Objazdem na autostradę. Kolejne zmiany w Łodzi

W niedzielę drogowcy zamkną odcinek ulicy Inflanckiej. To duży problem dla łodzian dojeżdżających autostradą do pracy w stolicy. Zmiany czekają też na zachodzie miasta - zamknięty będzie odcinek ul. Rojnej.

Będzie wspólna lista prawicy? Błaszczak: Gowin wyprzedza fakty

Jarosław Gowin wyprzedza fakty - stwierdził szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Skomentował tak wypowiedź polityka Polski Razem o możliwości wspólnej listy wyborczej Kaczyński-Gowin-Ziobro. Błaszczak przyznał jednak, że będzie "jakaś propozycja" dla innych ugrupowań prawicowych ze strony PiS.

Podsłuch tani czy profesjonalny? "Każdy, kto ma dyktafon, dysponuje sprzętem do podsłuchu"

Właściwie każdy, kto może kupić dyktafon, dysponuje sprzętem do podsłuchu - komentował w TVN24 aferę taśmową Piotr Niemczyk, były wysoki funkcjonariusz UOP. Ekspert zwracał uwagę, że najtańsze podsłuchy można kupić już za kilka złotych. - Technika do podsłuchu przestała być specjalistyczna - podkreślił. Dodał jednak, że tani i łatwo dostępny sprzęt "nie jest zbyt dobrej jakości".

Nowa minister kultury. Premier: jest deficyt kultury w życiu publicznym

Małgorzata Omilanowska została ministrem kultury i dziedzictwa narodowego. - Zmiana odbywa się w klimacie nie najlepszym, niedobrym, stworzonym przez publikacje dotyczące taśm. Powinniśmy podwyższać standarty życia publicznego - mówił prezydent Bronisław Komorowski. Wtórował mu premier. - Deficyt kultury w życiu publicznym objawił się w ostatnich dniach ze szczególną wyrazistością - stwierdził Donald Tusk.

"Każdy z panów sprzedawał drugiemu most Kierbedzia". Rostowski o rozmowie Belka-Sienkiewicz

- Rozmowa Bartłomieja Sienkiewicza i Marka Belki była absurdalna. W zasadzie ani jedna, ani druga strona tego domniemanego, hipotetycznego "dealu" nie była możliwa - stwierdził w RMF FM były minister finansów Jacek Rostowski. Odniósł się w ten sposób do rozmowy szefów NBP i MSW o ewentualnym wsparciu przez NBP budżetu państwa w zamian za własną dymisję. - Nie umiem być obiektywny na temat tych dwóch panów - odparł pytany, czy poczuł się urażony przebiegiem rozmowy.

Szef NBP "walczy o stanowisko i reputację". Zachodnie media o aferze taśmowej

Zamieszanie wywołane tajemniczymi taśmami, które zagrozić może losom polskiego rządu i skomplikowana sytuacja szefa banku centralnego - na to zwracają uwagę światowe media, relacjonując wydarzenia, która wstrząsnęły sceną polityczną naszego kraju. Komentatorzy zastanawiają się, czy Marek Belka jest w stanie zachować posadę szefa NBP. Były korespondent w Warszawie na stronach "Financial Times" ocenia, że polska "afera taśmowa" przypomina mu o czasach rządów Silvio Berlusconiego we Włoszech.

Gowin o Tusku: żaden człowiek tyle nie nakłamał w tak krótkim czasie

Nie wierzę premierowi ws. afery taśmowej. Od bardzo dawna żaden człowiek nie powiedział tylu kłamstw w tak krótkim czasie, jak podczas wczorajszej konferencji prasowej Donald Tusk - powiedział Jarosław Gowin w "Jeden na jeden", powtarzając - jak sam zaznaczył - poniedziałkowe słowa Janusza Palikota. Polityk Polski Razem nie wykluczył, że w wyniku "głębokiego kryzysu, w jakim znalazło się państwo" może powstać wspólna lista wyborcza Kaczyński-Gowin-Ziobro.

