Prywatny odrzutowiec awaryjnie lądował na Okęciu

Niewielki samolot typu Learjet awaryjnie lądował w środę na warszawskim lotnisku im. Fryderyka Chopina. Pilot prywatnego dwusilnikowego odrzutowca lecącego z Warszawy do Poznania tuż po starcie zgłosił problemy z podwoziem. Samolot zawrócił i w trybie awaryjnym bezpiecznie wylądował na lotnisku. Informację otrzymaliśmy na Kontakt 24 od internauty @Marcina.

Hakerzy zostawili Sikorskiemu znak: "F***+ACTA" w adresie

Strona internetowa ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego (radeksikorski.pl) została zhakowana. Atakujący zostawili swoje przesłanie m.in. w linkach prowadzących do polskiej i angielskiej wersji językowej strony. Po kliknięciu w któryś z linków na końcu adresu pojawia się wulgarne "F*** + ACTA".

Konsultacje? Tak, ale "pod kątem interesów jednej grupy"

- Nie tak się przeprowadza konsultacje społeczne - mówią jednym głosem organizacje pozarządowe w odpowiedzi na publikację przez ministerstwo kultury listy podmiotów, które w 2010 roku dostały do zaopiniowania projekt ACTA. Na liście są głównie organizacje twórców. Resort broni się, że zgodnie z prawem w ogóle nie było obowiązku konsultacji, a zrobiono to "dla zapewnienia jak największej przejrzystości prac". - Niech to dotrze do ministra, nie tylko kultury, że wysyłanie dokumentu do kilku organizacji, które wiadomo, jakie mają zdanie, to nie są konsultacje społeczne - mówi Jarosław Lipszyc z Fundacji Nowoczesna Polska.

O ACTA na komisji, bez debaty na posiedzeniu Sejmu

Trzy sejmowe komisje: ds. UE, kultury oraz innowacyjności będą debatować w sprawie ACTA. To pokłosie wniosku PiS. Z powodu kontrowersyjnego dokumentu gorąco było na początku środowego posiedzenia Sejmu. Patryk Jaki z Solidarnej Polski zażądał przerwy w obradach i poszerzenie posiedzenia o uchwałę ws. ACTA. Na to się posłowie nie zgodzili

Kopacz na dywaniku? "Rutynowe spotkanie"

Spotkanie z premierem było, ale nie dotyczyło wspierania nowego ministra zdrowia we wdrażaniu kolejnych ustaw zdrowotnych - twierdzi Ewa Kopacz. - Zostaliście państwo wprowadzeni w błąd - dodała marszałek Sejmu. Informację o tym, że premier miał wezwać Kopacz do siebie i polecić jej wspieranie Arłukowicza podali reporterzy programu "Polska i Świat" TVN24.

Poseł chce zbadania "sabotażu". Kopacz: bez komentarza

Antoni Macierewicz wysłał oficjalne pismo do marszałek Ewy Kopacz, w którym prosi o zbadanie "wydarzeń określanych publicznie jako sabotaż", czyli problemów technicznych podczas posiedzenia jego zespołu sejmowego. Chodzi o niemożność uzyskania połączenia z amerykańskimi ekspertami, którzy prezentowali wyniki swoich badań katastrofy smoleńskiej. O tym, że pismo wpłynęło poinformowała w środę rano marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Komentować sprawy nie chciała.

Strzelał z ostrej amunicji w autobus? 17-latek zatrzymany

17-latek, który we wtorek ostrzelał autobus miejski w Krakowie, jest już w rękach policji. Z najnowszych informacji policjantów wynika, że nastolatek mógł strzelać ostrą amunicją, a nie jak wcześniej informowano - gumowymi kulami. Zatrzymany chłopak przebywa obecnie w Policyjnej Izbie Dziecka. Informację o zdarzeniu otrzymaliśmy we wtorek na Kontakt 24 od internauty o nicku @Matthew.

