Wraca "Wielka Gra" - na razie na bis

Któż nie pamięta ezopowych pytań, skromnych geniuszy, którzy potrafili na nie odpowiedzieć i misternie skrzyżowanych nóg prowadzącej program, Stanisławy Ryster. Po czterech latach nieobecności do TVP wraca "Wielka Gra" - donosi "Gazeta Wyborcza". Niestety będą to powtórki odcinków programu, poprzedzone audycją Stanisławy Ryster o kulisach programu.

Engelking: coś takiego przydarzyło mi się pierwszy raz

Sam, jak przyznał, potrafił podać rękę nawet oskarżonym o zabójstwo. Gdy na taki gest wobec niego nie zdobył się Janusz Kaczmarek nie ukrywał zdziwienia. - Nie zabolało mnie to bardzo, ale przyznaję, że byłem zaskoczony - przyznał, przypominając, że "pół roku temu to pan Kaczmarek pierwszy podał mi rękę".

Po proteście, Bender będzie się tłumaczył z antysemityzmu

Senator Ryszard Bender będzie musiał tłumaczyć się za swoich - zdaniem niektórych - antysemickich wypowiedzi. Kontrowersje pojawiły się po tym, gdy Bender (jako marszałek senior) otworzył sesję plenarną Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Kilkudziesięciu posłów podniosło protest. O sprawie napisały też brytyjskie media.

"Nie podałem mu ręki, bo chciał mnie zniszczyć"

Nie podał ręki Jerzemu Engelkingowi podczas konfrontacji przed komisją śledczą, bo - jak tłumaczy - "był on w grupie, która chciała go zniszczyć". Janusz Kaczmarek w "Kropce nad i" wskazał też inne osoby zaangażowane, jego zdaniem, w skierowaną przeciwko niemu akcję. Wymienił Zbigniewa Ziobrę i Antoniego Macierewicza, którzy - według niego - mogli działać na polecenie ówczesnego premiera, Jarosława Kaczyńskiego.

Karambol - 1 osoba nie żyje

Groźny karambol na krajowej "jedynce" w Pszczynie na Śląsku. Zderzyło się sześć samochodów - trzy osobowe i trzy ciężarowe. Na miejscu zginął kierowca cysterny, która prawdopodobnie spowodowała wypadek.

Ciśnienie spadłoooo.... I jak tu żyć?

- Spadek ciśnienia o 40 hPa to jest mniej więcej tak, jakby ktoś nas wyniósł na 400 m - tłumaczył w "Faktach po Faktach" kardiolog dr n. med Marek Banaszewski. A właśnie o mniej więcej tyle spadło nam dzisiaj ciśnienie.

Wirtualna klinika - baw się i pomagaj

Wrocławska Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej przeprowadza 40 proc. przeszczepów szpiku w Polsce. Ale za trzy lata może być zamknięta, bo nie spełnia standardów lokalowych. Aby to zmienić stworzono specjalną "wirtualną klinikę", dzięki której może udać się zebrać potrzebne fundusze.

Zerwany wyciąg ranił narciarkę

Śmigłowiec TOPR ewakuował z Zębu koło Zakopanego osiemnastoletnią narciarkę. Z wyciągu urwało się koło napędowe, które z impetem uderzyło w dziewczynę. Nastolatka będzie żyła.

Urzędnicy: zrujnować mieszkanie, inaczej nici z zamiany

Gdy Andrzej Dęboski wprowadzał się do mieszkania komunalnego, przedstawiało ono obraz nędzy i rozpaczy. Po latach własnym sumptem zrobił z niego prawdziwy dom. Teraz, gdy chce się z niego wyprowadzić, urzędnicy każą mu doprowadzić je do "stanu pierwotnego".

Szczątki tico po zderzeniu z tirem

Tragiczny wypadek w Opolskiem. Z nieznanych przyczyn kierowca tico zjechał na przeciwny pas drogi, prosto pod jadącą ciężarówkę. Zginął na miejscu.

Śmigłowce znów mogą ratować

Osiem baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego jest już gotowych do udzielania pomocy - podaje LPR. Loty śmigłowców zawieszono we wtorek, po tym gdy pojawiło się podejrzenie o złą jakość paliwa tankowanego do maszyn. Spółka Lotos, która zaopatruje LPR zapewnia o najwyższej jakości paliwa.

Andrzej K. Kraszewski ministrem środowiska

W poniedziałek o godzinie 16. na stanowisko ministra środowiska prezydent powoła Andrzeja Kazimierza Kraszewskiego - dowiedział się portal tvn24.pl. Na stanowisku zastąpi on Macieja Nowickiego. Priorytetami nowego ministra mają być klimat i gospodarka odpadami.

Prezydent coraz lepiej, premier traci

27 proc. Polaków jest zadowolonych z gabinetu Donalda Tuska, a 27 proc. z pracy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP. W porównaniu z grudniem prezydent zyskał kilka procent głosów "za", a rząd "przeciw".

"Polacy i Żydzi, na skrzyżowaniu tragedii"

Obok byłych więźniów na uroczystości 65. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz obecny jest prezydent Lech Kaczyński, premier Donald Tusk, a także premier Izraela Benjamin Netanjahu. - Zebraliśmy się tutaj, Polacy i Żydzi, na skrzyżowaniu tragedii - mówił ten ostatni.

"Nie byłem źródłem przecieku. Oddaj laptopa"

- Jerzy Engelking dopuścił się manipulacji, był sędzią, katem i wodzirejem. Chcieli zrobić ze mnie szpiega i aferzystę - przekonywał przed komisją naciskową Janusz Kaczmarek. Engelking stanowczo zaprzeczył. - Prokuratura nie działała na polityczne zamówienie - stwierdził. Konfrontacja byłego zastępcy prokuratora generalnego z byłym szefem MSWiA zakończyła się po godz. 16.

