74 lata temu ZSRR zaatakował Polskę

We wtorek mija 74. rocznica agresji sowieckiej na Polskę. 17 września 1939 r. związany tajnym sojuszem z III Rzeszą ZSRR zaatakował Polskę, podczas gdy polskie oddziały stawiały opór siłom niemieckim. Obchody upamiętniające rocznicę będą się odbywały w wielu miejscach Polski.

Dziś pożegnanie Sławomira Mrożka. Pierwszy w Panteonie Narodowym

Sławomir Mrożek, zmarły 15 sierpnia, zostanie dziś pochowany w Panteonie Narodowym w kościele św. św. Piotra i Pawła w Krakowie. Pisarza i dramaturga pożegna w imieniu rządu minister kultury Bogdan Zdrojewski, a w imieniu artystów prezes Związku Artystów Scen Polskich Olgierd Łukaszewicz oraz aktor i reżyser Jerzy Stuhr.

Udzielił kredytu grupie przestępczej. Sąd: działał nieświadomie

Obecny prezydent Opola, Ryszard Zembaczyński, udzielił 1,5 mln zł kredytu grupie przestępczej nieświadomie – stwierdził sąd okręgowy, umarzając jego sprawę przez przedawnienie i unieważniając zeszłoroczny wyrok sądu niższej instancji. Proces dotyczył sytuacji z 2001 roku, kiedy Zembaczyński był dyrektorem banku w Opolu.

"Prawdy się nie przegłosowuje"

- Podporządkuję się decyzji stolicy apostolskiej - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 ksiądz Wojciech Lemański. - Wysłałem rekurs do stolicy apostolskiej i spokojnie, pokornie czekam na odpowiedź. Jeśli będzie niezgodna z moją sugestią, że decyzja (o usunięciu z parafii - red.) powinna być uchylona, to ja się podporządkuję, zamknę buzię, będę odmawiał tylko brewiarz - podkreślił duchowny.

"Zorganizowana akcja. W wyniku przestępstwa wypaczono wolę wyborców"

To nie pomyłka dziennikarzy, a zaplanowana akcja PiS-u - mówił w "Faktach po Faktach" Jacek Kurski o rzekomym spisku partii Kaczyńskiego podczas wyborów na Podkarpaciu. - Przegrać trzeba umieć - odpowiadał mu Ryszard Czarnecki, który zaprzeczał zarzutom, że PiS jest odpowiedzialny za ulotki dyskredytujące kandydata SP. Z kolei Marek Jurek stwierdził, że spór powinien wyjaśnić sąd, a zjednoczona prawica ma szansę w przyszłości nawet na większość konstytucyjną w parlamencie.

Co dalej z "Przekrojem"? Fundacja nie będzie go wydawać

Tygodnik "Przekrój" nie będzie przekazany specjalnie powołanej fundacji, która miała się zająć jego wydawaniem - poinformował Jarosław Knap, który odpowiadał za stworzenie fundacji. Z transakcji wycofała się należąca do Grzegorza Hajdarowicza spółka Wydawnictwo Przekrój.

Recydywista zatrzymany na polskiej granicy. Prokuratura chce ekstradycji

Zatrzymany na granicy przez polsko-niemieckie służby mężczyzna, podejrzany o zabójstwo terapeutki w Szwajcarii, został przesłuchany w prokuraturze w Szczecinie. Polscy śledczy we wtorek będą wnioskować o tymczasowy areszt dla mężczyzny i wdrażać procedury związane z jego ekstradycją do Szwajcarii. Tamtejsza prokuratura będzie prowadziła postępowanie ws. zabójstwa.

Sondaż: Polacy mniej zadowoleni z demokracji

62 proc. Polaków uważa, że demokracja jest najlepszą formą rządów, przeciwnego zdania z kolei jest co piąty Polak. Niezadowolonych z funkcjonowania demokracji z Polsce jest 58 proc. badanych, a zadowolonych - 35 proc. - wynika z sondażu CBOS.

Pas naprawiony, F-16 już w powietrzu

Wojskowe samoloty F-16 mogą startować z lotniska w podpoznańskich Krzesinach (woj. wielkopolskie) - podała rano rzecznik 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. Pierwsze maszyny wzbiły się w powietrze o 16:40.

Związkowcy odrzucają zaproszenie ministra. "Jest bezprzedmiotowe"

Związkowcy nie ustępują i zgodnie deklarują, że nie pojawią się na zaplanowanym na piątek posiedzeniu Komisji Trójstronnej. Zaproszenie skierował w ich stronę w "Faktach po Faktach" minister pracy i szef Komisji Władysław Kosiniak-Kamysz. "Skierowane do nas zaproszenie jest bezprzedmiotowe" - piszą we wspólnym oświadczeniu przedstawiciele wszystkich trzech central - Forum Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność" i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

W pięć minut stracił prawo jazdy

900 zł mandatu, 26 punktów karnych i w rezultacie utrata prawa jazdy - taka kara spotkała mieszkańca województwa opolskiego za rajd, który sobie urządził w sobotę. Kierowca wyprzedzał na przejściu dla pieszych i na skrzyżowaniu, kilkakrotnie przekroczył podwójną ciągłą. Inspektorom, którzy go zatrzymali, tłumaczył, że bardzo się spieszył.

Premier o swoim pomniku: bardzo mi się podoba. Teraz monument ruszy w Polskę

Premier przyznał w poniedziałek, że bardzo chętne obejrzałby z bliska pomnik, który przygotowali dla niego związkowcy. - Zdecydowanie wolę poczucie humoru od agresji - tłumaczył Donald Tusk i dodał, iż pomnik bardzo mu się podoba, nawet jeśli jest "nieco złośliwy". Co dalej z pomnikiem, który zdobywa coraz większą sławę? Będzie jeździł po Polsce - mówi Jerzy Wielgus z "Solidarności".

