Nowak: Jeszcze nie czas na "yes, yes, yes"

Po wizycie Nicolasa Sarkozy'ego w Gdańsku premier Donald Tusk mówił o "wstępie do poważnego sukcesu" w negocjacjach ws. pakietu klimatyczno-energetycznego. Co rzeczywiście udało się osiągnąć? - Udało nam się odroczyć datę graniczną bezpłatnej emisji CO2 - chwalił w TVN24 osiągnięcia rządu szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak.

Posłowie biorą się za dopalacze

Sprzedawane jako "materiał kolekcjonerski", oficjalnie "nie do spożycia", a w praktyce modny specyfik, który w działaniu przypomina amfetaminę... O czym mowa? O - do tej pory - wyjętych spod prawa "dopalaczach", które kupić można dziś bez żadnych przeszkód. To ma się zmienić, bo SLD przygotowało już projekt ustawy w tej sprawie. Czy może liczyć on na sejmową większość?

"Moherowe berety, uczymy się internetu!"

- Gdybyśmy mieli tak parę portali internetowych! O młodzież trzeba zawalczyć, a młodzież to internet. Wszystkie moherowe berety, uczymy się internetu! - wołał o. Tadeusz Rydzyk podczas obchodów 17. rocznicy istnienia Radia Maryja - pisze "Dziennik".

Komisariat na kółkach

Warszawa będzie miała nowe posterunki policji. Nie będą jednak miały one siedziby tradycyjnie w budynkach a w busach. Samochody będą opancerzone, wyposażone w komputery i radiostacje - czytamy w dzisiejszym "Życiu Warszawy".

Klich (znów) pokłóci się z prezydentem o nazwiska

Lech Kaczyński ma dość podrzucania mu przez Bogdana Klicha kandydatur na kolejne stanowiska w armii. I dlatego na linii prezydent-szef MON szykuje się kolejne ochłodzenie stosunków. O co tym razem mają "pokłócić" się panowie? O to, kto będzie nowym szefem Sztabu Generalnego - pisze "Dziennik".

Partie nie oszczędzają

Kryzys finansowy zagościł na dobre, jednak partie polityczne - przynajmniej w Polsce - mogą spać spokojnie. Platforma Obywatelska, która chciała zlikwidować finansowanie partii politycznych z budżetu, teraz zarzuciła projekt - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Tir zaparkował w mieszkaniu

Rozpędzony TIR wbił się w dom. Samochód staranował ogrodzenie, wpadł w ścianę budynku. Zatrzymał się dopiero w jednym z mieszkań. Na szczęście Nikomu nic się nie stało.

Szafki zamiast teczek

- Nie może być tak, że uczeń dźwiga plecak ważący kilkanaście kilogramów - tłumaczą urzędnicy z MEN. Dlatego w polskich szkołach ma być jak w USA. Podstawówki będą musiały kupić dla swoich uczniów szafki, w których dzieci będą przechowywać buty na zmianę, książki i szkolne przybory - pisze "Dziennik".

Wałęsa: udało się lepiej niż przypuszczałem

- Wszystko się udało, lepiej niż przypuszczałem - tak Lech Wałęsa skomentował uroczystości z okazji 25. rocznicy przyznania mu Pokojowej Nagrody Nobla. Wychodząc z uroczystej mszy wieńczącej obchody były prezydent powiedział: myślałem, że będzie trochę gorzej.

Dalajlama: zawsze podziwiałem Lecha Wałęsę

- Znam Lecha Wałęsę od wielu lat, mogę powiedzieć, że łączy nas przyjaźń. Zawsze go podziwiałem i wiem, że zawsze możemy liczyć na jego pomoc i wsparcie - mówi w rozmowie z TVN24 Dalajlama XIV.

Uciekł tuż przed końcem wyroku. Posiedzi dłużej?

- Miał słabszą osobowość - tak pracownicy służby więziennej tłumaczą występek więźnia, który pod koniec listopada wraz z kompanem uciekł z zakładu karnego w Zamościu. Michał B. sam zgłosił się na policję.

Groził, że wysadzi szczyt w Poznaniu

Policjanci z Poznania zatrzymali mężczyznę, który groził zdetonowaniem ładunku wybuchowego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie trwa Konferencja Klimatyczna. Informacja o bombie okazała się fałszywa.

"Newsweek" piętnuje i... prostuje

Grubo ponad 100 milionów złotych - tyle według "Newsweeka" wydali ministrowie na nagrody dla swoich pracowników w pierwszym roku rządów PO-PSL. Rekordzistą miało być ministerstwo rozwoju regionalnego, ale okazało się, że "Newsweek" pomylił się w rachunkach.

Słony rachunek za stłuczkę

Nowy taryfikator mandatów, obowiązujący od kilku dni, może niemile zaskoczyć kierowców. Za wezwanie policji do kolizji, w której nikt fizycznie nie ucierpiał, możemy zapłacić nawet 200 zł - odkryła "Gazeta Krakowska".

"Ciosy Kaczyńskiego mocniejsze niż Gołoty"

"Ludzie Solidarności sami się rozjeżdżają", "sami zadeptujemy nasze narodowe symbole", "politycy wylewają na głowy swoich kolegów pomyje i słowami biją ich mocniej niż Andrzej Gołota" - tak goście "Kawy na ławę" podsumowali ostatni tydzień w polskiej polityce. I co? - Koniec z tym. Panowie, zlitujcie się nad Polską - apelował były marszałek Sejmu Marek Jurek.

