Rosyjskie media: w Sejmie ostre spory o historię

W polskim Sejmie zaostrza się debata o przeszłości - informuje dziennik "Wriemia Nowostiej", wyjaśniając, że chodzi o "skandaliczną uchwałę, potępiającą wkroczenie radzieckich wojsk do Polski 17 września 1939 roku", a Stefan Niesiołowski nie zdołał doprowadzić do kompromisu.

Szmajdziński: Niech Napieralski nie brudzi rąk sojuszem z PiS

Lewica wstrzyma się od głosu ws. odrzucenia prezydenckiego weta do ustawy medialnej - zapowiedział w Radiu ZET Jerzy Szmajdziński z SLD, dementując istnienie "medialnego sojuszu" PiS-SLD. Czy zaangażowanie Grzegorza Napieralskiego w rzekome porozumienie z PiS "brudzi mu ręce"? Szmajdziński nie zaprzecza. - Ale ostrzegam, żeby ich nie brudził. Sobie i nam - dodaje.

"Niemożliwe stało się możliwe"

- Różnimy się, to zrozumiałe. Idzie tylko o to, żebyśmy różnicami nie pomniejszali tego wielkiego zwycięstwa – mówił w Sejmie Tadeusz Mazowiecki, pierwszy polski premier na czele niekomunistycznego rządu. W sobotę minie 20 lat od jego powołania. Sejm już podziękował - wielkimi słowami, odśpiewaniem hymnu i "stu lat" byłemu szefowi rządu. On odwzajemnił się "swoim" gestem.

Schetyna: Stefan jest święty

Niezręcznością i brakiem refleksu nazywa wicepremier - Grzegorz Schetyna - wypowiedź Stefana Niesiołowskiego o tym, że zbrodnia w Katyniu nie była ludobójstwem. W RMF FM zapewnia jednak, że PO nie zamierza odwoływać wicemarszałka ze stanowiska, bo ten jest święty.

Polski górnik zginął w czeskiej kopalni

Polski górnik zginął w kopalni w czeskich północnych Morawach - podała agencja CTK. Trzech innych górników zostało rannych. Do wypadku doszło w czwartek wieczorem w kopalni Dul Karvina w zagłębiu ostrawsko-karwińskim.

Dwaj ranni żołnierze już po operacji. Wracają

- Takie sytuacje jeszcze bardziej scalają zespoły - mówi o czwartkowym ataku na polskich żołnierzy rzecznik Dowództwa Operacyjnego podpułkownik Dariusz Kasperczyk. Dwóch rannych wojskowych w nocy przeszło operacje. - Podobnie jak dwaj pozostali czują się dobrze. Być może jeszcze w piątek zostaną przetransportowani do bazy w Ramstein - dodaje rzecznik.

Zalew odblokowany, płyną polskie jachty

Bandery zawieszone, listy załóg spisane, paszporty przygotowane - po raz pierwszy od trzech lat polskie jachty znów przekroczą polsko-rosyjską granicę na Zalewie Wiślanym. W piątek rano zostaną odprawione cztery jednostki, które popłyną do Kaliningradu.

Afgańczycy rozsypali się po Polsce. Służby szukają

Przyjechali do Polski dziewięć miesięcy temu na elitarne szkolenie organizowane przez nasz MSZ. Od tamtego czasu słuch po nich zaginął. Mowa o przynajmniej pięciu Afgańczykach. Jak ujawnia "Dziennik", od końca 2008 roku bezskutecznie szukają ich m.in. służby specjalne. Czy uciekinierzy mogli być powiązani z talibami? Bardzo prawdopodobne.

W Warsie króluje jajecznica i schabowy

Co jemy podróżując koleją? Wars postanowił sprawdzić, na co nabieramy największej ochoty w drodze. Okazało się, że najchętniej zamawiamy tradycyjne polskie dania.

20 lat po rządzie Mazowieckiego

Niespełna trzy tygodnie po powołaniu na stanowisko Prezesa Rady Ministrów, Tadeusz Mazowiecki - pierwszy niekomunistyczny premier od czasów II wojny światowej - przedstawił Sejmowi swój gabinet. I uzyskał zdecydowane poparcie. W sobotę mija 20. rocznica tych wydarzeń.

