"Pojawiły się dostawy, ale stopniały w błyskawicznym tempie"

[object Object]
Marek Tomków z Naczelnej Rady Aptekarskiej o problemie braku leków w aptekachtvn24
wideo 2/6

Żeby w ciągu kilkudziesięciu godzin rozwiązać tak poważny kryzys, należałoby doprowadzić do wznowienia produkcji w Chinach, dostarczenia leków do Polski - powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków. Odniósł się do problemu braków leków w aptekach. Jak mówił, pojawiły się dostawy, które wyglądały na spore, ale "stopniały w błyskawicznym tempie".

Na początku zeszłego tygodnia Naczelna Izba Aptekarska w piśmie do Ministerstwa Zdrowia zaalarmowała, że niedostępnych dla pacjentów jest prawie 500 leków stosowanych między innymi w cukrzycy, nadciśnieniu, chorobach tarczycy, astmie, POChP (przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc) i alergii.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział 11 lipca, że Ministerstwo Zdrowia jest w ciągłym kontakcie z firmami farmaceutycznymi w związku z problemami z dostępnością do leków, między innymi na choroby tarczycy i cukrzycę.

- Te leki są już na terenie Polski, dostarczone do hurtowni, za chwilę będą przekazywane dalej - informował.

W poniedziałek przekazał natomiast, że leki, których brakowało w aptekach, są już dostępne. - Dotyczy to na przykład preparatów: euthyrox, thyrox i innych, które wykorzystuje się przy leczeniu chorób tarczycy - wymienił.

"Obietnica niemożliwa do spełnienia"

- Podobnie jest z metforminą, lekiem na cukrzycę, opakowań tego leku jest więcej w hurtowniach niż w lipcu ubiegłego roku. Polscy producenci również zapewnili, że mają dodatkową partię leków moczopędnych, które wkrótce będą dostępne - dodał. Minister uspokajał pacjentów, że leki będą już dostępne i nie ma potrzeby kupowania ich na zapas.

Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków ocenił we wtorek we "Wstajesz i wiesz" w TVN24, że deklaracja ministra zdrowia nie dotyczyła wszystkich leków, których dotyczą braki.

- Żeby w ciągu kilkudziesięciu godzin rozwiązać tak poważny kryzys, należałoby doprowadzić do wznowienia produkcji w Chinach, dostarczenia leków do Polski, wyprodukowania ich i tak dalej, a więc obietnica niemożliwa do spełnienia - podkreślił Tomków.

Dodał, że tak naprawdę mówimy o dwóch lekach.

- Pojawiły się dostawy, one nawet wyglądały na spore, ale tak naprawdę stopniały w błyskawicznym tempie. Bardzo jest w tej chwili chłonny rynek, jeżeli chodzi o te grupy leków. Pacjenci natychmiast trafili do aptek - zauważył.

Jak wskazał wiceprezes NRA, z informacji, które ma z poniedziałku, wynika, że jedna z największych hurtowni, która zaopatruje ponad 30 procent rynku, ma na stanie 4 tysiące opakowań. - Czyli tak naprawdę co któraś apteka dostanie po jednym opakowaniu. To absolutnie nie wystarczy - podkreślił.

- W tym momencie skupiamy się na tym, aby proponować pacjentom odpowiedniki, a jeżeli nie ma takiej możliwości, odsyłać ich do lekarza - powiedział.

Jak mówił, cały czas od wielu lat brakuje około 300 leków oryginalnych, które są stosowane na przykład przy leczeniu tarczycy czy nowotworów. - Ale oprócz tego w ostatnim czasie zaczęło brakować jeszcze około 200 leków bardzo popularnych, powszechnie stosowanych - dodał.

"Infolinia to nie jest najszczęśliwszy pomysł"

W poniedziałek została uruchomiona Telefoniczna Informacja Pacjenta (800 190 590). Pod tym numerem telefonu konsultanci Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego mają udzielać informacji o dostępności leków w aptekach od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18.

CZYTAJ JAK DZIAŁA INFOLINIA >

- Myślę, że ta infolinia to nie jest najszczęśliwszy pomysł. Po pierwsze, dlatego że dane, którymi posługuje się Ministerstwo Zdrowia, pochodzą prawdopodobnie z kilku komercyjnych firm, które nie obejmują swoim zasięgiem wszystkich aptek. A więc może się okazać, że lek będzie wskazany kilkadziesiąt kilometrów dalej, kiedy w rzeczywistości leży w aptece obok na osiedlu - ocenił w TVN24 wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Po drugie - jak wskazał - są tam konsultanci, którzy nie są przygotowani. - W związku z czym bardzo często trzeba im przeliterować pewne nazwy leków. Te osoby na przykład nie mają świadomości, że niektóre leki już są nieprodukowane od 10 lat, a obecna nazwa potrzebuje jeszcze literkę "n" w nazwie na przykład - tłumaczył.

