Znamy wyniki wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - PKW podała je w nocy z wtorku na środę. W pierwszej turze wybraliśmy 1584 włodarzy. Do drugiej tury dojdzie w 890 miastach i gminach. Oto rezultaty wyborów na prezydentów najważniejszych polskich miast.
Drugiej tury nie będzie w sześciu miastach: Toruniu, Rzeszowie, Łodzi, Kielcach, Lublinie i Gorzowie Wielkopolskim.
Prezydentem Torunia w pierwszej turze został Michał Zaleski (KWW Michał Zaleski), który uzyskał 70,27 proc. głosów.
W Rzeszowie prezydentem został Tadeusz Ferenc (KW Rozwój Rzeszowa Tadeusza Ferenca) z 66,31 proc. głosów.
W Łodzi najlepsza okazała się Hanna Zdanowska (KW Platforma Obywatelska RP), która została prezydentem miasta w pierwszej turze z 54,08 proc. głosów.
Drugiej tury nie będzie też w Lublinie, gdzie wygrał Krzysztof Żuk (KW Platforma Obywatelska RP) z 60,13 proc. głosów.
Prezydentem Kielc pozostał Wojciech Lubawski (KWW Porozumienie Samorządowe W. Lubawski), który otrzymał 55,69 proc. głosów.
W Gorzowie Wielkopolskim nie będzie drugiej tury - prezydentem został Jacek Wójcicki (KWW Ludzie dla Miasta), który otrzymał 60,59 proc. głosów.
Jeszcze muszą powalczyć
W Warszawie najlepszy wynik uzyskała Hanna Gronkiewicz-Waltz (KW Platforma Obywatelska RP) - 47,19 proc. i Jacek Sasin (KW Prawo i Sprawiedliwość) - 27,31 proc., którzy zmierzą się w drugiej turze.
W Białymstoku najlepszy wynik uzyskali i do drugiej tury przeszli Tadeusz Truskolaski (KWW Tadeusza Truskolaskiego) - 49,37 proc. głosów i Jan Dobrzyński (KW Prawo i Sprawiedliwość) - 34,16 proc.
W Bydgoszczy również odbędzie się druga tura wyborów na prezydenta miasta. Wystartują w niej Rafał Bruski (KW Platforma Obywatelska RP), który otrzymał 37,08 proc. głosów, i Konstanty Dombrowicz (KWW Porozumienie Dombrowicza) z 19,87 proc. W Gdańsku do drugiej tury przeszli Paweł Adamowicz (KW Platforma Obywatelska RP) z 46,05 proc. głosów i Andrzej Jaworski (KW Prawo i Sprawiedliwość) z 26,15 proc. głosów.
W Krakowie w drugiej turze rywalizować będą Jacek Majchrowski (KWW Jacka Majchrowskiego) - 39,18 proc. głosów i Marek Lasota (KW Prawo i Sprawiedliwość) - 26,95 proc. głosów. W Katowicach za dwa tygodnie zmierzą się Marcin Krupa (KWW Forum Samorządowe i Piotr Uszok), który otrzymał w niedzielę 43,09 proc. głosów, i Andrzej Sośnierz (KW Prawo i Sprawiedliwość) z 22,09 proc. głosów.
Olsztyn czeka druga tura, w której wystartują Czesław Małkowski (KWW Czesława Jerzego Małkowskiego), który otrzymał w niedzielę 39,53 proc. głosów, i Piotr Grzymowicz (KWW Piotra Grzymowicza), na którego głosowało 25,40 proc. wyborców. W Opolu do drugiej tury staną Arkadiusz Wiśniewski (KWW Arkadiusza Wiśniewskiego), na którego głosowało 47,51 proc. wyborców, i Marcin Ociepa (KW Razem dla Opola) z 21,13 proc. głosów. Prezydenta Poznania również poznamy w drugiej turze, w której zmierzą się Ryszard Grobelny (KWW Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska), na którego głosowało 28,58 proc. wyborców i Jacek Jaśkowiak (KW Platforma Obywatelska RP) z 21,46 proc. poparcia głosujących.
W drugiej turze w Szczecinie o fotel prezydenta miasta będą rywalizować Piotr Krzystek (Bezpartyjni KWW Piotra Krzystka), który uzyskał 46,46 proc. głosów, i Małgorzata Jacyna-Witt (KWW Małgorzata Jacyna-Witt) z 17,73 proc.
W drugiej turze we Wrocławiu będą się zmagać Rafał Dutkiewicz (KWW Rafał Dutkiewicz z Platformą), który otrzymał 42,37 proc. głosów, i Mirosława Stachowiak-Różecka (KW Prawo i Sprawiedliwość), na którą głosowało w niedzielę 25,8 proc. głosujących.
Wciąż bez dwóch gmin i sejmików
PKW informuje, że podane w środę rano wyniki wyborów na burmistrzów, wójtów i prezydentów miast formalnie są jeszcze wynikami cząstkowymi, gdyż nie zawierają informacji o wynikach w gminie miejsko - wiejskiej Bolków, oraz gminie wiejskiej Dzierżoniów. Nie ma też wyników wyborów do sejmików.
Autor: kg//gak / Źródło: PAP