Kto zastąpi posłów i senatorów, którzy pojadą do PE?

W wyniku niedzielnych wyborów do Parlamentu Europejskiego dostało się 16 posłów z klubu Prawa i Sprawiedliwości, jeden senator obozu rządowego, a także troje posłów z klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska. To oznacza, że wraz z objęciem przez nowych deputowanych mandatów w Brukseli, w polskim parlamencie pozostanie do obsadzenia 20 wakujących stanowisk. Prezentujemy nazwiska potencjalnych następców tych parlamentarzystów.

Granaty, pociski artyleryjskie i amunicja strzelecka w pałacowym ogrodzie

W trakcie prac ziemnych na terenie kompleksu pałacowo-parkowego w Dobrej na Opolszczyźnie, robotnicy natknęli się na twardy, owalny przedmiot. Na miejsce wezwano saperów, którzy odkopali różnego rodzaju granaty, pociski artyleryjskie, a także amunicję strzelecką. Łącznie prawie 300 sztuk niewybuchów z okresu II wojny światowej.

Nie tylko pięcioro ministrów i troje wiceministrów. Rekonstrukcja "być może" będzie szersza

W najbliższym czasie odbędzie się posiedzenie Komitetu Politycznego PiS, na którym zostaną podjęte ostateczne decyzje w sprawie rekonstrukcji rządu - poinformował we wtorek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Chodzi między innymi o ministrów, którzy zostali wybrani na eurodeputowanych. Wicemarszałek Senatu Adam Bielan nie wykluczył, że "jeden czy drugi minister, który nie startował i nie objął mandatu, również być może odejdzie".

"Uwierzyliśmy, że jeden wielki blok odsunie PiS od władzy. Nie odsunie"

Koalicja Europejska to projekt, który sprawdził się i powinien zostać powtórzony - przekonywał Marcin Kierwiński z PO pytany o współpracę partii opozycyjnych po wyborach do Parlamentu Europejskiego. Piotr Zgorzelski z PSL zapewniał, że jego ugrupowanie "nie jest w tej koalicji przegranym". - Uwierzyliśmy, że jeden wielki blok odsunie Prawo i Sprawiedliwość od władzy. Nie odsunie - komentował lider Wiosny Robert Biedroń.

Spór o gdańskie obchody. "Uzasadnienie nie spełnia wytycznych Trybunału Konstytucyjnego"

Jeśli zgoda wojewody udzielona Solidarności zostanie utrzymana, gdański samorząd nie będzie mógł zorganizować uroczystości na placu Solidarności w Gdańsku - wskazał Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do wojewody pomorskiego. Gdański magistrat zaplanował w tym miejscu obchody 30-lecia wyborów z 4 czerwca, tymczasem związkowcy - decyzją wojewody - mają prawo wtedy zorganizować na placu Solidarności całodzienne cykliczne zgromadzenie. Zdaniem RPO uzasadnienie tej decyzji nie spełnia "wytycznych Trybunału Konstytucyjnego".

"Próbując zmobilizować elektorat własny, zmobilizowali elektorat sobie przeciwny"

Koalicji Europejskiej udała się sztuka, która przedtem udawała się czasami PiS-owi - próbując zmobilizować elektorat własny, tak naprawdę zmobilizowali elektorat sobie przeciwny - ocenił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 doktor hab. Sławomir Sowiński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Politolog komentował wyniki wyborów do europarlamentu.

Windą do gniazda. Ornitolodzy z wizytą u sokołów

To miejsce musiały obserwować od dawna. Para sokołów wędrownych osiedliła się na parapecie Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. A bliskie sąsiedztwo naukowców i studentów tak im się spodobało, że powiększyły swoją rodzinę. Młode sokoły odwiedzili ornitolodzy - towarzyszył im Aleksander Przybylski, reporter TVN24.

"Byliśmy jak drużyna, która gra pod górkę i pod słońce na stoku góry"

Polacy wybrali transfery socjalne, a nie obietnice pewnych zmian na przyszłość ze strony Koalicji Europejskiej - stwierdziła we wtorek "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i na tvn24.pl Katarzyna Lubnauer, komentując wyniki wyborów do europarlamentu. Przewodnicząca Nowoczesnej podkreśliła, że "trzeba w dalszym ciągu tworzyć szeroką koalicję", która miałaby wystartować w jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu.

Ewakuacja po pożarze zakładu na Pomorzu. Trwa neutralizowanie amoniaku

Z ogromnym pożarem hali magazynowo-produkcyjnej w Skórczu (Pomorskie) walczyło ponad 60 zastępów straży pożarnej z całego województwa pomorskiego, w tym specjalistyczna grupa ratownictwa chemiczno-ekologicznego. Choć pożar opanowano już w poniedziałek, wciąż trwa neutralizowanie amoniaku, który był używany w zakładzie. Konieczna była ewakuacja jednego z osiedli.

