Do dziś nie ma ostatecznych ekspertyz wyników prac pirotechników, którzy w Smoleńsku badali wrak Tu-154M - ustalił portal tvn24.pl. Z cząstkowych informacji wynika, że policyjni biegli stwierdzili we wraku ślady materiałów mogących być wybuchowymi, ale nie potrafią do tej pory ustalić źródła ich pochodzenia. - Wiemy, że na fotelu jest czerwona plama. Wygląda jak krew. Ale jeszcze nie wiemy, czy jest to krew czy może na przykład barszcz.
To, co pirotechnicy przywieźli ze Smoleńska zostało przekazane w Polsce kolejnym biegłym i miało zostać poddane ich ocenie. Tej właśnie ekspertyzy wciąż brakuje.
Z ustaleń tvn24.pl wynika, że faktycznie policyjni pirotechnicy działający na zlecenie Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie znaleźli ślady materiałów mogących być wybuchowymi we wraku "Tutki". Ale okreslenie czym dokładnie są, jaka jest ich ilość, ani pochodzenie nie została ostatecznie określona. - Biegli mają problem z określeniem źródła ich pochodzenia, ekspertyzy nadal nie są zakończone - twierdzi osoba zbliżona do wojskowego śledztwa.
Pracował CBŚ
Rozmówcy tvn24.pl posługują się opisowym przykładem: - Wiemy, że na fotelu jest czerwona plama. Wygląda jak krew. Ale jeszcze nie wiemy, czy jest to krew czy może np. barszcz.
Ślady zbierali policyjni pirotechnicy, w tym specjaliści z Centralnego Biura Śledczego. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że o wynikach ich pracy nie został poinformowany Adam Maruszczak, dyrektor CBŚ. - Gdyby doszło do naprawdę przełomowych ustaleń, to byłoby u nas o tym głośno, a dyrektor by miał informacje - twierdzi jeden z oficerów, z którym rozmawialiśmy nieoficjalnie.
RMF FM podał, że prokuratura zabroniła policyjnym pirotechnikom, którzy pracowali w Smoleńsku informowania swoich przełożonych o wynikach tych prac. Potem radio podało także nieoficjalne ustalenia, jakoby policyjni eksperci w swojej ekspertyzie nie stwierdzili, by doszło do wybuchu ani aktu terrorystycznego na pokładzie Tu-154M.
Skąd ślady?
Według osób zbliżonych do smoleńskiego śledztwa istnieje kilka hipotez tłumaczących pochodzenie śladów. - Wrak nie był pilnowany, mógł je ktoś nanieść. Jednak niepokojące jest to, że specjalne urządzenia wykryły nagromadzenie śladów w środkowej cześci wraku Tu 154 M 101 - twierdzi jeden z rozmówców tvn24.pl.
Inny dodaje: - Trotyl to substancja, która zostawia po sobie ślady. Być może był tylko elementem jakiejś mieszanki. Ale tylko eksperci w laboratorium mogą określić czy ślady zostały po wybuchu, czy są to naniesione drobiny materiału wybuchowego.
"Rzeczpospolita" ujawniła
Wtorkowa "Rzeczpospolita", która pierwsza pisała o sprawie ujawnia, że pirotechnicy wrócili do Smoleńska, gdyż mieli wątpliwości, co do rosyjskiej ekspertyzy pirotechnicznej. Ich zdaniem nie spełniała ona wymogów proceduralnych, dlatego odmówili podpisania "ostatecznej opinii o przyczynach zgonu bez dokładnego przebadania wraku". Utrzymywali też, że Polacy poprzednio dysponowali niewystarczającą liczbą próbek do wykluczenia obecności materiałów wybuchowych - czytamy w "Rz".
Autor: mdo, ŁOs//kdj / Źródło: tvn24.pl