"Nauczyciele religii nie powinni angażować się w tego rodzaju akcje strajkowe"

"W naszej opinii nauczyciele religii nie powinni angażować się w tego rodzaju akcje strajkowe. Ponadto statut katechety jasno precyzuje, że katecheci nie angażują się w działalność związków zawodowych, szczególnie wrogo nastawionego do Kościoła ZNP" - taką wiadomość od szczecińskiej kurii otrzymali katecheci w Zachodniopomorskiem. - To są normalni ludzie. Buntują się, bo oni też mają żołądki i chcą zarabiać godnie - komentuje Adam Zygmunt, prezes ZNP w Zachodniopomorskiem.

Episkopat przedstawił dane o pedofilii w polskim Kościele

Od 1 stycznia 1990 roku do 30 czerwca 2018 roku zgłoszenia wykorzystywania seksualnego małoletnich dotyczyły 382 duchownych - poinformowała w czwartek Konferencja Episkopatu Polski. Z przedstawionych danych wynika, że łącznie - we wszystkich, również niepotwierdzonych przypadkach - było 625 ofiar wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych.

"Tego typu ohydne treści nie będą w polskim Sejmie eksponowane"

To, co jest dostarczane do parlamentu, może zostać poddane weryfikacji, by uniknąć tego typu historii - podkreślił dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu, Andrzej Grzegrzółka, odnosząc się do znalezionego w sejmowym kiosku tygodnika piszącego między innymi, "jak rozpoznać Żyda". Politycy byli zgodni w ocenie tej sprawy. Jan Mosiński (PiS) nazwał ją "skandalem", Borys Budka (PO) zaapelował do marszałka Sejmu o "jak najszybsze" usunięcie tego typu materiałów w terenu Sejmu".

Chodzili po domach, pytali o jedzenie. W tym samym czasie były włamania

W małym mieście odnotowano trzy włamania do domów. Sprawcy działali w podobny sposób: w godzinach popołudniowych wchodzili do budynków, wyważając drzwi balkonowe, zabierali pieniądze i biżuterię. Żaden z okradzionych domów nie miał zamontowanej kamery, ale kamera na innym domu zarejestrowała trzy osoby, które w tym samym czasie, gdy doszło do serii włamań, chodziły po domach prosząc o jedzenie. Nikt ich tu nie zna. Są poszukiwani.

"Wniosek poza jakimikolwiek procedurami". Wyrok Trybunału odroczony

Trybunał Konstytucyjny miał w czwartek wydać wyrok w sprawie przepisów ustawy o nowej Krajowej Radzie Sądownictwa, dotyczących między innymi sposobu wybierania sędziów w skład Rady. Wydanie orzeczenia zostało jednak odroczone do 25 marca. Jak poinformowała w krótkim wystąpieniu prezes TK Julia Przyłębska, wpłynął do niej od jednego z sędziów "wniosek poza jakimikolwiek procedurami".

Ponad trzy kilogramy narkotyków i broń. Zlikwidowali dwie plantacje marihuany

Kilogram marihuany, 140 krzaków konopi indyjskich, półtora kilograma amfetaminy i broń - to wszytko zabezpieczyli gdańscy policjanci, którzy zlikwidowali dwie plantacje marihuany w województwie pomorskim i wielkopolskim. W akcji brali udział antyterroryści, a narkotyki pomógł znaleźć specjalnie wyszkolony pies Edek. Trzy osoby usłyszały zarzuty.

"Tych pieniędzy wcześniej nie było, dzisiaj one są"

Na pewno szły z naszego ministerstwa dokładne wyliczenia - przekonywała w "Rozmowie Piaseckiego" minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, odnosząc się do zapowiedzi prezesa PiS dotyczących przyznania świadczenia 500 plus na pierwsze dziecko. - Tych pieniędzy wcześniej nie było, dzisiaj one są - dodała, pytana o możliwości budżetu w tej kwestii.

Sąd kontra radni. Poszło o spacery z psami

Pies na spacerze musi być na smyczy - zdecydowali radni z Miłakowa w województwie warmińsko-mazurskim. Wtedy sąd administracyjny unieważnił paragraf - w myśl zasady, że lokalne władze nie mogą ustalić zasad surowszych od ustawy, a w ustawie o zwierzętach nie ma żadnego nakazu prowadzania psów na smyczy. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

"Granice wrażliwości się przesunęły". Wielki Brat powraca

Wielki Brat wraca po 11 latach. Losy uczestników "Big Brothera" zamkniętych w jednym domu będzie można śledzić od niedzieli w TVN7. Będą zdani tylko na siebie, bez kontaktu ze światem zewnętrznym, mediów społecznościowych i internetu. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Przyłębska w Sejmie o działalności Trybunału Konstytucyjnego. Opozycja: atrapa sądu

W 2017 nastąpiła stabilizacja funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego - oświadczyła w środę w Sejmie prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Jej zdaniem orzecznictwo Trybunału miało istotne znaczenie dla ochrony konstytucyjnych wolności i praw obywateli. - Nie mamy Trybunału Konstytucyjnego tylko atrapę sądu - stwierdził przedstawiciel klubu PO-KO Borys Budka.

Prokuratura "nie może jeszcze" podjąć decyzji w sprawie Birgfellnera. "Jestem bardzo rozczarowany"

Prokurator nie może jeszcze podjąć decyzji o wszczęciu lub odmowie wszczęcia postępowania po zawiadomieniu Geralda Birgfellnera. Konieczne jest między innymi przetłumaczenie dokumentów przez biegłego - przekazał w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Łukasz Łapczyński. Roman Giertych, jeden z pełnomocników austriackiego biznesmena, poinformował, że prokuratura chce wezwać jego klienta ponownie w kwietniu. - W ostatnich dniach i godzinach traktowano nas nie jak ofiary, ale jak przestępców - stwierdził po przesłuchaniu Birgfellner.

Schetyna: na naszych listach będzie pięciu premierów

Jeżeli będzie to miało służyć poprawie doli emerytów, to będziemy głosować za - mówił w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna, pytany o to, czy Platforma Obywatelska poprze zapowiedziany przez PiS projekt trzynastej emerytury. Zapewnił także, że jego ugrupowanie opowie się za rozszerzeniem programu 500 plus na pierwsze dziecko. Lider PO poinformował także, że na listach Koalicji Europejskiej do europarlamentu znajdzie się "pięciu premierów".