Niebezpieczny uskok zmorą kierowców. Opony pękają

Sześć samochodów uszkodzonych. W sumie dziewięć uszkodzonych opon. A sprawcą jest niebezpieczny uskok w Al. Jerozolimskich tuż za węzłem Łopuszańska. O sprawie zaalarmowali portal tvnwarszawa.pl sami kierowcy.

14 atrap bomb, lata śledztwa. Kto sterroryzował stolicę?

Ponad sześć lat temu doszło do zdarzenia, które wywołało największy alarm antyterrorystyczny w Polsce. W Warszawie podłożono 14 profesjonalnie wykonanych atrap bomb. Pomimo wielu lat śledztwa, na które wydano setki tysięcy złotych, nie wiadomo kto stał za tym aktem, określanym przez ABW jako "prowokacja". Eksperci stawiają pytania, czy w akcję podłożenia atrap nie były zaangażowane osoby związane z służbami specjalnymi.

Podejrzana o korupcję – radcą ministra

Ewa Z., szefowa departamentu zajmującego się wydawaniem pozwoleń na wydobycie gazu łupkowego została zdymisjonowana ze stanowiska w dniu zatrzymania przez ABW i ogłoszeniu jej korupcyjnych zarzutów. Jednak tego samego dnia jako radca ministra została zatrudniona w tym samym departamencie resortu środowiska - ustalił portal tvn24.pl.

"Premier musiał tak zrobić, bo inaczej mielibyśmy demokrację hakerską"

Organizacje hakerskie postawiły premiera Donalda Tuska pod ścianą. Musiał więc zrobić to, co zrobił. Inaczej mielibyśmy w Polsce demokrację hakerską - powiedział w "Faktach po Faktach" były premier Kazimierz Marcinkiewicz. Odniósł się w ten sposób do postanowienia szefa rządu o podpisaniu ACTA, gdyż - jak się wyraził - "nie będzie ustępstw przed brutalnym szantażem".

Palikot: Rozwiązać zespół Macierewicza

O rozwiązanie parlamentarnego zespołu ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej zwrócił się do Kancelarii Sejmu Janusz Palikot. Według niego, kierujący zespołem Antoni Macierewicz z PiS nie chce dopuścić do zespołu posła Ruchu Palikota Marka Poznańskiego. Zdaniem wiceszefa komisji regulaminowej Jerzego Budnika z PO nie ma podstaw do rozwiązania zespołu.

"Przegramy, jeśli nie podpiszemy umowy ACTA"

- Rzeczywistość jest taka, że przegramy walkę o prawa autorskie naszych obywateli i ochronę własności intelektualnej, jeśli nie podpiszemy umowy ACTA - przekonywał posłów na posiedzeniu komisji innowacyjności i nowych technologii wiceminister kultury Piotr Żuchowski. Jego zdaniem, jeśli społeczeństwo ma wątpliwości co do umowy ACTA, to jej tekst powinien trafić do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Apel do śledczych: Udostępnijcie badania skrzydła i brzozy

O udostępnienie badań skrzydła Tu-154M i brzozy ze smoleńskiego lotniska, jakie mieli przeprowadzić śledczy, zaapelował do prokuratury prowadzącej śledztwo smoleńskie prof. Marek Czachor, fizyk z Politechniki Gdańskiej. Jak wyjaśnił, chcieliby się z nimi zapoznać naukowcy. - To, w jaki sposób zostało ułamane skrzydło nie jest chyba jakąś straszliwą tajemnicą - stwierdził.

"Jest konsensus ws. prokuratury"

- Jest konsensus, że prokuratura wojskowa powinna być włączona do prokuratury cywilnej - ogłosił szef MON Tomasz Siemoniak, po rozmowach z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem i ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem.

Premier: stanowisko będzie życzliwe, ale twarde

- Jeśli umowa fiskalna będzie złym krokiem dla całej UE, bo rozpocznie proces jej dzielenia na dwa kluby - strefa euro i spoza strefy euro - to trudno nam będzie podpisać umowę fiskalną - oświadczył na wtorkowej konferencji prasowej premier. Donald Tusk poinformował, że w czwartek po południu rząd zbierze się na specjalnym posiedzeniu, na którym przygotuje jednoznaczne stanowisko naszego kraju ws. paktu fiskalnego.

