Do końca czerwca bez strajku. Jest porozumienie w PKP

Związkowcy zawarli w piątek kompromis z władzami Grupy PKP dotyczącą naliczania ulg dla kolejarzy na ten rok. Strony zgodziły się też, że sposób naliczania ulg wymaga zmian. - Przynajmniej do końca czerwca br. nie będzie strajku na kolei - wynika z zapowiedzi związkowców.

Rzucali lodem z wiaduktu. Zginął kierowca tira

Dwóch nastolatków podejrzewanych o rzucanie brył lodu na samochody jadące autostradą A4 zatrzymała małopolska policja. Jedna z brył uszkodziła szybę tira, co spowodowało wypadek, w którym zginął 47-letni kierowca - poinformowała w piątek małopolska policja.

Sekretarz SLD ostro o Kwaśniewskim. A Napieralskiemu "jest przykro"

Piątkowe deklaracje Aleksandra Kwaśniewskiego świadczą o tym, że nie zrozumiał on intencji SLD i tego, co zostało zawarte w czwartkowej uchwale Zarządu Krajowego partii ws. list do eurowyborów - oświadczył sekretarz generalny Sojuszu Krzysztof Gawkowski. Były szef SLD Grzegorz Napieralski dodał z kolei, że sam "nie rozumie tego, co zrobił Kwaśniewski".

Kwaśniewski poparł Siwca i Palikota. "Nie wyklucza" kandydowania do PE

Aleksander Kwaśniewski będzie wspierał pomysł stworzenia wspólnej listy środowisk centrolewicowych w wyborach do Parlamentu Europejskiego - listy, na której znajdzie się miejsce dla członków Ruchu Palikota. Taką deklarację były prezydent złożył po spotkaniu z Markiem Siwcem i Januszem Palikotem ws. Ruchu Europa Plus. - Jestem gotów podjąć ten trud - podkreślał Kwaśniewski. Sam nie wie jeszcze, czy będzie kandydował do PE. - Ale tego nie wykluczam - zaznaczył.

"Likwidacja Funduszu to nie atak na Kościół"

- Likwidacja Funduszu Kościelnego i zastąpienie go dobrowolnym odpisem podatkowym nie jest atakiem na Kościół - zapewnił w piątek w rozmowie z dziennikarzami premier Donald Tusk. Rozwiązaniem takim nie jest zainteresowany Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Zdaniem przedstawicieli Kościoła ewangelickiego wymaga ono "przemyślenia".

Ile dostaną Kościoły z odpisu 0,5 proc.?

Po wejściu w życie ustawy o dobrowolnym odpisie podatkowym na Kościoły i związki wyznaniowe, instytucje te będą mogły liczyć - według wstępnych szacunków - na ok. 50 mln złotych. Zapowiadane 0,5 procenta odpisu ma obowiązywać od 2014 roku, z dodatkowym trzyletnim okresem przejściowym.

Dwie godziny na nic. Gliński Millera nie wzruszył

Nie będzie poparcia SLD dla wniosku PiS o konstruktywne wotum nieufności z kandydaturą prof. Piotra Glińskiego na premiera. Szef Sojuszu Leszek Miller przyznał po dwugodzinnym spotkaniu, że kandydat PiS nie powinien mieć w tej sprawie "żadnych złudzeń". - Każda zmiana polityczna, która grozi recydywą IV Rzeczypospolitej jest dla nas nie do przyjęcia - podkreślił Miller.

Premier o bezrobociu w 2013: To będzie wyścig na śmierć i życie

Walka z bezrobociem w Polsce, zwłaszcza w pierwszym półroczu, będzie "wyścigiem na śmierć i życie" - tak sytuację na rodzimym rynku pracy opisał w piątek Donald Tusk. Według premiera, końcówka roku będzie dużo lepsza niż jego początek. - Ale ciągle nie będzie to tempo, o które nam chodzi - przyznał.

Kaczyński broni złotówki. "Trzeba o tym rozmawiać bez emocji"

- Obrona złotówki ma ogromną wagę dla przyszłości ekonomicznej i politycznej Polski - powiedział szef PiS Jarosław Kaczyński na debacie pt. "W obronie polskiego złotego". Dodał, że trzeba o tym rozmawiać bez poczucia, że istnieje jedynie słuszne rozstrzygnięcie.

Tusk ws. związków partnerskich: Osiągnąłem cel. Gowin będzie musiał to przyjąć

- Osiągnąłem pożądany cel. PO poprze jeden projekt ws. związków partnerskich wychodzący z komisji - powiedział premier Donald Tusk. Zaznaczył, że "ci, którzy tego sposobu postępowania nie zaakceptują, sami postawią się poza Platformą". - Pan minister Gowin na pewno to zaakceptuje. Okazałby się politykiem niedojrzałym, gdyby tego nie zrobił - mówił dalej lider PO.

Tusk spotkał się z konserwatystami u Kopacz. Już po "rozłamie"?

Po środowym burzliwym spotkaniu klubu PO u premiera przyszedł czas na kolejną rozmowę. Tym razem szef rządu rozmawiał z "konserwatystami" w gabinecie marszałek Sejmu Ewy Kopacz. Wydaje się, że po tym spotkaniu rozłam w partii jest już przeszłością. Wcześniej Tusk spotkał się z kierownictwem klubu PO.