PiS wychodzi z komisji. "To bezradność"

Posłowie PiS opuścili posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. nacisków. Zaprotestowali w ten sposób przeciwko temu, w jaki sposób Andrzej Czuma prowadzi obrady. Jesteśmy bezradni, (...) funkcjonowanie w tej komisji uwłacza naszej godności - mówią.

Auschwitz - "relikwia narodów"

- Cena krwi i męczeństwa pozwala po 65. latach przemienić nazistowskie megakłamstwo w relikwię narodów - tymi słowami były więzień obozu w Auschwitz August Kowalczyk zakończył swoje wystąpienie podczas uroczystości rocznicy wyzwolenia obozu.

Oświęcim kontra Auschwitz

Oświęcim pustoszeje: w ostatnich latach wyjechało lub wymarło prawie 20 proc. mieszkańców. I choć Muzeum Auschwitz odwiedza rocznie milion turystów, do miasta nie zaglądają. Młodzi oświęcimianie wyjeżdżają stąd, bo jak mówią "nie chcą żyć w cieniu cmentarza", w mieście, gdzie jedyną atrakcją są warsztaty o Holokauście, szkolenia "jak nie zostać antysemitą".

Były dyrygent zostaje w więzieniu

Skazany za pedofilię, były dyrygent nieistniejącego już chóru Polskie Słowiki, Wojciech Krolopp nie wyjdzie wcześniej z więzienia - zdecydował poznański sąd. Jak uzasadniono, nie ma pewności, czy skazany nie popełni na wolności kolejnych przestępstw.

Bug wylewa i zamarza. Ludzie nie chcą ewakuacji

Bug na wysokości wsi Mościce Dolne (woj. lubelskie) jest nadal niebezpieczny. Jednak mieszkańcy zagrożonych gospodarstw na razie nie chcą ewakuacji, na opuszczenie domu zdecydowała się tylko jedna rodzina. Wojsko i strażacy są w pogotowiu.

Pies morski odnalazł właścicieli

Wytrwał na krze kilka dni, a jego historię poznała cała Polska. Teraz dzielny pies morski, którego na bałtyckiej krze odnaleźli marynarze, wróci do domu. Radio Zet podaje, że znaleźli się właściciele czworonoga.

"Auschwitz to także symbol dla Unii"

- Unia Europejska powstała po to, by koszmar wojny nigdy się nie powtórzył. A nazistowski obóz zagłady Auschwitz to także symbol dla Unii - mówił podczas III Międzynarodowego Forum Holokaustu "Let My People Live!" szef PE Jerzy Buzek. Z kolei Aleksander Kwaśniewski przypomniał uczestnikom obchodów, że "nikt nie jest odporny na demony fanatyzmu i nienawiści".

Przemyt papierosów w laptopie

Gdzie można próbować schować przed celnikami papierosy? Okazuje się, że nawet w laptopie. Taki nietypowy komputer znaleźli celnicy kontrolujący autobus na przejściu granicznym w Hrebennem.

CBA zabiera z urzędów dokumenty Sobiesiaka

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego wkroczyli do kilku urzędów na Dolnym Śląsku. Zabezpieczyli w nich dokumenty dotyczące budowy wyciągu narciarskiego przez firmę Winterpol w Zieleńcu. Właścicielem firmy i wyciągu jest biznesmen Ryszard Sobiesiak, którego nazwisko pojawia się w kontekście tzw. afery hazardowej.

Tir w nocy wjechał do salonu

Bardzo nietypową ozdobę salonu ujrzeli obudzeni w środku nocy mieszkańcy przydrożnego domu w Józefowie koło Radomska (Łódzkie). Kawałek ściany zastąpiła maska ciężarówki, która zjechała z pobliskiej drogi i wbiła się w ich dom.

Romowie nie przemówią w Auschwitz

- W uroczystości wyzwolenia obozu, który jest symbolem zagłady Romów, zabraknie naszego głosu - nie kryje oburzenia szef Stowarzyszenia Romów w Polsce Roman Kwiatkowski. W imieniu narodu romskiego miał przemawiać były więzień Auschwitz Rom Edward Paczkowski, ale miał wypadek. A organizator - Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau - nie przewidział zastępstwa na 65. rocznicę wyzwolenia obozu.

Zaatakował kobiety 15 razy

Policja zatrzymała 20-latka podejrzanego o 15 brutalnych napadów na kobiety. Mężczyzna działał według tego samego schematu. Najpierw wybierał ofiarę, obserwował ją, a następnie napadał w ustronnym miejscu.

Łodzią będzie rządził komisarz

Łódzcy radni podjęli w środę uchwałę o nieprzeprowadzaniu przedterminowych wyborów prezydenta miasta. Oznacza to, że wskazany przez premiera komisarz będzie rządził w Łodzi do czasu jesiennych wyborów samorządowych.

Tusk do internautów: Sami wybierzcie przedstawicieli

W przyszłym tygodniu odbędzie się debata premiera Donalda Tuska z internautami. Jej tematem będzie oprotestowany przez nich projekt ustawy, która wprowadza Rejestr Stron Niedozwolonych. Kiedy dokładnie odbędzie się spotkanie nie wiadomo. Wiadomo, że internauci mają sami wybrać swoich przedstawicieli, którzy wezmą udział w spotkaniu.

Kwiatkowski: raport o "Iwanie" będzie później

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski na 10 marca przesunął termin przygotowania końcowego raportu dotyczącego okoliczności śmierci Artura Zirajewskiego ps. Iwan, jednego z głównych świadków w sprawie zlecenia zabójstwa byłego szefa policji Marka Papały. Wcześniej informowano, że raport będzie gotowy do 10 lutego.