Sędzia Cezary Podsiadlik, przed kilkoma dniami powołany na stanowisko prezesa Sądu Rejonowego w Żorach, zrezygnował z tej funkcji. Swoją decyzję tłumaczy względami osobistymi, uniemożliwiającymi mu należyte wykonywanie obowiązków.
Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało w piątek o powołaniu 11 nowych prezesów sądów apelacji katowickiej. Wymienieni zostali prezesi Sądu Apelacyjnego w Katowicach, sądów okręgowych w Katowicach i Gliwicach oraz w ośmiu sądach rejonowych - między innymi w Żorach, gdzie nowym prezesem został sędzia Podsiadlik. Nieoczekiwanie teraz zrezygnował z tego stanowiska.
Powody dymisji
W czwartek na stronie Sądu Rejonowego w Żorach zamieszczono oświadczenie Podsiadlika, w którym – odnosząc się do doniesień medialnych, sędzia zaprzeczył, że rezygnując ze stanowiska nie podał powodów dymisji. "Były nimi ważne względy natury osobistej, uniemożliwiające należyte sprawowanie powierzonej mi funkcji. Rezygnacja leży zatem w szeroko rozumianym interesie wymiaru sprawiedliwości" - napisał.
Dodał, że – jak każdemu obywatelowi – zależy mu na usprawnieniu pracy sądów i skutecznej reformie wymiaru sprawiedliwości. "Będąc sędzią jestem zobowiązany zachować bezstronność i apolityczność, wszelkie próby przypisywania mi odmiennych intencji nie są więc uprawnione" - oświadczył.
Jak poinformował resort sprawiedliwości, celem zmiany na stanowiskach prezesów jest poprawa "sytuacji sądów apelacji katowickiej, jak również sytuacji w samym Sądzie Apelacyjnym w Katowicach, który pod względem wskaźnika opanowania wpływu w sprawach karnych zajął siódmą pozycję na 11 sądów apelacyjnych".
Zwiększone uprawnienia ministra sprawiedliwości
12 sierpnia w życie weszła nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zwiększyła uprawnienia ministra sprawiedliwości przy powoływaniu i odwoływaniu prezesów sądów. Nowelizacja odstąpiła od modelu powoływania prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych przez ministra sprawiedliwości po uzyskaniu opinii zgromadzeń ogólnych sądów.
Przepis przejściowy ustawy przewiduje, że prezesi i wiceprezesi sądów "mogą zostać odwołani przez ministra sprawiedliwości, w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy" - bez zachowania wymogów w niej określonych, czyli m.in. bez uzasadnienia. Sędziowskie stowarzyszenie "Iustitia" apelowało do sędziów, by "nie przyjmowali stanowisk po wyrzuconych w tym trybie prezesach".
Autor: kb/sk / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: zory.sr.gov.pl