci chorzy na nową grypę mogą leczyć się w swoich domach, a nie w szpitalu. Ministerstwo wprowadza nowe wytyczne dla lekarzy.

Prokuratura pisze do Pakistanu ws. Stańczaka

Polska prokuratura skierowała do Pakistanu wniosek o materiały sprawy dwóch Pakistańczyków, którzy zostali aresztowani w związku z porwaniem i zabójstwem Piotra Stańczaka. Polski geolog zginął w Pakistanie na początku lutego.

"Chanelki" nie trafią na stragany. Spłoną?

Tysiące podrobionych toreb znanych światowych projektantów nie trafi do rąk "modnych" Polek. Towar warty ponad 45 milionów złotych przechwycili celnicy z Gdyni na jednym ze statków, który przypłynął z Chin. Teraz tańsza wersja spełnienia marzeń wielu pań zostanie zniszczona.

Kulisy zatrzymań CBA w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego

Zatrzymani w związku z wydawaniem fałszywych licencji pilota to szeregowi pracownicy Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej przy ULC, a wśród nich także ci, którzy ujawnili proceder. Zamieszani w to urzędnicy wyższego szczebla są na wolności - twierdzi Darusz Szpineta szef Aviation Asset Management, która złożyła zawiadomienie do prokuratury. I ujawnia, że licencję z pominięciem procedur dostał Niemiec, który latał samolotami rejsowymi.

Policjanci od Olewnika chcą odszkodowań

Remigiusz M. i Maciej L., policjanci, którzy prowadzili śledztwo ws. porwania Krzysztofa Olewnika, chcą odszkodowania za niesłuszne zatrzymanie rok temu. Wnioski są już w sądzie. Na ile wycenili swoje krzywdy? Tego nie wiadomo. - Pieniądze nie są najważniejsze. Chodzi o honor - tłumaczy ich obrońca. - Honor? - pyta rodzina zamordowanego.

Potrąciła się własnym traktorem

32-latka z Biskupca (woj. warmińsko-mazurskie) wybrała się po zakupy. Niby nic dziwnego, a jednak. Nie dość, że traktorem, to jeszcze po kielichu. Ale i to nie jest nadzwyczajne. Niezwykłe jest to, że kiedy próbowała uciekać przed zaalarmowaną policją, sama wpadła pod swój ciągnik.

"Pedał" niewulgarny. "Ale nie polecam"

- Nie zakazano nam używania słowa "pedał". Ono zostanie. Chodzi natomiast o intencję. To nie jest wulgaryzm, ale obrażać można nie tylko nimi - tak wyrok sądu, który skazał mieszkankę Wolina za nazwanie "pedałem" sąsiada, komentuje językoznawca UW prof. Włodzimierz Gruszczyński. "Pedałowania" jednak ogólnie nie poleca. Chyba, że podczas jazdy rowerem.

Pielęgniarki strajkują. "Zabrakło nam już sposobów"

Pielęgniarki i położne z Radomskiego Szpitala Specjalistycznego rozpoczęły strajk generalny. Wśród ich postulatów znalazło się m.in. 600 zł podwyżki. Jeśli szybko nie dojdzie do porozumienia z dyrekcją, pielęgniarki nie wykluczają zaostrzenia protestu.

Ruszyły pielgrzymki, utrudnienia w stolicy

Sprzed warszawskiego kościoła św. Anny wyruszyła w środę rano jedna z dwóch warszawskich pielgrzymek na Jasną Górę. Przemarsz tysięcy wiernych wiąże się z utrudnieniami w ruchu m.in. na Starym Mieście, w Śródmieściu na Pradze oraz Woli. Tak będzie jeszcze w czwartek.

Polacy bardziej konserwatywni

Polacy są konserwatywni, ale w praktyce bardzo wybiórczo podchodzimy do kościelnych przykazań - wynika z najnowszych badań "Polski pomiar postaw i wartości 2009" przeprowadzonych przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. - To świadczy o naszej hipokryzji - uważają eksperci.

Prezydent chce świętować z Wałęsą już teraz

Mimo ostrej odpowiedzi Lecha Wałęsy na propozycję Lecha Kaczyńskiego wspólnego świętowania 30. rocznicy powstania Solidarności, zaproszenie jest aktualne. Świętować chce wspólnie już teraz, podczas 29. rocznicy, zapewniał w TVN24 Władysław Stasiak. Ataki byłego prezydenta nowy szef prezydenckiej kancelarii podsumowuje je krótkim: "Ehh..."

Polska oczami gangstera. Kupiony policjant, burmistrz...

Aż 85 procent z prawie 100 polskich świadków koronnych korzystało z usług skorumpowanego policjanta. Bossowie grup, do których należeli skruszeni gangsterzy, korumpowali ludzi właściwie na każdym szczeblu władzy - od wójta, po ministra. Taki obraz naszego kraju wyłania się z badań polskich świadków koronnych, do których dotarła "Rzeczpospolita".