"Czas funkcjonowania Koalicji jest już za nami"

Nie wszystko się udało w kampanii. Za dużo było ideologii i skrętu w lewo w Koalicji Europejskiej, niepotrzebne było wzięcie na sztandary różnych spraw ideologicznych - mówił w specjalnym wydaniu "Kropki nad i" w TVN24 Władysław Kosiniak-Kamysz. Przyznał, że "umowa koalicyjna została zawiązana na wybory europejskie". - Te wybory się zakończyły, więc czas funkcjonowania Koalicji Europejskiej już jest za nami - dodał.

"Grzegorz Schetyna jest twarzą tej porażki"

Najistotniejsze jest to, jak politycy Koalicji Europejskiej przetrawią to, co się stało - powiedział w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" były marszałek Sejmu Ludwik Dorn. Wraz z politologami profesorem Radosławem Markowskim i doktor Anną Materską-Sosnowską dyskutowali o wnioskach, jakie dla poszczególnych ugrupowań płyną z wyników niedzielnych eurowyborów.

"USA i Polska po przełomie 1989". Panel ambasadorów

Na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie odbyła się polsko-amerykańska debata "USA i Polska po przełomie 1989". Udział wzięli w niej byli ambasadorzy obu państw, którzy przedstawili perspektywę Warszawy i Waszyngtonu na tamte przełomowe wydarzenia.

Żegnają się z Brukselą. Pechowa jedenastka europosłów

Siedmiu dotychczasowych europosłów, którzy z list Koalicji Europejskiej ubiegali się w niedzielnych wyborach o reelekcję, nie zdobyło ponownie mandatów. Podobny los spotkał troje europarlamentarzystów, starających się o ponowny wybór z list Prawa i Sprawiedliwości oraz jednego, startującego z listy Kukiz'15.

"Projekt zamknięty" vs "czas na dojrzały związek". Co dalej z Koalicją Europejską?

Po wyborach do europarlamentu politycy zastanawiają się nad przyszłością Koalicji Europejskiej. Piotr Zgorzelski z PSL stwierdził, że dla jego partii "wszystkie drogi są otwarte", choć przypominał też, że "umawialiśmy się na do wyborów". Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej poinformował, że w jego ugrupowaniu zostanie przeprowadzone referendum w sprawie ewentualnego wyjścia z koalicji.

Albert został brutalnie pobity, potem przejechał po nim samochód. Sąd skazał dwie osoby

Sąd Okręgowy w Poznaniu ogłosił wyrok w sprawie Alberta Radomskiego, który na ulicy Krysiewicza w Poznaniu najpierw został pobity, a potem przejechał po nim samochód. Skazał na trzy lata więzienia mężczyznę, który pobił chłopaka i pozostawił leżącego na jezdni. Taką samą karę zastosował wobec kobiety, która przejechała po leżącym, a potem odjechała, nie udzielając mu pomocy. Wyrok nie jest prawomocny.

Oni dostali najwięcej głosów. 10 najlepszych wyników w kraju

Beata Szydło (Prawo i Sprawiedliwość) zdobyła najwięcej głosów w skali kraju - potwierdziła Państwowa Komisja Wyborcza, prezentując w poniedziałek po południu oficjalne wyniki eurowyborów w Polsce. W czołówce znaleźli się również: Jerzy Buzek (Koalicja Europejska), Jadwiga Wiśniewska (PiS) i Janina Ochojska (KE).

Oni zdobyli mandaty. Pełna lista polskich europosłów

W wyborach do Parlamentu Europejskiego PiS zdobyło 27 mandatów. Koalicja Europejska - 22, a Wiosna Roberta Biedronia - trzy. Oficjalne dane przekazała w poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza. Mandat z list PiS zdobyła m.in. była premier Beata Szydło, która zdobyła największe poparcie w skali kraju. Wśród kandydatów Koalicji Europejskiej najlepszy wynik osiągnął Jerzy Buzek.

Pięciolatek z amfetaminą w przedszkolu

Przedszkolanka zauważyła w rękach 5-letniego chłopca woreczek z amfetaminą. Policjanci ustalili, że dziecko przyniosło to z domu, gdzie w trakcie przeszukania znaleźli około 100 porcji amfetaminy i 60 porcji marihuany. Do posiadania narkotyków przyznał się 28-letni ojciec chłopca.

Ministrowie z mandatami europosłów. Rząd czeka rekonstrukcja

Beata Szydło, Joachim Brudziński, Anna Zalewska, Elżbieta Rafalska, Beata Kempa - pięcioro ministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego zasiądzie, według oficjalnych wyników ogłoszonych przez PKW, w ławach Parlamentu Europejskiego. Do europarlamentu dostali się też wiceministrowie: Andżelika Możdżanowska, Patryk Jaki i Grzegorz Tobiszowski oraz rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.