Niesiołowski zostaje z immunitetem. "To kompromitacja parlamentu"

Sejm nie zgodził się na uchylenie immunitetu posłowi PO Stefanowi Niesiołowskiemu. Taki wniosek złożono w związku z prywatnym aktem oskarżenia Zuzanny Kurtyki, wdowy po prezesie IPN Januszu Kurtyce, który zginął w katastrofie smoleńskiej. - To kompromitacja parlamentu - komentuje wynik głosowania Kurtyka.

Ruch Palikota ma jednego posła mniej. Kępiński znów w SLD

Ruch Palikota stracił posła. Andrzej Kępiński przeszedł do SLD - partii, w której już niegdyś był. - Przy zbieżności programowej, bo nie ma zbyt wielu różnic, wróciłem do SLD - uzasadniał swój transfer Kępiński. Janusz Palikot stwierdził z kolei, że to nic innego, jak koleżeńska wymiana posłów w centrolewicy.

Budowali szpital 38 lat. Nie mogą skończyć, bo brakuje 50 mln zł

Po 38 latach budowa Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wreszcie jest na ukończeniu. Zabrakło 50 mln na uzupełnienie wyposażenia szpitala, dlatego zamiast służyć pacjentom, placówka na razie będzie zamknięta. Rektor Uniwersytetu Medycznego, który zarządza szpitalem, przekonuje, że nie ma innego wyjścia i apeluje do ministerstwa o pieniądze. Resort chce najpierw rozliczyć lata budowy.

Żalek: Nie było ultimatum Tuska wobec konserwatystów

Nie było ultimatum premiera Donalda Tuska wobec konserwatystów w PO - zapewnił w "Jeden na jeden" Jacek Żalek z grupy konserwatywnej w PO. - Nie trzeba będzie wychodzić z Platformy Obywatelskiej, ona po prostu zmieni swoje oblicze - zaznaczył, odpowiadając na spekulacje o wyjściu frakcji konserwatywnej z partii.

Grozili śmiercią członkom KRRiT. Będzie zawiadomienie do prokuratury

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji złoży dziś zawiadomienie do prokuratury w sprawie listownej groźby, jaką otrzymali przewodniczący rady Jan Dworak i jeden z jej członków Krzysztof Luft. Autorzy listu grożą im śmiercią w przypadku nieprzyznania TV Trwam miejsca na multipleksie.

Skrzydło, trawa i profesor

Oto przykład na to, jak polityka wkracza do świata nauki. Katastrofa smoleńska wyraźnie podzieliła naukowców na tych, którzy stawiają tezy o zamachu i tych, którzy milczą. I - jak przekonała się reporterka "Czarno na białym" - bardzo trudno ich z tego milczenia wyrwać. W środowisku akademickim panuje już nie tyle obawa, co powszechne przekonanie, że wypowiadanie się w tej sprawie, od razu naznacza politycznie. I dlatego w świecie nauki zamiast mocnych merytorycznych argumentów dotyczących katastrofy, mamy z jednej strony ciszę, a z drugiej dobrze zorganizowane show.

Nic się nie stało?

Rozróba na Uniwersytecie Warszawskim. Grupa zamaskowanych narodowców zakłóciła wykład znanej z lewicowych poglądów prof. Magdaleny Środy. Był to odwet za odwołanie debaty z działaczami ONR i Młodzieży Wszechpolskiej. Walka o wolność i swobodę wypowiedzi? Zwykły wybryk? Czy niebezpieczny chuligański atak? Od kilku dni toczy się dyskusja, bo dawno już nie było podobnego zajścia w miejscu, gdzie z zasady liczy się siła argumentu, a nie argument siły. Ale trudno mówić, że to polityka wdziera się na uczelnie, bo ona tam po prostu jest.

Sondaż: Polacy krytyczni wobec premiera. Bardziej zadowoleni z prezydenta

56 proc. respondentów uważa, że Bronisław Komorowski dobrze wypełnia obowiązki prezydenta - wskazuje sondaż TNS Polska. Negatywnie pracę głowy państwa ocenia 34 proc. Zadowolonych z tego, jak Donald Tusk wypełnia obowiązki premiera, jest 32 proc. badanych, a 59 proc. wyraża niezadowolenie.

Nowicka o wypowiedzi bp. Pieronka: bulwersująca "Pani marszałek przeszarżowała"

- Wypowiedź biskupa Pieronka na temat pedofilii jest bulwersująca, bo pokazuje, że nad tym zjawiskiem można przejść do porządku dziennego - mówiła w "Kropce nad i" Wanda Nowicka, broniąc swojej interwencji do Rzecznika Praw Dziecka. - Pani marszałek przeszarżowała. Kościół nie bagatelizuje sprawy pedofilii - zapewniał dominikanin, o. Paweł Gużyński.

Bliski koniec sprawy więzień CIA?

Być może w najbliższych miesiącach śledczy będą musieli umorzyć postępowanie w sprawie rzekomych tajnych więzień CIA w Polsce - dowiedziały się "Fakty" TVN. Śledztwo krakowskiej prokuratury stoi w miejscu, bo brak kluczowych dowodów na to, że Amerykanie - za wiedzą polskich służb - przetrzymywali i torturowali podejrzanych o terroryzm islamistów.

Miller: Ja nigdy nie skończę, albo skończę jak będę chciał

Jutro Aleksander Kwaśniewski przedstawi mi swoje stanowisko ws. wspólnej listy do Parlamentu Europejskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" Leszek Miller. Szef SLD zaznaczył, że jeśli Kwaśniewski powie mu "nie", to będzie realizował to, co postanowił. - Ja nigdy nie skończę - zaznaczył.