Drogowy absurd w Kielcach. Jedziesz ulicą, wjedziesz w dom

Władze Kielc zaplanowały budowę drogi przechodzącej przez prywatny dom - bez uprzedniego wywłaszczenia właściciela domu i wysiedlenia ludzi. Nieruchomość stoi na środku ulicy, a miasto od trzydziestu lat nie może zebrać pieniędzy na dokończenie drogi.

Rewolucja medyczna? Najmniejszy rozrusznik serca na świecie

Jest wielkości małego pocisku i jest 10 razy mniejszy od rozruszników serca, które od lat wszczepia się pacjentom na całym świecie. Lekarze ze szpitala Southampton w Wielkiej Brytanii wszczepili go dwóm pacjentom. Najnowszy wynalazek może oznaczać rewolucję dla osób skazanych na życie z tym urządzeniem. Specjaliści są zdania, że jest w pełni bezpieczny i skuteczny.

Belka wytłumaczy się z "pieprzonej" RPP

- Każdy prezes NBP miał, ma i będzie miał problemy z Radą Polityki Pieniężnej - powiedział w "Kropce nad i" Marek Belka, który w rozmowie z Bartłomiejem Sienkiewiczem określił ten organ mianem "pieprzonego". - To kolejne niezbyt ładne określenie, z którego będę się musiał jutro tłumaczyć przed Radą - dodał.

Bielecki: nie pierwszy raz współpracownicy trochę zawodzą premiera

- Największym problemem jest to, że minister Bartłomiej Sienkiewicz dał się podsłuchać. Jest koordynatorem służb, powinien pilnować ich dobrego współdziałania - stwierdził w "Faktach po Faktach" były premier i doradca obecnego szefa rządu Jan Krzysztof Bielecki, odnosząc się do nagranej i ujawnionej przez "Wprost" rozmowy ministra spraw wewnętrznych z szefem NBP. Dodał, że, gdyby był premierem, dałby szefowi MSW miesiąc lub dwa "żeby przywrócić odpowiedni poziom bezpieczeństwa".

"Politycznie nie mam przed sobą przyszłości. Dostałem ostatnie zadanie"

Wytropienie i złapanie osób, które potajemnie nagrywały ministrów i inne wpływowe osoby w państwie - to ostatnie zadanie, które przed Bartłomiejem Sienkiewiczem postawił Donald Tusk. Ze słów szefa MSW w "Kropce nad i" wynika, że tylko dlatego premier zostawił go na stanowisku. - Powiedzmy sobie szczerze: ja politycznie przed sobą przyszłości nie mam - mówił Sienkiewicz w rozmowie z Moniką Olejnik.

Amber Gold w aferze taśmowej. "Sugestia o zapoznaniu mnie z tajemniczą wiedzą jest absurdalna"

– Już wcześniej zaprzeczałem nieprawdziwym sugestiom, że miałbym uprzedzać mojego syna dysponując tajnymi wiadomościami ze służb wtedy, kiedy rozpoczął współpracę z OLT Express – mówił podczas poniedziałkowej konferencji premier Donald Tusk. Przyznał, że rozmawiał z prezesem NBP Markiem Belką o Amber Gold, ale dopiero wtedy, gdy sprawą zajmowała się już prokuratura.

Belka: nie rozważam podania się do dymisji

- Nie rozważam podania się do dymisji - zapowiedział w rozmowie z "Faktami" TVN Marek Belka. - Powodem jest to, że powoli z tego kurzu medialnego i krzyżujących się komentarzy wyłania się prawdziwszy obraz tych naszych rozmów (...) Okazuje się, że była to raczej troska o państwo niż coś innego - ocenił nagranie ujawnione przez "Wprost", którego jest jednym z bohaterów.

