"Perfidna prowokacja ukraińskich nacjonalistów"

Rajd rowerowy tropami Stepana Bandery, który ma przebiegać przez Polskę, budzi ogromne kontrowersje. - To perfidna prowokacja nacjonalistów ukraińskich - mówił w TVN24 ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. - Ja podchodzę do tego bardzo spokojnie, potrzebujemy pojednania - ripostował przewodniczący forum ukraińsko-polskiego Henryk Wujec.

Surogatka walczy w sądzie o dziecko

"Skomplikowaną sytuacją życiową i szokiem poporodowym" łodzianka tłumaczy dlaczego tuż po porodzie oddała dziecko jego biologicznemu ojcu. Według "Dziennika" kobieta zgodziła się urodzić dziecko, które genetycznie nie będzie miało z nią nic wspólnego za 30 tysięcy złotych. We wniosku do sądu 32-latka o tym jednak nie wspomina.

Mężczyzna i kobieta wypadli z pociągów

Młoda kobieta wypadła z pociągu podmiejskiego relacji Warszawa Wileńska-Zielonka. Do tragedii doszło w okolicach wiaduktu przed Dworcem Wileńskim. 18-latka wypadła prawdopodobnie przez otwarte drzwi. Na szczęście udało jej się przeżyć. W tym samym czasie do podobnego wypadku doszło w okolicy stacji Warszawa Włochy. Młody mężczyzna wypadł z pociągu wiozącego uczestniku Przystanku Woodstock. Poszkodowanego zabrało już pogotowie.

MON o druzgocącym raporcie: potrzeby nie zawsze są potrzebą

Mieli odpowiedzieć na zarzuty Najwyższej Izby Kontroli i odpowiedzieli. Zdumieniem, że NIK "właśnie teraz nagłaśnia w taki sposób wyniki kontroli" zakończonej we wrześniu 2008 roku. I tłumaczeniem, że przecież rozdziałem sprzętu zajmuje się specjalny zespół, którego praca jest na bieżąco monitorowana i bardzo trudna.

Strasburg pyta Polskę o wolność słowa

Czy Polska naruszyła prawo do wolności wypowiedzi w sprawie dziennikarki i redaktora naczelnego tarnowskiego tygodnika? Z takim pytaniem do naszych władz zwrócił się Trybunał w Strasburgu. Dziennikarze poskarżyli się do niego na wyrok polskiego sądu, który skazał ich za krytykowanie jednego z radnych.

PiS uderza w PO, a Platforma na urlopach

Hanna Gronkiewicz-Waltz dziś nie jeździ walcem, a odpoczywa. Nowego spotu PiS, którego jest główną bohaterką, nie widziała i wcale ją on nie interesuje. - Jestem na urlopie. Nie chcę tego komentować - mówi w rozmowie z tvn24.pl. Do środy w pracy nie będzie też rzecznika rządu Pawła Grasia. Jego szef gra w reklamówce drugie skrzypce i... w piłkę.

Przesadzili pod KDT? Kontrola w agencji ochrony

MSWiA rozpoczęło kontrolę agencji ochrony Zubrzycki, która w połowie lipca asystowała komornikowi przy wejściu do KDT. Doszło do gwałtownych starć ochroniarzy z kupcami, które po kilku godzinach spacyfikowała policja. Kupcy chcą cofnięcia agencji koncesji.

Jest już następca Farfała w TVP?

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Lech Haydukiewicz złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefa rady Witolda Kołodziejskiego. Jego zdaniem, Kołodziejski tak pokierował pracami rady 30 lipca, aby on nie mógł wziąć udziału w głosowaniu, w którym wybrano nowe rady nadzorcze. Tymczasem media spekulują już, kto zastąpi Piotra Farfała na stanowisku szefa TVP.

Zarzut za Powązki "Nawoływał do waśni"

Prokuratura potwierdziła policyjny zarzut dla Mirosława B. Mężczyzna, który miał grozić prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu podczas sobotnich uroczystości w rocznicę Powstania Warszawskiego, jest podejrzany o nawoływanie do waśni narodowościowych.