Dodał, że "gdyby ta infolinia była dedykowana do kilku leków, pewnie byłoby to jakieś rozwiązanie".

- Ale w tej chwili pacjenci dzwonią i pytają o wszystkie swoje leki, a więc siłą rzeczy infolinia jest obłożona - podkreślił Tomków.

Zauważył również, że mamy do czynienia z sytuacją, która powoduje, że dane muszą być aktualizowane praktycznie z sekundy na sekundę, żeby były wiarygodne dla pacjentów.

"Będziemy się starali nie pokazywać konkretnych nazw leków"

Naczelna Rada Aptekarska we wtorek po południu ma opublikować dane dotyczące dostępności leków w aptekach.

Tomków przekazał w TVN24, że NRA posługuje się danymi, które bezpośrednio spływają do niej z aptek.

- Będziemy się starali nie pokazywać konkretnych nazw leków z bardzo prostego powodu. My już widzimy, że w momencie, kiedy taka nazwa zaczyna funkcjonować w przestrzeni publicznej, pacjenci natychmiast pędzą do lekarza i mówią: chcemy receptę na zapas. To w ten sposób tylko generowałoby kolejne braki - zaznaczył.

W publikowanym w piątek 12 lipca przez Ministerstwo Zdrowia wykazie produktów zagrożonych brakiem dostępności znalazły się 324 produkty. Umieszczane są tam leki, których brakuje w co najmniej 5 procent aptek w danym województwie. Preparaty z tej listy nie mogą być wywożone za granicę. Lista leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce jest publikowana co dwa miesiące, od lipca 2015 roku.

CZYTAJ WIĘCEJ: Dlaczego na rynku zabrakło leków? >

Autor: js//now / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W niedzielę 19.05 nad Polską o poranku pojawiały się wyładowania atmosferyczne, a w drugiej części dnia spodziewane są dalsze niebezpieczeństwa. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Burze wygasły, po południu powrócą groźniejsze

Gdzie jest burza? Burze wygasły, po południu powrócą groźniejsze

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Podczas prowadzonego przez wspólnotę mieszkaniową remontu kamienicy przy Kłopotowskiego 38 na warszawskiej Pradze Północ, w przejeździe bramnym zostały odkryte drzwi. - Niezwykłe znalezisko jest bardzo cenne - ocenia stołeczny konserwator zabytków.

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W prawie wszystkich województwach niedzielne popołudnie przyniesie burzową aurę. Spodziewane są opady gradu i porywy wiatru sięgające 75 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. Burze w 15 województwach

IMGW ostrzega. Burze w 15 województwach

Źródło:
IMGW
"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Bolid przemknął w niedzielną noc po niebie nad Portugalią. Jego spaleniu w atmosferze towarzyszył efektowny rozbłysk, który na kilka chwil zabarwił niebo na niebiesko. Fragmenty kosmicznej skały prawdopodobnie spadły na ląd.

Błękitna kula ognia zmieniła noc w dzień

Błękitna kula ognia zmieniła noc w dzień

Źródło:
Publico

Dziś wchodzi w życie dokument watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary dotyczący "norm postępowania w rozeznawaniu domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych". Zakłada on możliwość sześciu różnych ocen w rozeznawaniu zjawisk nadprzyrodzonych. Od opinii pozytywnej po negatywną.

Wchodzi w życie watykański dokument w sprawie "zjawisk nadprzyrodzonych"

Wchodzi w życie watykański dokument w sprawie "zjawisk nadprzyrodzonych"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sto sierot, które straciły rodziców w atakach bandytów, ma zostać wydanych za mąż w czasie jednej ceremonii. Sytuacja dotyczy lokalnej społeczności w północno-zachodniej części Nigerii. Ministra równości tego kraju reaguje. Nie chce dopuścić do tego aktu.

Ministra próbuje powstrzymać masowy ślub nieletnich dziewczyn

Ministra próbuje powstrzymać masowy ślub nieletnich dziewczyn

Źródło:
BBC

Niemcy zmagają się ze skutkami ulew, które nawiedziły zachodnią część kraju w piątek. W niedzielę służby ratunkowe z kraju związkowego Saary rozpoczęły prace porządkowe w pierwszych gminach. Jak podały lokalne media, w wielu miastach sytuacja wciąż jest trudna.

Taka powódź zdarza się "raz na sto lat". Niemcy szacują szkody

Taka powódź zdarza się "raz na sto lat". Niemcy szacują szkody

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tagesschau.de, BR24, PAP, wetter.com, SWR

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców w Gruzji, aby dobrze wykorzystali tę szansę i zadbali o to, aby Gruzja pozostała na europejskim kursie, który popiera społeczeństwo" - napisał w serwisie X przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Ocenił, że weto prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili do ustawy o przejrzystości wpływów zagranicznych, zwanej też potocznie rosyjską ustawą, daje czas na dalszą refleksję.

