Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy w sprawie powołania państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej 15 lat.
"W projekcie ustawy powołującym komisję zawarto preambułę, w której m.in. wyrażono przekonanie, że żadne działania skierowane przeciwko wolności seksualnej i obyczajności dzieci – mimo upływu lat – nie mogą być chronione tajemnicą ani nie mogą ulec zapomnieniu – dla ochrony czci, praw i godności osób poszkodowanych" – czytamy w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu rządu.
Poinformowano w nim, że głównymi celami działania komisji "będzie między innymi wydawanie postanowień o wpisie w rejestrze osób, w stosunku do których komisja wydała postanowienie o wpisie w rejestrze, który stanowi część Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym", zawiadamianie odpowiednich organów o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilii czy też o niezawiadomieniu właściwego organu o podejrzeniu przestępstwa pedofilii.
Do zadań komisji będzie też należeć – jak podano – identyfikowanie zaniedbań i zaniechań organów państwa, organizacji pozarządowych, podmiotów i instytucji prowadzących działalność edukacyjną, wychowawczą, opiekuńczą, kulturalną i związaną z kulturą fizyczną, wypoczynkiem oraz leczeniem, a także samorządów zawodowych, kościołów oraz związków wyznaniowych, w tym kościelnych osób prawnych oraz osób prywatnych, jeśli chodzi o wyjaśnianie przypadków nadużyć seksualnych.
Zaproszenie dla opozycji
O zamiarze powołania komisji do spraw badania przypadków pedofilii poinformował 21 maja premier Mateusz Morawiecki. Jak wtedy zaznaczył, będzie ona zajmowała się wszystkimi środowiskami, m.in. duchownymi, a także środowiskami artystycznymi i nauczycielskimi.
Szef rządu zapowiedział, że do udziału w jej pracach zostanie zaproszona także opozycja.
Zgodnie z dotychczasowymi zapowiedziami skład komisji miałby być siedmioosobowy, trzy osoby mają być wybierane przez Sejm większością trzech piątych głosów, ponadto w komisji mają zasiadać także osoby wskazane przez prezydenta, premiera i Rzecznika Praw Dziecka.
Autor: js/adso/kwoj / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock