Twój Ruch: Jedyną drogą jest oddanie sprawy w ręce wyborców

Twój Ruch podtrzymuje wniosek o skrócenie kadencji Sejmu, który został złożony po ujawnieniu rozmów szefa MSW i prezesa NBP. - W sytuacji, w której się znaleźliśmy, to jedyna droga. To wyborcy powinni zadecydować, kto będzie rządził w Polsce - wyjaśnił w czwartek rzecznik TR, Andrzej Rozenek. Środową akcję w redakcji "Wprost" nazwał "niedopuszczalną" i ocenił, że miała ona doprowadzić do zablokowania kolejnych publikacji związanych z aferą taśmową.

PiS: Tusk łamie standardy. Na Zachodzie mówi się o Polsce jak o Rosji Putina

- Donald Tusk pomylił Polskę z republiką bananową. Przecież to nie kto inny, jak Donald Tusk był tak wrażliwy na krytykę z Zachodu. Dziś w europejskiej prasie pisze się i porównuje się Polskę do Rosji Putina - mówił na konferencji prasowej Marcin Mastalerek. Poseł PiS wezwał wszystkie partie do odwołania rządu Donalda Tuska oraz powołanie rządu technicznego, który przeprowadzi przyspieszone wybory.

Piechociński: decyzja Tuska ws. Sienkiewicza ryzykowna i do skorygowania

Szef PSL Janusz Piechociński powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że "trzeba będzie z opóźnieniem korygować" ryzykowną decyzję premiera Donalda Tuska o pozostawieniu szefa MSW na stanowisku. Wicepremier zaznaczył też, że w weekend może dojść do jego spotkania z Tuskiem.

AAABW teczkę oddam. Internet się śmieje: "Janusze wywiadu"

Po wizycie ABW i prokuratorów w siedzibie redakcji "Wprost" zostały: a) bałagan, b) wyłamane drzwi, c) laptop redaktora naczelnego, po który przyszli funkcjonariusze, d) walizka należąca do któregoś z nich a w niej m.in. dokumenty i pieczątki. - Proszę ja zabrać, w redakcji ona jest zupełnie niepotrzebna - prosił w czwartek rano na konferencji premiera Cezary Łazarewicz z "Wprost". "Czarna teczka" krąży i nadal szuka właściciela. Powoli staje się też wyśmiewanym symbolem akcji ABW.

Dziennikarz "Wprost" o służbach w redakcji. "To my byliśmy zagrożeni, a nie oni"

- Próba wtargnięcia do redakcji, bezprawne działania, użycie siły fizycznej wobec redaktora naczelnego - opisywał wczorajszą akcję w redakcji "Wprost" Cezary Bielakowski, dziennikarz tygodnika. Nie wyklucza, że funkcjonariusze ponowią próbę zdobycia nośników z nagraniami podsłuchanych rozmów urzędników państwowych. - Prokuratorzy i agenci odstąpili od czynności tylko z obawy o zdrowie funkcjonariuszy, co jest absurdem. To my byliśmy zagrożenia, a nie oni - podkreślił w rozmowie z TVN24.

Wcześniejsze wybory? Komorowski: tak, jeśli nie uda się zmobilizować władz

Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił w czwartek, że w sytuacjach "szczególnie trudnych" wymagana jest przede wszystkim mobilizacja "normalnych władz państwa polskiego". - A jeśli to się okazuje niemożliwe do spełnienia, to trzeba odwoływać się do mechanizmu demokratycznych wyborów - dodał. O możliwości wcześniejszych wyborów spowodowanych konsekwencjami afery taśmowej mówił premier Donald Tusk.

Tusk na razie nie poda się do dymisji. Nie wyklucza jednak wcześniejszych wyborów

- Nie będę podawał się do dymisji, w związku z działaniami, o których wszyscy wiemy, że miały charakter przestępczy - powiedział podczas porannej konferencji prasowej premier Donald Tusk. Zwołał ją po wieczornej akcji ABW w redakcji "Wprost". Szef rządu dystansował się od działań prokuratury. Zapowiedział jednak, że "z całą pewnością postępowanie funkcjonariuszy będzie analizowane sekunda po sekundzie", a na początku przyszłego tygodnia "podejmie stosowne decyzje" w sprawie przyszłości Bartłomieja Sienkiewicza. Co jeszcze powiedział premier?

Dziecko nie żyje, matka oskarża szpital. Lekarze: czekała kwadrans, nie trzy godziny

- Gdy przyjechała do szpitala, jej dziecko już nie żyło, co znajduje potwierdzenie na skierowaniu - tak lekarze odpierają zarzuty kobiety, która twierdzi że w dziewiątym miesiącu ciąży, ze skierowaniem "pilne", trzy godziny czekała na lekarza. Placówka tłumaczy też, dlaczego lekarze zwlekali aż dobę z cesarskim cięciem: "mieliśmy na uwadze zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa chorej".