Olejniczak na prezydenta

Wojciech Olejniczak, były szef SLD, a obecnie europoseł, gotów jest wystartować w przyszłorocznych wyborach na prezydenta Warszawy. Nie wyklucza też, że stanie w szranki z Donaldem Tuskiem i Lechem Kaczyńskim, by zawalczyć o prezydenturę Polski - pisze "Rzeczpospolita".

Pomysł Tuska okazał się klapą

Rządowe Centrum Legislacji miało się zająć pisaniem ustaw i być "przełomową zmianą" premiera Donalda Tuska. Okazało się jednak niewypałem i to w dodatku bardzo drogim. Płacą oczywiście podatnicy - pisze "Puls Biznesu".

Zmarł w komendzie

Został zatrzymany do wytrzeźwienia przez policję, ale do domu już nie wrócił. 55-letni mężczyzna zmarł w komendzie w Puławach.

Czterech do aresztu, jeden na wolności

Kolejną osobą, którą szczeciński sąd aresztował na trzy miesiące jest prezes ZUS Sylwester R. Wcześniej do aresztu trafili: Leszek Sz. - szef jednego ze szczecińskich referatów ZUS, lokalny biznesmen Henryk M. oraz Tadeusz D, szef szczecińskiego oddziału ZUS. Wszyscy z nich są podejrzani o korupcję. Ostatni podejrzany Jan A., wiceszef ZUS w Szczecinie, decyzją sądu pozostnie na wolności.

PiS: Niech Niesiołowski nie wysadza pomników

Jestem gotowy zaakceptować uchwałę o 17 września, jeśli PiS uzgodni jej treść z pozostałymi trzema klubami - zadeklarował w programie "24 Godziny" Stefan Niesiołowski z PO. Ale z zakwestionowania zbrodni katyńskiej jako "ludobójstwa" się nie wycofał. - Ale spór w Sejmie toczy się teraz o tę wypowiedź - powiedział Zbigniew Girzyński z PiS.

Rokita dumna, że jest najgorsza

- Ja jestem bardzo dumna z tego, że zostałam wybrana najgorszą posłanką polskiego Sejmu. Ja sobie zawsze pozwalałam na wypowiedzi kontrowersyjne – powiedziała w „24 Godzinach” Nelli Rokita z PiS. – Poza tym w tej grupie znalazła się również taka wspaniała posłanka, jaką jest Marzena Wróbel (PiS), a to niezwykle inteligentna osoba – dodała Rokita.

Cel PZPN? "Ustawić sobie nowego trenera"

Kto będzie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski? Nazwisko nadal nieznane, ale za to główne kryterium tak. - Teraz można od początku ustawić trenera, który będzie działał w określonych ramach. Tutaj już tego nie dało się zrobić - wypalił Zdzisław Kręcina, sekretarz generalny PZPN, w TVN24. O sportowych aspektach pracy Holendra mówić nie chciał.

Poszło o Mazowieckiego. "Nikt mnie nie zmusi, bym to poparł!"

Na Wiejskiej zawrzało. Posłowie niezwykle emocjonalnie dyskutowali na temat uchwały dotyczącej upamiętnienia 20. rocznicy utworzenia pierwszego niekomunistycznego Rządu RR. Na jego czele stał Tadeusz Mazowiecki. - Nikt i nic nie zmusi mnie do poparcia uchwały wyrażającej wdzięczność Czesławowi Kiszczakowi - zarzekał się Ludwik Dorn. - To kolejny wstyd tego Sejmu - odpowiadał mu Andrzej Celiński (SDPL). Jednak w głosowaniu uchwała została przyjęta niemal jednogłośnie.

Czarzasty: do końca życia nie rozmawiam z Kaczyńskimi

- Nie rozmawiam z ludźmi,  dzięki których politycznej kurateli weszła do mojego domu żandarmeria – zapierał się rozmów z PiS o telewizji Włodzimierz Czarzasty, były sekretarz KRRiT. Swoje powątpiewanie wyraził Marek Jurek, także b. członek KRRiT. – To skąd w radach nadzorczych wzięli się pana najbliżsi współpracownicy? - pytał.