Graś: Przepraszam, poprawię się

- Może to moje sformułowanie było zbyt skrótowe, bo chodziło nie o ataki czysto hakerskie, tylko te wykonane przy użyciu specjalnego oprogramowania, które jest dostępne w internecie. Jeśli to było mało zręczne, przepraszam. Poprawię się - powiedział podczas wtorkowej konferencji premiera Paweł Graś. W ten sposób rzecznik rządu tłumaczył się ze swojej niefortunnej niedzielnej wypowiedzi, w której problemy z dostaniem się na strony rządowe, ocenił jako wynik "olbrzymiego zainteresowania stronami rządowymi i sejmowymi".

PiS i Solidarna Polska przyznają się do błędów ws. ACTA

- Jeśli chodzi o nasze błędy w tej sprawie, to ja w przeciwieństwie do tych, którzy dzisiaj rządzą, przyznaję się do błędów, które zostały popełnione - stwierdził na konferencji prasowej w Sejmie Jarosław Kaczyński, odnosząc się do listopadowego głosowania w Parlamencie Europejskim, podczas którego europosłowie PiS opowiedzieli się za ACTA. Jak przyznał prezes PiS, partia "popełniła błąd i będą z tego wyciągnięte konsekwencje". Do błędów przyznaje się także Solidarna Polska

"O rety, rety, zabierają internety". Protest ws. ACTA

Kilkaset osób protestowało przed polskim przedstawicielstwem Parlamentu Europejskiego w Warszawie przeciwko przyjęciu przez polski rząd układu ACTA. Uliczne protesty odbyły się także w innych polskich miastach, m.in. we Wrocławiu i Włocławku.

"Zmyślono całą hipotezę o zderzeniu z drzewem"

Dźwięk zderzenia z brzozą został wymyślony, i na jego podstawie zmyślono całą hipotezę o drzewie, z którym miał się zderzyć Tu-154M - takie ustalenia poczynili eksperci, którzy prezentowali swoje opinie na posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej. Mówili m.in. o rozbieżnościach w godzinie katastrofy w stenogramach MAK, komisji Millera i krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych. - Przyczyna katastrofy smoleńskiej musiała być inna niż ta, która ciągle jest podawana jako oficjalna - podsumował Jarosław Kaczyński. Zaś szef zespołu Antoni Macierewicz podkreślał, że zaprezentowano pierwszą naukową analizą katastrofy smoleńskiej.

Premier: podpiszemy ACTA, nie ugniemy się pod szantażem

- Podpisałem dziś upoważnienie dla ambasador w Tokio do podpisania ACTA - oświadczył we wtorek premier Donald Tusk. Szef rządu zastrzegł, że podpisanie przez Polskę dokumentu w czwartek nie oznacza przyjęcia umowy - przypomniał, że musi ją jeszcze przyjąć parlament, a podpisać prezydent. Odnosząc się do blokowania przez "hakerów" stron administracji rządu Tusk zapowiedział: Nie będzie ustępstwa przed brutalnym szantażem.

"Anonimowi są wszystkimi i nikim. To szyld"

"Anonimowi są wszystkim i nikim. To jest po prostu szyld, pod którym może się podpisać każdy" - tak o grupie Anonymous, która od kilku dni atakuje polskie strony rządowe, mówi były haker, który skontaktował się z redakcją Kontaktu 24. Ataki na strony administracji publicznej i partii politycznych rozpoczęły się w weekend. Po kolei "padały" domeny między innymi premiera, prezydenta i poszczególnych resortów. "Prędzej czy później każdy serwer klęknie" - dodaje w rozmowie z reporterem TVN24.

