Prace nad prezydenckimi projektami dobiegają końca. Jak przyjmie je PiS?

Z nieoficjalnych informacji zdobytych przez TVN24 wynika, że prace nad projektami ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości w Pałacu Prezydenckim dobiegają końca. Nadszedł czas na konsultacje, a miarą kompromisu w obozie władzy będzie sposób, w jaki rząd premier Beaty Szydło przyjmie zmiany proponowane przez prezydenta Andrzeja Dudę, po tym, jak zawetował on ustawy, których orędownikiem był Zbigniew Ziobro. Materiał pochodzi z magazynu "Polska i Świat".

Prof. Królikowski: decyzja prezydenta o wetach genialna, mądra i propaństwowa

- Rozumiem zamysł przebudowy sądownictwa i potrzebę korekty, ale to były projekty krótkowzroczne - mówił w "Kropce nad i" o zawetowanych przez Andrzeja Dudę dwóch ustawach zmieniających sądownictwo profesor Michał Królikowski, który doradza prezydentowi w pracach nad nowymi propozycjami. - Nie dopuszczam sytuacji, że można lojalnością wobec państwa tłumaczyć tak radykalny zamach na instytucje - dodał.

"Wyjąć kulturę z bieżącej naparzanki"

- Chcielibyśmy stać się siłą, z którą trzeba się liczyć - mówił w "Tak jest" w TVN24 pisarz Zygmunt Miłoszewski. - Kultura to jedna z najsilniejszych broni, jakie wykształca społeczeństwo - wtórował mu Andrzej Saramonowicz, pisarz i scenarzysta. Twórcy komentowali w studiu TVN24 akcję polskich artystów Kultura Niepodległa.

Ziobro: Włochy są właściwym krajem do sądzenia sprawców napaści w Rimini

Byłoby paradoksem, gdybyśmy, dążąc do ściągnięcia tych przestępców do Polski, chcieli skazać ich na miłosierne i łagodne wobec gwałcicieli polskie sądy - powiedział minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Dodał, że właściwym miejscem do sądzenia sprawców napaści na Polaków w Rimini są Włochy.

"Moment na konsultacje i rozmowę właśnie nadszedł". Szydło o prezydenckich projektach

- Przy tak ważnych zmianach, jak ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, konsultacje z ministrem sprawiedliwości są potrzebne - powiedziała w środę premier Beata Szydło. Odniosła się w ten sposób do prac nad prezydenckimi projektami, które toczą się obecnie w jego kancelarii. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało z kolei, że jest gotowe je zaopiniować.

"Gdybym był jego szefem, zwolniłbym go". Marszałek Senatu zdania nie zmienia

Marszałek Senatu w stanowczym tonie odniósł się do słów rzecznika prezydenta Andrzeja Dudy. "Gdybym był szefem Krzysztofa Łapińskiego, zwolniłbym go" - napisał na Twitterze Stanisław Karczewski, komentując słowa Łapińskiego dotyczące wpływu premier Beaty Szydło na skład rządu. Pytany kilka godzin później przez dziennikarzy w Krynicy, powiedział, że nie zmienia swojej opinii.

Premier komentuje słowa Łapińskiego. "Prezydent podejmuje decyzje"

Prezydent podejmuje decyzje wobec swoich pracowników, tak samo jak ja podejmuję decyzje wobec moich współpracowników. Nie będę absolutnie komentować słów rzecznika pana prezydenta - powiedziała w środę w Krynicy premier Beata Szydło, komentując słowa Łapińskiego dotyczące jej wpływu na skład rządu.

Bestialski mord nad jeziorem. Rozprawa odroczona

W środę miał rozpocząć się proces Sławomira G. i Macieja K., którzy zostali oskarżeni o podwójne zabójstwo dwóch dziewcząt nad jeziorem Wiecanowskim. Nie rozpoczął się, bo jeden z oskarżonych zrezygnował ze swoich obrońców.

Owsiak stanie przed sądem. "Zostanę skazany"

Jerzy Owsiak złożył już zeznania na policji, a wkrótce stanie przed sądem. Sprawa dotyczy używania przez niego niecenzuralnych słów na scenie Przystanku Woodstock, pozwany tłumaczy jednak, że był to jedynie "wytwór artystyczny" i nikt wcześniej nie zgłaszał w związku z tym problemów.

Tak szukają Iwony Wieczorek. Georadar, psy i "łowcy głów"

– Policjanci szukają punktów mniej dostępnych, jak na przykład zagłębień terenu. Potem miejsce sprawdzane jest wykrywaczem metalu – opowiada o poszukiwaniach zaginionej Iwony Wieczorek nadkom. Joanna Kowalik-Kosińska. Następnie do akcji wkraczają psy tropiące wyspecjalizowane w odnajdywaniu zwłok.

"Marszałek chce zwolnić faceta, który w końcu powiedział prawdę"

Krzysztof Łapiński tylko potwierdza tezę, że premier Beata Szydło nie jest podmiotowa i samodzielna w swojej polityce - uważa szef PO Grzegorz Schetyna. Odniósł się w ten sposób do słów rzecznika prezydenta dotyczących wpływu szefowej rządu na jego skład. Politycy komentowali także reakcję marszałka Senatu na te słowa.