"Wniosek do pana prezydenta, żeby tonował i uspokoił nastroje"

PSL chce, aby prezydent zawetował ustawę o KRS, o ustroju sądów powszechnych oraz obecnie procedowaną ustawę o Sądzie Najwyższym - stwierdził w środę szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Według niego nie da się przyjąć "dobrych ustaw" w takiej atmosferze, jaka panuje w Sejmie.

Poseł Pięta: Timmermans ośmiesza siebie i Komisję Europejską

Pohukiwania pana Timmermana nie robią na nas żadnego wrażenia - stwierdził poseł PiS Stanisław Pięta. Odniósł się do słów Fransa Timmermansa, który zapowiedział, że Komisja Europejska jest bliska uruchomienia wobec Polski przewidującego sankcje artykułu 7 traktatu o Unii Europejskiej.

"Panie prezydencie, oczekujemy trzy razy weto"

Kryzys polityczny w parlamencie, a także poza nim - tak Grzegorz Schetyna ocenia sytuację panującą wokół zmian w sądownictwie zaprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość. - Potrzebna jest jasna deklaracja ze strony prezydenta Andrzeja Dudy, że zawetuje trzy ustawy dotyczące sądownictwa - oświadczył w Sejmie lider Platformy Obywatelskiej.

"Czy Polska wyjdzie z Unii?". Timmermans nie ma wątpliwości

- Najkrótsza odpowiedź to byłoby zwykłe nie, ale chciałbym to rozwinąć - w ten sposób wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans odpowiedział w środę w Brukseli na pytanie dziennikarza o to, czy Polska zdecyduje się na opuszczenie Unii Europejskiej. Timmermans dodał, że "rządy prawa, otwartość, pluralizm, równe możliwości i gospodarka rynkowa" to wartości, jakie Polacy wybrali "wyzwalając się z komunistycznego ucisku".

"Zamknijcie mordy". Pawłowicz do opozycji

Awantura przed obradami komisji sprawiedliwości i praw człowieka. - Macie mordy, tak jak prezes powiedział. Zdradzieckie mordy - powiedziała, zwracając się do opozycji, posłanka PiS Krystyna Pawłowicz. O reakcję na te słowa zaapelowano do wiceprzewodniczącego komisji.

Timmermans o Polsce: KE blisko skorzystania z artykułu 7 przewidującego sankcje

To, co się dzieje wokół polskiego sądownictwa "dotyczy każdego polskiego obywatela i każdej osoby, która będzie chciała odwiedzić Polskę" i "wpływa na całą Unię Europejską i jej obywateli" - powiedział w środę Frans Timmermans, oceniając zmiany w systemie sądownictwa wprowadzone i proponowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Oświadczenie w sprawie słów wiceszefa Komisji Europejskiej wydało po południu polskie MSZ.

Ludzie kultury apelują do prezydenta o weto

"My, polscy pisarze, artyści, naukowcy, wiemy aż za dobrze, że w bezpośrednim starciu słowa są słabsze od siły. Nie możemy jednak milczeć, kiedy podstawy naszego wspólnego państwa są burzone" - piszą środowiska twórcze w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy. Apelują o zawetowanie ustaw związanych z reformą sądownictwa.

"Nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego brata". Jak doszło do wypowiedzi Kaczyńskiego

- Dopóki był świętej pamięci Lech Kaczyński, pan nie odważył się podnieść ręki na wymiar sprawiedliwości - mówił w nocy z wtorku na środę w Sejmie poseł PO Borys Budka. Na jego słowa zareagował prezes PiS Jarosław Kaczyński, mówiąc "nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego świętej pamięci brata, niszczyliście go, zamordowaliście go, jesteście kanaliami".

Przystanek bez Niemców, "względy bezpieczeństwa". Owsiak: gigantyczne nieporozumienie

Niemieckie służby ramię w ramię z polskimi policjantami i strażakami przez kilka lat zabezpieczały Przystanek Woodstock. Nie w tym roku. MSW i podległa mu straż zrezygnowały z pomocy naszych zachodnich sąsiadów. Czemu? Ministerstwo tłumaczy swoją decyzję... względami bezpieczeństwa. Bulwersujące, wysoce niezrozumiałe, gigantyczne nieporozumienie - komentuje Jurek Owsiak.

Poprawka prezydenta "jakościowo nie zmienia wiele"

- Zmienią się cyfry, rezultat jest dalej taki sam - takie zdanie o poprawce zgłoszonej przez prezydenta ma Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. Jego zdaniem, ta poprawka "jakościowo nie zmienia wiele", bo "ciągle politycy wskazują sędziów" do Krajowej Rady Sądownictwa.

Zandberg: sceny w parlamencie były po prostu zawstydzające

- Prezydent powinien w trybie pilnym zwołać spotkanie kierownictw wszystkich partii politycznych, wpłynąć na marszałka Sejmu, żeby ten przedłużył przerwę w obradach, żeby zawiesić obrady do czasu uspokojenia nastrojów - powiedział we "Wstajesz i wiesz" Adrian Zandberg z partii Razem.

Pięć najgorętszych momentów wtorku

We wtorek wrzało w polskiej polityce. Andrzej Duda zaskoczył wszystkich swoim ultimatum, warszawiacy zrobili "łańcuch światła" przed Pałacem Prezydenckim, a Jarosław Kaczyński powiedział w Sejmie: "nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego świętej pamięci brata, niszczyliście go, zamordowaliście go, jesteście kanaliami". To tylko niektóre z najważniejszych wydarzeń tego dnia.