"13 grudnia haniebnie wykorzystywany", "nikt nie zawłaszcza niczego". Spór o marsz PiS

13 grudnia, data tragiczna dla Polaków, jest tak haniebnie wykorzystywana - stwierdził w "Faktach po Faktach" Andrzej Celiński (Partia Demokratyczna), komentując planowany na tę datę przez PiS "Marsz w Obronie Demokracji i Wolności Mediów". - 13 grudnia jest ikoną łamania praw człowieka i praw obywatelskich. My do tego nawiązujemy. Te wybory zostały wypaczone i chcemy to przypomnieć - odpowiadał Witold Waszczykowski (PiS).

Zaszyli pieluchę w brzuchu pacjenta. Skazani za niedbalstwo

Doszło do błędu w sztuce lekarskiej - uznał w piątek Sąd Okręgowy w Białymstoku. Utrzymał wyroki skazujące wobec dwóch lekarzy i pielęgniarki ze szpitala w Siemiatyczach (woj. podlaskie). Po zabiegu usuwania pęcherzyka żółciowego zaszyli oni w brzuchu pacjenta bawełnianą pieluchę o wymiarach 65 na 30 centymetrów.

Polski "cud" w oczach świata. Agencje informacyjne piszą o Adasiu

Dramatyczna historia dwuletniego chłopczyka z Polski pojawiła się w wielu zagranicznych portalach. Głównie za sprawą depesz agencji prasowych, które donoszą o losach Adasia. Relacje podkreślają medyczną wyjątkowość całej historii i to, że dziecko udało się uratować ze skrajnego wychłodzenia.

Kto na czele nowej PKW? Dowiemy się we wtorek

We wtorek 9 grudnia zbierze się Państwowa Komisja Wyborcza. Na pierwszym posiedzeniu w nowym składzie Komisja ma wybrać przewodniczącego i jego zastępców oraz zająć się tematem wyborów uzupełniających do Senatu - powiedziała w piątek p.o. szefa KBW Beata Tokaj.

"Niedobrze się stało, że nastąpiła pomyłka". Szefowa MSW o zatrzymaniu dziennikarzy

Doszło do "niepotrzebnego nieporozumienia z zatrzymaniem dziennikarzy" w siedzibie PKW - oceniła minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska. W komunikacie przesłanym do mediów podkreśliła, że "w przyszłości nie może dochodzić do takich sytuacji". W piątek sąd uniewinnił fotoreportera PAP Tomasza Gzella i dziennikarza TV Republika Jana Pawlickiego od zarzutu "naruszenia miru domowego".

Firma Nabino "przeprasza wyborców". Ale utrzymuje, że "jedyne, co zawiodło" to wydruki

Wiceprezes Nabino stwierdził w piątek, że firma - która stworzyła system do podliczania wyników w wyborach samorządowych - nie uchyla się od współodpowiedzialności za "zaistniałą sytuację". Dodał jednak, że wyniki podane byłyby wcześniej, gdyby komisje nie zrezygnowały z systemu podczas liczenia głosów. Krajowe Biuro Wyborcze wypowiedzi tej nie komentuje i podkreśla, że czeka na niezależną ekspertyzę.

"Teoretycznie ucieczka z Watykanu nie jest trudna"

Oskarżony o pedofilię abp Józef Wesołowski czeka na proces w Watykanie. Data rozprawy nie jest jeszcze znana. Według informacji specjalnego wysłannika TVN24 najbardziej prawdopodobny jest początek stycznia. Były nuncjusz nie może przekraczać granicy Watykanu. Czy jest ona jednak wystarczająco chroniona? Watykanistka Giovanna Chirri przekonuje, że teoretycznie "ucieczka" z Watykanu nie jest trudna, ale twarz duchownego jest gwardzistom zbyt dobrze znana, by mógł się stamtąd niepostrzeżenie oddalić.

Lekarze, którzy podgrzewają krew. Ta metoda uratowała dwuletniego Adasia

Kto najczęściej narażony jest na hipotermię? Turyści zagubieni w górach, dzieci pozostawione na mrozie bez opieki, bezdomni, nietrzeźwi. W Krakowie skrajnie wychłodzonych ratuje pierwsze w Polsce Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej. To właśnie dzięki procedurom stworzonym przez lekarzy z tego Centrum - a zastosowanym w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym na krakowskim Prokocimiu, gdzie trafił Adaś - życie dwulatka zostało uratowane.

