"Uniewinnienie jest rzeczą groźną"

- Mam poczucie, że od strony moralnej i psychologicznej uniewinnienie jest rzeczą groźną - skomentowała wyrok w ws. Nangar Khel, uniewinniający siedmiu żołnierzy od zarzutu zbrodni wojennej, przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Halina Bortnowska. - Jeśli ludzie, którzy w coś takiego byli zaplątani, są uniewinnieni, to znaczy, że można tak postępować, że wszystko było w porządku - dodała.

Mieszkają nad rzeką, nie mają wody

Mieszkają nieopodal rzeki, we wsi podłączonej do sieci wodociągów, sami jednak nie mają wody w kranie - bo ich na to nie stać. Nie pomogły im ani władze gminy, ani pomoc społeczna. Poskutkowała dopiero mediacja reporterki TVN24.

Tusk tłumaczy "guziki": Nie najmądrzejsze, ale niegroźnie

- Może nie było to najmądrzejsze, ale niegroźne - tak Donald Tusk tłumaczył się ze swoich słów o guzikach i letnich sukienkach dziennikarek. Partia Kobiet jest jednak oburzona "skandaliczną" wypowiedzią premiera. - PO bierze udział w jakiś zawodach na najbardziej seksistowską rządzącą partię - stwierdziła Izabela Stawicka z PK.

13-latek dzwoni na policję: biją mi dziadka

13-letni chłopiec zadzwonił na policję i poinformował, że dwóch napastników zaatakowało jego dziadka. Funkcjonariusze po krótkim czasie zatrzymali przestępców. To nastolatkowie - mają po 13 i 17 lat. Starszemu z nich grozi nawet do 12 lat więzienia.

Bunt w jednostce - winna plotka czy nieprawidłowości?

Ponad 50 żołnierzy z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim chce odejść ze służby. Wypowiedzenie złożył sam dowódca bazy płk Robert Kozak. Jak tłumaczy, przyczyną są nieprawidłowości płacowe w jednostce. MON przekonuje jednak, że to plotka, pojawiająca się regularnie o tej porze roku.

Porwali kolegę. "To prezent na 18-tkę"

Na parking w Głogowie podjeżdża samochód, z którego wyskakują zamaskowani mężczyzni. Młodemu człowiekowi zakładają na głowę worek i porywają go. Kilka minut później łapie ich policja. W bagażniku funkcjonariusze odnajdują przerażonego mężczyznę. Zatrzymani tłumaczą, że porwany to ich kolega, któremu chcieli zrobić żart z okazji 18-tych urodzin.

Strażak i górnik odebrali poród

W Mysłowicach na świat przyszedł chłopczyk urodzony w strażackim wozie, należącym do Katowickiego Holdingu Węglowego. Wszystko przez gumę, którą złapało auto wiozące rodzącą mamę do szpitala. Poród przy świetle górniczej lampki pomógł odbierać sztygar, który chwilę wcześniej wyjechał z kopalni.

"Człowiek może się tylko cieszyć"

- Człowiek w takich momentach może się tylko cieszyć - powiedział po usłyszeniu uniewinniającego wyroku chorąży Andrzej Osiecki, jeden z oskarżonych o ostrzał wioski Nangar Khel. Żołnierz poinformował, że rozważa odejście z wojska.

"Dzisiaj sąd obronił honor żołnierza polskiego"

- Dziś przed sądem został obroniony honor żołnierza polskiego - powiedział na konferencji prasowej po ogłoszeniu wyroku ws. Nangar Khel szef MON Bogdan Klich. Zdaniem gen. Stanisława Kozieja, prokuratura w ogóle nie powinna była wszczynać śledztwa przeciwko żołnierzom. - Oni rozliczani są tak, jakby byli na misji stabilizacyjnej, a muszą się zachowywać tak jak na wojnie - powiedział.

Prokuratura: Całość materiału wskazywała na winę żołnierzy

Prokuratura wojskowa nie zgadza się z wyrokiem sądu, który uniewinnił dzisiaj siedmiu żołnierzy oskarżonych ws. Nangar Khel. Prokuratorzy zapowiedzieli, że złożą wniosek o dostarczenie wyroku wraz z uzasadnieniem. Po jego przestudiowaniu, zastanowią się nad złożeniem apelacji.

