W Rumi stanęły ławki dla karmiących matek

Siedzenie, obok przewijak, a nawet daszek. Ławki dla karmiących matek stanęły w Rumi (Pomorskie). Na razie są dwie, ale, jak zapowiadają radni, jeśli pomysł się spodoba, powstanie ich więcej. - Stawianie takich ławek ma sens, bo jak się zdarzy niespodziewana historia, to zawsze nie wtedy, kiedy my chcemy - komentuje pani Brygida.

"Tak jak na początku maja modliliśmy się o deszcz, módlmy się, żeby przestał teraz padać"

Będziemy na bieżąco monitorować zagrożenie powodziowe - zapewnił podczas posiedzenia sztabu kryzysowego w Krakowie premier Mateusz Morawiecki. Na południu Polski po ostatnich ulewach strażacy interweniowali ponad 3 tysiące razy, odnotowano również ponad tysiąc podtopień, z czego najwięcej na Podkarpaciu. - Tak jak na początku maja modliliśmy się o deszcz, to módlmy się, żeby ten deszcz przestał teraz padać - podkreślił szef rządu.

Manfred Weber w Warszawie. Spotkanie z Trzaskowskim, jazda "halikobusem"

Kandydat europejskiej chadecji na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej Manfred Weber odwiedza w czwartek Warszawę, gdzie spotka się z prezydentem stolicy Rafałem Trzaskowskim i wesprze w kampanii wyborczej kandydatów Koalicji Europejskiej, między innymi Andrzeja Halickiego z Platformy Obywatelskiej.

"Sam prezes chyba nie wiedział, w jaki sposób pan premier próbuje ukryć ten majątek"

Jestem przekonany, że intencja była taka, żeby pan premier Morawiecki, dopasowując się do elektoratu PiS-u, mógł grzmieć, atakować tę mityczną III RP, jednocześnie nie pokazując, że był jednym z największych beneficjentów III RP - komentował w "Rozmowie Piaseckiego" poseł PO Borys Budka. Odniósł się do doniesień "Gazety Wyborczej" dotyczących zakupu przez premiera ziemi od Kościoła w 2002 roku i rozdzielności majątkowej z żoną. Jak dodał Budka, "nawet sam prezes chyba o tym nie wiedział, w jaki sposób pan premier próbuje przed opinią publiczną ukryć ten majątek".

Uprawy zniszczone. "Wszystko trzeba robić od początku"

Po ostatnich ulewach na Podkarpaciu, Śląsku i w Małopolsce wprowadzono trzeci stopień zagrożenia hydrologicznego. Szczególnie ucierpiała podkarpacka wieś Izbiska, gdzie wał przeciwpowodziowy nie powstrzymał wezbranej wody. Podtopionych zostało kilka domów, uprawy rolne są zniszczone. - Wszystko trzeba robić od początku - przyznał mieszkaniec Izbisk w rozmowie z reporterem TVN24.

Zalana szkoła. "Pomoce dydaktyczne uległy zniszczeniu"

Poziom wody w szkole Odolanowie w południowej Wielkopolsce wyniósł około 10-15 centymetrów po ulewie, jaka przeszła nad tą miejscowością około godziny 18 w środę. Na pomoc wezwano straż pożarną. W usuwaniu skutków ulewy pomagali też pracownicy szkoły. - Niektóre pomoce dydaktyczne i pomoce naukowe uległy zniszczeniu - powiedział dyrektor Rafał Paterek.

"Wszystkie pieski zostały wywiezione do domów tymczasowych"

Wszystko zakończyło się szczęśliwie, wszystkie pieski zostały wywiezione do domów tymczasowych - powiedział w czwartek w rozmowie z TVN24 kierownik schroniska dla zwierząt "Czekadełko" Piotr Gajek. W środę z zagrożonego zalaniem schroniska w Wadowicach Dolnych koło Mielca (Podkarpackie) strażacy ewakuowali 55 psów i jednego kota. Wcześniej pracownicy zaapelowali w mediach społecznościowych o pomoc. "Błagam, pomóżcie. Przerwało wał, woda zalewa schronisko, nasze psy mogą utonąć" - napisali.

"Pan premier przez lata kreował się na inną osobę niż jest"

- On stworzył model człowieka, który się uwłaszczył w czasach transformacji i teraz się okazuje, że w każdym calu spełnia dokładnie tę definicję, którą sam stworzył - mówiła o premierze Mateuszu Morawieckim w "Kropce nad i" w TVN24 Joanna Mucha z Platformy Obywatelskiej, odnosząc się do sprawy jego majątku. - Jeżeli wszystko było w porządku w sensie moralnym, to skąd ten pomysł żeby zyski ze sprzedaży przekazywać na cele charytatywne? - pytał Stanisław Tyszka z Kukiz'15.

"Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

Polski episkopat zmienił strategię medialną - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 teolog i prawnik Piotr Szeląg, odnosząc się do konferencji prymasa Wojciecha Polaka zorganizowanej po posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. Pisarz i watykanista Jacek Moskwa dodał, że "testem wiarygodności" byłyby dymisje biskupów, którzy tuszowali przypadki pedofilii wśród księży.