Palikot: Czarzasty i Farfał to tacy sami gangsterzy

Takie samo dziadostwo, by nie powiedzieć szambo - tak o ewentualnej zmianie na szczytach TVP mówi w "Kropce nad i" Janusz Palikot. I dlatego poseł otwarcie przyznaje, że rząd będzie robił wszystko, by utrzymać Piotra Farfała na stanowisku. Bo to dla PO mniejsze zło. - Gdyby Grad chciał, to skasowałby Farfała. To "oczywista oczywistość" - cytował Jarosława Kaczyńskiego.

Nóż wchodzi w ścianę na  12 cm

Deweloper nas oszukał – twierdzą mieszkańcy nowego budynku w Pruszczu Gdańskim. Jak zmierzyła jedna z lokatorek z pomocą ostrza noża - w ścianach jej mieszkania tworzą się szczeliny głębokie na kilkanaście centymetrów. - Gdy z apartamentów utworzono kilka małych kawalerek, budynek zaczął się sypać - uważają poszkodowani właściciele lokali.

"Nasza kontrola w Ghazni tylko iluzoryczna"

- Nadszedł czas na pytanie: Kto kontroluje prowincję Ghazni? My, czy talibowie? - pyta generał Waldemar Skrzypczak po śmierci 13-go już polskiego żołnierza w Afganistanie. Daje też odpowiedź: - Skoro oni organizują już ataki w pobliżu polskich baz, to znaczy, że nasza kontrola jest iluzoryczna.

Starych nie reanimują

Skandal na pogotowiu w Żaganiu. Dyspozytorka zwlekała z wezwaniem karetki i ta przyjechała do chorej dopiero po 35 minutach. Zanim pogotowie dotarło do 85-letniej chorej – kobieta zmarła. Potem krewny kobiety usłyszał, że osób w takim wieku już się nie reanimuje.

"Niesiołowski skompromitował się w sposób haniebny"

- Skompromitował się. To, co mówi, jest przykładem moskiewskiej cenzury - tak protesty Stefana Niesiołowskiego przeciwko nazywaniu zbrodni katyńskiej "ludobójstwem", podsumowuje PiS. Kompromitację marszałka udowadnia za pomocą uchwały Senatu z 2007 r., w której Niesiołowski apelował by "odrzucać próby (...) odmowy nazywania zbrodni katyńskiej ludobójstwem".

Więzienie za  in vitro? Większość klubów przeciw

Projekt przewidujący m.in. całkowity zakaz in vitro, karę trzech lat więzienia za jego przeprowadzanie i nawet 25 lat pozbawienia wolności "za eksperymenty z embrionami" spotkał się ze sprzeciwem większości klubów w Sejmie. Kluby PO i Lewicy oraz koła poselskie opowiedziały się za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu.

PiS się zbliża. Ale w żółwim tempie

Niedoszła dymisja ministra Grada i zapowiedź rekordowego deficytu w 2010 roku nie zaszkodziły Platformie Obywatelskiej. Polacy bardziej zapamiętali chyba dobrą organizację uroczystości 1 września, bo partia Donalda Tuska zyskała w oczach wyborców. Według CBOS dziś PO może liczyć na 41 procent głosów. O jeden punkt więcej niż przed miesiącem.

Super-helikopter przewiózł panią minister

Są szybkie, zwrotne i mogą uratować wiele istnień ludzkich. Mowa o nowoczesnych powietrznych karetkach, których 23 sztuki wejdą w skład wyposażenia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W czwartek zaprezentowano możliwości pierwszej z maszyn.

"Po latach nadal jest ofiarą SB"

- Jestem szczęśliwy. Sąd potwierdził, że mówiłem prawdę - tymi słowami Mariusz Handzlik skomentował czwartkowy wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie. Uznał on, że prezydencki minister nie był agentem Służby Bezpieczeństwa. - To przykładf, że SB fałszowała akta - zaznaczył sędzia Paweł Dobosz w ustnym uzasadnieniu orzeczenia.

"Dorn jest mało wart. Nie obchodzi mnie"

- Katyń to była zbrodnia wojenna, ludobójstwo to jest zagłada narodu – powiedział "Dziennikowi" Stefan Niesiołowski. I rozpętał burzę. – Ta wypowiedź zasługuje na dymisję – grzmiał Ludwik Dorn. Wicemarszałek odpowiedział szybko: - To żałosna próba Dorna wydobycia się z politycznego marginesu. Nie będę z nim dyskutował, bo istota sporu jest gdzie indziej.