Pozwolą niepełnosprawnym jeździć autobusami

Niepełnosprawni, którzy poruszają się na wózkach elektrycznych, przestali być zagrożeniem dla pasażerów miejskich autobusów w Zielonej Górze. Radni na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta jednogłośnie przyjęli we wtorek projekt uchwały, która likwiduje zakaz podróżowania autobusami osobom na wózkach elektrycznych. - Nie chcieliśmy niczyjej krzywdy. Jesteśmy przyjaźni niepełnosprawnym - zapewnia tvn24.pl Barbara Langner, szef MZK, który jest autorem pomysłu.

Dziennikarze ścigani za tajemnicę państwową

Dziennikarze krytykują uchwałę Sądu Najwyższego, która pozwala karać za ujawnienie tajemnicy państwowej nie tylko urzędników, którzy są źródłem informacji, ale także ujawniających ją redaktorów. - To próba zamknięcia ust mediom - mówi prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Krystyna Mokrosińska.

PO i PiS z szarego końca do eurowyborów

Komitet Wyborczy Platformy Obywatelskiej powalczy o głosy wyborców w wyborach do Parlamentu Europejskiego z "dziewiątej", a Prawo i Sprawiedliwość z "dziesiątej" listy wyborczej. Takie wyniki przyniosło losowanie "numerków" Państwowej Komisji Wyborczej. Z "jedynką" do eurowyborów pójdzie Unia Polityki Realnej.

Akcja "Irena": pół setki zatrzymanych

Seria zatrzymań w sprawie pornografii dziecięcej. Policjanci ujęli 54 osoby podejrzewane o rozpowszechnianie takich materiałów w Internecie. Grozi im do ośmiu lat pozbawienia wolności.

"Związkowcy chcą zohydzić 4 czerwca"

Związani z PiS-em stoczniowcy chcą zohydzić, storpedować i rozbić uroczystości 20. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w Polsce. Źle się dzieje, że obchody stają się elementem walki politycznej - powiedział w TVN24 szef gabinetu politycznego premier Sławomir Nowak. I przyznał, że jest mało prawdopodobne, by 4 czerwca świętowano przed Stocznią Gdańską.

Wałęsa zastanawia się, czy wystąpić u Owsiaka. "Jestem chciwy"

Organizatorzy Przystanku Woodstock jeszcze kilka dni temu cieszyli się, że w tym roku przyjedzie do nich Lech Wałęsa, by porozmawiać z młodymi ludźmi o 20 latach wolnej Polski. Ich radość trwała jednak tyle, ile długi weekend. Po nim były prezydent zmienił zdanie. W rozmowie z "Dziennikiem" stwierdził, że nie wie jeszcze, czy na pewno pojedzie na Woodstock. Dlaczego? - Bo jestem chciwy - mówił w przekąsem.

Posłom z komisji śledczej puszczają nerwy

Czy Arkadiusz Mularczyk, wysyłając Sebastianowi Karpiniukowi smsa z artykułem kodeksu karnego, groził mu, czy raczej się pomylił? Tego polityk PiS nie wyjaśnia. Jednak dzień później z tego właśnie artykułu złożył na posła PO i jednocześnie szefa komisji ds. nacisków, zawiadomienie do prokuratury - pisze "Dziennik".

Cysterna runęła na drogę

Pod wiaduktem na drodze S1 w Kosztowach w kierunku Bielska-Białej przewróciła się cysterna. Nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń, ale doszło do wycieku paliwa. Na miejscu pracują strażacy. Odcinek nie został całkowicie wyłączony z ruchu, ale utrudnienia w przejeździe są duże. Akcja strażaków powinna zakończyć się około południa.

"To normalne, że takim osobistościom się płaci"

Irlandzki miliarder i lider partii Libertas nazywa Lecha Wałęsę "bohaterem swojej młodości" i dlatego nie żałuje, że za występ na rzymskim kongresie partii zapłacił mu spore honorarium. Wręcz przeciwnie - był zaszczycony, że "taka osobistość" przyjęła jego zaproszenie. A pieniądze? - To kompletnie nie o to chodzi. To pytanie jest dla mnie uwłaczające - mówi w rozmowie z "Dziennikiem".

