Tyszka: możemy partyjniakom powiedzieć "wiosna wasza, jesień nasza"

My się nie poddajemy, wyciągniemy wnioski, będziemy walczyli dalej - powiedział wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) po ogłoszeniu wyników sondażu exit poll po zakończeniu głosowania do Parlamentu Europejskiego . Według sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVN24 jego ugrupowanie nie przekroczyło progu wyborczego.

Korwin-Mikke: mam nadzieję, że nastąpił przełom

Polacy wybrali w niedzielę posłów do Parlamentu Europejskiego. Według sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVN24, na Konfederację KORWiN Braun Liroy Narodowcy zagłosowało 6,1 procent osób. - Mam nadzieję, że nastąpił przełom – powiedział lider ugrupowania, Janusz Korwin-Mikke.

Padł rekord. Takiej frekwencji w polskich wyborach do PE jeszcze nie było

43 procent uprawnionych do głosowania - tylu Polaków, według sondażu Ipsos dla TVN24, poszło w niedzielę do urn. To liczba, jakiej od wejścia Polski do Unii Europejskiej jeszcze nie było. W poprzednich wyborach do europarlamentu frekwencja była znacznie gorsza. Wtedy zagłosowało niemal dwa razy mniej wyborców - ledwie 23,83 procent Polaków.

PKW podała frekwencję na godzinę 17. "Prawie uległa podwojeniu"

Wybory do europarlamentu trwają do godziny 21. - Frekwencja w polskich wyborach do Parlamentu Europejskiego na godzinę 17 wyniosła 32,51 procent - poinformował podczas trzeciej niedzielnej konferencji prasowej Państwowej Komisji Wyborczej zastępca przewodniczącego PKW Sylwester Marciniak.

"Nie zawsze jako biskupi odważnie reagowaliśmy"

W niedzielę w kościołach w prawie całej Polsce odczytywany jest list biskupów skierowany do wiernych, w którym przyznają, że jako pasterze Kościoła nie uczynili wszystkiego, aby zapobiec skandalom seksualnym z udziałem duchownych, i krzywdom doznanym przez ofiary tych przestępstw. - Nie zawsze jako biskupi odważnie reagowaliśmy na wszystkie te przypadki - przyznał w rozmowie z dziennikarzami prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak.

PKW: frekwencja dwa razy wyższa niż w poprzednich wyborach

Frekwencja na godzinę 12 wyniosła 14,39 procent - poinformował podczas drugiej niedzielnej konferencji zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. To prawie dwa razy wyższy wynik niż w poprzednich eurowyborach z roku 2014 - wówczas frekwencja na godzinę 12 wynosiła 7,31 procent.

Nożownik śmiertelnie ranił mężczyznę w Poznaniu

W sobotę po godzinie 18 policja w Poznaniu została powiadomiona o ataku nożownika na przystanku MPK przy Alejach Solidarności. Iwona Liszczyńska z biura prasowego wielkopolskiej policji przekazała, że w związku ze sprawą zatrzymano mężczyznę. Prawdopodobnie dopiero w poniedziałek zostanie on przesłuchany i usłyszy zarzuty.

Arcybiskup Jędraszewski: mówienie, że cały Kościół jest zły, jest nieprawdą

- Każdy przypadek jest i będzie moralnie i prawnie osądzony - mówił w niedzielę o pedofilii w Kościele metropolita katowicki, arcybiskup Wiktor Skworc. Z kolei metropolita krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski podkreślał, że postępowanie niektórych duchownych napawa zawstydzeniem i upokorzeniem, jednak mówienie, że "cały Kościół jest zły, jest po prostu nieprawdą".

38 naruszeń przepisów wyborczych w sobotę i w nocy

Wszystkie lokale komisji obwodowych zostały otwarte w niedzielę o godzinie 7, nie stwierdzono incydentów związanych z uruchomieniem głosowania w poszczególnych obwodach - poinformował o godzinie 10 rano, podczas pierwszej niedzielnej konferencji prasowej, pełniący obowiązki szefa Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz.

PKW: głosowanie rozpoczęło się zgodnie z planem

W całym kraju odbywają się dziś wybory do Parlamentu Europejskiego. Swoich przedstawicieli wybieramy w 13 okręgach wyborczych. Głos można oddać od godziny 7 do 21. - Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego rozpoczęło się zgodnie z planem, nie ma informacji o opóźnieniach - przekazał w niedzielę rzecznik PKW Wojciech Dąbrówka. Podkreślił, że nie ma "niepokojących sygnałów" z południa Polski, gdzie w ostatnich dniach doszło do podtopień.

"Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

Nasza cywilizacja jest bardzo krucha i zależy od bardzo drobnych detali - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Szymon Malinowski z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli zauważyliśmy, że emisje i spalanie paliw kopalnych, to jest coś, co doprowadza świat do ruiny zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie, to dziś musimy stworzyć system - podkreślił Mirosław Proppé, prezes WWF.

