Jeden strzał w plecy, drugi w oko. "Ciociu, ratuj, bo nic nie widzę"

Kiedy Kacper zapukał do drzwi cioci był już cały we krwi i nic nie widział. Ktoś strzelił do niego z broni pneumatycznej. Jedna z kul trafiła go w oko. Lekarze próbowali je ratować. Nie udało się. 19-latek z Kalisza stracił oko. Policjanci zatrzymali 31-latka. Mężczyzna usłyszał już zarzuty. Najbliższe dwa miesiące spędzi w areszcie. Grożą mu nawet 3 lat więzienia.

Dariusz żył, gdy położyli go na torach

Znaleźli się nad ranem na dworcu w czwórkę - tak wynika z zeznań dwóch z nich. Bartosz do niczego się nie przyznaje, Dariusz nie żyje. Według aktu oskarżenia pokłócili się o pieniądze, Bartosz miał poddusić Dariusza, a potem z pomocą Daniela położyć go na torach. Dariusz był nieprzytomny, gdy przejechał go pociąg. Czwarty z mężczyzn opowiedział o wszystkim policjantom.

Wbrew władzom miasta chcą postawić olbrzymi pomnik Wdzięczności

To miało być nabożeństwo z okazji 21. rocznicy ostatniej wizyty w Poznaniu Jana Pawła II i 100-lecia niepodległości. Był to jednak też pretekst do przypomnienia, że środowiska kościelne i prawicowe chcą w tym miejscu postawić olbrzymi pomnik Wdzięczności. - To jest miejsce idealne, bo nigdzie nie ma tyle powietrza - mówił abp Stanisław Gądecki. I wiedzą o tym dokładnie urzędnicy, od lat plan zagospodarowania przestrzennego zakłada, że w tym miejscu ma być tylko zieleń.

"Legenda muzyki, legenda całego pokolenia". Robert Brylewski nie żyje

W wieku 57 lat zmarł Robert Brylewski. Informację o śmierci muzyka podano na stronach zespołów Izrael i Kryzys na Facebooku. - Był zawsze jeden jedyny, był taką trochę samotną wyspą, był kosmitą zupełnie innego wymiaru, artystycznego, ludzkiego i każdego innego - wspominał muzyka w TVN24 dziennikarz Piotr Metz.

Walczyli z pożarem hałdy całą noc. Zagrożony był las

16 zastępów straży pożarnej brało udział w niedzielę wieczorem w gaszeniu pożaru hałdy śmieci na składowisku w Studziankach koło Wasilkowa (województwo podlaskie). Istniało zagrożenie, że ogień przeniesie się na pobliski las. W poniedziałek rano ogień był już opanowany, trwało dogaszanie wysypiska.

"Komunistyczny prokurator". Uczestnik spotkania z Piotrowiczem spisany przez policję

Komunistyczny prokurator jest twarzą Prawa i Sprawiedliwości w parlamencie, to hańba! - mówił jeden z uczestników spotkania z posłem PiS Stanisławem Piotrowiczem w Witnicy (woj. lubuskie). Po opuszczeniu budynku mężczyzna został zatrzymany przez patrol policji i wylegitymowany. - Zdaję sobie sprawę z tego, że tak musicie robić - mówił do funkcjonariuszy.

Morawiecki i Szymański z wizytą w Tallinie. "Oczekujemy lepszego kompromisu"

W niedzielę po południu premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premierem Estonii Jurim Ratasem. W Tallinie obecny był też wiceszef MSZ Konrad Szymański. Jak mówił, "kraje bałtyckie: Litwa, Łotwa i Estonia, podobnie jak Polska, oczekują znacznie lepszego kompromisu", jeśli chodzi o przedstawioną przez Komisję Europejską propozycję unijnego budżetu.

"Nacjonalistyczne pohukiwanie ma teraz swoje rezultaty"

Dzisiaj, gdy pokazaliśmy się Europie z najgorszej strony, oni mówią: "jak wy jesteście samolubni, to my też" - ocenił w "Faktach po Faktach" Radosław Sikorski, były minister spraw zagranicznych i były marszałek Sejmu, odnosząc się do propozycji Komisji Europejskiej dotyczących nowych zasad przydziału środków w ramach polityki spójności. Jak dodał, "Polska wszem i wobec ogłasza, że będzie prowadziła samolubną politykę europejską".

Dzień Dziecka w ogrodach Kancelarii Premiera

W niedzielę, w związku z świętowanym 1 czerwca Międzynarodowym Dniem Dziecka, w ogrodach Kancelarii Premiera odbył się piknik. Na najmłodszych czekało wiele atrakcji, zorganizowanych między innymi przez poszczególne ministerstwa.

"Wy jesteście silni wobec słabych"

- Kilka sondaży pokazało, że Prawo i Sprawiedliwość będzie traciło - ocenił w TVN24 Bartosz Arłukowicz, były minister zdrowia z Platformy Obywatelskiej. On i inni goście "Kawy na ławę" rozmawiali w niedzielę o ostatnich notowaniach partii politycznych i zawieszonym proteście osób niepełnosprawnych. Działań rządu w kwestii tego drugiego bronił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

"Ludzie widzą, że to nie są ofiary. Nagle mają siłę, nagle mają moc, stają się rebeliantami"

- Te "ofiary losu” nagle wchodzą do Sejmu, bo Sejm jest ich, bo są pełnoprawnymi obywatelami, bo rząd też jest ich, bo wybrali go. I osoby, które powinny być w założeniu społeczeństwa bierne, pasywne, nieszczęśliwe nagle próbują zmienić coś w ustawodawstwie, są aktywne, mają siłę, stają się rebeliantami w pozytywnym tego słowa znaczeniu - mówiła w TVN24 Agnieszka Szpila, pisarka i matka niepełnosprawnych bliźniaczek.

"Uciekajcie, uciekajcie!" i "Towarzysz Piotrowicz". Trudna sobota polityków PiS

- Od początku protestu była pełna empatia i pełny szacunek dla rodziców i osób ze specjalnymi potrzebami - mówiła w sobotę w kwestii osób niepełnosprawnych Anna Zalewska. Szefowa resortu edukacji spotkała się z mieszkańcami Choroszczy na Podlasiu, ale najwyraźniej na krócej niż planowała. W Pyrzycach Stanisław Piotrowicz usłyszał pretensje o nieodpowiadanie na niewygodne pytania.

"Bałagan na sali. Nie było wiadomo, co głosujemy"

Prowadzący obrady niestety nie sprostał zadaniu – tak pomyłkę części polskich europosłów w czasie głosowania w sprawie pracowników delegowanych tłumaczył w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek. Podkreślił, że na sali był bałagan.