"Prawa własności intelektualnej są do wymuszenia"

- Stoję na stanowisku, że prawa własności intelektualnej w internecie, choćby w postaci przywołania autora są nie tylko w sensie etycznym, ale także prawnym możliwe do wymuszenia - mówił jeden z twórców polskiego internetu dr Krzysztof Heller w TVN24.

"W sprawie ACTA nic nie jest przesądzone"

- Nic w sprawie podpisania porozumienia ACTA nie jest przesądzone - powiedział w niedzielę rzecznik rządu Paweł Graś, pytany, czy Polska przyjmie regulacje ACTA, czyli międzynarodowe porozumienie dotyczące walki z naruszeniami własności intelektualnej. I dodał: - Zostało zapowiedziane w zeszłym tygodniu specjalne spotkanie premiera, ministra Boniego, ministra kultury, ministra spraw zagranicznych. Dyskusje w tej sprawie będą się toczyć - podkreślił rzecznik.

"Trudno mówić o ataku hakerów"

- Trudno mówić o ataku hakerów, bo żadna z zablokowanych stron nie została naruszona. Bardziej można to porównać do olbrzymiego zainteresowania stronami rządowymi i sejmowymi - powiedział w TVN24 rzecznik rządu Paweł Graś, komentując blokadę najważniejszych rządowych stron internetowych. - Sytuacja była cały czas monitorowana - mówi tvn24.pl szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek, pytana o problemy z wyświetlaniem strony prezydenta.

Pogubili się w Beskidach. Trzy osoby w szpitalu

Ratownicy GOPR mieli w sobotę wieczorem nie lada zadanie. Na Babiej Górze (Beskid Żywiecki) utknęła grupa turystów, która - według listy, którą dysponowali GOPR-owcy, liczyła 22 osoby. Turyści podzielili się na mniejsze grupy, a część z nich została w schronisku. Ostatecznie, po północy ratownicy podsumowali akcję: wszystkich udało się odnaleźć, tych, co byli w górach - sprowadzić do schroniska. Trzy osoby trafiły do szpitala. Także kolejna akcja - w Beskidzie Śląskim, na Baraniej Górze - zakończyła się odnalezieniem i sprowadzeniem trojga zagubionych tam turystów.

"Była niczym promień słońca"

Jedna z najpiękniejszych piosenkarek polskich, wykonawczyni niezapomnianych przebojów, uosobienie klasy i wdzięku - tak Irenę Jarocką wspominają przedstawiciele środowiska muzycznego. Piosenkarka zmarła w sobotę w Warszawie.

Jak SLD chce pytać o wiek emerytalny

SLD rozpoczęło w sobotę zbieranie podpisów pod wnioskiem o zorganizowanie referendum ws. wydłużenia wieku emerytalnego. Sygnał do startu dał szef partii Leszek Miller. - Dziś zaczniemy zbierać podpisy - powiedział w sobotę, podczas posiedzenia Rady Krajowej Sojuszu. Na stronie internetowej partii pojawił się też oficjalny kwestionariusz z pytaniami, jakie miałyby zostać zadane w referendum.

Nie będą zamykać aptek

Aptekarze zmieniają formę protestu - w trosce o dobro pacjenta nie będą już zamykali aptek między godz. 13. a 14. Będą jednak rygorystycznie sprawdzać poprawność recept. Tak zadecydowali w sobotę wieczorem delegaci na VI Krajowy Zjazd Aptekarzy, który obraduje w Szczyrku.

Otrzymali tajemniczy sygnał SOS. Szukali rozbitego samolotu

Wczoraj służby ratownicze na całym świecie odebrały sygnał wzywania pomocy z okolic Lęborka. Pochodził z urządzenia, w które są wyposażone m.in. samoloty. Do akcji ratowniczej ruszył śmigłowiec polskiej Marynarki Wojennej. Ratownikom szybko udało się odnaleźć źródło sygnału. Nadajnik spoczywał na jednym z tamtejszych złomowisk.

