Tusk powie dziś "yes, yes, yes"?

Czy Nicolas Sarkozy wyjdzie naprzeciwko polskim oczekiwaniom w sprawie pakietu energetyczno-klimatycznego? Donalda Tuska, który dziś w Gdańsku spotka się z prezydentem Francji, dobre przeczucie nie opuszcza. - Mam powody sądzić, że zrobię w sobotę "yes, yes, yes" - mówił w środę Tusk. - Nasz propozycja jest do przyjęcia, jesteśmy optymistami - dodaje tuż przed spotkaniem szef jego gabinetu Sławomir Nowak.

"Rekin podziemia" zarobił 200 mln na zakonnicach

240 milionów złotych - na tyle władze dzielnicy Białołęka wyceniły 47-hektarową działkę, która jako rekompensata za utracone grunty w czasach PRL, trafiła w ręce elżbietanek. Zakonnice nie próżnowały i już dwa miesiące po przekazania ziemi sprzedały ją za... 30 milionów. Kto okazał się szczęśliwym kupcem? - Stanisław M., którego policja od lat uważa za rekina podziemia - pisze "Gazeta Wyborcza".

Chcesz zobaczyć program sprzed 60 lat? Nie ma problemu

Zgodnie z nowym projektem ustawy medialnej, o który PO stoczy zapewne kolejną sejmową wojnę, powołane ma zostać Archiwum Misji Publicznej. Co to takiego i co w praktyce oznacza to dla widza? - Że jeśli tylko będzie miał ochotę, to na swój komputer ściągnie sobie archiwalne filmy i seriale telewizyjne, dokumenty, programy informacyjne, a także audycje radiowe nawet sprzed 60 lat - pisze "Polska".

Francja pomoże nam wybudować elektrownię atomową

Elektrownia atomowa w Polsce będzie na pewno. Oficjalnie tę decyzję rząd ogłosi w styczniu przyszłego roku - dowiedział się dziennik "Polska". Energia z atomu ma popłynąć w Polsce w 2021 roku. Wszystko wskazuje na to, że nowoczesny reaktor kupimy we Francji, która przoduje w tej technologii na świecie.

"Wałęsa nie zmienił się, ma ciągle tę samą siłę i wąsy"

W Gdańsku trwają obchody 25. rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla. W piątkowy wieczór byłemu prezydentowi nagrody gratulowali szef francuskiego MSZ - Bernard Kouchner oraz Władysław Bartoszewski, który pokreślił, że Lech Wałęsa jest jednym z najwybitniejszych Polaków. - Nie wiadomo z kogo jeszcze będziemy dumni, ale na pewno nie z ludzi nienawistnych krętaczy, obłudników, fałszerzy, ale z wielkich i takim na pewno jest Lech Wałęsa - mówił Bartoszewski.

"To triumf orwellowskiego świata"

- Prezydium Sejmu nie miało prawa wypowiadać się w tej sprawie - tak Jarosław Kaczyński skomentował piątkowe oświadczenie, w którym Prezydium - bez wicemarszałka Krzysztofa Putry - potępiło atak polityczny prezesa PiS na Stefana Niesiołowskiego.

"Ci ludzie splugawią język żeby uzyskać sławę"

Walka na życiorysy trwa w najlepsze. W obronie Stefana Niesiołowskiego staje Prezydium Sejmu, które potępia Jarosława Kaczyńskiego, a szef klubu PiS oświadczenie nazywa "żenującym". Jak walkę parlamentarzystów "kwitami" z przeszłości ocenia były poseł, dziś publicysta, Jan Rokita? - Ludzie, którzy tak plugawią język polityki to dzieci Andrzeja Leppera. Dziękuję Najświętszej Maryi, że nie muszę w tym już uczestniczyć - mówił w "Magazynie 24 godziny".

Płacą za błędy ZUS

Blisko milion kobiet, płaci za błąd ZUS-u. Zakład nieprawidłowo naliczył im składki za okres urlopu macierzyńskiego. I choć urzędnicy przyznali się do błędu, to umorzyć "zaległości" nie chcą. Poszkodowane doświadczeniami wymieniają się na specjalnym forum, a pytanie, które tam najczęściej się powtarza, to: Dlaczego mamy płacić?

