- Oczekuję od Donalda Tuska, że do piątku dojdzie do spotkania ze mną i z klubem RP w sprawie uzgodnienia ewentualnego poparcia przez nas reformy emerytalnej - powiedział Janusz Palikot (RP). Dodał, że na razie nie widzi "ze strony Tuska jakiejś szczególnej woli porozumienia" w tej sprawie. Odnosząc się do nowych informacji ws. więzień CIA w Polsce, lider RP zaapelował do szefa SLD, Leszka Millera o wycofanie się z życia politycznego.

- Jeśli prokuratura twierdzi, że śledztwo jest ściśle tajne, a o jego szczegółach można przeczytać w gazecie, to oznacza to degrengoladę instytucji państwa polskiego - tak Leszek Miller skomentował informację "Gazety Wyborczej" o możliwości postawienia go przed Trybunałem Stanu w związku ze sprawą więzień CIA w Polsce. Z kolei Zbigniew Siemiątkowski, który wg "GW" usłyszał zarzuty w tej sprawie - w rozmowie z "Faktami TVN" - powiedział, że nie może potwierdzić ani nie zaprzeczyć tym doniesieniom.

Najstarszy z uczestników głodówki zorganizowanej w Krakowie na znak protestu przeciwko zmianom w programach nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych został we wtorek przewieziony na badania do szpitala. Głodówka trwa już dziewiąty dzień.

Sejmowa komisja ds. kontroli państwowej bada raport NIK dotyczący organizacji lotów z VIP-ami w latach 2005-10, w którym Izba negatywnie oceniła m.in. przygotowania do lotów do Smoleńska 7 i 10 kwietnia 2010 r. W trwającej już półtorej godziny debacie nad raportem jak dotąd uczestniczą tylko posłowie PiS. Uważają, że połączenie przez NIK lotów VIP ze zbadaniem tragicznego lotu do Smoleńska z 10 kwietnia 2010 r. było celowym zabiegiem, który "spłaszczył odpowiedzialność".

Na 5,5 roku więzienia za zgwałcenie 10-letniego chłopca skazał tarnobrzeski sąd 21-letniego Mateusza W. Wyrok nie jest prawomocny. Proces ze względu na charakter sprawy toczył się za zamkniętymi drzwiami. Uzasadnienie wyroku również było niejawne.

Usprawnienie odpraw na przejściach z Ukrainą przed Euro 2012 to urzędnicze hasło klucz. Jednak ktoś, kto chociaż raz próbował tę granicę przekroczyć, na słowo "usprawnienie" reaguje jedynie ironicznym uśmiechem. Tam, żeby przejechać w miarę szybko trzeba zapłacić. Przekonał się o tym reporter programu "Czarno na białym".

Centralne Biuro Antykorupcyjne zawiadomiło prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przy okazji budowy stadionu miejskiego w Poznaniu, jednej z aren Euro 2012 - poinformował rzecznik Biura Jacek Dobrzyński. CBA zarzuca prezydentowi miasta Ryszardowi Grobelnemu i urzędnikom miejskim m.in. brak nadzoru nad budową stadionu.

Niemieccy naukowcy rozliczają się z nazistowską przeszłością. Wystawa Niemieckiej Wspólnoty Badawczej (DFG) opisująca uwikłanie naukowców w hitlerowską politykę na okupowanym Wschodzie trafi w kwietniu do Polski. Najpierw będzie można ją zobaczyć w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN, potem w innych miastach.

- Szef MSZ Radosław Sikorski nie musi przepraszać polonijnego biznesmena z Urugwaju Jana Kobylańskiego za nazwanie go "antysemitą i typem spod ciemnej gwiazdy" - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. W ocenie sędziego Kobylański "bezspornie" prezentował antysemickie poglądy, dlatego określenie zastosowane przez Sikorskiego "może być określane jako łagodne". Odnosząc się do wyroku, szef MSZ na Twitterze napisał: "Są jeszcze sądy w Warszawie." I powtórzył: "Oficjalnie: Jan Kobylański to antysemita i typ spod ciemnej gwiazdy".

- Zasada, którą ostatnio głosił premier Tusk, że najtańsza i - jak można sądzić - najlepsza jest rodzina bezdzietna, jest zasadą likwidacyjną. To zasada likwidacji narodu polskiego. - mówił Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej pt. "Teraz Rodzina". PiS przedstawiło swój pomysł na wspomaganie rodzin, decydujących się na posiadanie dzieci.