Polscy pisarze oburzeni na skany Google

Polscy autorzy są zaskoczeni i zirytowani zgodą amerykańskiego sądu, by Google skanował ich książki - donosi "Rzeczpospolita". Komputerowy gigant tworzy właśnie bibliotekę, w której pojawią się również polskie tytuły. - Pierwsze słyszę, nikt mnie nie informował - mówi gazecie Małgorzata Musierowicz.

Maturzyści zdają ulubiony przedmiot

Wiedza o społeczeństwie i język włoski - z egzaminami z tych przedmiotów zmierzą się dziś tegoroczni maturzyści. WOS (zaraz po geografii) jest od lat jednym z najczęściej wybieranych przedmiotów egzaminacyjnych.

Bruksela decyduje o losie internetu - dziś głosowanie

Brukselscy oficjele chcą ograniczyć nam dostęp do internetu - alarmują użytkownicy sieci. O jej losach w obecnym kształcie zdecydują europarlamentarzyści w środę. Głosowanie przeciw Pakietowi Telekomunikacyjnemu zapowiedziało kilku polskich europosłów.

Piraci uprowadzili Victorię

Na nic zdała się obecność w Zatoce Adeńskiej kilku okrętów wojennych różnych państw. Somalijscy piraci u wybrzeży Somalii uprowadzili kolejny statek - tym razem towarowy, zarządzany przez niemiecką spółkę.

Partie dostaną numerki

Już w środę przekonamy się, która partia zdobędzie prestiżowy "numer jeden" dla swojej listy. Państwowa Komisja Wyborcza wylosuje dziś numery list dla 10 komitetów wyborczych, które zarejestrowały w eurowyborach kandydatów we wszystkich 13 okręgach. W rolę "sierotki" wcieli się m.in. wiceprzewodniczący PKW.

Awaria w elektrowni atomowej na Węgrzech

W jedynej na Węgrzech elektrowni atomowej doszło do awarii - poinformowały we wtorek węgierskie media. Załoga zakładu przyznała, że w poniedziałek popołudniu na podłogę bloku czwartego upadło aktywne urządzenie pomiarowe. Na szczęście nikt nie ucierpiał i nie doszło do emisji materiału radioaktywnego.

Dlaczego nie wypełniono ostatniej woli papieża?

Dlaczego kardynał Stanisław Dziwisz nie wypełnił testamentu Jana Pawła II w całości? Pytania te odżyły po wczorajszych kontrowersjach wokół rzekomego opóźnienia procesu beatyfikacyjnego. Papieskie notatki - wedle testamentu - powinny były zostać spalone. Kardynał Stanisław Dziwisz tego nie zrobił. Dlaczego sprzeciwił się woli papieża?

Matura żenująco łatwa? "Poczekajmy na wyniki"

Maturzyści szydzą z tegorocznej matury z języka polskiego i twierdzą, że egzamin był niesamowicie łatwy i banalny. - Poczekajmy na wyniki – studził emocje Mirosław Handke, autor reformy edukacji, który w programie "24 godziny" spotkał się z prof. Jerzym Bralczykiem. Ten zaś ocenił: – Różnice między Zosią a Telimeną, to naprawdę ciekawa sprawa.

Olejniczak to jest "ciacho"

Sesja Wojciecha Olejniczaka dla tygodnika "Wprost", w której pozuje w rozpiętej koszuli i odsłania skrawek opalonego torsu, budzi emocje wśród damskiej części Sejmu. W programie "24 Godziny" za dbanie o siebie i odwagę pochwaliły polityka lewicy Joanna Mucha z PO i Joanna Senyszyn z SLD. Cięgi zebrał jednak od Nelli Rokity z PiS, która oceniła go jako "upadłego politycznie".

Jarosław Kaczyński przekonuje, by głosować na... PO

Co powiedziałby Freud? Dobrze, że Jarosław Kaczyński nie usłyszy diagnozy. Słowa szefa PiS wyraźnie słyszeli za to mieszkańcy Pisza (woj. warmińsko-mazurskie), których miał przekonywać do głosowania na jego partię. Ale się pomylił i przekonał do zagłosowania na PO, bo tylko wtedy w Polsce będzie lepiej.

Pielęgniarki lepsze od stoczniowców?