Frasyniuk: nie podawać ręki Kaczyńskiemu

- Kaczyński strzelił sobie w oba kolana. Wpędził się sam w jednostkę chorobową. To chory człowiek – tak Władysław Frasyniuk w "Faktach po Faktach" ocenił atak prezesa PiS na Stefana Niesiołowskiego. Jednocześnie Frasyniuk chłodno przyjął oświadczenie prezydium Sejmu w obronie Niesiołowskiego.

"Robię prezydentowi prezent i przestaję atakować"

Koniec ataków Janusza Palikota na prezydenta! Ba pewno? Jeśli wierzyć samemu napastnikowi, to tak. - Nie mam siły psychicznej i moralnej, by dokładać Lechowi Kaczyńskiemu. W związku z Bożym Narodzeniem przez najbliższe kilka miesięcy nie będę go atakował - oświadczył poseł PO w programie "Piaskiem po oczach". Kto teraz znajdzie się "na tapecie"? Brat prezydenta...

Świadek wskazuje na polskich posłów

- To byli oni – mówi portalowi tvn24.pl bezpośredni świadek cypryjskich wydarzeń, które miały rozgrywać się z udziałem pijanych posłów PiS: Karola Karskiego i Łukasza Zbonikowskiego. Polscy parlamentarzyści oskarżani są przez hotel o to, że po pijanemu zniszczyli wózki golfowe. Hotel domaga się od polityków 10 tysięcy euro odszkodowania. Ci jednak wszystkiemu zaprzeczają.

Dalajlama uważa się za marksistę

- Jeśli chodzi o teorię gospodarki społecznej, uważam się za marksistę - powiedział XIV Dalajlama na konferencji "Solidarność dla przyszłośći". W Gdańsku spotkali się nobliści m.in. Lech Wałęsa i duchowy przywódca Tybetańczyków.

Ściąga SLD w sprawie ustawy medialnej

Nie tylko PO i PiS wydają wewnętrzne instrukcje dla swoich posłów. TVN24 dotarła do wewnętrznej instrukcji SLD, która mówi posłom jakie jest stanowisko klubu w sprawie ustawy medialnej.

Ojciec: widziałem stosy zwłok w kontenerze

Pan Andrzej, który stracił syna w wypadku samochodowym, chciał się z nim po raz ostatni pożegnać. Jednak, gdy zobaczył jego ciało w warszawskim Zakładzie Medycyny Sądowej, przeżył szok. - Syn leżał na ziemi, w kontenerze. Inne ciała były porzucane jedne na drugich jak psy - opisuje w cytowanej przez portal gazeta.pl rozmowie z TOK FM

Sikorski uduszony? IPN nie wyklucza

Prezes IPN nie wyklucza, że generał Władysław Sikorski został uduszony. Janusz Kurtyka zdradza niektóre wyniki badań po ekshumacji ciała generała Sikorskiego i mówi jednocześnie o "niebywałym skandalu". - Wódz Naczelny i premier rządu na uchodźstwie, leżał w grobie na Wawelu w byle jakiej koszuli i w worku foliowym - mówi Kurtyka.

Prezydium Sejmu potępia Kaczyńskiego

- Nie zgadzamy się, by dyskredytować bohaterów zmagań o wolną Polskę i uwłaczać ich godności - głosi specjalne oświadczenie prezydium Sejmu w obronie Stefana Niesiołowskiego, pod którą podpisali się marszałek z PO i wicemarszałkowie z PSL i SLD. - To żenujące - gani inicjatywę PiS.

Dalajlama: nie dążę do zniszczenia rządu Chin

- Cieszę się, że mogłem spotkać się z panem tu, gdzie rozpoczął pan dzieło - zwrócił się do Lecha Wałęsy Dalajlama XIV. Duchowy i polityczny przywódca Tybetańczyków przybył do Gdańska na obchody 25. rocznicy nadania byłemu prezydentowi Pokojowej Nagrody Nobla.

"NFZ jest arogancki"

Dyrektorzy szpitali klinicznych nie zgadzają się na proponowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia warunki zawierania umów na świadczenia medyczne w 2009 r.

Kolega się utopił? Idziemy do domu

17-letni Paweł K. z Torunia nie zawiadomił służb ratunkowych, że kolega wpadł do Wisły przez dziurę w moście. Chłopak utonął, a jego kolega - jak gdyby nigdy nic - wrócił do domu. Prawdopodobnie nie poniesie za to kary. Toruńska prokuratura złożyła wniosek do sądu o warunkowe umorzenie sprawy - donosi "Gazeta Pomorska" na swojej stronie internetowej.