Prymas o księdzu z Tylawy: można sprawdzić, czy Kościół zrobił wszystko

Mamy takie narzędzia prawne, bo wcześniej nie mieliśmy, żeby sprawdzić, czy Kościół zrobił wszystko - ocenił w środę prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak, odnosząc się do głośnej sprawy duchownego z Tylawy. Ksiądz Michał M. dopuścił się czynów pedofilnych, a wciąż jest duchownym i zasiada w kapitule dla zasłużonych księży. Prymas powiedział, że sprawa może być skontrolowana "pod ścisłym nadzorem Stolicy Apostolskiej".

Ziobro: wycofujemy się ze zmiany artykułu 212, sprawa wymaga dyskusji

Ministerstwo Sprawiedliwości nie podziela krytycznych uwag w dyskusji po uchwaleniu artykułu 212 Kodeksu karnego, ale wycofuje się ze zmiany - oświadczył w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Nowelizację wspomnianego przepisu - przy okazji wprowadzania zmian w Kodeksie karnym dotyczących karania za pedofilię - przyjął Sejm w ubiegłym tygodniu.

MEN odpowiada na krytyczny raport NIK

Stanowczo podkreślamy, że reforma oświaty została starannie przygotowana, a jej wdrażanie jest stale monitorowane. Opracowano pełne analizy organizacyjne oraz finansowe, zapewniono środki na zadania związane z reformą - poinformował resort edukacji. MEN odniósł się do raportu Najwyższej Izby Kontroli krytycznie oceniającego zmiany w systemie oświaty.

"Kwestia paru sekund, jak ten wał puści". Puścił. Nieprzejezdne drogi, zalane domy

Silnych opadów, nawet 130 milimetrów deszczu na metr kwadratowy, należy spodziewać się w Małopolsce. Sytuacja już jest poważna, na południu kraju po ulewach rzeki występują z brzegów. - Po ostatniej powodzi te wały miały być umacniane, ponieważ one już przepuszczały. Minęło 10 lat i nie ma nic - mówiła sołtys miejscowości Suchy Grunt w małopolskiej gminie Szczucin. - To jest kwestia paru sekund, jak ten wał puści - dodawała. Po południu zastępca burmistrza Szczucina przekazał, że wał przeciwpowodziowy w Suchym Gruncie częściowo się osunął.

"Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd". Biskupi o pedofilii w Kościele

Przyznajemy, że jako pasterze Kościoła nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom - napisali biskupi do wiernych w oświadczeniu wydanym w środę po obradach Rady Stałej Konferencji Episkopatu. Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak poinformował, że rada "podjęła pracę nad systemową odpowiedzią na problem wykorzystania dzieci i młodzieży".

Arcybiskup Ryś: wytyczne o ochronie małoletnich w Kościele będą zmienione

Będzie nowelizacja wytycznych Konferencji Episkopatu Polski o ochronie małoletnich w Kościele w tej mierze, w jakiej motu proprio (list papieski z mocą dekretu) cokolwiek zmienia - zapowiedział metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś po obradach Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Podczas środowych obrad KEP odbyło się między innymi kilkugodzinne szkolenie dla arcybiskupów w sprawie ochrony małoletnich przed zjawiskiem pedofilii w Kościele.

Domniemany złodziej rajdówki w więzieniu. Policja: kradł auta już wcześniej

Wałbrzyska policja zatrzymała 22-latka podejrzanego o kradzież rajdowego forda o wartości 200 tysięcy euro. Młody mężczyzna już w przeszłości odsiadywał wyrok za kradzież auta, a w ostatnim czasie był poszukiwany w związku z szeregiem innych kradzieży. Dawid W. jest już w więzieniu, a jeśli udowodnione zostaną mu wszystkie zarzucone przestępstwa, to za kratami może spędzić nawet 15 lat.

Timmermans w Warszawie: padłem ofiarą księdza pedofila, wybaczyłem po latach

Zwracam się do innych ofiar pedofilii: nie dajcie się oskarżyć, zawstydzić. To nie jest wasza wina, nie zrobiliście nic złego - mówił w środę w Warszawie wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Potwierdził również, że sam w przeszłości padł ofiarą molestowania seksualnego przez księdza. - Mam osobiste doświadczenie z tym zjawiskiem - zaznaczył.

"Dewiant nie może występować oficjalnie w imieniu Kościoła"

To rodzaj dewiacji. Dewiant nie może być duszpasterzem. Nie może występować oficjalnie w imieniu Kościoła - powiedział w TVN24 Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej. Odniósł się do sprawy księdza pedofila z Tylawy, który pełni posługę kapłańską oraz zasiada w kapitule dla zasłużonych duchownych. Prezes KAI pytany, dlaczego nie wyklucza się takich osób ze stanu duchownego, ocenił, że "powodem jest chęć dania szansy".

Arcybiskup Ryś: dostałem dwa zgłoszenia w ostatnich dwóch tygodniach dotyczące małoletnich

- Nikt w Kościele w Polsce nie udaje, że nie mamy problemu - powiedział w środę metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś, przed rozpoczęciem obrad Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Przyznał, że w ciągu "ostatnich dwóch tygodni" otrzymał dwa zgłoszenia od ofiar, dotyczące nadużyć seksualnych ze strony duchownych. Dodał, że w obu przypadkach chodziło o osoby małoletnie.