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców"

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców"

Źródło:
PAP

W Gruzji wciąż trwają protesty przeciwko ustawie o agentach zagranicznych, zwanej też rosyjską ustawą. Zawetowała ją prezydent, ale partia rządząca ma wystarczającą większość, by to weto odrzucić. W czasie sobotniej manifestacji protestujący spalili przed parlamentem flagi Rosji i rządzącej partii Gruzińskie Marzenie.

Nie ustają protesty w Gruzji. Zapłonęły flagi Rosji i rządzącej partii

Nie ustają protesty w Gruzji. Zapłonęły flagi Rosji i rządzącej partii

Źródło:
PAP

W Wyborgu w obwodzie leningradzkim, a także w mieście Sławiańsk nad Kubaniem w Kraju Krasnodarskim, doszło do eksplozji i pożaru w bazie paliwowej oraz rafinerii - podały w niedzielę nad ranem rosyjskie kanały na Telegramie. Zakład w Sławiańsku nad Kubaniem został zaatakowany przez drony. W Wyborgu - według władz - do eksplozji doprowadziło "użycie materiałów pirotechnicznych".

"Użycie materiałów pirotechnicznych". Pożar w bazie paliwowej i rafinerii w Rosji

"Użycie materiałów pirotechnicznych". Pożar w bazie paliwowej i rafinerii w Rosji

Źródło:
Reuters, Interfax, Ukraińska Prawda, NV, tvn24.pl

W Śremie w województwie wielkopolskim wybuchł pożar dachu hotelu. Strażacy gaszą płomienie od kilku godzin. Z budynku ewakuowało się sześć osób.

Pożar dachu hotelu w Śremie

Pożar dachu hotelu w Śremie

Źródło:
PAP, tydzien.net

Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie śmierci miesięcznej dziewczynki pod Grodziskiem Mazowieckim. Na ławie oskarżonych zasiądą jej rodzice. Za "narażenie na niebezpieczeństwo, jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki".

Gabrysia miała miesiąc, gdy zmarła. Jej rodzice staną przed sądem

Gabrysia miała miesiąc, gdy zmarła. Jej rodzice staną przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Nie był to wyczyn sportowy - ocenił swoją podróż "Maluchem" na uroczyste obchody 80. rocznicy bitwy pod Monte Cassino 94-letni Sobiesław Zasada. Polski kierowca rajdowy, do Włoch dotarł po trzech dniach, przejechał 1740 kilometrów, czasami we mgle i deszczu. Wyjaśnił, że chodzi o hołd dla polskich bohaterów, którzy pokazali, że można pokonywać duże wyzwania, jeśli kieruje się silną wolą i patriotyzmem.

Pokonał ponad tysiąc siedemset kilometrów. Ma 94 lata

Pokonał ponad tysiąc siedemset kilometrów. Ma 94 lata

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci zatrzymali kierowcę, który prowadził pod wpływem alkoholu. 42-latek wydmuchał trzy promile, a chwilę wcześniej w sklepie kupił dwie butelki wódki. Mundurowym oświadczył, że alkoholem popijał śniadanie.

Kierowca miał trzy promile. "Oświadczył, że alkoholem popijał drugie śniadanie"

Kierowca miał trzy promile. "Oświadczył, że alkoholem popijał drugie śniadanie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

To rzecz zupełnie naturalna, że język się cały czas zmienia. Jeżeli się nie będzie zmieniał, to po prostu w pewien sposób umrze - powiedział w TVN24 Maciej Makselon, polonista i nauczyciel akademicki. Komentował zmiany w ortografii, które zdecydowała się wprowadzić Rada Języka Polskiego. Zaznaczył, że ma uwagę do jednej. Mówił o niej, że "to trochę tak, jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku".

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Źródło:
TVN24

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

Policjanci z elitarnej Krajowej Agencji Kryminalnej (NAKA) na Słowacji postawili zarzut gróźb karalnych osobie zatrzymanej za wysyłanie wiadomości z pogróżkami do ministra spraw wewnętrznych i dwóch posłów. Grozi jej kara pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do trzech lat.

Zarzuty za grożenie śmiercią w internecie

Zarzuty za grożenie śmiercią w internecie

Źródło:
PAP

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie "Monster" nagrodzonym w Cannes, który trafił właśnie do kin. Wspomniała o serialu "Diuna: Proroctwo", który zadebiutuje jesienią na platformie MAX. Fragment programu poświęcono także amerykańskiej piosenkarce Billie Eilish i jej nowemu albumowi.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl