Prokuratura Generalna zapowiada stanowisko do projektu nowej ustawy o prokuraturze, zaprezentowanego przez ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. - Chcemy dobrego, spójnego projektu - czytamy w komunikacie. Z kolei zdaniem szefa Krajowej Rady Prokuratury projekt "to próba ponownego upolitycznienia prokuratury".
Przygotowanie opinii dotyczącej projektu zapowiada także Naczelna Prokuratura Wojskowa i Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury.
Czemu nie
Prok. Maciej Kujawski z zespołu prasowego PG powiedział, że generalnie środowisko prokuratorskie powitałoby z zadowoleniem całościowy projekt nowej ustawy o prokuraturze, który byłby dobry, spójny i nie dawał możliwości rozbieżnych interpretacji jego zapisów. Kujawski przypomniał, że w lipcu Andrzej Seremet przedstawił obszerne stanowisko do poprzedniego projektu nowelizacji ustawy o prokuraturze. - Jeśli zapisy z tamtego projektu byłyby powtórzone, zapewne nowe stanowisko będzie podobne - dodał Kujawski. Podkreślił, że niektóre proponowane zapisy były postulowane przez Seremeta np. co do reformy postępowań dyscyplinarnych prokuratorów.
Zmiany zmiany
W czwartek resort sprawiedliwości poinformował, że do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych trafił projekt Prawa o prokuraturze. Wiele z elementów zawartych w tym projekcie zawierał już konsultowany w pierwszej połowie roku projekt nowelizacji przepisów. Planowane zmiany przewidują m.in. zwiększenie kompetencji prokuratora generalnego, danie rządowi prawa do określania kierunków "polityki karnej" oraz włączenie prokuratury wojskowej do prokuratur cywilnych. W stanowisku z lipca Seremet uznał kierunek części zmian ówczesnego projektu za "przeciwny idei rozdzielenia funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości". Ze "znacznym sceptycyzmem" Seremet oceniał ideę, aby rząd określał "kierunki polityki karnej" - bo taki zwrot nie ma "konotacji w języku prawnym". Dla szefa PG byłoby to "równoznaczne z próbą obdarzenia Rady Ministrów przywilejem decydowania o stopniu ważności powszechnie obowiązujących przepisów prawa".
"Poważne zastrzeżenia" budziła też propozycja nadania ministrowi sprawiedliwości prawa żądania od prokuratora generalnego informacji ws. praworządności i czuwania nad ściganiem przestępstw.
Czekają
Rzecznik prasowy Naczelnej Prokuratury Wojskowej płk Zbigniew Rzepa powiedział w czwartek, że prokuratura wojskowa zajmie stanowisko wobec propozycji, kiedy projekt trafi do niej do zaopiniowania. Z kolei wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury, prok. Jacek Skała podkreślił, że napisanie nowej ustawy o prokuraturze jest dobrym pomysłem. - Jednocześnie jednak podkreślaliśmy, że taka ustawa powinna powstać przy czynnym udziale wszystkich środowisk prawniczych, tymczasem powstała w kilka tygodni w zaciszach ministerialnych gabinetów - zaznaczył. Dodał, że dwa lata temu oddzielono funkcje ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego i wprowadzono model prokuratury autonomicznej i niezależnej.
Z kolei szef Krajowej Rady Prokuratury Edward Zalewski ocenił, że projekt nowej ustawy o prokuraturze "to próba ponownego upolitycznienia prokuratury. W projekcie planuje się likwidację KRP. Jak powiedział w czwartek Zalewski, Rada zajmie stanowisko na temat projektu, gdy tylko dokument formalnie do niej wpłynie. Na razie zapoznaje się on z tym, co udało się ściągnąć z internetu. - Mogę jedynie powiedzieć, że likwidacja Krajowej Rady Prokuratury i inne pomysły z tego projektu to próba ponownego upolitycznienia prokuratury - ocenił.
Autor: mn//kdj / Źródło: PAP