29-letni mężczyzna został śmiertelnie postrzelony w swoim domu w Tarchalicach (woj. dolnośląskie). Na miejscu policjanci zatrzymali jego 61-letniego ojca. W chwili zatrzymania mężczyzna był pijany, miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Do postrzelenia doszło najprawdopodobniej w wyniku rodzinnej awantury. Informację o zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

19-letni motocyklista wjechał pod samochód osobowy w Oławie (woj. dolnośląskie). Mimo prowadzonej na miejscu akcji reanimacyjnej nie udało się uratować życia nastolatka. Na miejscu pracuje prokurator, droga jest zablokowana. Zdjęcie oraz informację o zdarzeniu otrzymaliśmy od @Marka.

Na terytorium Polski w tajnym więzieniu prowadzonym przez CIA przetrzymywano około 20 domniemanych terrorystów, którzy byli poddawani torturom - to główna treść oskarżeń kierowanych przez organizacje międzynarodowe pod adresem polskich władz. Sprawę bada prokuratura, która ma określić czy odpowiedzialność mogą tu ponieść członkowie rządu Leszka Millera. Według "Gazety Wyborczej", śledczy postawili już zarzuty byłemu szefowi Agencji Wywiadu Zbigniewowi Siemiątkowskiemu.

- Na dzisiaj zgadzamy się na przechodzenie na emeryturę w wieku 67 lat, ale premier wie już, że reformę trzeba obudować społecznie. Stanowiska PO i PSL się zbliżają - mówi w RMF FM Jan Bury, szef klubu parlamentarnego PSL. Według niego, koalicja cały czas jest faktem, a premier jest "przyspawany" do Waldemara Pawlaka.

- Będę bronić projektu, bo to jest dobre rozporządzenie. Ono spowoduje, że młodzież będzie lepiej znała historię. Nie ograniczamy liczby lekcji przedmiotu - zastrzegała minister edukacji narodowej, Krystyna Szumilas, która broniła projektu reformy edukacji w programie "Jeden na jeden" w TVN24. Minister zaprosiła również do siebie przeciwników zmian, w tym protestujących z Krakowa, którzy domagają się wycofania projektu. Ten ma obowiązywać od 1 września 2012 roku.

Były szef Agencji Wywiadu Zbigniew Siemiątkowski ma zarzuty udziału w zorganizowaniu w Polsce ośrodka, w którym CIA w latach 2002-2003 przetrzymywała jeńców podejrzewanych o terroryzm - poinformowała "Gazeta Wyborcza". Prokuratura Apelacyjna w Krakowie potwierdza, że prowadzi śledztwo, ale odmawia jakichkolwiek komentarzy - ze względu na tajemnicę państwową.

Trwa polsko-rosyjska wojna. O wielkie pieniądze za transport towarów. Teoretycznie polskie firmy mają tyle samo pozwoleń na przejazd przez Rosję, ile rosyjskie na wjazd do Polski. Rosjanie pokonują jednak Polaków, unikając kontroli, bo kontrolerzy mają wolne codziennie od godz. 22 do 6 rano i w weekendy.

Osiem jednostek straży gasiło pożar, który wybuchł w nocy na terenie domu dziecka w Chotomowie (woj. mazowieckie). Spaliła się stodoła i budynek inwentarski. Jak poinformowały służby, nikomu nic się nie stało. Budynek domu dziecka nie był zagrożony pożarem. Zdjęcia z miejsca zdarzenie zamieścił w serwisie Kontaktu 24 internauta @Wojcioo.

Przed świtem wjechała do stolicy pierwsza część jednego z najpotężniejszych samojezdnych dźwigów w Polsce. Może podnieść ciężar aż 800 ton. Jego zadanie będzie polegało na umieszczeniu pod ziemią ogromnych tarcz TBM, potrzebnych do drążenia tuneli II linii metra.

Łamanie szlabanów, jazda pod prąd i cofanie w niedozwolonym miejscu - to tylko niektóre z wykroczeń, których dopuszczają się kierowcy jadący płatnym odcinkiem autostrady A1 w okolicach Torunia. Kierowców udaje się jednak szybko namierzyć dzięki nagraniom z monitoringu.