Procesje przejdą ulicami miast. Dziś Boże Ciało

W całym kraju odbędą się dziś uroczystości święta Bożego Ciała - jednego z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. W Warszawie centralną procesję ulicami stolicy do czterech ołtarzy przy kościele św. Anny, kościele Seminaryjnym, Sióstr Wizytek i na pl. Piłsudskiego poprowadzi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Tusk: jeśli kryzys zaufania będzie się pogłębiał, możliwe wcześniejsze wybory. Premier o akcji ABW

- Nie będę podawał się do dymisji, w związku z działaniami, o których wszyscy wiemy, że miały charakter przestępczy - powiedział podczas porannej konferencji prasowej premier Donald Tusk. Zwołał ją po wieczornej akcji ABW w redakcji "Wprost". Szef rządu dystansował się od działań prokuratury. Zapowiedział jednak, że "z całą pewnością postępowanie funkcjonariuszy będzie analizowane sekunda po sekundzie". Jeśli okaże się, że doszło na nadużyć, to osoby odpowiedzialne za to poniosą konsekwencje. Nie wykluczył też przedterminowych wyborów. Ta kwestia ma się rozstrzygnąć w najbliższych tygodniach.

"Sytuacja skandaliczna. Ktoś stracił całkowicie zdrowy rozsądek"

To skandal - mówią zgodnie dziennikarze komentujący przeszukanie redakcji tygodnika "Wprost" przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. - Ludzie, którzy to oglądają widzą, że władza się boi, a nie ma nic gorszego, niż widok bojącej się władzy - powiedział Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej".

Prawnicy o akcji ABW we "Wprost". "Prokuratura narusza prawo"

ABW dwukrotnie wkroczyło w środę do redakcji tygodnika "Wprost", domagając się wydania nośników, które jej zdaniem "stanowią dowód przestępstwa i są niezwykle istotne dla sprawy" nagrań opublikowanych przez gazetę. - To, co robi prokuratura jest rzeczą przerażającą - stwierdził w TVN24 prof. Piotr Kruszyński, karnista z Uniwersytetu Warszawskiego. - Nawet sąd nie może nakazać dziennikarzowi ujawnienia danych umożliwiających identyfikację osoby przekazującej materiał (informację) - mówił mec. Pluta w rozmowie z tvn24.pl

Rokita: obóz rządzący i uczestnicy tego zdarzenia nie mają poczucia skali kryzysu

- W kręgu dzisiejszego obozu rządzącego i uczestników tego zdarzenia nie ma poczucia skali kryzysu - stwierdził Jan Rokita. Gość "Faktów po Faktach" odniósł się w ten sposób do afery taśmowej z udziałem osób z najwyższych kręgów władzy. Według Rokity rozmowa Bartłomieja Sienkiewicza z Markiem Belką "jest dynamitem podłożonym pod obecną ekipę rządzącą".

Kaczyński wzywa wszystkie siły do walki w obronie wolności słowa

- Mamy do czynienia z zupełnie bezpośrednią akcją przeciwko wolności słowa, czyli jednemu z najbardziej podstawowych praw demokratycznych - powiedział o akcji ABW w redakcji tygodnika "Wprost" Jarosław Kaczyński. Prezes PiS wezwał też "wszystkie siły demokratyczne" do "obrony wolności słowa w Polsce".

Wielogodzinna batalia, służby wychodzą bez laptopa. Tak wyglądała akcja we "Wprost"

Po kilkugodzinnych rozmowach i przepychankach w redakcji "Wprost", funkcjonariusze przerwali przeszukanie i opuścili siedzibę tygodnika. Prokurator i ABW w obstawie policji zjawili się tam, by uzyskać nośniki zawierające nagrania podsłuchanych rozmów urzędników państwowych. Największa batalia toczyła się o osobisty laptop redaktora naczelnego Sylwestra Latkowskiego, który poinformował, że użyto wobec niego przemocy fizycznej. Jak twierdzi Latkowski, redakcja została zdemolowana, a praca dziennikarzy sparaliżowana. Pełnomocnik "Wprost", mec. Jacek Kondracki zapowiedział, że złoży do sądu zażalenie na działanie prokuratury.

Prokuratura: "Wprost" odmówił przekazania dowodu przestępstwa. Zadecydowano o przeszukaniu

- Nośniki, o których wydanie zwróciliśmy się do "Wprost" stanowią dowód przestępstwa i są niezwykle istotne dla sprawy - powiedziała rzeczniczka Prokuratury Warszawa-Praga. Poinformowała, że wieczorem rozpoczęto przeszukania w redakcji tygodnika, bo "Wprost" odmówił wcześniej wydania dowodów (w rzeczywistości przeszukanie opóźniło się). Oburzenia nie kryją dziennikarze tygodnika.

Jest śledztwo prokuratury ws. prof. Chazana

Stołeczna prokuratura wszczęła śledztwo ws. "narażenia pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przez lekarza i szpital im. Świętej Rodziny w Warszawie w związku z odmową przeprowadzenia zabiegu usunięcia ciąży".

Śmigłowce, spadochroniarze i moździerze. Kawaleria z Tomaszowa świętuje

Wystartowały śmigłowce, a w ruch poszły karabiny. Na szczęście nie z powodu niespokojnej sytuacji w Europie, tylko z powodu święta 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie. Wszyscy widzowie mogli zobaczyć, co potrafią polscy spadochroniarze i piloci. Oprócz tego popisywali się kawalerzyści: m.in. podczas symulowanego odbijania zakładnika z rąk wroga.