W kropce (nad i) znalazł się Grzegorz Schetyna, pytany o to, czy gdyby pielęgniarki nie chciały wyjść z kancelarii premiera za rządów Donalda Tuska, mogłyby liczyć na podobne traktowanie jak ostatnio związkowcy. – Panie nie okupowały, tylko negocjowały – brnął wicepremier.

"To stoczniowcy powinni się obawiać rządu"

Szanują to, co się wydarzyło 20 lat temu, ale rezygnować ze swoich postulatów nie zamierzają: - Ślubowałem, że będę bronił godności człowieka pracy. I dlatego apeluję o rzetelny dialog i debatę - mówił w "Faktach po Faktach" szef NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek. Platforma też apeluje - o spokój. - Niech się pan nie da podpuścić. 4 czerwca jest ważnym świętem dla wszystkich - mówił Antoni Mężydło z PO.

Nowy kierunek: studia o zagładzie

"Przesiedlenia – Totalitaryzm – Zagłada" - pod taką nazwą ruszą nowe studia magisterskie organizowane przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau i Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Prowadzone w trybie niestacjonarnym dwuletnie studia skierowane będą do absolwentów posiadających licencjat z kierunków humanistycznych i pedagogicznych.

Sprzedał własne dziecko. Matka czeka

Nie wiadomo gdzie jest, nie wiadomo co się z nią dzieje, nie wiadomo nawet czy żyje. 15 lat temu ojciec małej Moniki zabrał ją chorą sprzed apteki i wywiózł w nieznanym kierunku. Od tamtej pory wielokrotnie zmieniał wersje wydarzeń. Pani Magda nie uwierzyła w żadną i nigdy nie przestała pytać o to, gdzie jest jej córka. - Nie wiem jak wygląda, ale czasem ją sobie wyobrażam - mówi przez łzy.

Po czyjej stronie stanie 4 czerwca - związku, czy PO?

Marian Krzaklewski jest „po stronie Polski”. Dlatego, 4 czerwca, kiedy podczas gdańskich uroczystości naprzeciw rządu staną związkowcy z „Solidarności”, wybiera się… na Podkarpacie. – Walka o godność ludzi pracy wciąż się toczy, ale rozwiązaniem jest dialog i kompromis – mówi w rozmowie z tvn24.pl.

Pożegnanie polskiego inżyniera

Tysiąc osób pożegnało we wtorek w Krośnie zamordowanego przez talibów w Pakistanie geologa Piotra Stańczaka. Pracownik "Geofizyki Kraków" został porwany we wrześniu 2008 roku przez pakistańskich terrorystów. Talibowie zamordowali Polaka 7 lutego 2009 roku.

PZH bada osiem nowych przypadków grypy

Polska nadal jest wolna od grypy A/H1N1 - informuje Państwowy Zakład Higieny oraz Ministerstwo Zdrowia. PZH bada jednak kolejne próbki pobierane od osób z podejrzeniem choroby, a wkrótce do laboratoriów trafia nowe.

"Politycy mówią swoje, a my robimy swoje"

- Premier lepiej by zrobił, gdyby skupił się na szukaniu pomocy dla polskich stoczni. Wtedy nie musiałby się martwić o manifestacje 4 czerwca. Politycy mówią swoje, a my robimy swoje - tak działacze gdańskiej "Solidarności" oceniają decyzję Donalda Tuska o możliwości odwołania obchodów rocznicy 4 czerwca. Rzecznik rządu Paweł Graś przekonuje, że władze znajdą wyjście, jak godnie uczcić ten dzień.

Lech Kaczyński chce być interaktywny jak Obama

Lech Kaczyński piszący bloga i wrzucający półprywatne filmy oraz zdjęcia na swoją stronę internetową - niemożliwe? Wcale nie, bo prezydent zamierza zmienić swoją "internetową twarz". Jego kancelaria ogłosiła właśnie przetarg na nową, maksymalnie interaktywną stronę www, na wzór tej, jaką ma Barack Obama.

Partia Millera przestanie istnieć?

Państwowa Komisja Wyborcza jeszcze w maju złoży do sądu wniosek o skreślenie z ewidencji Polskiej Lewicy - partii Leszka Millera. Ugrupowanie byłego premiera nie złożyło w terminie sprawozdania finansowego, na co miało czas do 31 marca. Skarbnik Polskiej Lewicy tłumaczył się, iż "z tego co pamięta, roczne sprawozdanie finansowe składa się chyba do końca maja".