- Czekam na los poprawek przed ostatnim głosowaniem, ale jeśli nie przejdą, czego najbardziej się obawiam, to chyba jednak zdecyduje się zagłosować przeciwko ustawie emerytalnej - zapowiedział w piątek w "Jeden na Jeden" poseł PSL, Eugeniusz Kłopotek. Jak przyznał, "niekiedy przychodzi taki moment, że trzeba podjąć decyzję, czy jesteś lojalny wobec koalicji, partii, czy wobec narodu". - Zgodnie z konstytucją jestem przedstawicielem narodu, a dziś obywatele mówią "nie" dla takiej reformy, dlatego nie mam zamiaru zagłosować wbrew woli narodu - mówił Kłopotek.
Czekam na los poprawek przed ostatnim głosowaniem, ale jeśli nie przejdą, czego najbardziej się obawiam, to chyba jednak zdecyduje się zagłosować przeciwko ustawie emerytalnej. Eugeniusz Kłopotek, PSL
Zapewnił, że nie boi się złamać dyscypliny partyjnej i zagłosować wbrew planom koalicji gdyż "każdy musi to rozważyć we własnym sumieniu, z własną wiedzą i rozumem". - Boleje, że dziś, jeśli tak się stanie (że ustawa zostanie przegłosowania w Sejmie -red.), to PSL popełni polityczny błąd, za który przyjdzie mu słono zapłacić w przyszłości - przewidywał.
Kłopotek podkreślił jednocześnie, że nie spodziewa się, aby z tego powodu wyrzucono go z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Nikt nie chce robić ze mnie męczennika, ale na pewno jakieś konsekwencje będą, może będzie to zawieszenie, może nagana.
Wojna sejmowa o "67"
W piątek Sejm będzie głosował nad rządowymi projektami ustaw dotyczącymi wydłużenia wieku emerytalnego i zmian w tzw. mundurówkach.
Sejmowa komisja nadzwyczajna, która pracuje nad projektem, zakładającym podniesienie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 roku życia, poparła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu przez PO i PSL.
Między innymi komisja opowiedziała się za tym, żeby minister pracy do końca 2013 roku przygotował propozycję aktywizacji zawodowej osób po 60. roku życia. Pozytywnie zaopiniowano także poprawki PSL dotyczące emerytur rolniczych, a negatywnie - wnioski opozycji o odrzucenie projektu ustawy w całości.
Walka o mundurówki
Oprócz tego komisja negatywnie zweryfikowała większość poprawek zmian w projekcie zmian w emeryturach mundurowych. Są wśród nich również wnioski o odrzucenie projektu zgłoszone przez kluby PiS i SP.
Propozycja reformy mundurówek zakłada wydłużenie aktywności zawodowej m.in. policjantów i żołnierzy. Funkcjonariusze mają nabywać uprawnienia emerytalne po 55. roku życia i 25 latach służby.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24