Raport: śmierć strażnika bez związku z Olewnikiem

- Nie ma dowodów, by samobójstwo Mariusza K. miało związek ze sprawą Krzysztofa Olewnika - to wniosek, który płynie z raportu przygotowanego przez specjalną komisję powołaną do ustalenia okoliczności śmierci sierżanta Mariusza K. Jako strażnik więzienny pilnował on Wojciecha Franiewskiego, lidera grupy, która porwała i zabiła Olewnika. Ale raport nie kończy sprawy.

Wałęsa: ohydna gra Kaczyńskiego

Lech Wałęsa jest gotowy uczestniczyć w przyszłym roku w obchodach 30. rocznicy powstania Solidarności razem z Lechem Kaczyńskim. Zaznacza jednak, że propozycja wspólnego świętowania ze strony obecnego prezydenta to "ohydna i bezczelna gra".

Zaparkowali na torach

Chwilę grozy przeżył maszynista rozpędzonego pociągu relacji Kołobrzeg–Kraków, który na niestrzeżonym przejeździe kolejowym z impetem uderzył w samochód, na szczęście bez pasażerów. Wygląda, jakby ktoś po prostu zaparkował na torach.

PiS przedstawia: HGW z pałą w ręku jedzie "waltzem"

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz trzymając kij bejsbolowy jedzie drogowym "waltzem" i miażdży wszystko, co spotka po drodze, w stolicy, gdzie "panuje". W tym czasie premier Donald Tusk beztrosko kopie piłkę. Taki jest scenariusz najnowszej kreskówki wyprodukowanej przez PiS.

Ponad 20 rannych w dwóch wypadkach autobusów

Ponad dwadzieścia osób ucierpiało w dwóch wypadkach z udziałem autobusów, do jakich doszło w poniedziałek rano na terenie województwa łódzkiego. W obu przypadkach, w zdarzeniach brały ciężarówki.

Hołd czy test?

Sobota 1 sierpnia, godz. 17. W wielu regionach Polski wyją syreny alarmowe. Są one jednak nie tylko hołdem składanym powstańcom, ale jednocześnie próbą systemu alarmów akustycznych.

Czuma bada, czy można zamknąć agencje wynajmu brzucha

Ministerstwo sprawiedliwości bada, w jaki sposób można by zakazać działalności agencji, które pośredniczą w tzw. wynajmowaniu brzucha. Ujawnił to w rozmowie z "Dziennikiem" minister sprawiedliwości. Andrzej Czuma komentował precedensowy przypadek kobiety, która najpierw wynajęła swój brzuch obcym ludziom, a potem zmieniła zdanie i walczy o opiekę nad chłopcem.

ABW w wodociągach. RPO i PiS zaniepokojeni

Rzecznikowi Praw Obywatelskich nie spodobał się rządowy projekt nowelizacji ustawy o zarządzaniu kryzysowym, który daje służbom nowe, szersze uprawnienia - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Wątpliwości budzi fakt, że szef ABW będzie mógł wydawać specjalne zalecenia przedsiębiorstwom zarządzającym tzw. infrastrukturą krytyczną (to np. wodociągi, teleinformatyka, transport). ABW odpiera te zarzuty: wszystko to, by zwalczać terroryzm.

Grypy się nie boimy, ale że zabraknie szczepionek już tak

"Świńska grypa" nam nie straszna - taki wniosek można wyciągnąć z wyników sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej". A choć większość Polaków nie boi się zarażenia wirusem A/H1N1, to jednak ma pewne obawy - ich zdaniem kraj nie jest przygotowany na wybuch pandemii.

Alkomat w policji rzecz deficytowa

Wypiła jeden toast i chciała sprawdzić, czy może prowadzić auto. Poszła na komendę w Szczecinie - pierwszą, drugą, kolejną - tam jednak każdy ją zbywał mówiąc, że nie ma alkomatu. - Oni po prostu nie chcieli zbadać mi promili - irytuje się pani Olga w programie "24 Godziny".

Uwaga! Leje i wieje!

Tegoroczne lato zdążyło nas już przyzwyczaić do zmiennej aury w ciągu dnia. Po niedzielnych upałach znów nadciągają burzowe chmury. Meteorolodzy ostrzegają przede wszystkim mieszkańców południowej i zachodniej Polski. Juz mocno pada na Dolnym Śląsku i w Łodzi.