Z impetem wbił się w latarnię

Do poważnego wypadku doszło na ul. Radzymińskiej w Warszawie. Samochód marki bmw został tam doszczętnie zniszczony. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Prohibicja w Zakopanem

Jakby mało było problemów z dojazdem do Zakopanego, władze miasta pozbawiły część zakopiańskich karczm koncesji na alkohol. Stolica Tatr robi wszystko, by zniechęcić do siebie polskich i zagranicznych turystów - donosi "Gazeta Krakowska".

Śledczy rozmawiali z Drzewieckim

- Byłem w prokuraturze - potwierdził Mirosław Drzewiecki. Wizyta miała związek ze śledztwem w sprawie domniemanego zamachu na jego życie, ale minister nie chciał zdradzić szczegółów na temat jej przebiegu.

Multimedialna interpelacja broni Inowrocławia

Ponad 20 miast Polski domaga się samodzielności - czyli objęcia ich prawem powiatu grodzkiego, a nie ziemskiego. W tej sprawie na ręce Marszałka Sejmu trafiła pierwsza w historii multimedialna interpelacja, dopominająca się takich praw dla Inwrocławia. To film, pokazujący skutki włączenia dużego miasta do powiatu ziemskiego. Spot bije w internecie rekordy popularności.

Na Mikołajki - torba pełna pieniędzy

To nie był podarunek od Mikołaja, choć rzecz zdarzyła się w Mikołajki. Pewien mieszkaniec Warszawy w czasie wyprawy do supermarketu natknął się na porzucona torbę. Zdziwienie okazało się dużo większe, gdy zajrzał do środka: była tak okrągła suma 75 tysięcy złotych...

Mercedes staranował cinquecento

Cztery osoby, w tym dziecko, zostały ranne w wypadku, do którego doszło w nocy w Łodzi. Kierowca mercedesa, sprawca wypadku, wymusił pierwszeństwo, z ogromną prędkością wjechał na skrzyżowanie i uderzył w cinquecento.

Prokurator Olewnika stanie przed sądem

Piotr Jasiński, prokurator z Olsztyna, który w 2006 roku znalazł ciało Krzysztofa Olewnika, stanął przed sądem dyscyplinarnym. Miał odpowiadać m.in. za zaniedbania w śledztwie. Nie pomogło wsparcie wpływowego prokuratora, będzie postępowanie w tej sprawie - donosi "Rzeczpospolita".

Prezydent wrócił do Polski

Kilka minut przed wpół do pierwszej, w nocy z soboty na niedzielę, prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką wylądował w Warszawie. Zakończył w ten sposób tygodniową podróż po Dalekim Wschodzie.

Sikorski: weto ws. pakietu - możliwe

- Na tym etapie polskie weto w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego jest wręcz prawdopodobne, dlatego czekamy na propozycje, które mogą nas od tego odwieść - ocenił w "Magazynie 24 godziny" szef MSZ Radosław Sikorski. Jak dodał, decyzję o przyjęciu bądź odrzuceniu pakietu Polska podejmie dopiero na podstawie propozycji pisemnych, których jeszcze rząd nie otrzymał.

"Najpoważniejsza wojna w nowoczesnej Europie"

Wstęp do poważnego sukcesu - tak Donald Tusk ocenił gdańskie spotkanie prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego z premierami Grupy Wyszehradzkiej, państw bałtyckich (Litwy, Łotwy, Estonii) oraz Bułgarii i Rumunii. Premier ujawnił, że polska propozycja w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego ma poparcie francuskiej prezydencji, Komisji Europejskiej i ośmiu państw UE.

Co Sarkozy dostał na Mikołaja?

Coś do jedzenia, coś do picia i coś do zainwestowania - takie prezenty, jak zdradził premier Donald Tusk, dostał od niego goszczący w Gdańsku prezydent Francji Nicolas Sarkozy w dniu jego imienin. Mikołaj nie zapomniał też o żonie prezydenta, Carli Bruni.

"Pan się nie przejmuje, co wygadują karły moralne"

- Panie Lechu, pan się nie przejmuje tym, co niektóre karły moralne w tej chwili wygadują - tymi słowami minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zwrócił się do byłego prezydenta podczas uroczystych obchodów 25. rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla.

Sarkozy: Jest pan symbolem

- Jest pan symbolem Polski i świata, który wierzy w wolność i odrzuca dyktaturę - zwrócił się do Lecha Wałęsy prezydent Francji. Nicolas Sarkozy - w imieniu Unii Europejskiej, której obecnie przewodniczy - podziękował Wałęsie za jego zasługi w obaleniu komunizmu. - Demokracja może istnieć dzięki ludziom takim ludziom jak pan - dodał.

Protesty przeciw wszystkiemu

Konferencja klimatyczna w Poznaniu jest dobrą okazją do protestów. Wielokolorowy, międzynarodowy tłum złożony z aktywistów różnej proweniencji skandował hasła "Konferencja hipokrytów" i "Stop emisji CO2".