Katastrofy na torach

Choć kolej należy do najbezpieczniejszych środków transportu, w polskiej historii wiele razy dochodziło do tragicznych wypadków pociągów. Komunistyczne władze ukrywały informacje o katastrofach i nie podawały danych o liczbie ofiar.

Żałoba w całym kraju

O północy w poniedziałek flaga na dachu Pałacu Prezydenckiego została opuszczona do połowy masztu. Na dwa dni Polska pogrąża się w żałobie narodowej po katastrofie kolejowej pod Szczekocinami, w której zginęło 16 osób, a niemal 60 zostało rannych.

"Jak to możliwe?" "Nie wiem"

Jak to możliwe, że dwa pociągi jadące w przeciwnych kierunkach zderzyły się ze sobą na tym samym torze? Prezes PKP PLK S.A. Zbigniew Szafrański przyznaje, że w tej sprawie wciąż więcej jest pytań niż odpowiedzi. - Przy sprawnych urządzeniach, a urządzenia były sprawne, oba pociągi nie mogły mieć zielonego światła - powiedział w TVN24.

"Akcja była bardzo sprawna. Najpierw spontaniczna"

Akcja była bardzo sprawna. W pierwszej części bardzo spontaniczna, oparta na mieszkańcach pobliskiej wsi i strażakach ochotnikach pobliskich jednostek - powiedział st. bryg. Jeremi Szczygłowski ze śląskiej straży pożarnej podsumowując pierwsze chwile po katastrofie kolejowej w Szczekocinach, do której doszło w sobotni wieczór. To on dowodził akcją na miejscu.

Żałoba narodowa 5 i 6 marca. W całym kraju

Prezydent Bronisław Komorowski ogłosił żałobę narodową po katastrofie kolejowej pod Szczekocinami, w której zginęło 16 osób. Ma ona trwać 5 i 6 marca i obowiązywać na terenie całego kraju - dowiedział się portal tvn24.pl. Taką decyzję Bronisław Komorowski zapowiedział podczas wizyty na miejscu katastrofy i w szpitalu u rannych.

Ruch przywrócony "około wtorku lub środy"

- Prawdopodobnie około wtorku lub środy przywrócony zostanie ruch pociągów w miejscu katastrofy - poinformował Adam Młodawski, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Kielcach, pod który podlega teren, gdzie doszło do zderzenia pociągów TLK i Interregio. W Szczekocinach w wyniku czołowego zderzenia dwóch składów zginęło 16 osób, a 58 zostało rannych.

"Powtarzałam sobie, że muszę zachować spokój"

- To był bardzo duży szok. Ludzie wpadali w panikę, a ja sobie pomyślałam, że muszę zachować spokój, że ktoś przyjdzie mnie uratować. Ale bałam się, że może nie zdążyć, że to się zapali wszystko - opowiadała jedna z rannych pasażerek pociągu, Marta Górecka. Jak tłumaczyła inna poszkodowana, Martyna Arent, siedząca w jednym z pierwszych wagonów, szczególnie psychicznie pomagali im pasażerowie z tylnych wagonów i okoliczni mieszkańcy; później nadjechali ratownicy i strażacy. W katastrofie kolejowej pod Szczekocinami koło Zawiercia rannych zostało 58 osób. W 15 szpitalach w trzech województwach nadal przebywa 51 rannych.

Nieśli pomoc. Prezydent i Episkopat dziękują

Zadzwoniła koleżanka i powiedziała: Bierz łomy, siekiery, bo trzeba ludzi ratować - relacjonował na antenie TVN24 Mariusz Molenda, jeden z mieszkańców okolic Szczekocin, w których doszło w sobotni wieczór do tragicznego zderzenia pociągów. Mężczyzna, jak wiele innych osób, ruszył na pomoc ofiarom z własnej inicjatywy i pomagało strażakom od pierwszych chwil. - To było coś okropnego, niesamowita tragedia ludzi - wspomina tamte momenty.

Odnaleziono ciało zaginionego turysty

W rejonie Doliny Pięciu Stawów Polskich w Tatrach ratownicy TOPR odnaleźli ciało poszukiwanego od soboty turysty. Przyczyną jego śmierci było najprawdopodobniej poślizgnięcie i upadek z wysokości.