Dostałeś powołanie do wojska, nie musisz iść

Dobra wiadomość dla tych, którzy lada dzień musieli stawić się w jednostce wojskowej. Ich karty powołania do służby zostały uchylone. Łaska ministra nie dotyczy jednak tych, którzy uchylali się od służby i zaczął ich już ścigać wymiar sprawiedliwości.

Minister nie wierzy prezesowi

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski jest zaskoczony słowami Michała Listkiewicza, który stwierdził, że jako prezes PZPN nie wiedział o korupcyjnym procederze w polskiej piłce. Zdaniem ministra, ten proceder był powszechnie znany. - Mecze ustawiano tak, że całe sezony piłkarskie były rozpisane - wyjawia Ćwiąkalski.

"Bóg daje krzyż na miarę wielkości człowieka"

Konferencją w Gdańsku rozpoczęły się obchody 25. rocznicy Nagrody Nobla dla Lecha Wałęsy. Otwierając obchody były prezydent stwierdził, że przyznanie mu 25 lat temu Pokojowej Nagrody Nobla było zachętą dla ruchu "Solidarność" do dalszego działania.

Co zeznał Niesiołowski?

Najpierw zaprzeczał, że bywał na zebraniach "Ruchu" i pisywał do "Biuletynu" - w końcu złamał się i obiecał mówić tylko prawdę. 25-letni wówczas Stefan Niesiołowski, przesłuchiwany przez bezpiekę, wymienia nazwiska członków organizacji - m.in. Benedykta, Huberta i Andrzeja Czumów oraz swojej narzeczonej - Elżbiety Nagrodzkiej. Opowiada o spotkaniach "Ruchu" i rozszyfrowuje pseudonimy.

Skrócona wizyta w Azji

Prezydent Lech Kaczyński zdecydował się skrócić swoją wizytę w Azji i wrócić do kraju dzień wcześniej - w sobotę. W Korei Południowej prezydent opuści jednak tylko jeden bankiet.

Do szkoły pierwsi pójdą "liderzy przedszkola"

- Jeśli dziecko chodziło do przedszkola od trzech lat, dobrze się tam czuło, było liderem, to nie ma powodu, by je wstrzymywać dalej - przekonywała w TVN24 minister edukacji. Katarzyna Hall zastrzegła jednak, że w pierwszym roku obowiązywania ustawy o obniżeniu wieku szkolnego, wybór należałby do rodziców 6-latków. Jeszcze w piątek posłowie będą głosować w tej sprawie.

Kradli pokrywy studzienek i... wpadli

W Lublinie policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy przez pół roku ukradli z ulic miasta i sprzedali na złom 70 pokryw od studzienek kanalizacyjnych. Złodziejom i paserowi, który je kupował, grozi do 5 lat więzienia.

Nagroda Wałęsy dla Abdullaha

Pierwsza Nagrodę Lecha Wałęsy trafi do króla Arabii Saudyjskiej. Nagroda budzi kontrowersje. - Nie brałem udziału w posiedzeniu kapituły, ale po fakcie nie zgłosiłem protestu. Stało się i nie można tego kwestionować - mówi jednak dla "Gazety Wyborczej" Władysław Bartoszewski, który zasiada w kapitule nagrody.

Kopacz: Mnie trudniej zabić niż kota

- Mnie trudniej zabić niż kota, a zmęczenie raczej mnie mobilizuje, niż działa destrukcyjnie - tak minister zdrowia skomentowała w Radiu Zet medialne doniesienia nt. swojej rzekomej dymisji z rządu. Ewa Kopacz zdementowała też informacje, że miałaby zrezygnować ze stanowiska, by kandydować do Europarlamentu. - Na razie to się wybrałam do rządu - ucina minister.

Marszałek Komorowski zostaje

Bronisław Komorowski zachował stanowisko marszałka Sejmu. Wynik głosowania nad wnioskiem o jego odwołanie był z góry przesądzony. Ale PiS osiągnął swoje. Podczas debaty w tej sprawie padły mocne oskarżenia.

Garaż pełen bimbru

Stołeczni policjanci zlikwidowali w Emowie w okolicy Otwocka nielegalną wytwórnię alkoholu. Właścicielka posesji, na której produkowano podrobiony alkohol twierdzi, że wszystkiemu winna jest Białorusinka, która wynajmuje od niej garaż.