PiS ma pomysły, jak ulżyć kierowcom

- Mamy wysoką inflację, a jednym z mechanizmów ją napędzających jest wzrost cen paliw. Nie ma żadnego powodu, żeby Polska różnymi metodami wystąpiła do Unii Europejskiej o możliwość obniżenia akcyzy na paliwo - powiedział we wtorek w Sejmie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podczas konferencji prasowej przedstawiciele partii zaprezentowali cztery propozycje klubu Prawa i Sprawiedliwości, które mają pomóc obniżyć ceny paliw dla przedsiębiorców, rolników i zwykłych obywateli.

Rozmawiali przez godzinę. Co dalej z prokuraturą?

Ponad godzinę trwała rozmowa szefa MON Tomasza Siemoniaka z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem. Dotyczyła ona przyszłego modelu prokuratury wojskowej oraz kandydatury płk. Jerzego Artymiaka na stanowisko naczelnego prokuratora wojskowego. Jeszcze dziś Siemoniak spotka się z ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem.

"Rada potwierdziła pilną potrzebę reformy prokuratury"

- Prezydent Bronisław Komorowski uważa, że uchwała Rady Prokuratorów potwierdza pilną potrzebę reformy prokuratury w trybie ustawowym - przekazała w rozmowie z tvn24.pl szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek. Na poniedziałkowym posiedzeniu Krajowa Rada Prokuratorów stwierdziła, że konieczne jest przygotowanie nowej ustawy o prokuraturze. "Wszystkie osoby, organy i instytucje odpowiedzialne za działalność prokuratury powinny wyciszyć wszelkie emocje i spory" - zaapelowała w specjalnej uchwale KRP.

Krew ze studzienek. "To się zdarza"

Widok krwi wypływającej ze studzienek kanalizacyjnych na ul. Traugutta zszokował dziś mieszkańców Kościerzyny (woj. pomorskie). Na miejscu pojawiła się policja i pracownicy pogotowia wodociągowego. "To ścieki z zakładu mięsnego" - poinformowało Miejskie Przedsiębiorstwo Infrastruktury "KOS-EKO". O sprawie poinformował Reporter 24 o nicku Grzybek, który zamieścił w serwisie Kontaktu 24 nagranie.

Auto w ogniu. Kierowca ZTM ruszył na pomoc

Samochód osobowy stanął w płomieniach przy placu Starynkiewicza w Warszawie. Płonące auto zauważył kierowca miejskiego autobusu, który natychmiast ruszył z pomocą - relacjonuje internauta o nicku dreg, który sfotografował zdarzenie. Jak informuje straż pożarna, nikomu nic się nie stało.

Snowboardzista skosił narciarza, który stał na środku stoku

Sporty zimowe bywają równie przyjemne, co niebezpieczne. Dowodem jest między innymi nagranie, jakie internauta Zbyszek zamieścił w serwisie Kontaktu 24. Widać na nim, jak w trakcie zjazdu ze stoku w Białce Tatrzańskiej snowboardzista uderzył z dużą prędkością w narciarza, który zatrzymał się na środku trasy. "Na szczęście nikomu nic się nie stało" - napisał Zbyszek.

"Skrzydło jest słabsze niż brzoza. Zbyt uwierzyli we własną pracę"

- Z moich obliczeń wynika, że skrzydło jest nieco słabsze niż brzoza i prawdopodobnie urwało się tak, jak jest to opisane zarówno w raporcie MAK, jak i komisji Millera - powiedział w TVN24 fizyk z Uniwersytetu w Toronto prof. Paweł Artymowicz. O tym, że nie było zderzenia z brzozą przekonują eksperci z USA pracujący dla zespołu Antoniego Macierewicza - prof. Kazimierz Nowaczyk i prof. Wiesław Binienda. Podkreślają oni, że - nawet jeśli tupolew zderzyłby się z brzozę - skrzydło powinno przeciąć drzewo, a nie odpaść.

Radio ZET ma przeprosić prezesa PiS

Radio ZET ma przeprosić Jarosława Kaczyńskiego za to, że publikując wynik sondażu na temat decyzji sądu o poddaniu lidera PiS badaniom psychiatrycznym, podało jego dane i wizerunek - orzekł we wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie. Wydawca radia rozważa apelację.