"Chaos, tłok i nerwica"

„Obecnie zostałam załatwiona", „Nie mam pojęcia, jak wrócę do domu", „To jakaś totalna porażka" – piszą do redakcji Kontaktu 24 internauci. Nerwowe komentarze to reakcja na zmianę rozkładu jazdy, wprowadzonego 1 czerwca przez kolej. Oprócz nowych, wakacyjnych połączeń i powrotu na tory znanych i dość tanich ekspresów, na podróżnych czekają spore utrudnienia.

Bo nie zaciągnął ręcznego

Kierowcy mini morrisa, który stoczył się po Oboźnej w Warszawie, można tylko współczuć. Drobne, mogłoby się wydawać, przeoczenie, a bez kosztownej wizyty u blacharza się nie obędzie.

"Biskupi na tronach, biskupstwa to dwory"

Bp Tadeusz Pieronek bije na alarm. Źle się dzieje w polskim Kościele. - Biskupi czują się utwierdzeni na swoich tronach, a biskupstwa to dwory - mówi w wywiadzie dla "Tygodnika Powszechnego" bp Tadeusz Pieronek. Jego zdaniem, każda krytyczna opinia w Kościele jest traktowana jako wyjście poza ortodoksję.

Wałęsa "Bolkiem"? Kandydat na szefa IPN "nie neguje"

Łukasz Kamiński, kandydat na szefa Instytutu Pamięci Narodowej, nie ma nic przeciwko wydawaniu książek przypisujących Lechowi Wałęsie współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa PRL. - IPN został powołany przede wszystkim do tego, aby opisywać trudne momenty naszej historii, w tym także takie sprawy - tłumaczył w "Kontrwywiadzie" RMF FM opowiadając o tym, jak będzie wyglądał Instytut pod jego kierownictwem.

"To była daremna śmierć"

- Mam poczucie daremnej śmierci wielu ważnych dla państwa osób – powiedział w "Faktach po Faktach" Zbigniew Bujak, były działacz opozycji w PRL, pytany o katastrofę smoleńską. Jego zdaniem, nie potrafimy wyciągnąć z tej tragedii wniosków.

Zderzenie autobusu z busem, ranne dzieci

Sześć osób, w tym czworo dzieci zostało rannych w wypadku, do jakiego doszło dziś rano na drodze krajowej nr 55 między Malborkiem a Sztumem. W autobus, którym jechały, uderzył bus.

Nowy rozkład na kolei. Pojedziemy wolniej

Kolej znów zmienia rozkład jazdy - już po raz drugi w tym roku. Od dziś część pociągów będzie pokonywała trasę wolniej. Ale za to na tory wracają lubiane i w miarę tanie ekspresy, które zastąpią część składów InterCity.

Ksiądz-banita podbija internet ze swojej twierdzy

Kuria zabroniła mu przemawiać publicznie, prowadzić działalności naukowej oraz ośrodka "Pustelnia Grzechynia", który zbudował na wzór twierdzy. Ksiądz Piotr Natanek nic sobie jednak z tego nie robi, a jego kazania są hitem internetu. Głównie przez swoją kontrowersyjność, która jest też cechą samego księdza.

Dmuchany pałac i karuzela u prezydenta

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego z okazji Dnia Dziecka odbędzie się spotkanie prezydenta z najmłodszymi. Od godziny 10 Bronisław Komorowski z małżonką rozpoczną obchody tego dnia pod hasłem "Święto radości". Obchody dnia najmłodszych przygotowuje też Sejm.

PKP wyrzuciło miliardy na Pendolino?

- Zakup przez polskie koleje 20 pociągów Pendolino za astronomiczną kwotę 665 milionów euro, czyli ponad 2,5 mld zł był bez sensu - twierdzi wielu ekspertów. Włoskie składy, choć bardzo nowoczesne i szybkie, bo mogące jechać z prędkością nawet 250 km\h, będą jeszcze przez wiele lat kompletnie nieprzydatne w Polsce, bo ani nasze tory, ani trakcja nie pozwalają na rozwinięcie tak wielkich prędkości. Pendolino będzie więc pędzić tylko 160 km\h, czyli tyle samo ile pociągi wielokrotnie tańsze.

"Tutaj ludzie normalnie wieszają psy"

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu utrzymał we wtorek kary za bestialskie zabicie pół roku temu w Lipnicy Małej psa rasy Husky. Jeden z oskarżonych ma iść za kraty na rok, dwaj - na 10 miesięcy. Czy jednak pójdą? Nie jest to do końca oczywiste. Coraz bardziej oczywiste staje się jednak to, że przestępstwo, którego dokonali w tej małej wsi na Orawie, jest wierzchołkiem góry lodowej.