Girzyński tłumaczy się z podróży, Kancelaria Sejmu wyjaśnia. Są sprzeczności

Zbigniew Girzyński, tłumacząc się w "Jeden na jeden" z budzącej kontrowersje podróży do Paryża, przekonywał, że miał prawo lecieć samolotem, na który sam kupił sobie bilet. "Newsweek" uważa, że były polityk PiS albo kłamie, albo nie zna przepisów. Tygodnik powołuje się na wyjaśnienia Kancelarii Sejmu ws. wojaży parlamentarzysty.

Kamery nagrały ucieczkę więźnia, trwa obława. "Coś mu musiało odbić"

Trwa obława na Marcina Wojciechowskiego, 25-latka z Łowicza, który zbiegł z sądu. Na nagraniu, do którego dotarł tvn24.pl widać, że kilka sekund przed ucieczką towarzyszyło mu dwóch funkcjonariuszy. Mężczyzna potem odepchnął jednego z nich i uciekł. - Coś mu musiało odbić, to pewnie był moment głupoty - mówią znajomi uciekiniera.

To on uratował Adasia. Policjant "miał nosa, nie zwątpił"

- Po powiadomieniu nas o zaginięciu dziecka, podjęto wiele działań poszukiwawczych, ale większość koncentrowała się wokół miejsca, z którego Adaś zniknął. Podkomisarz Michał Godyń ruszył inną trasą, w kierunku domu chłopca - mówił we "Wstajesz i wiesz" komendant główny policji Marek Działoszyński.

Jeszcze długo meldunek pozostanie obowiązkiem. "Trzeba zmienić sto ustaw, nic nie zrobiono"

Obowiązek meldunkowy nie zostanie szybko zlikwidowany, mimo że od czterech lat zakłada to ustawa o ewidencji ludności - dowiedział się portal tvn24.pl. Dopiero teraz konsekwencje rządowej obietnicy analizuje specjalny “międzyresortowy zespół”. Nieoficjalnie wiadomo, że urzędnicy obawiają się chaosu, który może zapanować po likwidacji meldunku w niemal każdym obszarze państwa.

Porody domowe. Popularne na zachodzie, w Polsce wciąż na marginesie

Domowe porody są popularne a nawet zalecane na zachodzie. Tymczasem u nas nadal traktowane są przez lekarzy położników z ostrożnością. W Wielkiej Brytanii kobiety słyszą, że dom jest lepszy od szpitala, bo szpital to obce, często nieprzyjemne środowisko. W Polsce jest odwrotnie, a domowe porody to wciąż margines. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Rzecznik KRS: sędziowie są niepodatni na naciski. Takie sugestie to podkopywanie demokracji

Krajowa Rada Sądownictwa apeluje o "odpowiedzialne i rozważne" relacjonowanie wypowiedzi polityków dot. pracy sądów rozpoznających protesty wyborcze. Chodzi o sugestie, jakoby mogły rozstrzygać je pod wpływem różnych nacisków. "Sądy stoją na straży demokracji, są niezależne, a sędziowie niezawiśli i niepodatni na jakiekolwiek naciski czy wpływy, w tym polityczne" - podkreślił w piśmie przekazanym mediom sędzia Waldemar Żurek, rzecznik KRS.

Wybory sfałszowane? Gowin: nie mam dowodów empirycznych

- Dotychczasowe wypowiedzi o fałszowaniu wyborów doprowadziły już do wtargnięcia do siedziby PKW. Można sobie wyobrazić, że dalsze tego typu huśtanie emocjami społecznymi wymknie się spod kontroli - ocenił w "Kropce nad i" Janusz Palikot (Twój Ruch). Nie zgodził się z nim Jarosław Gowin (Polska Razem), który mimo iż - jak przyznaje - nie ma na to dowodów, uważa, że w czasie tegorocznych wyborów samorządowych doszło do fałszerstw.