Po aferze podsłuchowej w BOR nowy sprzęt i zmiany kadrowe

Zakupy nowego sprzętu antypodsłuchowego, więcej funkcjonariuszy realizujących bezpośrednio działania ochronne, ograniczenie kadry kierowniczej, łatwiejszy dostęp do informacji ABW i policji – to główne zmiany w działaniu i organizacji Biura Ochrony Rządu, które chce wprowadzić MSW. To skutek afery podsłuchowej.

"Ta kobieta potrafi być samcem alfa"

- Przestrzegam wszystkich zarozumiałych samców: ta kobieta potrafi być samcem alfa - mówił o marszałek Sejmu Ewie Kopacz w "Jeden na jeden" w TVN24 prezydencki doradca Tomasz Nałęcz. Nie chciał jednak zdradzić, kto będzie szefem rządu.

"Nowy rząd to będzie rząd zderzaków"

Platforma zamiast wybierać nowego premiera, powinna się zdecydować na wcześniejsze wybory razem z wyborami samorządowymi. To realny scenariusz - przekonywał we "Wstajesz i wiesz" minister rolnictwa Marek Sawicki.

Sikorski o Tusku: Habemus Praesidentem Europae

Habemus Praesidentem Europae; wygraliśmy najwyższą stawkę – tak minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski ocenił sobotni wybór premiera Donalda Tuska na nowego przewodniczącego Rady Europejskiej.

Miller: Szef Rady Europejskiej to nie jest facet od załatwiania spraw dla Polski

- Gdyby Tuskowi udało się opracować plan wprowadzania pokoju na wschodzie Ukrainy i gdyby ten plan został poparty przez wszystkich głównych graczy, to Tusk przeszedłby do wielkiej historii - powiedział w "Faktach po Faktach" Leszek Miller. Lider SLD podkreślał jednocześnie, że nie należy przeceniać funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej, którą w grudniu obejmie Donald Tusk. - To nie jest facet od załatwiania spraw dla Polski - mówił.

Gronkiewicz-Waltz o kulisach namawiania Tuska: Nie wiedzieliśmy, czy się zgodzi

- Tak naprawdę od początku roku wszyscy wiedzieliśmy o kandydaturze Donalda Tuska na szefa Rady. Ale tego, że się zgodzi, nie wiedzieliśmy. Przekonywało go bardzo dużo osób, ja też - mówiła w "Faktach po Faktach" wiceprzewodnicząca PO Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy zdradziła, że chociaż na początku była bardzo przeciwna wyjazdowi Tuska do do Brukseli to w ostatnich dniach zmieniła zdanie. - Wysłałam mu nawet sms-a. Uznałam, że Polska jest ważniejsza - tłumaczyła.

Wałęsa i Komorowski wygwizdani podczas sadzenia dębu wolności. "Oszuści, złodzieje!"

Bronisław Komorowski i Lech Wałęsa zostali wygwizdani podczas uroczystego sadzenia dębu wolności w 34. rocznicę powstania Solidarności. Zgromadzeni pod stoczniową Salą BHP protestujący wznosili okrzyki "oszuści" i "złodzieje". Podczas samego przysypywania drzewa ziemią skandowali też "Niech żyje dąb zdrady". - Kochani, widać i słychać, że wolność nie jest rzeczą łatwą, ale jest naprawdę rzeczą piękną i niesłychanie ważną - odpowiadał w pierwszym zdaniu swojego przemówienia prezydent.

Opozycja alarmuje: "Łódź straci unijną dotację na Trasę WZ"

Budowa łódzkiej trasy W-Z to dla mieszkańców przede wszystkim korki i gordyjski węzeł objazdów. Teraz doszło widmo ginantycznej dziury... w budżecie inwestycji. Według opozycyjnych radnych, miasto może nie dostać pieniędzy z UE i zostanie z rogrzebaną budową na lata.

Opozycja chce debaty w Sejmie o celach Tuska w Unii. Wcześniej "głębsze" zmiany w rządzie?

Debata w parlamencie o celach Donalda Tuska jako szefa Rady Europejskiej - tego od premiera przed objęciem przez niego unijnego fotela chce Grzegorz Napieralski (SLD). Wtórował mu w "Kawie na Ławę" Adam Hofman z PiS. A jak będą wyglądały zmiany w rządzie? Adam Szejnfeld (PO) zdeklarował w TVN24: "Na pewno nie narazimy Polski na destabilizację, niepewność, walkę o stołki". I dodał, że zmiany mogę być "głębsze".

Rosyjskie media lakonicznie o Tusku. "Dość rozsądny", ale nie jest znany z sympatii do Rosji

Podczas gdy europejskie media prześcigają się w analizowaniu wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej i Federiki Mogherini na szefową unijnej dyplomacji, media rosyjskie są bardzo oszczędne w komentarzach. Zwłaszcza tych, dotyczących polskiego premiera. Wybór Tuska został przez większość z nich jedynie odnotowany. Według dziennika "Moskowskij Komsomolec", Tusk "ma opinię dość rozsądnego polityka, jednak nie jest on znany ze szczególnej sympatii do Rosji".

34. rocznica Porozumień Sierpniowych. ECS w centrum obchodów

W 34. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku zostanie dziś oficjalnie otwarte Europejskie Centrum Solidarności. W popołudniowych uroczystościach wezmą udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski i były prezydent Lech Wałęsa wraz z małżonkami. Mniej oficjalne spotkania trwały w Gdańsku już w sobotę.

TVN zmierzy się z TVP. "Tu chodzi o dzieci"

Godziny dzielą nas od wielkiego meczu, czyli piłkarskiego pojedynku gwiazd TVN i TVP. Dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na pomoc w odbudowie Kliniki Rehabilitacji Instytutu Matki Polki w Łodzi. Mecz rozpocznie się o godzinie 17 na stadionie Legii w Warszawie.

Wytykają braki językowe. Tusk przewrotnie obiecuje: I'll polish my English

Jedną z największych wad Donalda Tuska jest zupełny brak znajomości języka francuskiego i kulejący angielski - twierdzą zagraniczni komentatorzy. Sam premier obiecał w sobotę, że w grudniu, kiedy przejmie stanowisko po Hermanie Van Rompuyu, będzie "w stu procentach gotowy". - I'll polish my English (pol. Będę szlifować swój angielski) - odpowiedział przewrotnie na pytanie dziennikarza "Financial Times", który zapytał, czy brak biegłości językowej nie będzie przeszkadzał w sprawowaniu funkcji.

Twitter zalały gratulacje dla Donalda Tuska. Z Polski i zagranicy

David Cameron, Dalia Grybauskaite, Jean-Claude Juncker za pośrednictwem Twittera wyrazili zadowolenie z wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. Polscy politycy nie pozostali w tyle: gratulacje posypały się od przedstawicieli najróżniejszych opcji politycznych.