"Wolę happening z pomnikiem niż palenie kukieł"

Postulaty związkowców są "populistyczne" i nie da się ich zrealizować na raz - mówił w "Jeden na jeden" Andrzej Halicki. Mimo tego, zdaniem polityka PO, odpowiedzialność związkowców, która była widoczna na ulicach Warszawy, daje optymistyczny sygnał, że można wrócić do rozmów w Komisji Trójstronnej.

GROM i SKW w afgańskim parlamencie. Podziękowania za uwolnienie Fariby Kakar

- Rola wojsk polskich była tutaj nie bez znaczenia, bo cała rzecz działa się na terenie prowincji Ghazni - mówił w TVN24 gen. Janusz Nosek, szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego o akcji uwolnienia afgańskiej deputowanej, w której brali udział żołnierze z GROM i SKW. Afgański parlament w niedzielę oficjalnie podziękował Polakom za tę akcję.

PO wątpi w intencje związkowców. "Będziecie mieli kłopociki"

- Nie gniewajcie się tak na tego (Piotra) Dudę, który wam powiedział kilka słów prawdy ostrzejszym językiem - apelował w "Faktach po Faktach" Włodzimierz Czarzasty z SLD do Jacka Protasiewicza z PO. - Chodzi o intencje związkowców, które są wątpliwe - odpowiadał europoseł. Czy przedstawiciele związków zasiądą do rozmów z rządem w Komisji Trójstronnej? - Z tym rządem rozmawiać nie chcą - przekonywał Jarosław Sellin (PiS).

Duda na Jasnej Górze: Rządzący w naszym kraju z pracownika zrobili niewolnika

Szef "Solidarności" Piotr Duda zarzucił w niedzielę rządowi dążenie do konfrontacji ze związkami, poprzez wprowadzanie antypracowniczych i antyspołecznych rozwiązań. Zadeklarował, że związek "będzie walczyć dopóty złe przepisy nie zostaną wyrzucone do kosza". - Trzeba to powiedzieć głośno: rząd premiera Tuska to rząd antypracowniczy, antyspołeczny, antyobywatelski - grzmiał lider związku.

O co modli się "S" na Jasnej Górze? "Sądzę, że o to, by Polska stała się państwem ludzi pracy"

Lider PiS Jarosław Kaczyński opowiedział się w niedzielę w Częstochowie za tym, by Polska "stała się państwem ludzi pracy", które chroni pracę i prowadzi taką politykę, która zapewnia pracę swoim obywatelom. Lider PiS, pytany o intencje i sprawy, z jakimi ludzie Solidarności przyjeżdżają na Jasną Górę, ocenił, że chodzi o wypełnienie marzeń Polaków sprzed ćwierćwiecza.

Podniebny obiad. "Najwyżej w Polsce"

W Łodzi można zjeść posiłek na platformie zawieszonej 55 metrów nad ziemią. Posiłki są przyrządzane na górze, bo oprócz miejsc dla 22 osób, dźwig wynosi stanowisko dla kucharza, barmana i kelnera.

"Nie można obalić rządu, bo ktoś tak chce. Nawet jeśli jest to lider największego związku"

- Ludzie nie wyszli na ulicę dlatego, że zaciągnął ich tam przewodniczący Duda czy przewodniczący Guz - mówił w "Kawie na ławę" poseł PiS Andrzej Duda. Dodał, że wszystko to wina fatalnego rządu i fatalnej polityki. - Nie można obalić rządu, bo ktoś tak chce. Nawet jeśli jest to lider największego związku zawodowego - stwierdził z kolei poseł RP Artur Dębski. - Ten rząd jest zły, wiec trzeba dążyć ku rozwiązaniu, które może tę sytuację odmienić - skwitował lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

Mali pacjenci czekają na operację. Skończyły się limity z NFZ

Nikola, Nadia, Borys i Natalia urodzili się z rozszczepem wargi i podniebienia. Dzieci powinny być jak najszybciej zoperowane, bo późna operacja oznacza dla nich kłopoty z mową i duże komplikacje. Tymczasem skończyły się pieniądze na ich leczenie. Rodzice i lekarze bezradnie rozkładają ręce.

Złote Lwy dla "Idy" Pawlikowskiego, Srebrne dla Szumowskiej i Pieprzycy

Tak jak się spodziewano, "Ida" Pawła Pawlikowskiego – opowieść o młodej zakonnicy, odkrywającej historię swojego pochodzenia i tragiczne losy rodziny - zdobyła Grand Prix 38. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Srebrne Lwy przypadły filmom "W imię…" i "Chce się żyć". Nagroda Specjalna Jury trafiła w ręce Kasi Rosłaniec za film "Bejbi blues" i Sławomira Fabickiego za film "Miłość".

Minister zaprasza do Komisji Trójstronnej. Guz: Wyście nie chcieli rozmawiać

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz w "Faktach po Faktach" zaprosił przewodniczącego OPZZ Jana Guza do wznowienia dialogu na posiedzeniu Komisji Trójstronnej w najbliższy piątek. Związkowiec nie odpowiedział wprost, czy się pojawi i stwierdził, że spotkanie potraktuje w taki sam sposób, w jaki minister miał, jego zdaniem, potraktować związkowców podczas protestów w Warszawie. - Myśmy przyjechali rozmawiać, wyście nie chcieli rozmawiać - zarzucił szefowi resortu.