Przytulisko dla zwierząt zalane po ulewach. W sprzątaniu pomagają więźniowie

Podmyte kojce, woda w budach, zalana główna hala, wszędzie muł, podmoknięty magazynek z karmą i żwirkiem - tak wyglądał krajobraz w przytulisku dla zwierząt w Głubczycach na Opolszczyźnie po intensywnych opadach, które przeszły tam w środę. Wolontariusze usuwają skutki ulewy, a pomagają im w tym osadzeni z pobliskiego zakładu karnego.

"Nie można organizować zgromadzeń, wygłaszać przemówień". Ekspert o ciszy wyborczej

Od północy trwa cisza wyborcza, w związku z tym zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej w jakiejkolwiek formie - przypominał w TVN24 Grzegorz Gąsior z Krajowego Biura Wyborczego. Jak wyjaśniał, "nie można organizować zgromadzeń, pochodów, wygłaszać przemówień i rozpowszechniać materiałów agitacyjnych". Tłumaczył również, jak w poprawny sposób oddać głos.

Wypadek awionetki na lotnisku. Pilot trafił do szpitala

Tuż po starcie samolot typu ultralekkiego wzniósł się na niewielką wysokość kilku metrów i, z niewyjaśnionej przyczyny, spadł na płytę lotniska - mówił na antenie TVN24 młodszy inspektor Andrzej Borowiak z wielkopolskiej policji. Do wypadku doszło na lotnisku w Ligowcu koło Poznania.

"Pierwszy okres jest bardzo ciężki". Reporter TVN24 o walce z nowotworem

Amerykański onkolog Carl Simonton zauważył już na początku lat 70., że pacjenci, których wspiera, zupełnie inaczej reagują na leczenie - mówił we "Wstajesz i weekend" reporter TVN24 Rafał Poniatowski, który przeszedł walkę z nowotworem. Opowiadał między innymi o terapii Simontona przeznaczonej dla osób zmagających się z tą chorobą. W sobotę w ramach akcji profilaktyki nowotworów skóry można wykonać specjalistyczne badania oraz skorzystać z konsultacji lekarzy.

Para prezydencka odwiedziła sześcioraczki

Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda odwiedzili w piątek w krakowskim szpitalu sześcioraczki oraz ich rodziców. Dzieci przyszły na świat w poniedziałek. W spotkaniu z parą prezydencką wziął udział także personel, który towarzyszył przy porodzie.

Senat przyjął poprawki w sprawie Kodeksu karnego. "Ryzyko niezgodności z konstytucją"

Senat poparł w piątek wieczorem nowelizację reformującą Kodeks karny, w tym zaostrzającą kary za przestępstwa między innymi dotyczące pedofilii. - Istnieje realna obawa, że przy kontroli konstytucyjnej, ta ustawa będzie uznana za niezgodną z konstytucją - stwierdził Piotr Zientarski, senator Platformy Obywatelskiej. Zdaniem marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego "to, co się stało w Sejmie, to jest zupełnie odrębna sprawa".

Ksiądz z Tylawy z zakazem publicznych wypowiedzi i wystąpień

"Ks. Michał M. otrzymał całkowity zakaz publicznych wypowiedzi i wystąpień oraz został zobowiązany do podjęcia modlitwy i pokuty" - pisze w piątkowym oświadczeniu Kuria Metropolitalna w Przemyślu, odnosząc się do sprawy duchownego z Tylawy, który dopuszczał się czynów pedofilnych i nadal pełni posługę kapłańską. "Chcemy przeprosić wszystkich, których jego wystąpienia ponownie naraziły na przeżywanie bólu i smutku" - dodaje kuria.

Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

To pierwszy rząd, który w takim krótkim czasie i tak boleśnie roztrwonił kapitał wiarygodności Polski w Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł Janusz Lewandowski (PO), ubiegający się w niedzielnych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim z list Koalicji Europejskiej. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) przekonywała natomiast, że "Polska jest największym promotorem wspólnoty europejskiej", między innymi w zakresie obrony jednolitego rynku.

Zmarł Jan Guz, przewodniczący OPZZ

"Z głębokim smutkiem informujemy o śmierci Przewodniczącego OPZZ Jana Guza" – poinformowało w piątek na stronie internetowej Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, którym Guz kierował od 2004 roku.

Kampania PO na tle powodzi? Schetyna: to nie był spot, to było wsparcie

W opublikowanym w piątek materiale wyborczym zrealizowanym na tle zalanego wodą terenu wystąpił przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Tłumaczył, że to "nie był spot, to było wsparcie dla kandydatki Koalicji Europejskiej". Tego samego dnia i dzień wcześniej lider PO atakował przedstawicieli obozu rządzącego za "robienie kampanii" i "polityczny kabaret" na wałach przeciwpowodziowych.