"PiS złamało umowę" - spór o kwiaty dla powstańców

- Klub Prawa i Sprawiedliwości stara się zawłaszczyć to święto - atakował w programie "24 godziny" TVN24 poseł SLD Ryszard Kalisz. Komentował w ten sposób decyzję władz klubu PiS, który jako jedyny złożył wieniec pod pomnikiem Gloria Victis w 65. rocznicę wybuchu powstania Warszawskiego. - Władze miasta pozwoliły na złożenie kwiatów - odpierał zarzuty Paweł Poncyliusz z PiS.

Pokazał paszport dyplomatyczny, by traktowano go poważnie

Paszport dyplomatyczny dobra rzecz, a polski europoseł o dobrych rzeczach szybko się uczy. Wystarczyły dwa miesiące, które minęły od wyborów do PE, by nasz europarlamentarzysta dzięki niemu wywinął się od płacenia wysokiego mandatu za jazdę na wstecznym biegu po niemieckiej autostradzie. Taka sytuacja przydarzyła się Sławomirowi Nitrasowi. Poseł bije się w piersi i mówi, że żałuje i dodaje: - Pokazałem paszport dyplomatyczny, by potraktowano mnie poważnie.

Polsko-ukraiński spór o Banderę

Przez część Ukraińców czczony jak bohater, dla polskich kresowian symbol zbrodni i okrucieństwa. Pamięć o Stepanie Banderze, przywódcy jeden z frakcji ukraińskich nacjonalistów, znów dzieli sąsiadów z polsko-ukraińskiej granicy. Kością niezgody jest rajd rowerowy ukraińskiej młodzieży - "Europejskimi śladami Stepana Bandery", którego trasa biegnie przez Polskę.

NIK spojrzała na zakupy MON-u. I się przeraziła

12 lat - nawet tak długo leżał w magazynach sprzęt zakupiony przez MON, zanim znalazł się ktoś godny jego używania. Raport NIK, która zajrzała do zakupów ministerstwa, daje obraz totalnego chaosu i głupoty. Gdy pracownicy MON męczyli się z leciwymi komputerami, za oknem w składnicach kurzyły się nowe. Najgorsze co można było zrobić, to o nie poprosić. Wówczas było już pewne, że sprzęt trafi tam, gdzie go na pewno nie potrzebują.

Nowe BMW, test mocy i śmierć po stu metrach

Od piątku na polskich drogach w 300 wypadkach zginęło ponad 30 osób - wynika z danych Komendy Głównej Policji. To jeden z najgorętszych, ale i najtragiczniejszych weekendów tego lata. Bilans czarnych statystyk nie jest jeszcze ostateczny. - Drogi zaczynają gęstnieć, bo weekendowicze wracają do domów. Noga z gazu - apelują jak zawsze policjanci. Nie wszyscy słuchają.

Uciekli z więzienia helikopterem i znów atakują

Trzech przestępców, którzy tydzień temu uciekli z belgijskiego więzienia za pomocą helikoptera, daje o sobie znać. W sobotę dokonali całej serii przestępstw. Mieszkańcy Belgii mają więc powody do obaw, tym bardziej, że jeden z więźniów-uciekinierów, Ashraf Sekkai uważany jest za najgroźniejszego przestępcę w kraju.

Wywąchają twoje promile po piśmie

Twoje pismo mówi wszystko, jego charakter jest dla grafologów jak otwarta książka. Jeśli będzie im się chciało ją przeczytać, powiedzą, czy wyszła spod pióra mężczyzny, czy kobiety, na co autor chorował i - co najgorsze - ile wypił w swoim życiu alkoholu.

Na Powązkach grożono prezydentowi?

Na piętnaście minut przed przyjazdem na Powązki Lecha Kaczyńskiego w dniu 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, funkcjonariusze BOR zatrzymali mężczyznę, który zdaniem "Rzeczpospolitej" groził, że zabije prezydenta. Zatrzymany to 54-letni Mirosław B., poszukiwany przez policję. Teraz o jego losie zdecyduje prokurator.

Elbrus zdobyty!

Wygrali z pogodą, zmęczeniem i własnymi słabościami. Po długiej wspinaczce udało się - polska ekipa z Jasiem Melą i niewidomym Łukaszem Żelechowskim zdobyła Elbrusa. Chłopcy są pierwszymi niepełnosprawnymi osobami, które weszły na najwyższy szczyt Kaukazu.