"Miałem takie poczucie, jakbym słuchał syntezatora mowy"

Jak można zacząć swoje expose od powiedzenia że będą te same priorytety, te same cele? To po co jest tak naprawdę ta zmiana? - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Rafał Trzaskowski (PO), komentując wygłoszone we wtorek expose nowego premiera Mateusza Morawieckiego.

Byli premierzy o expose. "Taki ładny esej"

Dobrze mieć marzenia i ambicje, tylko tutaj mamy polityka, który z tych marzeń będzie musiał składać sprawozdania - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" były premier Leszek Miller, komentując expose nowego szefa rządu Mateusza Morawieckiego. - To było takie prezentowanie kawałek po kawałku różnych, często bardzo nierówno przygotowanych przez resorty propozycji - ocenił z kolei inny były premier Waldemar Pawlak.

"Świat wie, że wszystko to jest szopką". Debata nad expose nowego premiera

- Przecięliście stoły świąteczne piłą mechaniczną nienawiści na pół - stwierdził w czasie debaty nad expose premiera Mateusza Morawieckiego lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, dodając, że rząd PiS dzieli Polaków i skłóca rodziny. Poseł Kukiz'15 Grzegorz Długi zauważył z kolei, że w mowie Morawieckiego "nie padło słowo Rosja, nie padło słowo Niemcy". Z kolei przedstawiciel PiS Ryszard Terlecki ocenił, że rząd PiS będzie "rządem kontynuacji".

Orban życzy Morawieckiemu "wielu sukcesów"

Premier Węgier Viktor Orban pogratulował we wtorek Mateuszowi Morawieckiemu nominacji na stanowisko premiera – poinformowała węgierska agencja MTI. Treść listu gratulacyjnego przekazał rzecznik premiera Bertalan Havasi.

Reporterzy bez Granic o relacjonowaniu protestów w Polsce

W opublikowanym we wtorek oświadczeniu Reporterzy bez Granic (RSF) - międzynarodowa organizacja pozarządowa monitorująca wolność prasy na świecie - odnieśli się do decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie relacjonowania protestów w Sejmie i przed Sejmem w grudniu 2016 roku.

70 minut o Polsce. Co obiecał premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki przez ponad godzinę przedstawiał we wtorek w Sejmie swoje expose. Mówił między innymi o zwiększeniu nakładów na służbę zdrowia, walce ze smogiem, nowych inwestycjach. Oto najważniejsze punkty z jego przemówienia.

#PisząoPolsce. Zachodnie media o wolności słowa

Od poniedziałkowego wieczora światowe media - między innymi dzienniki "Washington Post" i "Financial Times" - informują w swoich serwisach o decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie relacjonowania wydarzeń w Sejmie i przed Sejmem z grudnia 2016 roku.

Prezes ma wydać opinię, choć nie może. Eksperci Senatu wytykają błędy w ustawach

Sędzia kandydujący do Krajowej Rady Sądownictwa ma przedstawić ocenę swojej pracy dokonaną przez prezesa sądu - tyle że prezesi sądów nie mają możliwości oceny pracy sędziów. Zostali pozbawieni jej pół roku temu. To tylko jedna z kilkunastu uwag do rozpatrywanych przez senatorów ustaw sądowych, jakie zgłosiło Biuro Legislacyjne Senatu. Żadna nie została uwzględniona.

Z gabinetu prezydenta na szefa MSZ? "Ta propozycja jest na stole"

Polska dyplomacja musi być bardziej efektywna, jestem gotowy podjąć się jakiejś innej misji - tak szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski odniósł się do doniesień o tym, że miałby objąć funkcję szefa MSZ. Jak podkreślił, nie chodzi tu tylko o zmianę personalną, ale przede wszystkim o reorganizację polityki zagranicznej.

Tusk ma zeznawać jako świadek w procesie Arabskiego

Na 23 kwietnia 2018, na godzinę 10, wezwano byłego premiera Donalda Tuska jako świadka w procesie Tomasza Arabskiego - byłego szefa kancelarii premiera, sądzonego za niedopełnienie obowiązków przy organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 roku.

HRW: kolejny atak polskiego rządu na państwo prawa

"Nowy atak na zasadę praworządności w Polsce" - alarmuje Human Rights Watch, pozarządowa organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka. Zwraca uwagę, że Sejm przyjął w ubiegłym tygodniu dwa projekty ustaw dotyczących sądownictwa, które godzą w zasadę państwa prawa.

Rodząca kobieta utknęła w korku w drodze do szpitala. Pomogli policjanci

Czekali na trzeciego syna. Kiedy kobieta zaczęła rodzić, od razu razem z mężem postanowili jechać samochodem do szpitala. Niestety, utknęli w korku. Mężczyzna postanowił poprosić o pomoc policję. Ta pojawiła się w ciągu kilku minut. - Byliśmy bardzo blisko. Postanowiliśmy odstąpić od zleconej interwencji i pomóc - mówi jeden z funkcjonariuszy. Dzięki nim małżeństwo dojechało na czas. W szpitalu urodził się zdrowy chłopiec.

Verhofstadt: sytuacja dotycząca praworządności w Polsce pogarsza się

Uważamy, że to coś zupełnie nie do zaakceptowania, żeby niezależna stacja telewizyjna była karana kwotą ponad 350 tysięcy euro, ponieważ relacjonuje protesty, które się odbywały wewnątrz parlamentu - mówił na wtorkowej konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim szef grupy liberalnej Guy Verhofstadt.

Nowoczesna: chodzi o to, żeby zamknąć usta mediom

Złożyliśmy wniosek o informację publiczną, mamy nadzieję, że ministerstwo kultury i przedstawiciele KRRiT wytłumaczą nam się z tej sytuacji - oświadczyła we wtorek Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna), odnosząc się do sprawy zarzutów Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do relacji wydarzeń w Sejmie i przed Sejmem z grudnia 2016 roku.

Byłeś porwany dla okupu? Zgłoś się. Policja apeluje

Zostałeś porwany? A może ktoś z Twoich bliskich? Zgłoś to – prosi policja. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę, którego podejrzewają o uprowadzenie 10-letniego chłopca i 76-letniego mężczyzny. Podejrzewają też, że to niejedyne ofiary kidnapera.

Nauczyciel oskarżony o molestowanie uczennic stanie przed sądem

Wenezuelczyk od 20 lat mieszka w Polsce. Pracował jako lektor języka hiszpańskiego. W sopockiej szkole uczył od października 2015 roku. To tam miał molestować swoje uczennice. Ofiarami miało być pięć dziewczynek w wieku siedmiu i ośmiu lat. Śledczych zawiadomiła matka jednej z nich. Do molestowania miało dochodzić przez około pól roku. Teraz prokuratura skierowała akt oskarżenia przeciwko 61-latkowi.

"Obywatelom odbiera się prawo do niezależnego sądu"

Mam wrażenie, że polityczne decyzje i pakty pomiędzy prezydentem i jego ugrupowaniem politycznym już dawno zapadły, że teraz obserwujemy tylko walec legislacyjny, który w żaden sposób nie przyczynia się do wyłapywania błędów i pokazania niekonstytucyjności - komentował rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek nocne obrady w Senacie nad ustawami o KRS i SN. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara to sytuacja, w której obywatelom odbiera się ich prawo do niezależnego sądu.