Wpłynęły 32 zgłoszenia kandydatów w wyborze uzupełniającym na ławników Sądu Najwyższego - poinformowała Kancelaria Senatu. W poniedziałek po południu upłynął termin na składanie zgłoszeń w ramach tego naboru.
O rozpoczęciu procedury wyboru uzupełniającego 25 ławników Sądu Najwyższego pierwszej kadencji Senat informował przed miesiącem. Termin zgłaszania kandydatów na ławników upłynął w poniedziałek o godzinie 16.
"Będzie to wybór uzupełniający, który Senat przeprowadzi na wniosek pierwszej prezes Sądu Najwyższego. Do Kancelarii Senatu w tym terminie dotarły 32 zgłoszenia" - podano w poniedziałkowym komunikacie Kancelarii Senatu.
Nabór na ławników
Na podstawie ustawy o Sądzie Najwyższym pierwsza prezes SN zarządzeniem ustaliła, że będzie 36 ławników pierwszej kadencji. Wcześniejszy nabór miał miejsce w maju 2018 roku, zaś poprzedniego wyboru Senat dokonał w końcu czerwca ubiegłego roku. Obecnie wybranych jest 11 ławników. Czekają oni na złożenie ślubowania przed pierwszą prezes SN, które prawdopodobnie nastąpi już po dokonaniu wyboru uzupełniającego.
Kadencja wybranych ławników – zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym – rozpocznie się w dniu złożenia ślubowania i zakończy 31 grudnia 2021 roku. W myśl tej ustawy, kandydaci na ławników Sądu Najwyższego zgłaszani są marszałkowi Senatu. Kandydatów mogą zgłaszać: stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe, zarejestrowane na podstawie odrębnych przepisów, z wyłączeniem partii politycznych, co najmniej 100 obywateli mających czynne prawo wyborcze.
Uchwalona przez Sejm w kwietniu 2018 roku nowelizacja ustawy o SN przewiduje możliwość orzekania w SN w okresie przejściowym przez ławników z Sądu Okręgowego w Warszawie i Sądu Okręgowego Warszawa-Praga, nie tylko w sprawach dyscyplinarnych (co było już zapisane w nowej ustawie), lecz także w sprawach skarg nadzwyczajnych. "Na podstawie przepisów przejściowych ustawy o Sądzie Najwyższym, gotowość pracy w Sądzie Najwyższym zgłosiło w sumie 94 ławników sądów okręgowych" - informował zespół prasowy SN.
Kto może zostać ławnikiem?
Według ustawy ławnikiem SN może być osoba, która m.in. posiada wyłącznie obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i publicznych, jest nieskazitelnego charakteru, ukończyła 40 lat, w dniu wyboru nie ukończyła 60 lat, jest zdolna, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika, posiada co najmniej wykształcenie średnie. Nie może nim być osoba, która m.in.: jest zatrudniona w sądach, prokuraturze lub policji, pracuje w urzędach obsługujących centralne organy państwa, jest adwokatem, radcą prawnym, notariuszem, żołnierzem, duchownym albo należy do partii politycznej.
Autor: mjz/adso/kwoj / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24