Wybory za granicą. Polacy w Ameryce zagłosują w sobotę

Najwcześniej, bo już w sobotę, głos w wyborach do Sejmu i Senatu oddadzą Polacy mieszkający m.in w Ameryce Łacińskiej i Stanach Zjednoczonych. Z kolei ci w Wielkiej Brytanii i Irlandii będą głosować o godzinę dłużej niż wyborcy w kraju. Chęć głosowania za granicą zgłosiło prawie 200 tys. polskich obywateli.

600 godzin w powietrzu, a potem miesiące prac. Tak wygląda wizyta myśliwca MiG-29 w serwisie

Naddźwiękowy myśliwiec MiG-29 to tak złożona maszyna, że nawet osoby zajmujące się nią od wielu lat nie są w stanie stwierdzić, z ilu części się składa – wliczając drobne nity i śruby, mogą to być dziesiątki tysięcy. Cała ta skomplikowana maszyneria wymaga skrupulatnej opieki, aby nie zawieść podczas lotu z prędkością 2000 km/h. Myśliwce muszą więc regularnie przechodzić serwis. W przypadku MiG-29 oznacza to wizytę w Bydgoszczy. Odwiedziliśmy miejsce ich serwisowania z kamerą.

Od północy cisza wyborcza. Wszystko, co musisz wiedzieć przed wyborami

Od północy z piątku na sobotę do niedzieli do godz. 21 będzie trwała cisza wyborcza w całej Polsce. Przypominamy, czego nie wolno robić w czasie jej trwania oraz o czym trzeba pamiętać przed pójściem do lokalu wyborczego. W niedzielę 25 października o godz. 19.20 zapraszamy na program specjalny #CzasDecyzji do TVN24 i tvn24.pl.

"Dzisiejsza Polska napawa dumą. Pamiętajmy, z jakiej strasznej biedy wychodziliśmy"

Dziś, kiedy jakiś kraj zyskuje niepodległość albo zaczyna się reformować, za wzór stawia mu się właśnie Polskę - mówiła w piątkowym orędziu Ewa Kopacz. Premier zachęciła też do udziału w niedzielnych wyborach parlamentarnych. - Bez względu na to, na kogo chcecie głosować (...) spotkajmy się wszyscy w niedzielę przy urnach wyborczych. Pokażmy światu, że umiemy świętować naszą wolność, którą tak bardzo kochamy.

Wiceminister sprawiedliwości prowadziła po pijanemu, była "agresywna"

Wiceminister sprawiedliwości Monika Zbrojewska trafiła w piątek do izby wytrzeźwień w Łodzi po tym, jak prowadziła samochód po pijanemu. Zatrzymała ją policja, która musiała użyć kajdanek, bo urzędniczka się "szarpała". W piątek Zbrojewska została odwołana z funkcji podsekretarza stanu przez premier Ewę Kopacz.

Kaczyński: to jest szaleństwo, przed którym się obronimy

To, że szanowni państwo składają się z pań i panów, czyli mężczyzn i kobiet, jest kwestionowane - mówił podczas spotkania z wyborcami w Lublinie Jarosław Kaczyński. Prezes PiS komentował w ten sposób uchwaloną niedawno w Sejmie ustawę o uzgodnieniu płci, którą zawetował prezydent. Przypomniał też, jakie możliwości czekają Polaków po wyborach.

Przegląd prasy. Kaczyński: nie jestem prezydentem, nigdy nie będę premierem

Jarosław Kaczyński zapewnił w "Dzienniku Łódzkim", że nie ma ambicji, by zostać prezydentem ani premierem. Jak tłumaczył, nie jest to jednak przejaw pokory, a realizmu. - Po prostu w pewnym momencie, na podstawie badań, zorientowałem się, że nie mam na takie stanowisko szans. Że PiS z Jarosławem Kaczyńskim, jako kandydatem na premiera, nie da rady - wyjaśniał.

Rozstania i powroty, słowa i (ręko)czyny. 10 wydarzeń mijającej kampanii

Za nami trzy miesiące intensywnej kampanii wyborczej. Ewa Kopacz walczyła o to, by przekonać, że PO zasługuje na jeszcze jedną szansę. PiS mobilizowało wyborców, by móc sięgnąć po pełnię władzy. Lewica się zjednoczyła, choć nie całkiem, a Janusz Korwin-Mikke ostatecznie nie doszedł do porozumienia z Pawłem Kukizem. Prezentujemy przegląd 10 wydarzeń kończącej się kampanii.

Schetyna: będziemy dziś walczyć do ostatniej godziny

- Nie widziałem innych konwencji, każdy powinien patrzeć na swoją aktywność, swój pomysł - powiedział Grzegorz Schetyna podczas spotkania w Kielcach. Skomentował w ten sposób opinie, że kampania PO wypada "blado" na tle kampanii PiS.

Jak oddać ważny głos? PKW przypomina

- Wybieramy tylko jedną listę i tylko jednego kandydata z tej listy. Pamiętajmy, że postawienie znaku X na różnych listach, przy nazwiskach różnych kandydatów, spowoduje, że nasz głos będzie nieważny - mówiła, przypominając o tym jak oddać ważny głos, sekretarz PKW Beata Tokaj. W lokalu wyborczym otrzymamy dwie karty do głosowania - do Sejmu w formie książeczki, do Senatu - pojedynczej kartki.