Jest śledztwo ws. tragedii

Prokuratorzy z Częstochowy oficjalnie rozpoczęli śledztwo ws. tragedii w Szczekocinach pod kątem "sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym w wielkich rozmiarach". Pierwsze czynności przeprowadzili już w nocy. Dyżurni ruchu, którzy odpowiadali za odcinek na którym doszło do tragicznego zdarzenia, zostali przebadani na obecność alkoholu. - Nie ma informacji, aby byli nietrzeźwi - przekazała Prokuratura Okręgowa w Częstochowie.

Czołg i dźwig już na miejscu. Jeden wagon usunięty

Na miejsce katastrofy kolejowej w Szczekocinach dociera ciężki sprzęt - jest już m.in. specjalny czołg, a także pociąg techniczny z kolejowej służby ratowniczej. Dzięki nim udało się rozłączyć wagony, które wczoraj się zderzyły. Wrak jednego z nich został usunięty z torów. Część pozostałych będzie mógł podnieść dopiero dźwig.

"Trzeba skończyć z tą bylejakością"

- Mamy problem z uczeniem się z katastrof. Najpierw wszyscy przeżywamy, ale potem się to gubi - stwierdził w programie "Kawa na ławę" Janusz Palikot. Politycy zgodzili się z twierdzeniem Tadeusza Cymańskiego, że takie wypadki jak ten, który miał miejsce pod Szczekocinami, powinny być powodem do głębszej refleksji nt. stanu państwa.

PKP: Ponad 2 godz. opóźnienia na trasie Warszawa-Kraków

- Ponad dwugodzinne opóźnienia dotyczą pociągów kursujących między Warszawą a Krakowem i taki stan rzeczy będzie trwał na pewno jeszcze dziś i jutro – powiedział w niedzielę przed południem TVN24 rzecznik PKP Łukasz Kurpiowski. Wszystko to ma związek z katastrofą kolejową w Szczekocinach, gdzie zginęło 16 osób, a 58 zostało rannych.

"Znamy wszystkich rannych z imienia i nazwiska"

Wszystkie osoby ranne w katastrofie kolejowej w Szczekocinach pod Zawierciem zostały zidentyfikowane - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach. Ranni znajdują się w 15 szpitalach na terenie trzech województw: śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Najwięcej poszkodowanych ma złamania kończyn, wstrząśnienia głowy oraz urazy wewnętrzne. Stan ok. 30 jest określany jako ciężki. Rannych odwiedza minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Budynek spłonął doszczętnie

Całą noc trwała walka strażaków z pożarem budynku przy ul. Piłsudskiego w Żurominie (woj. mazowieckie). Z palącej się konstrukcji pięciu mieszkańców ewakuowano przez okna, trzech wyprowadzono. Pozostali lokatorzy sami zdołali opuścić budynek. Zdjęcia pożaru nadesłał Reporter24 zuro09.

Do południa chcą podnieść wagony. Żywych już nie szukają

Do południa powinna zakończyć się akcja podnoszenia za pomocą ciężkich dźwigów najbardziej zniszczonych wagonów pociągów, które zderzyły się w sobotę pod Szczekocinami - poinformował minister transportu Sławomir Nowak. Ratownicy czekają na ciężki sprzęt, który jedzie do nich ze Skarżyska Kamiennej. Minister nie wykluczył, że pod wagonami mogą znajdować się zwłoki kolejnych ofiar katastrofy.

"Przybiegłem tu, bo mieszkam niedaleko"

Wybijali szyby i pomagali ludziom wychodzić z rozbitych pociągów. Potem przynosili im ciepłe ubrania. Mieszkańcy okolicznych wsi byli - prócz strażaków - pierwszymi osobami na miejscu katastrofy w Szczekocinach k. Zawiercia.

Premier: Najbardziej dramatyczne są fakty

Pierwszy, spośród członków rządu, na miejscu katastrofy w Szczekocinach dojechał Minister Spraw Wewnętrznych Jacek Cichocki. Około 2.30 dojechał też premier Donald Tusk, wraz z ministrami - zdrowia i transportu - Bartoszem Arłukowiczem i Sławomirem Nowakiem. - Najbardziej dramatyczne są fakty. Jest to najtragiczniejsza katastrofa od wielu lat. Mamy kilkudziesięciu rannych i ta liczba na razie nie będzie precyzyjna. Wciąż trwają poszukiwania – powiedział premier.