Nie żyje Irena Jarocka

Znana z takich przebojów jak "Motylem jestem", "Wymyśliłam Cię" i "Beatlemania story" piosenkarka - Irena Jarocka - nie żyje. Artystka zmarła po walce z ciężką chorobą w wieku 66 lat.

"Przez chwilę coś się paliło". Unijna flaga

Pikieta przed ambasadą Węgier przy ulicy Chopina. Zgromadzenie pod hasłem "Pokojowy marsz na rzecz Węgier" zapowiadano m.in. na portalu internetowym narodowcy.net i na jednym z portali społecznościowych. - Przyszło około 100 osób. Demonstracja odbywała się spokojnie - informuje policja.

Aptekarze: Nie chcemy, by cierpieli pacjenci

Farmaceuci najprawdopodobniej nie będą zamykać swoich aptek na godzinę każdego dnia. Chcą zrezygnować - jak powiedziała przewodnicząca VI Krajowego Zjazdu Aptekarzy Bożena Śliwa - z takiej formy protestu. Ostateczny komunikat w tej sprawie pojawi się w sobotę wieczorem lub niedzielę rano.

Miller: Tusk jak adwokat węgierskiego diabła

- Apeluję do premiera Tuska, aby w tym sporze porzucił rolę adwokata węgierskiego diabła - powiedział w sobotę podczas obrad Rady Krajowej SLD szef partii Leszek Miller. To reakcja na słowa premier Tusk, który w środę stwierdził, że część opinii dotyczących sytuacji na Węgrzech jest przesadzona albo niesprawiedliwa. Zadeklarował też, że Polska udzieli politycznego wsparcia Węgrom, jeżeli się o to zwrócą.

Skarby w podziemiach Starego Miasta

- To tajemniczy skrawek Starego Miasta i najdawniejszej Warszawy - mówi o piwnicach po tzw. stronie Dekerta Joanna Bojarska, dyrektor Muzeum Historycznego m. st. Warszawy. Ich renowacja jest już na ukończeniu, a w maju zajrzą do środka warszawiacy. Zobaczą m.in. odkopane skarby i specjalne ekspozycje poświęcone stołecznym legendom.

Osobówka zderzyła się z radiowozem

Pięć osób trafiło do szpitala po wypadku samochodu osobowego i radiowozu straży miejskiej, do którego doszło tuż przed godziną 20 w piątek w Bydgoszczy. Po kilku godzinach zmarł strażnik miejski, który jechał radiowozem.

Awantura w Żurawlowie. Poszło o łupki

We wsi Żurawlów na Zamojszczyźnie miało się odbyć spotkanie mieszkańców z przedstawicielami zagranicznego inwestora, firmy Chevron, która w okolicy szuka łupków. Do rozmowy jednak nie doszło. Szef firmy opuścił spotkanie, kiedy zorientował się że na salę przyszli nie tylko mieszkańcy Żurawlowa, ale również ludzie z całej Polski, przedstawiciele organizacji ekologicznych i media. Sprawie przyjrzał się reporter programu "Polska i Świat".

Najwięcej rodziło się Janów i Julii

W ubiegłym roku w Warszawie urodziło się ponad 32,7 tys. dzieci. Dziewczynkom rodzice najczęściej nadawali imię Julia, zaś chłopcom Jan - poinformował stołeczny ratusz.

Tak działa polskie "archiwum X"

Są nowi świadkowie, nowe dowody i nadzieja na przełom w sprawie wyjątkowo drastycznej zbrodni sprzed 13 lat. Mimo upływu lat śledczy wznowili poszukiwania sprawcy, który wówczas w Krakowie zamordował i obdarł ze skóry swoją ofiarę. Mają im w tym pomóc zarówno nowe fakty, jak i nowoczesna technika.

Alternatywy dla benzyny: sok, a może mleko?