SB szukała haków na Kwaśniewskiego?

SB rozpracowywała Aleksandra Kwaśniewskiego, protegowanego gen. Wojciecha Jaruzelskiego - wynika z dokumentów IPN, o których pisze "Dziennik". Tuż przed pierwszymi wolnymi wyborami w 1989 r. funkcjonariusze sprawdzali jego pochodzenie etniczne, życiorys jego ojca. Dociekali też, ile zarabia Jolanta Kwaśniewska.

"Cenne" życie wojskowego emeryta

15 lat służby i emerytura, ale zamiast relaksu, powrót do starych obowiązków i podwójne wynagrodzenie na koniec miesiąca - tak według "Gazety Wyborczej" wygląda często życie polskiego żołnierza. Tysiące z wojskowych następnego dnia po tym, jak znajdą się na emeryturze, wracają do służby - tyle że w cywilu. Dostają i emeryturę i pensję.

Nigdy więcej straconego urlopu?

Polska Izba Turystyki chce wyeliminować z gry firmy, które nie dają swoim klientom odpowiedniej gwarancji wyjazdu. Dlatego zamierza stworzyć Fundusz Zabezpieczeń Turystycznych, który mógłby zakazać działalności w przypadku, gdy sytuacja biura budzi poważne wątpliwości - donosi "Puls Biznesu"

Bez komórki na wakacjach? Niemożliwe

W góry czy na Mazury - nieważne, istotne tylko czy z komórką. Jak wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej" Polacy nie wyobrażają sobie wakacji bez telefonu komórkowego.

A4 gotowa, ale zamknięta

Choć na nadmiar autostrad w naszym kraju nie można narzekać, to z otwieraniem ukończonych nikt się spieszy. Na wybudowanym odcinku autostrady A4 od marca trwają niejasne prace wykończeniowe, a trasa stoi zamknięta. Na co czekają drogowcy?

Olechowski jedzie w Polskę

Andrzej Olechowski nie zdecydował jeszcze, czy wystartuje w wyścigu do fotela prezydenckiego w przyszłym roku. Decyzję podejmie po spotkaniach z Polakami w całym kraju - informuje w "Gazeta Wyborcza".

Koncert Madonny zagrożony? Fani mogą spać spokojnie

Koncert Madonny na warszawskim Bemowie pod znakiem zapytania? We wtorek w mediach pojawiły się informacje, że brakuje wymaganych dokumentów. Stołeczny ratusz przyznaje, że straż pożarna ma zastrzeżenia do złożonej dokumentacji, a organizator - czas do piątku, by to zmienić. Firma Live Nation, zajmująca się koncertem, uspokaja: wszystko jest w porządku.

Marketing strachu w służbie prewencji

Policyjna reklama, w której młody człowiek powoduje tragiczny wypadek już wzbudza emocje. - Polski spot jest za słaby - ocenił w programie "24 godziny" specjalista od marketingu Eryk Mistewicz, porównując nagranie do brytyjskich kampanii społecznych. Zdaniem byłego posła i antyterrorysty Jerzego Dziewulskiego, żadna kampania telewizyjna nie odniesie skutku, bo potrzebna jest praktyka, a nie teoria. Rzecznik KGP Mariusz Sokołowski uspokaja: - To dopiero początek.

"Prokuratura zdemaskowała PO"

Decyzja prokuratury demaskuje oskarżenia, które PO podniosła przeciwko PiS w trakcie kampanii wyborczej, a później za wszelką cenę starała się uprawdopodobnić - komentuje Zbigniew Wassermann. Prokuratura w Zielonej Górze poinformowała we wtorek o umorzeniu śledztwa w sprawie legalności stosowania za rządów PiS w latach 2005-2007 podsłuchów telefonicznych przez policję, CBA i ABW.

Minister skarży się na Rydzyka

Ojcu Tadeuszowi Rydzykowi dostaje się za "nieumytego murzyna". Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elzbieta Radziszewska skarży się na jego kontrowersyjną wypowiedź nt. czarnoskórego misjonarza. W tej sprawie wysłała list do przełożonego redemptorysty - ujawnił we wtorek przewodniczący Zespołu Wspierania Radia Maryja prof. Janusz Kawecki.

Dwulatka uwięziona w żłobku

Pracownice jednego z brzeskich żłobków zapomniały o swojej małej podopiecznej. Dwuletnia Nadia przez kilka godzin była zamknięta w placówce. Opiekunki nie zauważyły śpiącego malucha i po zakończeniu pracy wyszły z budynku. Matka, która przyszła odebrać swoją córkę, zaalarmowała policję. Historię opisuje portal 24opole.pl