"Sytuacja bardzo poważna". PSL ma własne scenariusze

W środę spotka się kierownictwo PSL i przedstawi własne scenariusze – zapowiedział prezes ludowców Janusz Piechociński, komentując opublikowane przez "Wprost" nagranie rozmowy m.in. szefów MSW i NBP. Pytany o wniosek PiS o wotum nieufności wobec rządu, prezes PSL odpowiada: żadnych deklaracji nie składam i apeluję, żeby nie reagować na gorąco.

Kopali psem jak piłką. Zwierzę nie żyje. "Sadystyczne znęcanie"

Dwaj 22-latkowie i ich o 5 lat młodszy kolega brutalnie skopali psa w Wojtyszkach (woj. łódzkie). Suczki nie udało się uratować. Sekcja zwłok stwierdziła "szczególne okrucieństwo w stosunku do zwierzęcia oraz sadystyczne znęcanie się, które doprowadziło do śmierci". Mężczyznom może grozić do trzech lat więzienia.

"Zamiast magnetofonu mogła być bomba". Były szef UOP krytycznie o ochronie kontrwywiadowczej

- W Polsce nie ma żadnego systemu ochrony kontrwywiadowczej. W tej chwili trzeba powiedzieć sobie brutalnie, że tam zamiast magnetofonu mogła być podłożona bomba. A kto mógł to zrobić? Każdy - ostrzega gen. Zbigniew Nowek, były szef UOP i Agencji Wywiadu. W ten sposób komentuje nagraną w warszawskiej restauracji, przez wciąż nieznane osoby lub osobę, rozmowę pomiędzy szefami MSW i NBP.

Tusk: kariera Nowaka zakończyła się definitywnie. Oddał legitymację, wysłał e-mail

Sławomir Nowak oddaje legitymację PO. Jak dowiedział się tvn24.pl były minister miał przysłać do biura partii jednozdaniowy e-mail z informacją o rezygnacji, bez podawania przyczyny. Rozczarowania Nowakiem nie krył premier Donald Tusk. A rozmowę, którą miał jego niegdyś bliski współpracownik odbyć z b. wiceministrem finansów, a która została podsłuchana, nagrana i upubliczniona ocenił jako "dyskwalifikującą". Zapowiedział, że dopóki on będzie szefem PO z Nowakiem współpracować nie będzie.

"Napluł społeczeństwu w twarz". Po wystąpieniu Donalda Tuska

- Premier napluł społeczeństwu w twarz. Trzeba zrobić wszystko, żeby go odsunąć od władzy - powiedział Mariusz Antoni Kamiński z PiS komentując wystąpienie premiera Donalda Tuska ws. taśm opublikowanych przez "Wprost". Jerzy Wenderlich z SLD dodał, że byliśmy świadkami gry w pomidora, którą zaproponował szef rządu.

Kto kogo "dotuje pod stołem"? Premier: nikt, to tylko brutalny skrót

- Nie ma żadnego stołu, nie ma żadnych dotacji - w ten sposób premier Donald Tusk ucina pytania o słowa Bartłomieja Sienkiewicza dotyczące łódzkiego lotniska. Minister spraw wewnętrznych podczas rozmowy z Markiem Belką powiedział o lokalnym porcie: - My ich dotujemy pod stołem, żeby w ogóle był jakiś ruch lotniczy. Przedstawiciele lotniska zdecydowanie zaprzeczają, by jakiekolwiek dotacje przyjęli.

Parafianowicz już raz miał problemy z prokuraturą. Sprawa została umorzona

Andrzej Parafianowicz, były wiceszef resortu finansów, już raz był w zainteresowaniu prokuratury. Śledczy w 2011 roku wydał postanowienie przedstawienia mu zarzutów przekroczenia uprawnień. Wiązało się to ze sprawą "odpuszczenia" 900 milionów zł akcyzy dla Rafinerii Trzebina. Szef prokuratury cofnął jednak decyzję podwładnego. Ostatecznie sprawa została umorzona, a Parafianowicz oczyszczony z zarzutów.