"Proszono nas, byśmy pomogli rannym, którzy krzyczą, płaczą"

"Doszło do nagłego hamowania, po czym poczuliśmy uderzenie. Po minucie, dwóch, kiedy okazało się, że zderzyliśmy się z drugim pociągiem poproszono nas, żebyśmy pomogli osobom, które są ranne, które krzyczą, płaczą" - relacjonował @Tomasz, pasażer jednego z dwóch pociągów, które zderzyły się czołowo w Chałupkach koło Zawiercia (woj. śląskie). Do tragedii doszło około godziny 21. Według najnowszych informacji, ranne zostały 54 osoby. Jest też 15 zabitych. Trwa akcja ratownicza.

Wojny robotów na Politechnice

Szukały dróg w labiryncie, walczyły w ringu, ścigały się po planszy. W sobotę w auli Politechniki Warszawskiej młodzi naukowcy prezentowali swoje roboty. Drużyny z całej Polski konstruują roboty, aby móc zmierzyć się w rywalizacji z innymi i zdobyć cenne nagrody.

Szukają naukowego idola

25 osób wzięło udział w półfinale Famelab - polskiej edycji konkursu na naukowego idola. W sobotę jury wybrało dziesiątkę finalistów. Wielki finał w maju. Zdobyć popularność i sławę nie dzięki śpiewaniu, tańczeniu czy jeździe na łyżwach, lecz dzięki swojej wiedzy i umiejętności jej przekazywania - oto cel kandydatów na naukowego idola, którzy wystartowali w konkursie.

Kard. Glemp dziękuje za modlitwy

Prymas senior kard. Józef Glemp poinformował, że przeszedł operację płuca związaną z usunięciem zmian nowotworowych. "Czuję wielką potrzebę podziękowania za modlitwy" - napisał kard. Glemp w oświadczeniu przekazanym w sobotę PAP.

Zderzenie autokaru i osobówek. Jedna ofiara

Do śmiertelnego wypadku doszło po południu na drodze krajowej nr 28, na obwodnicy Suchej Beskidzkiej (woj. małopolskie). W wyniku zderzenia autokaru i dwóch samochodów zginęła jedna osoba a trzy zostały ranne. Autokar po zderzeniu wpadł do rowu. Na miejscu trwa akcja ratunkowa. Droga jest całkowicie zablokowana. Policja wyznaczyła objazdy. Informację oraz zdjęcie z miejsca zdarzenia otrzymaliśmy od naszego internauty.

Pijany zasnął na kominie. Postawił straż na nogi

Dziewięć wozów i 32 strażaków postawił na nogi pijany mężczyzna, który postanowił wdrapać się na komin przy stołecznej ul. Szaserów. Po trwającej dwie godziny akcji amator podniebnych spacerów został ściągnięty przy pomocy sprzętu alpinistycznego. Informację o zdarzeniu dostaliśmy na Kontakt24.

Ślązacy i Kaszubi razem chcą uznania mniejszości

Wspólny wniosek o uznanie mniejszości śląskiej i kaszubskiej złożą do władz państwa po ujawnieniu wyników spisu powszechnego Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej i Kaszebsko Jednoty - zapowiedzieli w Opolu przedstawiciele obu organizacji.

Kuzaj bronił się na drodze. Nikt się nie zatrzymał

Policja przesłuchała już Leszka Kuzaja i świadków napadu, do którego doszło w piątkowy wieczór w warsztacie samochodowym na przedmieściach Krakowa. W jego wyniku znany rajdowiec został na szczęście tylko lekko ranny, bo gdy próbował powstrzymać napastników, ci - jak zeznał - zaatakowali go "ostrym narzędziem przypominającym maczetę". - Sytuacja przybrała tak nieoczekiwany obrót, że byłem zupełnie zaskoczony i jedyne, co mi pozostało, to ratować życie - wspominał kierowca w rozmowie z TVN24.

Tusk: Ten rząd jest jak Stadion Narodowy

Kondycja moich ministrów i kondycja całego rządu jest zdecydowanie lepsza niż opinia na temat tego rządu i ocena poszczególnych ministrów - zapewnił premier Donald Tusk, pytany o podsumowanie pierwszych stu dni rządu koalicyjnego PO-PSL. Jego zdaniem, z rządem jest jak ze Stadionem Narodowym, który najpierw krytykowany, teraz jest chwalony.

Wypadek karetki. Jedna osoba ranna

Jedna osoba została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w wyniku zderzenia jadącej na sygnale karetki pogotowia z osobową Skodą. Do wypadku doszło w miejscowości Spalice niedaleko Oleśnicy (woj. dolnośląskie). Ruch na trasie odbywa się wahadłowo. Zdjęcia z miejsca zdarzenia nadesłał internauta @Mirek.