Ruszył remont linii średnicowej w stolicy

Rozpoczyna się remont linii średnicowej w Warszawie. W nocy z 31 maja na 1 czerwca zamknięto tory nr 3 i 4. - Zła wiadomość jest taka, że utrudnienia potrwają do 24 lipca i będą wyjątkowo uciążliwe - mówi tvnwarszawa.pl Jan Telecki z PKP PLK.

Amerykanie niewiele wiedzą ws. ostrzału?

Czy ktoś lub coś jest w stanie rzucić nowe światło na szczegóły akcji polskich żołnierzy w Nangar Khel? Spośród 92 tysięcy tajnych dokumentów amerykańskich opisujących wojnę w Afganistanie, które w ubiegłym roku wyciekły przez portal Wikileaks, trzy opisują szczegóły akcji polskich żołnierzy. Żaden nie wnosi jednak nic nowego do sprawy.

"Polska łączy Europę z Rosją"

- Polska łączy Europę z Rosją, otwiera drzwi, wymusza dialog, stawia trudne pytania - powiedział podczas VI Forum Europa-Rosja marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. Politycy z Unii Europejskiej, Rosji i USA dyskutują w Warszawie o porozumieniu świata zachodniego z Rosją.

Żołnierze z Nangar Khel usłyszą dziś wyrok

Dziś o 12:30 ma zapaść wyrok w sprawie Nangar Khel. Prokuratura żąda dla oskarżonych o zbrodnię wojenną żołnierzy kar od 5 do 12 lat więzienia, utraty praw publicznych oraz wypłaty ponad 80 tysięcy złotych zadośćuczynienia dla rodzin zabitych i rannych. Wyrok dotyczy wydarzeń z 16 sierpnia 2007 roku, kiedy afgańska wioska Nangar Khel została ostrzelana przez polskich żołnierzy. Zginęło sześć osób, w tym kobiety i dzieci, a dwie kolejne zmarły w szpitalu.

Europejski strach przed ogórkiem

Już 16 osób zmarło w całej Europie po zjedzeniu ogórków. 15 ofiar było w Niemczech, a jedna w Szwecji. Jeden przypadek zarażenia tą samą bakterią potwierdzono w Czechach. Epidemia się rozszerza, ale nie wiadomo, skąd pochodzą ogórki zawierające bakterie koli. Wywołały jednak ogólnoeuropejską ogórkową falę histerii.

"Wiarygodność panów K. równa zero"

Jestem przeciw temu pisowskiemu cyrkowi i zapewniam, że w Sejmie znajdzie się dość uczciwych ludzi, żeby do tego spektaklu nie dopuścić - tak Stefan Niesiołowski odpowiedział na apel PiS o komisję śledczą ws. finansowania PO. - Sejm przypomina cyrk tylko wówczas, gdy obrady prowadzi marszałek Niesiołowski - odciął się Zbigniew Girzyński.

Ranny łoś z policyjną eskortą

Łoś - mieszkaniec Puszczy Niepołomickiej najprawdopodobniej został potrącony przez samochód, a potem zdezorientowany "spacerował" ulicami Krakowa, powodując paraliż komunikacyjny. Do czasu przyjazdu lekarza weterynarii zwierzęciu towarzyszyła policja i straż miejska.

Nawet rok więzienia za wtargnięcie na boisko

Dzięki przyjętym we wtorek przez rząd projektów ustaw m.in. o bezpieczeństwie imprez masowych oraz o zapewnieniu bezpieczeństwa w związku z organizacją piłkarskich mistrzostw Europy - Euro 2012, na stadionach na być bezpieczniej. Chuligani będą karani wysokimi mandatami, a na stadiony wróci policja. Pojawić się ma także stały monitoring i identyfikacja kibiców.

Tablice (dez)informacyjne

Jedna droga, dwa remonty, trzy tablice, a na każdej inne informacje. Kierowcy jadący warszawską al. Waszyngtona w stronę mostu Poniatowskiego mogą dostać zawrotu głowy czytając tablice z objazdami. - Wychodzi na to, że ZDM robi pranie mózgów kierowcom - denerwuje się Wojtek, który opisał absurdalną sytuację na warszawa@tvn.pl.