Auto hybrydowe, z paliwem pomarańczowym, napędzane na mleko kokosowe, wodór czy sake, czyli ryżowe wino - to tylko niektóre z alternatywnych pomysłów na zastąpienie drożejącej wciąż tradycyjnej benzyny. Coraz więcej koncernów inwestuje w samochody na zaskakujące paliwa, których przeglądu dokonał reporter "Czarno na białym".

Van Rompuy z wizytą w Polsce

W poniedziałek szef Rady Europejskiej Herman van Rompuy przyjedzie do Warszawy i będzie rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem - poinformował minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz. Tematami rozmów mają być przygotowania do styczniowego szczytu UE i umowa ws. paktu fiskalnego.

"To taniec ze śmiercią". "Od tego nikt nie umarł"

- Wszystkie badania wskazują na to, że marihuana uzależnia i jest wstępem do przyjmowania narkotyków twardych. To taniec ze śmiercią - stwierdziła w "Rozmowie Bardzo Politycznej" w TVN24 Marzena Wróbel (Solidarna Polska). Innego zdania jest poseł Ruchu Palikota Artur Dębski, dla którego zalegalizowanie marihuany będzie "symbolem wolności i demokracji". Poseł dodał też, że nie zna nikogo, kto "zapaliłby się na śmierć".

Za co płacimy, napełniając bak?

Ceny paliw w Polsce rosną w ogromnym tempie. Tankując płacimy jednak nie tylko za samą benzynę. W cenę paliwa wlicza się także akcyzę, opłatę paliwową czy podatek VAT.

"Obrona przed prawdą jest wyjątkowo łajdacka"

- Dla wielu od początku było wiadome, że ci, którzy nie są zainteresowani dojściem do prawdy w tym śledztwie będą się bronili. I trzeba ocenić to jasno: obrona ta jest wyjątkowo wręcz łajdacka - mówi prezes PiS, Jarosław Kaczyński o działaniach innych polityków po publikacji wyników ekspertyz Instytutu Sehna w Krakowie dot. katastrofy smoleńskiej. W wywiadzie zamieszczonym na portalu internetowym Prawa i Sprawiedliwości b. premier podkreśla, że "śledztwo z całą pewnością powinno zacząć się od początku".

Głuche telefony na A2. Min.Nowak: dzięki za info

System SOS na łódzkim odcinku autostrady A2 działa przez 8 godzin dziennie - czyli tak długo, jak pracuje urzędnik. Jeśli wypadek albo problem z autem wydarzy się po 15.30 nie ma szans na pomoc. GDDKiA zapowiedziała, że sytuacja zmieni się od 1 lutego. Ale minister transportu Sławomir Nowak okazał się szybszy. Ogłosił na Twitterze, że SOS będzie działał od dzisiaj.

Kurski: Gramy na konto PiS, ale to się zmieni

- Jeszcze nie został wylansowany brand Solidarnej Polski i bardzo wiele osób słuchając Ziobry, Kurskiego czy Dorna w telewizji wciąż myśli, że to PiS - stwierdził w programie "Piaskiem po oczach" w TVN24 Jacek Kurski (Solidarna Polska). Ma nadzieję, że to się zmieni już wkrótce. I zapowiada na marzec kongres założycielski nowej partii.

Wnuczka nie posłuchała prezydenta

Radości z wnuków i satysfakcji z tego, jak rosną - takie życzenia Babciom i Dziadkom z okazji ich święta złożyła para prezydencka. Bronisław i Anna Komorowscy podkreślają, że sami są dziadkami, co daje im dużo frajdy.

Graś: Będą próby wywrócenia ustawy, rząd będzie nieugięty

Bardzo cieszą deklaracje aptekarzy - powiedział rzecznik rządu Paweł Graś, komentując na gorąco w "Faktach po Faktach" doniesienia TVN24 o tym, że prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej będzie namawiał farmaceutów do przerwania protestu. Jego zdaniem, wszystko ws. ustawy refundacyjnej można wyjaśnić, ale na spokojnie, bez protestów. - Drobne błędy i potknięcia się zdarzają, ale będziemy je konsekwentnie naprawiać - zadeklarował Graś.